Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Όταν παραγγέλνεις, βλέπεις από ποιά αποθήκη παραγγέλνεις. Δεν ήταν διαθέσιμο στην Ευρωπαϊκή αποθήκη και η αποστολή έγινε από Κίνα.

 

Η όλη καθυστέρηση έγινε στο να παραληφθεί το δέμα από PostNL, ή έστω ότι συμβαίνει αφού πληρώσεις και έχει ολοκληρωθεί η συλλογή και το πακετάρισμα.

 

Είχα πληρώσει από τις 8/10 και επιβεβαιώθηκε στις 13/10 ( μεσολάβησε Σ/Κ ). Τώρα γιατί η επεξεργασία γινόταν 12 μέρες μέχρι να αποσταλεί, άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια! εμενα ο αποστολεας μου εστειλε tracking number και το status εχει να ενημερωθει απο την μερα αποστολης. επικοινωνησα μαζι του διοτι εχουν περασει 20 μερες απο την ενημερωση του status διοτι δηλωνει ωσ τελευταια ενημερωση το chicago facilities κ μου ειπε οτι ταξιδευει στους ωκεανους και γι αυτο δεν εχει ενημερωθει. Να μην ανησυχω και οτι θα ερθει. τι να κανω που δεν υπαρχει ενημερωση???? θα ενημερωθει ποτε το status????? βοηθειστε παρακαλω!!!!post-77929-0-93900100-1447620151_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! εμενα ο αποστολεας μου εστειλε tracking number και το status εχει να ενημερωθει απο την μερα αποστολης. επικοινωνησα μαζι του διοτι εχουν περασει 20 μερες απο την ενημερωση του status διοτι δηλωνει ωσ τελευταια ενημερωση το chicago facilities κ μου ειπε οτι ταξιδευει στους ωκεανους και γι αυτο δεν εχει ενημερωθει. Να μην ανησυχω και οτι θα ερθει. τι να κανω που δεν υπαρχει ενημερωση???? θα ενημερωθει ποτε το status????? βοηθειστε παρακαλω!!!!attachicon.gifIMG_26951.PNG

 

Τα 1st class δεν σκανάρονται εκτος Αμερικης μονο τα priority.

Εγω δεματακι με 1st class που εκανα 9 Οκτωβρίου το παρελαβα 9 Νοεμβριου.

Πιστευω θα το παρεις μεσα στην εβδομαδα.

 

 

post-33200-0-02029200-1447630130_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

bump time

όπως φαίνεται το πακέτο μοιάζει να έχει μπει ελλάδα απο 11/11

οκ είπαμε τα τελωνεία αργούνε λίγο αλλά ....

 

post-46407-0-35178400-1449146239_thumb.j

 

καμία ιδέα? (δεν το βγάζει tracking στα elta/elta courier)

και μιας και οι μέρες περνάνε να ετοιμάζομαι για dispute κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Στις 23 του μήνα μου ήρθε ειδοποίηση να πάω να παραλάβω ένα δέμα από το ταχυδρομείο (στο κέντρο by the way) και άλλη μια για να παραλάβω ένα δέμα από το ταχυδρομείο της Εθν. Αντιστάσεως.

 

Στης 24 του μήνα, πήγα να παραλάβω και τα δύο. Με το δεύτερο της Εθν. Αντιστάσεως όλα καλά. Με το άλλο στο κεντρικό είναι το θέμα...

Στης 24 του μήνα λοιπόν, πάω για πρώτη φορά και μου λέει η κοπέλα ότι δε μπορούσε να βρει το δέμα και με ρώτησε αν ήταν συστημένο (λες και ξέρω εγώ ρε κοπελιά...). Μην τα πολυλογώ, έψαξε και στα συστημένα και δε το βρήκε. Μου είπε ότι επειδή γράφει "Όχι νωρίτερα από 24/12/15" ίσως να μην έχει πάει ακόμα στο ταχυδρομείο. Σήμερα λοιπόν ξαναπήγα (28/12) για δεύτερη φορά και το δέμα δεν υπήρχε.

 

Ξέρω ότι είναι γιορτές αλλά υποτίθεται ότι δουλεύουν κανονικά. Επίσης για να μην τρέχω συνέχεια άδικα και άσκοπα στο ταχυδρομείο γιατί είναι και σχετικά μακριά, μήπως γνωρίζει κανείς κανένα τηλέφωνο που να μου απαντήσουν με σιγουριά τι ακριβώς γίνεται με την όλη ιστορία; 


Edit: Να σημειώσω ότι όταν ήρθε στις 23/12 κρατούσε ένα δέμα (την είδα) απλά δεν την πρόλαβα ώστε να το παραλάβω. Επίσης μέχρι τώρα όλα τα άφηναν στην πόρτα και έφευγαν, τώρα τι άλλαξε, δε γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα ρωτήσω ρε παιδιά κάτι. Για να στειλω κατι με αντικαταβολή ποιά εταιρία ειναι πιο αξιόπιστη και πιο οικονομική;

