Jump to content



Dragon Age: Origins


Samael

Recommended Posts

@sstav: Καμία σχέση με το άθλιο το oblivion σαν παιχνίδια. Το ξέρω ότι δεν τα σύγκρινες εσύ, απλά με αφορμή το post σου ήθελα να πω τα εξής: :D Το oblivion δεν σώζετε σαν παιχνίδι ούτε με τα textures όλου του κόσμου, ούτε με τα expansion packs. :p Πραγματικά πολύ άθλιο rpg κατά τη γνώμη μου, το χειρότερο elder scrolls πιστεύω (όχι ότι περίμενα τίποτε καλύτερο από μια εταιρία σαν την Bethesda). Δεν λέω είχε εντυπωσιακά γραφικά και τεράστιες εκτάσεις να περιηγηθείς, αλλά σαν rpg... πολύ "λίγο". Σημειωτεόν ότι έχω τελείωσει το main quest καθώς και τα Knights of the Nine και Shivering Isles.

Το Dragon Age σαν παιχνίδι της Bioware είναι ένα Neverwinter Nights 2 βελτιωμένο. Ότι ίσχυε εκεί ισχύει κι εδώ σε γενικές γραμμές.

Όσο για τα textures packs, καλά θα κάνουν να φτιάξουν πρώτα το πρόβλημα με το αργό loading μετά την 1η ώρα gaming (συμβαίνει σε 4cores cpu's). Δηλαδή ήμαρτον. Πιο πολύ ώρα περίμενα στο loading παρά έπαιξα! Κατα τα άλλα, μου έχουν μείνει τα Downloadable Quests. Main quest & sidequests τις έβγαλα όλες.

@ReaperX: Εμένα μου φαίνεται PC>Xbox360>PS3...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
@Kalileo

@Dolly καθε μερος εχει το βαθμο δυσκολιας του. Εγω θα σου προτεινα να πας πρωτα στην Denerim που μπορεις να βρεις αρκετα quests για να παρεις μερικα levels και μετα στην main quest πρωτα για τον Eamon (Red cliff) μετα για το Circle of magi, μετα για τους Dalish στο Bracilian forest, μετα στο Heaven για το Ursh και τελος στους dwarfs.

Yπαρχει δλδ καποια στανταρ σειρα?Γιατι τα εχω κανει πολυ αναποδα απο οσα λες, lvl10 πλεον.

Το Dragon Age σαν παιχνίδι της Bioware είναι ένα Neverwinter Nights 2 βελτιωμένο. Ότι ίσχυε εκεί ισχύει κι εδώ σε γενικές γραμμές.

Όσο για τα textures packs, καλά θα κάνουν να φτιάξουν πρώτα το πρόβλημα με το αργό loading μετά την 1η ώρα gaming (συμβαίνει σε 4cores cpu's). Δηλαδή ήμαρτον. Πιο πολύ ώρα περίμενα στο loading παρά έπαιξα! Κατα τα άλλα, μου έχουν μείνει τα Downloadable Quests. Main quest & sidequests τις έβγαλα όλες.

Δε παρατηρησα τπτ ιδιαιτερο με το loading παντως, i7 + Vertex SSD Raid0.

Link to comment
Share on other sites

Δε παρατηρησα τπτ ιδιαιτερο με το loading παντως, i7 + Vertex SSD Raid0.

Όπως είδες έχω και link από το official forum της Bioware. Συμβαίνει γενικά, αλλά όχι σε όλα τα configurations. Το παιχνίδι έχει memory leak βαρβάτο. Αναμένεται patch (αμαν με αυτά τα μισοτελειωμένα παιχνίδια πια).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα πάντος, παρατηρώ πως σχέση δεν έχει που πας και πότε απο θέμα δυσκολίας γιατί οι εχθροί κάνουν scale με το level σου.

Φίλος δεν είχε πάει denerim και πήγε και παίζει μάπες με lvl 17 bandits, και εγώ είμουν εκεί στο 6...

Δεν ξέρω αν και κατα πόσο έχει σημασία η σειρά...

Εγώ πήγα Denerim, μετά στον Earl, και τώρα Magi.

