Jump to content



Dragon Age: Origins


Samael

Recommended Posts

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Βγήκε και το πρώτο patch που βελτιώνει λίγο το θέμα της δυσκολίας.

- fixed potential corruption of character statistics

- fixed portrait appearance sliders when importing a character from the downloadable Character Creator

- fixed import for preset face settings from the downloadable Character Creator

- made Easy difficulty easier

- slightly increased attack, defense, and damage scores for all party members at Normal difficulty

- fixed video issues when running on a very wide screen display, including ATI Eyefinity displays

Link to comment
Share on other sites

Στο να οργανωσεις με καθε λεπτομερεια το party σου.Που θα καθεται ο καθε χαρακτηρας-πως θα επιτεθει και ποτε-αλλαγη οπλων-potions-στο να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα την πιο δυνατη κινηση απο τον καθενα χωριστα κ.α.

Κάνα tutorial υπάρχει...

Πρώτη φορά ασχολούμε με τέτοιο RPG και μου την δίνει λίγο ο χειρισμός και οι τοποθέτηση στον χώρο των χαρακτήρων. Τις περισσότερες φορές ότι να'ναι κάνουν, όπου θέλουν πάνε και όποτε θέλουν επιτίθονται.

Για να δούμε και με το pacht αν γίνει δουλειά γιατί στο normal είναι πολύ δύσκολο...

Retail patch 1.01a download:

http://www.strategyinformer.com/pc/dragonage/patch/33583.html

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε αυτού του είδους τις μάχες, από εποχές Baldurs Gate ακόμα, είναι καλό να παίζει το ξύλο σου με focus και να τους τρως γρήγορα 1-1.

Δεν έχει νόημα να σπας το DPS γιατί θα σε κοπανάνε περισσότεροι, για περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εμένα τα γραφικά του μου αρέσουν πολύ αν αναλογιστώ το είδος του παιχνιδιού. Σίγουρα θυμίζει Neverwinter. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι οτι σε περιορίζει στην δημιουργία χαρακτήρα μιας και έχει περιορισμένους. ίδωμεν στη συνέχεια, προς το παρόν φαίνεται επικότατο.

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση το divinity II με αυτό...έχει dodgy γραφικά και το combat system είναι "κουλό"...το μόνο που μετράει είναι ολίγον το gameplay και το τι γίνετε μετά όταν αρχίζει το Morphing...θα καταλάβεις όταν το παίξεις:) πάντως δεν με ενθουσίασε κ πολύ...

όσο για το Dragon Age...δεν έμεινα κ πολύ ικανοποιημένος...δεν έχει ένα σωστό tracking για τα quests (κάτι το οποίο δυσκολεύει αφάνταστα το παιχνίδι), το combat system είναι ότι νάναι αφου χρειάζεσαι 1 ώρα για να "οργανώσεις" την μάχη και είναι κ παλούκι (πολύ ομως!) όπως και τα γραφικά τα οποία δεν είναι κ state of the art...το μόνο που κρατάει το παιχνίδι είναι μουσική, διάλογοι και γενικώς μια ατμόσφαιρα rpg που επικρατεί...αλλά προσωπικά βαρέθηκα μετά από λίγο γιατί καταντά κουραστικό...χάνεσαι στα quest ή sidequests και είναι κ λίγο αργό...βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχουν τίποτα "ποτά" που σε κάνουν να τρέχεις γρήγορα..αυτό θα ήταν πολύ καλό...:fun:

Υ.Γ. on with Witcher 2 please!!! :) :)

Συμφωνώ σε όλα εκτός από την τελευταία φράση (και επίσης διαφωνώ για την δυσκολία των μαχών. 'