Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι μπορώ να πάω στο τελωνείο στο αεροδρόμιο και να το πάρω αποκει νωρίτερα το πακέτο. Προφανώς θα πληρώσω και πάλι... αλλά το έχει κάνει κανένας αυτό; Θα έχει διαφορά στην τιμή το να περιμένω να μου έρθει με το να πάω να το πάρω από το αεροδρόμιο; 
Γιατί από το να περιμένω 40 μέρες, προτιμώ να πάω να το πάρω....
Το πακέτο μου είναι από 3/3 στην κατάσταση "Held by Custom".....

Capture.thumb.JPG.d19d48cf57999659c581c24ef8844bc6.JPG

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, devaggos said:

Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι μπορώ να πάω στο τελωνείο στο αεροδρόμιο και να το πάρω αποκει νωρίτερα το πακέτο. Προφανώς θα πληρώσω και πάλι... αλλά το έχει κάνει κανένας αυτό; Θα έχει διαφορά στην τιμή το να περιμένω να μου έρθει με το να πάω να το πάρω από το αεροδρόμιο; 
Γιατί από το να περιμένω 40 μέρες, προτιμώ να πάω να το πάρω....
Το πακέτο μου είναι από 3/3 στην κατάσταση "Held by Custom".....

Capture.thumb.JPG.d19d48cf57999659c581c24ef8844bc6.JPG

Λογικά εννοεί ότι μπορείς να το εκτελωνίσεις ο ίδιος, το οποίο εξ' όσων γνωρίζω ισχύει (δεν το έχω κάνει).

Μπορείς πάντως να πάρεις τηλέφωνο στο τελωνείο του αεροδρομίου και να ρωτήσεις εάν το έχουν και σε τί στάδιο βρίσκεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2017 at 3:52 PM, GFFermari said:

Να ρωτησω κ γω.

Παρηγγειλα κατι SMA adapters απο Κινα. Εχω ξαναπαραγγειλει απο εκει βυσματα κ διαφορα αλλα.

Τα παρηγγειλα 30-31 Δεκεμβριου νομιζω.

 

Το τρακινγκ λεει οτι εχει φτασει το δεμα στην Αθηνα στις 10 Ιανουαριου. Ειναι δυνατον να ειναι στο τελωνειο 15 μερες??

Το κοστος των βυσματων ειναι 1,40€ (!!). Να τηλεφωνησω στο τελωνειο? Λετε να υπαρχει θεμα κοστους μεταφορικων (free int shipment ηταν τα βυσματα)?

 

Λιγες μερες μετα παρηγγειλα απο Αμερικη (Caselabs) κατι tray κλπ. με κοστος 35-40€ και εφτασαν πριν 5 μερες!!

 

Έφτασαν σήμερα. Πρέπει να έσπασα κάθε ρεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2017 at 6:04 PM, BasiliCeLew said:

Αν σε 2-3 μέρες βγεί θα πληρώσεις μόνο 3 ευρώ που είναι τέλος εκτελωνισμού, αν όχι θα περιμένεις κάπου στις 30-40 μέρες να βγεί απο το τελωνείο και θα πληρώσεις 12 ευρώ +24% επι το ποσό που θα ορίσουν ότι κάνει. Δεν κάνεις τίποτα από πλευράς σου απλά περιμένεις οπότε. Όταν βγεί απο τελωνείο θα το δεις στο tracking number.

Τελικά το πακέτο έμεινε 15 μέρες στο τελωνείο... και φαίνεται να παραλαμβάνω σύντομα... Δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί η φάση με τα τελωνεία... είναι όλα τόσο απροσδιόριστα.... Να δω  τι θα χρειαστεί να πληρώσω (αν πληρώσω τελικά)...
Capture.thumb.JPG.4c94285d6fd1b7f53bf0ba503a286bbc.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σκάσανε μύτη ένα δέμα από Zapals, tracked, από 21/2, ένα δέμα από gearbest, tracked, επίσης από 21/2 (ένα μήνα), και ένα δέμα από banggood, untracked, από 7/3 (2 εβδομάδες). Με δεδομένο ότι και 2 ακόμα δέματα, ένα από banggood και ένα από gearbest, από 25/2 φτάσανε 10/3 (πάλι δύο εβδομάδες), κάτι μου λέει ότι δεν ξαναπληρώνω για registered δέμα :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρέλαβα χωρίς τελωνείο (πάλι καλά :p )το le max 2 4/64 που αγόρασα για να αλλάξω το le 1 pro που έχω. Στην τιμή που έχει πραγματικά νιώθεις ότι τους κλέβεις :lol:

 

Το είχα ένα άγχος βέβαια το τελωνείο αλλά όλα καλά :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Εγώ σήμερα παρέλαβα χωρίς τελωνείο (πάλι καλά :p )το le max 2 4/64 που αγόρασα για να αλλάξω το le 1 pro που έχω. Στην τιμή που έχει πραγματικά νιώθεις ότι τους κλέβεις :lol:

 

Το είχα ένα άγχος βέβαια το τελωνείο αλλά όλα καλά :hehe: 

Εδώ είσαι

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2017 at 5:13 PM, devaggos said:

Τελικά το πακέτο έμεινε 15 μέρες στο τελωνείο... και φαίνεται να παραλαμβάνω σύντομα... Δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί η φάση με τα τελωνεία... είναι όλα τόσο απροσδιόριστα.... Να δω  τι θα χρειαστεί να πληρώσω (αν πληρώσω τελικά)...
Capture.thumb.JPG.4c94285d6fd1b7f53bf0ba503a286bbc.JPG

