Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

59 minutes ago, mer said:

@BasiliCeLew

Που το είδες αυτό για το banggood; δεν βρήκα κάπου να το αναφέρει αυτό.

Απαγορεύεται να το γράψουν έτσι απλά γιατί έχει το banggood έδρα την Αγγλία. Απλά διαλέγεις priority direct mail. 

Αν ρωτήσεις στο chat όπως αναφέρω θα πάρεις  κ επιβεβαίωση για αυτό. Γραμμένο πουθενά δεν θα το δεις όμως ;)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Επειδή περιμένω κάτι από banggood με Tracking πληρώνοντας κάτι παραπανω μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το ΚΑΤ που εμφανίζεται στο tracking στα ελτα

Εχει φύγει από αεροδρόμιο και είναι στο ΚΔ Αθηνων αλλά έχουν περάσει μέρες...

Συνήθως μόλις εμφανιζόταν στο ΚΔ Αθηνών το είχα στα χέρια μου την επόμενη αν όχι την ίδια μέρα

 

Ευχαριστώ

Καποιες φορές καθηστερεί έως και 10 μέρες. 

 

Ρώτα στο facebook στα ΕΛΤΑ για σίγουρη απάντηση, απαντάνε σχεδόν αμέσως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew Σωστότατος! Και σήμερα μια ώρα πριν δω το ποστ σου αναρωτιόμουν τι παίζει :D Να ρωτήσω και κάτι ακόμα έχεις παραγγείλει έτσι μήπως να μας πεις τους χρόνους άφιξης της παραγγελίας;

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

@mer Εγώ πήρα τώρα ένα κινητό για έναν φίλο και  σήμερα έκανε arrival Ελλάδα (σε 10 μέρες), οπότε σε 3-4 ακόμα θα το έχω. 

 

Αν κρίνω με άλλα παιδιά που το συζήτησα κάνει 9-15 μέρες για να σου έρθει.  

Είχα παραγγείλει κάτι σερβοκινητήρες για φίλο (σύνολο 2 κιλά)  κ έφτασαν και σε 9 μέρες από την μέρα παραγγελίας.  Οπότε σίγουρα είναι πολύ πιο γρήγορα από το κανονικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα update για να δείξω μετά από πόσες μέρες "ξεκόλλησε" από το arrival κ έκανε κλείσιμο στο αεροδρόμιο. 6 μέρες ήταν κολλημένο επομένως στο αεροδρόμιο.

Αν δεν είχε αυτή την καθυστέρηση  θα έφτανε πραγματικά πολύ γρήγορα.

M.D. PATRAS, NOTICE

2017-05-08 08:26

M.D. PATRAS, ITEM TO BE DELIVERED

2017-05-08 06:19

M.D. PATRAS, ITEM ARR M.D. PATRAS

2017-05-08 02:28

PATRA K D

2017-05-08 02:03

PATRA K D, ITEM IN CONTA PATRA K D

2017-05-07 23:37

PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-05-07 22:00

PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-05-07 11:12

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-05-07 10:40

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-05-06 19:00

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-05-06 09:08

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-04-28 23:08

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Tracking Consuming: 304 ms
2017-05-06 12:08

The item has been processed in the country of destination

2017-04-30 08:02

The item has arrived in the country of destination

2017-04-29 08:02

The item is on transport to the country of destination

2017-04-28 23:08

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-04-28 23:08

The item is at the PostNL sorting center

2017-04-25 22:13

The item is in transit

2017-04-24 02:10

The item is pre-advised

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω παραγγελει στις 9-10 του προηγούμενου μηνα 3 πραγματα απο aliexpess (διαφορετικους πωλητες) και στο site δειχνει πως εχει ερθει στη χωρα (ελλαδα) αλλα στο ΕΛΤΑ ακομα δεν βλεπω κατι, εκτος του γνωστου  οτι εχει γινει παραδοση απο Χονκ Κονγκ .

 

Υπαρχει καποια καθυστερηση στα τελωνεια ή κατι αλλο που γνωριζουμε ? Συνηθως  για αλλα πακετα ειχα περισσοτερη πληροφορηση στο συστημα των Ελτα για αντιστοιχο χρονικο διαστημα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βλέπω καθυστερήσεις. Από Gearbest untracked έχει έρθει εδώ και 14 μέρες Ελλάδα. Σε αντίστοιχο untracked πριν έναν μήνα είχε κάνει μόλις 7 μέρες να βρεθεί στα χέρια μου. Σε tracked παραγγελία πήρε 4 μέρες να αλλάξει από Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, κέντρο διαλογής Αττικής" σε "Άφιξη σε κέντρο διαλογής αττικής", όταν συνήθως δεν μεσολαβεί πάνω από ένα 24ωρο για αυτό το βήμα. Πολλές άδειες ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναβαθμίστηκε το σύστημα του εκτελωνισμού και τώρα γίνεται (ταχα για ευκολία) αυτόματα. Εμένα 2 δέματα τα οποία είναι αεροδρόμιο δεν έχουν καν σκαναριστεί, 3 μπήκαν τελωνείο κ περιμένω να αποφασίσουν αν είναι υψηλής αξίας και 2 έχουν κάνει άφιξη στον αερολιμένα ΚΑΤ εδώ και 7 μέρες και ακόμα κανένα νέο. Λογικά κ αυτά τελωνείο θα μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες αν και μπορεί να έρθει. Είχα χάσει τρία δέματα, τα δύο από Gearbest περίπου ίδια ημερομηνία παραγγελίας και αξίας δεν ήρθαν ποτέ.

Μια θήκη από aliexress ήρθε μετά από σχεδόν δύο μήνες (είχα ζητήσει refund αλλά με έγραψε ο πωλητής και είπα να περιμένω λίγο ακόμα).

 

Πολλά χαμένα δέματα από Gearbest την συγκεκριμένη περίοδο. Δεν θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά ή δεν στάλθηκαν ποτέ ή κάποιος βούτηξε όλο το σάκο.

Εκτός αν είναι σε καμία γωνία ξεχασμένος για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.