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Ελτα..... οτιδηποτε αλλο θα σου πιασει το ποπουδακι

Απλό ή courier ή ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ; Γιατι στην περιοχή που θελω να παει το πακέτο προς αντικαταβολή έχει μονο Ταχυδρομικό Πρακτορειο των ΕΛΤΑ και όχι κατάστημα ΕΛΤΑ. Παιζει καποιο ρόλο;

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Το πορτα πορτα ειναι οτι και στις αλλες εταιριες

Θα πας στο καταστημα σου , με το δεματακι σου και θα στειλεις με αντικαταβολη [κοστος 1,5ε εως 2κιλα νομιζω και αλλο 1,5ε η αντικαταβολη] 

Link to comment
Share on other sites

Απλό ή courier ή ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ; Γιατι στην περιοχή που θελω να παει το πακέτο προς αντικαταβολή έχει μονο Ταχυδρομικό Πρακτορειο των ΕΛΤΑ και όχι κατάστημα ΕΛΤΑ. Παιζει καποιο ρόλο;

Ζητάς συγκεκριμένα αποστολή δέματος εσωτερικού. Σου δίνουν ένα χαρτί να συμπληρώσεις για την αποστολή και ένα δεύτερο για την επιταγή της αντικαταβολής.

Στο σύνολο 3,8 ευρώ θα βγεί (1,5 ευρώ το κόστος μεταφορικών και 2,3 το κόστος της αντικαταβολής).

 

Κάνει από 2-7 εργάσιμες σε αντίθεση με το courier και εξαρτάτε από την περιοχή παραλαβής ο χρόνος παράδοσης.

 

Τα θετικά : Ελάχιστο κόστος, Συστημένο

Αρνητικά : Αργή μεταφορά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρήγγειλα θήκη για tablet από ebay 24/11. O πωλητής μου έδωσε tracking number και φαίνεται στη Malaysia Post να έχει φτάσει Ελλάδα στις 5/12, αλλά βάζω το tracking number στα ΕΛΤΑ και μου λέει δεν υπάρχει καταχώρηση!

 

Τί παίζει?

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι να έχει ξεχαστεί ο σάκος σε καμιά γωνία και να μην έχει σκαναριστεί το δέμα ακόμα.

Πάρε ένα τηλέφωνο καλύτερα στην εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ να δεις τι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με κάθε επιφύλαξη, αλλά δε γίνονται όλα τα δέματα tracked από τα ΕΛΤΑ.

νομίζω για να μπορεί να ανιχνευτεί ένα δέμα από τα ΕΛΤΑ πρέπει να έχει tracking number της μορφής RX123456789MY (όπου MY βάλε το country code τηε χώρας προέλευσης)

 

Τα λοιπά δέματα ανιχνεύονται από άλλες τρίτες υπηρεσίες π.χ. 17track μεχρι να φτάσουν ελλάδα από εκεί και πέρα είναι σαν απλή αλληλογραφία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω παραγγείλει από το geekbuying. Το έστειλαν με singpost. Στο site της singpost μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα (Arrival at Destination Post (Country: GR)). Τα ΕΛΤΑ αναφέρουν ότι

"ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ". Τι φάση; Προφανώς δεν περίμενα ότι με το που θα μπει Ελλάδα θα έρθει και σε εμένα. Αλλά να μου λένε οι ασιάτες ότι έχει μπει Ελλάδα, και τα ΕΛΤΑ να μην έχουν πάρει χαμπάρι;
 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, deninho said:

έχω παραγγείλει από το geekbuying. Το έστειλαν με singpost. Στο site της singpost μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα (Arrival at Destination Post (Country: GR)). Τα ΕΛΤΑ αναφέρουν ότι

"ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ". Τι φάση; Προφανώς δεν περίμενα ότι με το που θα μπει Ελλάδα θα έρθει και σε εμένα. Αλλά να μου λένε οι ασιάτες ότι έχει μπει Ελλάδα, και τα ΕΛΤΑ να μην έχουν πάρει χαμπάρι;
 

δεν έχει μπει ελλάδα ακόμα, το έχω συναντήσει και εγώ αυτό με singpost. απλά είναι κακή μετάφραση εξωτερικό = ελλάδα λολ

Link to comment
Share on other sites

δε σχολίαζα την άθλια μετάφραση (αν δεν ήξερα θα αναρωτιόμουν γιατί φεύγει για σιγκαπουρη...), απλά ότι αυτό που λένε τα ελτα αναφέρεται στις 11/4 (και το έχει και η singpost με την ίδια ημερομηνία), απλώς η singpost έχει και στις 18/4 οτι έφτασε ελλάδα. που δεν το έχουν τα ελτα.

 

αν ισχύει αυτό που λες, wtf? μια εβδομάδα και δεν έχει μπει εστω στο κέντρο διαλογής του αεροδρομίου; με τι έρχεται; με περιστέρι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.