Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

On 20/12/2016 at 1:54 PM, shattered said:

mplah mplah mplah

       
       
       
       
       
       

 

τελικά σήμερα παρέλαβα
προφανώς με τις ευλογίες του τελωνείου (128 ευρώ το δέμα , 45 ευρώ "τελωνειακή" διασάφηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Πρώτη φορά μου μπλοκάρει κάτι το τελωνείο για αγορά 90 ευρώ(κινητό τηλέφωνο),μετά από εκατοντάδες αγορές από Κίνα με πολύ μεγαλύτερα κόστη.

Γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει το "καπέλο" και πότε θα παραλάβω; Το status των ΕΛΤΑ είναι :

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-12-2016  03:14  ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-12-2016  21:01  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ  22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2017 at 9:20 ΜΜ, το μέλος black66.gr έγραψε:

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Πρώτη φορά μου μπλοκάρει κάτι το τελωνείο για αγορά 90 ευρώ(κινητό τηλέφωνο),μετά από εκατοντάδες αγορές από Κίνα με πολύ μεγαλύτερα κόστη.

Γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει το "καπέλο" και πότε θα παραλάβω; Το status των ΕΛΤΑ είναι :

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-12-2016  03:14  ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-12-2016  21:01  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ  22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-12-2016  08:08  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Έχει κολλήσει εκεί από τις 22 Δεκεμβρίου.Πρέπει να κάνω εγώ κάτι ή απλά να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε σήμερα ένα ειδοποιητήριο και γράφει επάνω αυτό

 

^E4658AD8F4A2B1BFFB3E1CCCB2FAA093FB7CB9C047294D2410^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

Αν διακρίνω καλά εννοεί Τελωνείο αερολιμένα 3 ευρώ

Τι στο γιουδα; Γιατί πέρασε τελωνείο;

 

Η παραγγελία ειναι 10ευρώ

 

sshot-34.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό παντως και ας είναι νορμαλ όλα εκτός ΕΕ να περνάνε τελωνείο.

Αγχώνομαι μην έχουν σφίξει τα πράγματα γιατί περιμένω κάτι αρκετά ακριβότερο :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, karmen1983 said:

Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό παντως και ας είναι νορμαλ όλα εκτός ΕΕ να περνάνε τελωνείο.

Αγχώνομαι μην έχουν σφίξει τα πράγματα γιατί περιμένω κάτι αρκετά ακριβότερο :hehe: 

Δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά έχουν σφίξει σημαντικά. Από πριν τις γιορτές, αυξήθηκε κατακόρυφα ο αριθμός των πακέτων που περνούσαν τελωνείο.

Με προβληματίζει αυτό που σε χρέωσαν, γιατί παρότι το ποσό είναι κάτω από το όριο που επιβάλλονται δασμοί ή ΦΠΑ, εάν δε με απατά η μνήμη μου, η ΕΕΤΤ προβλέπει κόστος εκτελωνισμού, ακόμη και για κάτι που εκτελωνίστηκε ατελώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Πλέον περνάνε κ μικρά δέματα, στην τύχη τελείως της περισσότερες φορές, γιατί κυνηγάνε τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, οπότε αν είχε κάτι που έμοιαζε στο σχήμα τους για αυτό το έβαλαν τελωνείο. Το δέμα σου έκριναν ότι έχει "ατέλεια" κ σου χρέωσαν τα μεταφορικά μόνο αν δεν κάνω λάθος. Ή είναι τα μεταφορικά ή είναι το κόστος εισαγωγής στο τελωνείο, λογικά μόλις παραλάβεις στο χαρτί θα σου γράφει συγκεκριμένα τι είναι.

 

Με αυτά που διαβάζω/ακούω τα πράγματα σε λίγο καιρό θα χειροτερεύσουν για να μειώσουν την παραεισαγωγή από τα σκρουτζομάγαζα μιας κ μιλάμε πλέον για πολλές χιλιάδες κινητά το μήνα. Και οι κινέζοι επειδή είναι λαμόγια μαζί με τα λαμόγια στην Ελλάδα στέλνουν διπλά και τριπλά δέματα με το ίδιο tracking ώστε να μην μπορεί να περάσει 2η φορά τελωνείο, γιατί μόλις γίνει εισαγωγή ενός tracking στο τελωνείο δεν μπορεί να μπει άλλο δέμα με το ίδιο tracking τελωνείο ξανά.

 

Το γνωρίζω γιατί gearbest  ακολουθεί την τακτική αυτή, μιας και χρησιμοποίησε tracking δικό μου για αποστολή 4 ίδιων κινητό σε έναν κύριο στην Αθήνα. Με πήραν επαναλλημένες φορές απο τα ΕΛΤΑ τηλέφωνο γιατί πίστευαν ότι εγώ το έκανα, μάλιστα στην διεύθυνση είχε το δικό μου τηλέφωνο με τα στοιχεία ενός "κυρίου" απο την Αθήνα. Μόλις διευκρινίστηκαν, με φωτοτυπία ταυτότητας παρακαλώ, τα δικά μου στοιχεία δεν με ξαναενόχλησαν. Οπότε δεν γνωρίζω πως κατέληξε το περιστατικό αυτό.

