Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

όχι απαραίτητα. Μπορεί να έχει φτάσει αλλά να μην έχει σκαναριστεί.

Εδώ πράγματα φεύγουν από Κίνα για να έρθουν εδώ και κάνουν πάνω απο 40 μέρες καμια φορά.

 

Δε θα αγχωνόμουν ακόμα στη θέση σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα. Μπορεί να έχει φτάσει αλλά να μην έχει σκαναριστεί.
Εδώ πράγματα φεύγουν από Κίνα για να έρθουν εδώ και κάνουν πάνω απο 40 μέρες καμια φορά.
 
Δε θα αγχωνόμουν ακόμα στη θέση σου...


Ευχαριστω για την απαντηση ,
Βασικα δεν αγχωνομαι τοσο εγω σχετικα με το δεμα που εστειλα Κορεα οσο ο αγοραστης μιας και αφορα ενα αρμανι ρολοι .
Φοβαμαι μην ζητησει refund και τοτε θα κινδυνευσω να χασω και το ρολοι και τα 150ευρω της αξιας του και τα 20 ευρω των μεταφορικων ...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις το tracking. Αν παραλάβει θα το δεις οπότε θα ανοίξεις εσύ case μετά στο paypal Και θα ζητήσεις πίσω τα λεφτά [emoji4] 
 

Εαν το δεμα εχει κολλησει τελωνειο( και για αυτο δεν σκαναρετε) εαν του κανω refund αμφιβαλλω εαν θα ασχοληθει ποτε για να πληρωσει δασμους και φορους και να παραλαβει σε περιπτωση που τον ενημερωσουν ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πήραν από το ταχυδρομείο ότι πέρασα τελωνείο και η επιβάρυνση είναι 110€. (18 μέρες ήταν εκεί για την ακρίβεια..)

Φυσικά δεν άνοιξαν καν το δέμα και το έκοψαν από τον τίτλο που είχε έξω.

Δυστυχώς λόγω ότι η αγορά έγινε από την κατασκευάστρια εταιρία δεν έγινε καμία παρατυπία. Το έστειλα φυσικά για επανέλεγχο για να πληρώσω αυτό που αναλογεί.

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, panos444 said:

Τελικά με πήραν από το ταχυδρομείο ότι πέρασα τελωνείο και η επιβάρυνση είναι 110€. (18 μέρες ήταν εκεί για την ακρίβεια..)

Φυσικά δεν άνοιξαν καν το δέμα και το έκοψαν από τον τίτλο που είχε έξω.

Δυστυχώς λόγω ότι η αγορά έγινε από την κατασκευάστρια εταιρία δεν έγινε καμία παρατυπία. Το έστειλα φυσικά για επανέλεγχο για να πληρώσω αυτό που αναλογεί.

 

Τα ΕΛΤΑ COURIER (με αυτά δεν είχες πει ότι έρχεται) χρεώνουν τα έξοδα αποθήκευσης; Το κόστος του εκτελωνιστή πόσο είναι; Λογικό ποσό ακουγεται για courier δεν ξέρω κατα πόσο θα μικρύνει.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BasiliCeLew said:

Τα ΕΛΤΑ COURIER (με αυτά δεν είχες πει ότι έρχεται) χρεώνουν τα έξοδα αποθήκευσης; Το κόστος του εκτελωνιστή πόσο είναι; Λογικό ποσό ακουγεται για courier δεν ξέρω κατα πόσο θα μικρύνει.

Έρχονται με ΕΛΤΑ σκέτο, χωρίς κούριερ! :)

Ο ΦΠΑ στα 250$ είναι άλλα 60. Περιμένω να υπολογίσουν σωστά και να πληρώσω μετά φυσικά.

Σε άλλα νέα: παράγγειλα και μία βάση ακουστικών από το Massdrop, έκανε να έρθει μία βδομάδα και μάλιστα δεν πέρασε τελωνείο..
 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, panos444 said:

Έρχονται με ΕΛΤΑ σκέτο, χωρίς κούριερ! :)

Ο ΦΠΑ στα 250$ είναι άλλα 60. Περιμένω να υπολογίσουν σωστά και να πληρώσω μετά φυσικά.

Σε άλλα νέα: παράγγειλα και μία βάση ακουστικών από το Massdrop, έκανε να έρθει μία βδομάδα και μάλιστα δεν πέρασε τελωνείο..
 

Για αξία $250 (~230€) λογικά χρωστάς και επιπλέον δασμούς 2.5% και τέλος διαχείρισης δασμών 12€. Οπότε χοντρικά 230€ + 55€ ΦΠΑ + 12€  ΤΔΔ + 6€ Δ σου καταλήγει λίγο πάνω από 300€, αν κοστολογηθεί κανονικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκεί το υπολογίζω και εγώ, 60 και κάτι ψιλά να πληρώσω συνολικά. Από τα 110 μένει ένα 50αρικο όμως. Θα μπορούσαν απλά να ψάξουν για την απόδειξη και να μην γκουγλαρουν πόσο έχει το προϊόν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, deninho said:

11/1 παραγγελία, 29/1 μπήκε Ελλάδα, σήμερα παραδόθηκε στο σπίτι (με ΕΛΤΑ). omg. Αν αρχίσουν να κάνουν 20 μέρες να έρθουν τα πράγματα από Κίνα, συμφέρει :p

Εγώ περιμένω κάτι δωράκια Χριστουγέννων ακόμα :p Τα είχα πάρει κ νωρίς για να φτάσουν στην ώρα τους 25/10/2016  :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα έχεις έτοιμα για τα Χριστούγεννα του 2017, no worries :bleh:

πριν 2 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Εγώ περιμένω κάτι δωράκια Χριστουγέννων ακόμα :p Τα είχα πάρει κ νωρίς για να φτάσουν στην ώρα τους 25/10/2016  :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τετοια ταχύτητα ούτε UPS

Μη ξανα ακουσω κουβέντα για τα ΕΛΤΑ :hehe:

 

State    Date    Time    Area
RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER    14-02-2017    16:17    JAPAN
SEND ITEM ABROAD    16-02-2017    06:20    JAPAN
RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE    19-02-2017    09:48    
ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)    19-02-2017    11:59    K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)
ITEM UNLOADED    20-02-2017    01:36    KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

Δεν έβγαλε κάτι για τελωνείο αλλά ούτε τη προηγούμενη φορά μου είχε βγάλει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει κανείς η αγγλική courier Hermes απο ποια εταιρία εξυπηρετείτε στην Ελλάδα?

περιμένω ενα δέμα και το tracking της Hermes εμφανίζει οτι το παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αλλά θα έκανα ένα τηλ εδώ

 

HERMES COURIER SERVICE Κ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ  
Οδηγίες
Διεύθυνση: Λέκκα 23, Αθήνα 105 62
Τηλέφωνο:21 0322 7259

 

Επίσης να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου

Carrier: ASENDIA από amazon.de 

περιμένω με ΕΛΤΑ λογικά ε; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.