Jump to content



εξοικονομηση ενεργειας


Recommended Posts

Καλησπερα...

Καθως διαβαζα ειδησεις στο In.gr καπου ελεγε για οικονομια ενεργειας, περιβαλλον κλπ κλπ.

και βρηκα αυτο http://www.energyeconomy.gr/?p=p_6&sName=-Αnχιeή-oελίδα

το ξερει κανεις αυτο το πραμα? οντως αληθευουν αυτα που λεει? η ειναι τπτ μουφα.

πολυ ομορφα τα περιγραφει και δε το εμπιστευομαι:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λέει, όπως και για την συσκευή fuelex, αλλά δυστυχώς δέν νομίζω να είναι εφικτό κάτι τέτοιο, μακάρι βέβαια...

Κάποιος με πιό ειδικές γνώσεις να μας διαφωτίσει.

Απότι κατάλαβα το energy χρησιμοποιείται σαν ups το θέμα είναι άν γίνεται να μειώνει και την κατανάλωση, και δεύτερον, αυτό που με προβληματίζει είναι το κατά πόσο αυτό το πραγματάκι μπορεί να αποθηκεύει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένας πυκνωτής ο οποίος φιλτράρει το AC και διορθώνει το συνημίτονο... Ισχύει και στην θεωρία και την πράξη αυτό που λέει, γιατί όταν το συνημίτονο είναι "καθαρό" βελτιστοποιείται η απόδοση (όσων αφορά την κατανάλωση) των ηλεκτρικών συσκευών... Μόνο που νομίζω ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι πολύ μικρής χωρητικότητας για καταφέρει κάτι τέτοιο σε ένα σπίτι με ψυγείο, πλυντήριο, a/c, υπολογιστές κτλ, δηλαδή σε ένα σύγχρονο σπίτι... θα ήθελε πυκνωτές πολύ μεγαλύτερους... οπότε και μένα μούφα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.