Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Τα αλλα που ελεγα στο απο πανω μυνημα .

Priority Mail International Parcels Processed Through Sort Facility ISC CHICAGO IL (USPS)

December 01, 2012, 9:44 pm

Οπως βλεπετε το παραπανω δεματακι ειναι in transit απο την 1/12 και ακομη (11/12) δεν εχει ελθει Ελλαδα.

Εννοειται οτι στο site των ΕΛΤΑ δεν υπαρχει καμια πληροφορια.

Τι κανω ? περιμενω λιγο ακομη ?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα δεμα απο Αγγλια.

Βαση του tracking number εχει σταλει στις 6 του μηνα και εφυγε απο Αγγλια στις 7.

Λογικα πρεπει να εχει φτασει αλλα δεν μου το εμφανιζει στο track and trace των ΕΛΤΑ.

Να αρχισω τα τηλεφωνα ή ειναι νωρις ακομα?

Συνηθως απο Αγγλια μεσα σε μια εβδομαδα τα εχω στα χερια μου. :...:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΩ ΤΑ ΕΛΤΑ!!!!

Περασε ο ταχυδρομος σημερα και αφησε ειδοποιητηριο σε λαθος δρομο και οτι να ναι νουμερο!!

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ???????

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αποστολή μικρού φακέλου από amazon.co.uk με μια SD card στις 16-Νοε, estimated delivery 27-Νοε, μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί.

Επικοινώνησα μαζί τους για να δω τι γίνεται και σήμερα μου στέλνουν άλλη με delivery est 10-Δεκ.

Και εγω βρισκομαι σε παρομοια κατασταση, με πακετακι ομως και μεγαλυτερης αξιας

Επρεπε να παραδωθει μεχρι 6/12, αλλα ακομα τιποτα

Και εχω και αλλο ενα που επρεπε να παραδωθει 14/12 και επισης δεν εχει φανει ακομα

Τα πακετα που ερχονται με Royal Mail χωρις tracking δεν μπορουν να εντοπιστουν με καποιον τροπο?

Δηλαδη αν μου το εχει φαει το πακετο ο ταχυδρομος ή οποιοσδηποτε αλλος, δεν μπορω να το εντοπισω :whip:

Επισης να αναφερω και κατι που με παραξενεψε πολυ κατα την τελευταια παραλαβη

Παλι για πακετο με απλο Royal Mail χωρις tracking.Οταν πηγα να παραλαβω, δεν υπεγραψα πουθενα και την ταυτοτητα μου την εδειξα αφου ειχα παραλαβει το δεμα απο την θυριδα και αφου τους ρωτησα "δεν θελετε να σας δειξω την ταυτοτητα μου?"

Αυτο μου εχει κινησει υποψιες, οτι θα μπορουσε καλλιστα ο οποιοσδηποτε να παει και να παρει το δικο μου πακετο ή να το "παρει" οποιοσδηποτε μεσα απο τα ΕΛΤΑ...

Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Το καλο ειναι οτι η αμαζονα ειναι σωστη σε τετοιες περιπτωσεις και θα κανει επιστροφη χρηματων ή αποστολη ξανα, αλλα για αγορες απο αλλα καταστηματα δεν νομιζω να εχουν το ιδιο "σωστη" πολιτικη...

Any thoughts on that?

Link to comment
Share on other sites

Προχτές πάντως παρέλαβα την δεύτερη αποστολή από Αμαζον το οποίο είχε σταλθεί 4 Δεκ., 2 βδομάδες δηλαδή αργότερα. Η πρώτη αποστολή έγινε κάπου 16 Νοεμ. και ακόμα δεν έχει φανεί πουθενά. Δράμα τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.

Δεν μπορείς να κάνεις tracking κάτι που δεν είναι συστημένο/express.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές πάντως παρέλαβα την δεύτερη αποστολή από Αμαζον το οποίο είχε σταλθεί 4 Δεκ., 2 βδομάδες δηλαδή αργότερα. Η πρώτη αποστολή έγινε κάπου 16 Νοεμ. και ακόμα δεν έχει φανεί πουθενά. Δράμα τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.

Δεν μπορείς να κάνεις tracking κάτι που δεν είναι συστημένο/express.

Οτι δεν μπορω να το εντοπισω το φανταζομαι, αλλα το ερωτημα μου ειναι, τι σκ@τ@ γινεται με αυτα τα πακετα που "χανονται"

Εχω διαβασει και στο παρον νημα, αλλα και σε αλλα θεματα δεξια και αριστερα για περιπτωσεις που τα ειδοποιητηρια δεν πανε ποτε, αλλες φορες πανε και το δεμα δεν υπαρχει στα ΕΛΤΑ

Ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] ανεφερε περιπτωση οπου το δεμα του υποτιθεται πως το ειχε παραλαβει (υπηρχε υπογραφη και τα σχετικα) ενω ο ιδιος δεν ειχε βαλλει τζιφρα πουθενα...

Η ανησυχια μου επι της ουσιας ειναι να μην βρεθουμε πουθενα μπλεγμενοι χωρις να φταιμε ...

Τα απλα πακετα δεν καταχωρουνται πουθενα, για αυτο και δεν εντοπιζονται) και για αυτο και μπορει να χαθουν

Αν εχει βουτηξει καποιος το πακετο μου, εγω πως μπορω να αποδειξω μετα οτι δεν το εχω παραλαβει? Οο

Link to comment
Share on other sites

και γω περιμενω με royal, small packet...