 

Γενικά λένε θα θεσπιστεί αυτόματος έλεγχος κατα την είσοδο στο αεροδρόμιο για να περνούν τα πάντα τελωνείο, μιας κ πλέον έχει καταργηθεί η ατέλεια τελείως σε όλα τα δέματα. Στόχος η χρέωση να γίνεται κατευθείαν στο ΑΜΦ, πως θα το καταφέρουν αυτό με τις παραγγελίες ιδιωτών δεν το γνωρίζω.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα πάω αύριο και θα δω τι θα μου πουν. Ειδικά αν ειναι εκεί και η φιλενάδα του @astrolabos παίζει να μη την βγάλουμε καθόλου καθαρή :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, karmen1983 said:

Καλα θα πάω αύριο και θα δω τι θα μου πουν. Ειδικά αν ειναι εκεί και η φιλενάδα του @astrolabos παίζει να μη την βγάλουμε καθόλου καθαρή :p 

Στα δέματα (μικρά ή μεγάλα) που σταματάνε στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, χρεώνουν είτε μόνο το τέλος παρουσίασης (3€) όταν διαπιστώσουν ότι η αξία CIF περιλαμβάνεται στην ατέλεια είτε τον ΦΠΑ και τα τέλη των ΕΛΤΑ (12€) όταν η αξία CIF είναι πάνω από την ατέλεια.
 

Οπότε πληρώνεις μόνο το τέλος παρουσίασης όπως το λένε :p Ρώτησα μόλις ένα παιδί που ασχολείται με αυτά.

12 minutes ago, deninho said:

 

τι-που-πως-πότε-γιατί;

Έχεις δίκαιο μπερδεύτηκα κ εγώ, γιατί είχα διαβάσει το προς ψήφιση νομοσχέδιο που προτείνει η ευρωπαϊκή ένωση κ πρέπει να ακολουθήσουμε. Προς το παρών μέχρι να ψηφιστεί έχουμε ατέλεια προϊόντων :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, felix said:

Έχω 2 κουβέρτες των 12-13€  σε ξεχωριστά δέματα και δείχνει ότι είναι από τις 22/12 στο τελωνείο...

 

Να περιμένω κατα Ιούνιο ?

Μέσα σε αυτή την εβδομάδα ή την άλλη θα ξεκολλήσουν, αν δεις σε διπλανό forum άρχισαν ήδη κάποιοι να παραλαμβάνουν απο τις 22/12 τα δέματα τους που κόλλησαν τελωνείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17/1 ήρθε ειδοποιητήριο για δέμα από το Gearbest που παρήγγειλα στις 31/10 !! Το δέμα ήταν με NL.

Μπήκε Ελλάδα στις 10/1 (Αν θυμάμαι καλά) και χωρίς άλλες καθυστερήσεις ήρθε. Αύριο θα παω να παραλάβω (να δω και τι θα παραλάβω).

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 4:23 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μου ήρθε σήμερα ένα ειδοποιητήριο και γράφει επάνω αυτό

 

^E4658AD8F4A2B1BFFB3E1CCCB2FAA093FB7CB9C047294D2410^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

Αν διακρίνω καλά εννοεί Τελωνείο αερολιμένα 3 ευρώ

Τι στο γιουδα; Γιατί πέρασε τελωνείο;

 

Η παραγγελία ειναι 10ευρώ

 

sshot-34.png

πήγα ΕΛΤΑ σήμερα.

Προφανως και δε πέρασε λόγω κόστους απλά ήταν τυχαία επιλογή όπως σωστά είπε ο Βασίλης.

Δηλωμένη αξία είχε 1,48 δολάρια 

IMG_20170125_141153.jpg

 

Επίσης μιας και με τον συγκεκριμένο υπάλληλο έχω ένα παραπάνω θάρρος τον ρώτησα και μου είπε ότι έχουν αυξήσει τους ελέγχους.

 

Οπότε 3 ευρουλάκια στα 10 ευρώ παραγγελίας :p

 

IMG_20170125_141221.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω.

Παρηγγειλα κατι SMA adapters απο Κινα. Εχω ξαναπαραγγειλει απο εκει βυσματα κ διαφορα αλλα.

Τα παρηγγειλα 30-31 Δεκεμβριου νομιζω.

 

Το τρακινγκ λεει οτι εχει φτασει το δεμα στην Αθηνα στις 10 Ιανουαριου. Ειναι δυνατον να ειναι στο τελωνειο 15 μερες??

Το κοστος των βυσματων ειναι 1,40€ (!!). Να τηλεφωνησω στο τελωνειο? Λετε να υπαρχει θεμα κοστους μεταφορικων (free int shipment ηταν τα βυσματα)?

 

Λιγες μερες μετα παρηγγειλα απο Αμερικη (Caselabs) κατι tray κλπ. με κοστος 35-40€ και εφτασαν πριν 5 μερες!!

 

Αυτο ειναι το τρακινγκ ρουτ απο Κινα.

02.01.2017 20:31
 
224433413013
04.01.2017 15:45
 
 
05.01.2017 09:28
 
 
06.01.2017 07:00
 
 
06.01.2017 09:00
 
 
07.01.2017 21:00
Flight No..
 
 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.