Χθες ήρθε το πακέτο, σήμερα παρέλαβα. Ευτυχώς δεν πλήρωσα τίποτα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπήκε τελωνείο και μετά βγήκε έτσι τσαμπέ η φάση. Το πακέτο το είχαν ανοίξει και είχε και αυτοκόλλητο πάνω με σφραγιδούλα  ΤΕΛΩΝΕΙΟ "Ελληνική Δημοκρατία" κλπ.... Ο κινέζος πάντως το είδε δηλωμένο σαν Gift (από geekbuying.com αγορά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

ξέρει κανείς ποιά εταιρεία κάνει τις παραδόσεις στην Ελλάδα σε δέματα απεσταλμένα από UK με Royal Mail?

έχω tracking # από Royal Mail αλλά στο site τους μου βγάζει έδω και μερικές μέρες "It's on its way".. μήπως αν βάλω το tracking # στον συνεργαζόμενο Έλληνα διανομέα πάρω πιο πολλές λεπτομέρειες ή δε παίζει;

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 μπα τπτ, μου βγάζει οτι δεν αναγνωρίζει τον #, και στο ελτα courier και στο απλό ελτα.. μάλλον πρέπει να κάνω υπομονή :p

Ισως υπαρχει νεο tracking number. Παιρνεις ΕΛΤΑ και ρωτας, ετσι εγινε με δικη μου περιπτωση , οχι ομως με ΕΛΤΑ.  Αλλαξε οταν παραδοθηκε Ελλαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nameless1 said:

μήπως αν βάλω το tracking # στον συνεργαζόμενο Έλληνα διανομέα πάρω πιο πολλές λεπτομέρειες ή δε παίζει

συνήθως ο αριθμός που έχεις αφορά μόνο την κίνηση εντός ΗΒ και μέχρι να παραδοθεί στα ΕΛΤΑ. Τα τελευταία χρησιμοποιούν δικούς τους αριθμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ισως υπαρχει νεο tracking number. Παιρνεις ΕΛΤΑ και ρωτας, ετσι εγινε με δικη μου περιπτωση , οχι ομως με ΕΛΤΑ.  Αλλαξε οταν παραδοθηκε Ελλαδα.

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

συνήθως ο αριθμός που έχεις αφορά μόνο την κίνηση εντός ΗΒ και μέχρι να παραδοθεί στα ΕΛΤΑ. Τα τελευταία χρησιμοποιούν δικούς τους αριθμούς.

 

Ευχαριστώ! θα δοκιμάσω την τύχη μου τότε με το τηλ. κέντρο των ελτα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμένω δέματα από 3 & 6 Απριλίου από Εbay και από 17 & 25 Μαρτίου από Gearbest!

Και δεν είναι σίγουρα τελωνείο γιατί όλα είναι των 2-3€ και ένα που είναι 11€. Όλα από Κίνα.

 

PS: Αυτά που έχουν tracking: 

Παράθεση
2017-04-13 11:38

The item has arrived in the country of destination

2017-04-11 08:20

The item is on transport to the country of destination

2017-04-10 14:53

The item is at the PostNL sorting center

2017-04-05 02:30

The item is pre-advised

Παράθεση
2017-04-13 19:00

Greece, Arrive at Greece airport.

2017-04-10 19:00

Handled by airline,flight No..

2017-04-10 07:00

Internationg Mail Center, Prepare to dispatch.

2017-04-09 07:00

Internationg Mail Center, Received.

2017-04-08 07:42

Shanghai, Despatched from yanwen sorting center.

2017-04-08 02:48

Shanghai, Process completed in yanwen sorting center.

2017-04-07 15:07

Yanwen Acceptance.

2017-04-07 06:04

The item information was created by the seller.

Ντάξει, αφήστε τα για το χρόνου, δεν υπάρχει θέμα...

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Του Gearbest θα δείς ενημέρωση αυτές τις μέρες σίγουρα.

 

Γενικά παιδιά προτιμήστε κυρίως Banggood αυτή την περίοδο με Priority direct mail με κόστος 1-2$ στα περισσότερα. Δεν περνάει τελωνείο (το εγγυάται το site οπότε αν μπει σου δίνουν refund το τελωνείο) και επειδή είναι τριγωνική αποστολή κάνει 9-15 μέρες.

 

edit: Για να είστε 100% καλυμμένοι σε περίπτωση που κάνουν κολοτούμπα κ μπει τελωνείο κ δεν σας καλύψουν, στο Live chat ρωτήστε πριν την αγορά ακριβώς αν σας αποζημιώσουν σε περίπτωση που μπει τελωνείο, αποθηκεύστε την συζήτηση που θα σου λένε ναι κ παίρνεις μετά full refund μέσω paypal. Αυτό το αναφέρω γιατί πάντα πρέπει να κρατάμε μία πισινή όσα καλά κ αν είναι κάποια κινεζομάγαζα όπως το banggood.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή περιμένω κάτι από banggood με Tracking πληρώνοντας κάτι παραπανω μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το ΚΑΤ που εμφανίζεται στο tracking στα ελτα

Εχει φύγει από αεροδρόμιο και είναι στο ΚΔ Αθηνων αλλά έχουν περάσει μέρες...

Συνήθως μόλις εμφανιζόταν στο ΚΔ Αθηνών το είχα στα χέρια μου την επόμενη αν όχι την ίδια μέρα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.