Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

USPS ειναι τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ Αμερικής.

Το δέμα θα παραδοθεί απο τα ΕΛΤΑ.

Μπορεις να μπεις στο site των EΛTA και να δεις αν σου εμφανιζει το δεμα οτι εχει φτασει Ελλαδα χρησιμοποιωντας το tracking number που εχεις.

http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ερθει το δεμα σου. Επισης, αποφευγετε παραγγελιες απο εξωτερικο αυτες τις μερες μεχρι να ξεκαθαρισει (αν γινει) η κατασταση. Πολλες εταιρειες στελνουν τους υπαλληλους σε αναγκαστικες διακοπες, υπολειτουργουν και αναλογα τις εξελιξεις, μπορει να αρχισει και κανενα πλιατσικο στην απογνωση του καθενος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς με σιγουριά.

Έστειλα κάτι υψηλής αξίας στην Ελλάδα. Τα αντικείμενα δεν ήταν στην αρχική τους συσκευασία αλλά πρόχειρα τυλιγμένα και το δέμα από εδώ δηλώθηκε σαν δώρο.

Σήμερα βλέπω τα παρακάτω:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-10-2015 19:26 ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-11-2015 10:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 02-11-2015 12:42

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

Τι σημαίνουν τα παραπάνω ακριβώς; Μπήκε τελειωνείο και τελικά πέρασε; Μπήκε και προωθείται στη Θεσσαλονίκη (εκεί πάει) για εκτελωνισμό;

Επειδή βλέπω πως το τελευταίο status είναι πως έφυγε από εκεί.

Αν ξέρει κάποιος να μου πει με σιγουριά θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω σίγουρα αλλά μιας και δεν σου απάντησε κανείς:

τα έχεις στείλει με κανονικό ταχυδρομείο; Αν ναι, τηλεφώνησε στα ΕΛΤΑ. Καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν χρεώσεις στην καλύτερη περίπτωση κατά την παραλαβή αλλιώς θα πρέπει οι παραλήπτες να κάνουν μόνοι τους τον εκτελωνισμό (μανίκι).

Γενικώς πρέπει να κινητοποιηθείτε για να αποφύγετε καθυστερήσεις. Από όσα γράφεις δεν καταλαβαίνω να προκύπτει ότι έχει φύγει από το αεροδρόμιο, αλλά ότι από το τελωνείο έχει πάει στο κέντρο διαλογής δεμάτων του αεροδρομίου.

 

Για τυχόν επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ κλπ θα σου ζητούν το Airway Bill που ΄ναι ο αριθμός «ταυτότητα» του δέματος, να το έχεις πρόχειρο εσύ ή όποιος άλλος κάνει τις επικοινωνίες.

Περίμενε μέχρι το πρωί μπας κι απαντήσει κανείς με μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλιώς αν δεν έχεις νέα από τον tracker πλάκωσε τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω σίγουρα αλλά μιας και δεν σου απάντησε κανείς:

τα έχεις στείλει με κανονικό ταχυδρομείο; Αν ναι, τηλεφώνησε στα ΕΛΤΑ. Καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν χρεώσεις στην καλύτερη περίπτωση κατά την παραλαβή αλλιώς θα πρέπει οι παραλήπτες να κάνουν μόνοι τους τον εκτελωνισμό (μανίκι).

Γενικώς πρέπει να κινητοποιηθείτε για να αποφύγετε καθυστερήσεις. Από όσα γράφεις δεν καταλαβαίνω να προκύπτει ότι έχει φύγει από το αεροδρόμιο, αλλά ότι από το τελωνείο έχει πάει στο κέντρο διαλογής δεμάτων του αεροδρομίου.

 

Για τυχόν επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ κλπ θα σου ζητούν το Airway Bill που ΄ναι ο αριθμός «ταυτότητα» του δέματος, να το έχεις πρόχειρο εσύ ή όποιος άλλος κάνει τις επικοινωνίες.

Περίμενε μέχρι το πρωί μπας κι απαντήσει κανείς με μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλιώς αν δεν έχεις νέα από τον tracker πλάκωσε τα τηλέφωνα.

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα δω σήμερα τι παίζει και αν δεν δω ενημέρωση στον tracker θα ενημερώσω τον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς με σιγουριά.

Έστειλα κάτι υψηλής αξίας στην Ελλάδα. Τα αντικείμενα δεν ήταν στην αρχική τους συσκευασία αλλά πρόχειρα τυλιγμένα και το δέμα από εδώ δηλώθηκε σαν δώρο.

Σήμερα βλέπω τα παρακάτω:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-10-2015 19:26 ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-11-2015 10:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 02-11-2015 12:42

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

Τι σημαίνουν τα παραπάνω ακριβώς; Μπήκε τελειωνείο και τελικά πέρασε; Μπήκε και προωθείται στη Θεσσαλονίκη (εκεί πάει) για εκτελωνισμό;

Επειδή βλέπω πως το τελευταίο status είναι πως έφυγε από εκεί.

Αν ξέρει κάποιος να μου πει με σιγουριά θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

 

Η δική μου ερμηνεία είναι ότι το κράτησαν στο τελωνείο. Αλλά για να μην κάνουμε υποθέσεις, μπορείς να μιλήσεις με το τελωνείο του αεροδρομίου. Ένα τηλέφωνο που βρήκα στα γρήγορα είναι το 2103542122.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σήμερα έγινε update στο status:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-10-2015 19:26 ΝΟΡΒΗΓΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-11-2015 10:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-11-2015 10:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 02-11-2015 12:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 03-11-2015 09:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 03-11-2015 11:15 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 03-11-2015 11:16 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Θα περιμένω καναδυό μέρες να δω αν αλλάξει κάτι.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ίδια πορεία είχε ακολουθήσει ένα δεματάκι μου, από αγορά από Massdrop. Στο τέλος δε πλήρωσα τίποτα (αν και είχα προετοιμαστεί για το χειρότερο) αλλά νομίζω ότι το δικό μου πακετάκι το είχαν ανοίξει. Υποθέτω κάποιος το άνοιξε για να δει αν συμφωνεί η αναγραφόμενη τιμή με το προϊόν εντός του πακέτου. (ογκώδες αλλά σχετικά μικρής αξίας >100$)

Έγινε επεξεργασία από daospi
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω απλά όπως ανέφερε και ο Wizard! πως δεν έφτασε στην καλύτερη κατάσταση το δέμα (στραβωμένα fins στην ψύκτρα και λάμες στην κάρτα γραφικών). Ελπίζω κανένα από τα εξαρτήματα να μην έπαθε κάτι σοβαρό. Λες και παίζουν κλωτσιές με τα κουτιά είναι. Που να μην είχα γράψει και fragile επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγραφε "fragile" σε 10 σημεία και παρόλο που ήταν στα original κουτιά (2 οθόνες, κουτί και ένα κιβώτιο με τα γυρολόγια), κανείς δεν έδωσε σημασία στα βέλη και το pc ήρθε ανάποδα... Ευτυχώς που είχα αδειάσει την υδρόψυξη. Το δε κιβώτιο με τα γυρολόγια, είχε ανοίξει στη μία πλευρά. Δεν έπεσε κάτι έξω, αλλά μου έσπασαν τα ποδαράκια από το πληκτρολόγιο και είχαν φύγει 7-8 key caps.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.