Link to comment
Share on other sites

@sstav: Καμία σχέση με το άθλιο το oblivion σαν παιχνίδια. Το ξέρω ότι δεν τα σύγκρινες εσύ, απλά με αφορμή το post σου ήθελα να πω τα εξής: :D Το oblivion δεν σώζετε σαν παιχνίδι ούτε με τα textures όλου του κόσμου, ούτε με τα expansion packs. :p Πραγματικά πολύ άθλιο rpg κατά τη γνώμη μου, το χειρότερο elder scrolls πιστεύω (όχι ότι περίμενα τίποτε καλύτερο από μια εταιρία σαν την Bethesda). Δεν λέω είχε εντυπωσιακά γραφικά και τεράστιες εκτάσεις να περιηγηθείς, αλλά σαν rpg... πολύ "λίγο". Σημειωτεόν ότι έχω τελείωσει το main quest καθώς και τα Knights of the Nine και Shivering Isles.

Δεν μπορώ να μην το σχολιάσω αυτό, Καταρχάς τα 2 παιχνίδια δεν συγκρίνονται τέλος άλλο είδος το ένα άλλο το άλλο. Το oblivion όπως το δίνει η Bethesda είναι ολίγον χάλια συμφωνώ(μας φάγαν οι κονσόλες) και δεν συνάδει με τα προηγούμενα Hardcore Elderscrolls , αλλά με τα Mods απογειώνεται κυριολεκτικά. Αν δεν έχεις παίξει με Mods και δεν έχεις ασχοληθεί να δεις πως αλλάζει το παιχνίδι καλύτερα μην λες κουβέντες του τυπου δεν σώζετε με τίποτα.

3.5 χρόνια έχει που βγήκε και εγώ προσωπικά το παίζω ακόμα. Με συγκεκριμένα Mods και όχι god items κτλ κτλ που χαλάνε το παιχνίδι, απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτε άλλο εκει έξω.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια σε mods στείλε μου μήνυμα να σου προτείνω αρκετά και για textures και ότι θες γιατί γίνεται ψιλο πανικός απο Mods, ακόμα και το avatar μου που βλέπεις είναι απο τελευταία πανοπλία.

Και έτσι για την ιστορία, μέσα σε 3.5 χρόνια έχουν βγει:

17639 mods. Όλοι με αυτό ασχολούνται και θα ασχολούνται μέχρι το επόμενο elderscrolls.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μην το σχολιάσω αυτό, Καταρχάς τα 2 παιχνίδια δεν συγκρίνονται τέλος άλλο είδος το ένα άλλο το άλλο. Το oblivion όπως το δίνει η Bethesda είναι ολίγον χάλια συμφωνώ(μας φάγαν οι κονσόλες) και δεν συνάδει με τα προηγούμενα Hardcore Elderscrolls , αλλά με τα Mods απογειώνεται κυριολεκτικά. Αν δεν έχεις παίξει με Mods και δεν έχεις ασχοληθεί να δεις πως αλλάζει το παιχνίδι καλύτερα μην λες κουβέντες του τυπου δεν σώζετε με τίποτα.

3.5 χρόνια έχει που βγήκε και εγώ προσωπικά το παίζω ακόμα. Με συγκεκριμένα Mods και όχι god items κτλ κτλ που χαλάνε το παιχνίδι, απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτε άλλο εκει έξω.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια σε mods στείλε μου μήνυμα να σου προτείνω αρκετά και για textures και ότι θες γιατί γίνεται ψιλο πανικός απο Mods, ακόμα και το avatar μου που βλέπεις είναι απο τελευταία πανοπλία.

Και έτσι για την ιστορία, μέσα σε 3.5 χρόνια έχουν βγει:

17639 mods. Όλοι με αυτό ασχολούνται και θα ασχολούνται μέχρι το επόμενο elderscrolls.

Δεν θα πω πολλά, προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη σχετικά με το τι είναι καλό rpg (κι αυτό το λέω με εντελώς φιλική διάθεση). Έχω παίξει αρκετά το παιχνίδι και κάποια mods οπότε μιλάω έχοντας μια εικόνα. Ίσως να μην έχω την δική σου εμπειρία στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά δεν είμαι αδαής. Σχετικά με αυτό που λες, πιστεύω πως ότι και να κάνει ένα mod φίλε μου αγαπητέ, δεν μπορεί να διορθώσει π.χ. τις άθλιες κατά την γνώμη μου μάχες του Oblivion. Γενικά μιλώντας εγώ πιστεύω πως η Bioware γνωρίζει καλύτερα το ζήτημα περί rpg. Για εμένα αν ένα rpg δεν έχει την λογική του DnD, δεν μετράει.

Τέλος θεωρώ το NWN2 σαφώς καλύτερο του Oblivion κι ας μην έχει τα γραφικά του. Πάντως έχει επίσης πάρα πολλά mods.