11 εφυγε...

εγω εδω κιλκις, οταν παω με το χαρτακι να παραλαβω, στις 5 φορες την 1 να μου ζητησουν ταυτοτητα.

τις αλλες μου ειπαν. εσυ εισαι ετσι? χαλαρα παει και παραλαμβανει αλλος.

επισης, αλλη μια φορα βαριοντουσαν να μου φερουν το δεμα, και πηγα εγω μεσα στο δωματιο που γινεται η διαλογη και το πηρα απο τον υπαλληλο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Τα βουτανε. Απλα...

Μωρε αυτοι αντε τα βουτανε...

Εμεις και ο πωλητης τι κανουμε ομως?

Και αντε στην περιπτωση μου προκειται για αμαζονα, με τους οποιους επικοινωνησα πριν λιγο και μου ειπαν οτι θα κανουν refund

Αν ομως ο πωλητης ειναι αλλο καταστημα, που δεν εχει τοσο ¨"γεναιοδωρη" πολιτικη τι γινεται?

Η δικια μου εγνοια αυτη τη στιγμη ειναι να μην εχει παρει καποιος αλλος το πακετο μου, οποτε εμφανιζεται οτι εχει παραδωθει και γυρισει ο εγγλεξος και μου ζητησει τα ρεστα και μετα εγω να πρεπει να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας...

και γω περιμενω με royal, small packet...

11 εφυγε...

εγω εδω κιλκις, οταν παω με το χαρτακι να παραλαβω, στις 5 φορες την 1 να μου ζητησουν ταυτοτητα.

τις αλλες μου ειπαν. εσυ εισαι ετσι? χαλαρα παει και παραλαμβανει αλλος.

επισης, αλλη μια φορα βαριοντουσαν να μου φερουν το δεμα, και πηγα εγω μεσα στο δωματιο που γινεται η διαλογη και το πηρα απο τον υπαλληλο εκει...

Και αντε πες οτι εσυ εισαι σε μικρη πολη (οχι οτι αυτο δικαιολογει την κατασταση)

Αν ομως παραλαβει αλλος για σενα τι γινεται?

Πως θα αποδειξεις μετα οτι εσυ δεν το εχεις παρει το πακετο σου? :whistling

Αυτο που με παραξενευει ειναι η πολιτικη των εγγλεζων..

Δηλαδη ειναι διατεθημενοι να χανουν πακετα και να αποζημιωνουν τους πελατες ετσι απλα?

Γιατι φανταζομαι πως οι περιπτωσεις σιγουρα θα ειναι αρκετες

Το δικο μου πακετο που αγνοειται ειναι κινητο τηλεφωνο, δηλαδη κατι που αξιζει καιμια 150αρια ευρω...

Φανταζομαι πως η τιμη που εχουν επιτυχει με τις κουριερ (ups/dhl) για να εχουν tracking τα πακετα τους, ειναι πολυ χαμηλες, οποτε αξιζει για αυτους το "ρισκο" να στελνουν με Royal Mail χωρις δυνατοτητα εντοπισμου, κατι που αξιζει τοσα χρηματα? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη μου έχουν κάνει refund 2 Κινέζοι και περιμένω να μου κάνουν και άλλοι δύο...

Μου είπαν να μου στείλουν ξανά τα πράγματα, αλλά τους έριξα άκυρο!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφερε ο ταχυδρομος μια αλλη παραγγελια απο αμαζονα, κατι στικακια και ενα μελανι, παλι απλο χωρις τρακινγκ...

Την βρηκα μεσα στην πολυκατοικια χυμα...

αν δηλαδη δεν εβγαινα απο το σπιτι, μαλλον θα τα ψαχναμε και αυτα...

Εξακολουθω να μην μπορω να χωνεψω αυτην την πολιτικη των Αγγλων...

Δηλαδη τι fail ratio εχουν ρε μουστη μου?

Και τι tolerance σε αυτο το ratio...

Link to comment
Share on other sites

Καλά στο θέμα αυτό το amazon είναι ότι να 'ναι...

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα για τα κριτήρια με τα οποία επιλέγουν με τι μεταφορική θα στείλουν ένα δέμα...

Την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν 3 δέματα (1 usb stick αξίας 20€, 1 πλάτη για μασάζ αξίας 32€ και 1 πορτατίφ αξίας 8€) με UPS... μέσα σε 2 ημέρες τα είχα σπίτι μου...

Χθες μου ήρθε email ότι η τελευταία μου παραγγελία (CPU, Mobo, RAM) συνολικής αξίας ~400€ εστάλη με Royal Mail, με Delivery Estimate: 4 Ιανουαρίου! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει τρόπος να στείλω κάτι μέσω ελτα αλλά να το παραδώσω σε κάτι καταστήματα ελτα που είναι ανοιχτά το απόγευμα;

Edit. Ελτα-courier είναι τελικά τα άλλα καταστήματα και λογικά μπορώ.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Το 12ψήφιο νούμερο που δίνει η DHL, πώς το βάζουμε στο ΕΛΤΑ tracking για να δούμε που βρίσκεται ?

Δεν νομίζω να φαίνεται στα ΕΛΤΑ.

Κανονικά από το tracking της DHL θα το δεις.

Sent from my Note II using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.