Απόψεις βέβαια είναι αυτές... τι να κάνεις; :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λες,

Σχετικά με αυτό που λες, πιστεύω πως ότι και να κάνει ένα mod φίλε μου αγαπητέ, δεν μπορεί να διορθώσει π.χ. τις άθλιες κατά την γνώμη μου μάχες του Oblivion

δείχνει οτι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το παιχνιδι και την mod κοινότητα.

Απο κει και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι, πάνω στα loading times. Παρατήρησα ότι τα loading times αυξάνονταν όταν έκανα alt+tab. Μετά από quit/reload έφτιαχναν πάλι.

Βέβαια γενικά η απόδοση του παιχνιδιού γινόταν χειρότερη όσο προχώραγα στο παιχνίδι, χωρίς κάποιο εμφανές λόγο. Ενώ ξεκίνησα με 60-70fps στο τέλος του παιχνιδιού ζήτημα να είχα 25.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που έκανα την μικρή παρένθεση είναι για να μην ξεφεύγουμε με mods άλλων παιχνιδιών, και ποιος τα έπαιξε, και του αρέσανε, και πόσα ήταν κλπ.

Γουστάρω όντος την πληροφορία που αποκομίζω πολλές φορές, απλά μην ξεφεύγουμε από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Dragon Age: Origins 1.01b

Patch details:

fixed potential corruption of character statistics

fixed portrait appearance sliders when importing a character from the downloadable Character Creator

fixed import for preset face settings from the downloadable Character Creator

made Easy difficulty easier

slightly increased attack, defense, and damage scores for all party members at Normal difficulty

fixed video issues when running on a very wide screen display, including ATI Eyefinity displays

fixed an issue with Dragon Age and Windows Game Explorer

updated Visual C runtime libraries

Download

Link to comment
Share on other sites

Tips: Ψαξτε για το armor set για τον warrior σας στο bracilian forest. Το quest ξεκιναει στο west forest τελειως βορεια στο χαρτη παρατηρωντας μια ταφοπλακα. Η armor, το κυριο κομματι δηλαδη, βρισκεται μεσα στα ruins οπου υπαρχει μια λημνουλα στο κεντρο μιας αιθουσας με ενα βωμο στα αριστερα. Το νερο της λιμνης πανω στο βωμο θα σας ξεκλειδωσει την πορτα της αιθουσας οπου θα αντιμετοπισετε ενα ισχυρο πνευμα για να παρετε την armor. Θελει strength 34 για να φορεθει και οι αντιπαλοι ειναι αρκετα δυσκολοι, οποτε μην βιαστειτε.

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι,

Η πόρτα με την πηγή στα Ruins στο Bracilian Forest που είναι το 4ο μέρος «που ο μάγος έκρυψε την πανοπλία του» πως στα κόπρανα ανοίγει?

Πήρα το Earthern Urn, γέμισα νερό, πήγα στο altar, έκανα το ritual, και σκάσανε 2 shades, τα έδειρα και αυτό ήταν… πως ανοίγω την πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Γεμίζεις με νερο το κύπελο, πας στο τραπεζάκι, το αφήνεις, προσεύχεσαι, πίνεις μια γουλιά, προσεύχεσαι, το αφήνεις, το παιρνεις, το χύνεις (αφήνεις το κύπελο; ) στην πηγή. Κάπως έτσι άμα θυμάμαι καλά. Καλά δε χάνεις τίποτα πάντως. Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εκεί μέσα - πάλι όσο θυμάμαι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει δλδ καποια στανταρ σειρα?Γιατι τα εχω κανει πολυ αναποδα απο οσα λες, lvl10 πλεον.

Όχι, όπως γουστάρεις πας.

Εγώ πήγα Redcliff, μετά στα Dalish Elves, μετά στους Μάγους και στο τέλος πήγα Denerim.

Link to comment
Share on other sites

HD textures! nom nom, download on the way :D

BTW, στην αιθουσα του θρονου της orzammer βρισκεται το Ageless. 2h sword με πολυ καλα stats, υπαρχουν 3 σημεια που οταν περασεις απο πανω τους ακουγετε ενας ηχος σα μεγαλες πετρινες πορτες που τριβονται-ανοιγουν. Παρκαρεις εναν χαρακτηρα σε καθε σημειο κ με τον 4ο κανεις κλικ στο θρονο, βγαινει ενας δρακος σχετικα πολυ ευκολος κ μεσα του βρισκεται το Ageless :)

Τα σημεια ειναι, ενα στο κεντρο της αιθουσας αμεσως πριν μπεις στην αιθουσα του θρονου, κ τα αλλα 2 αριστερα μολις μπεις στην αιθουσα του θρονου. Ειναι καπως μαυρα-γκρι οποτε ξεχωριζουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.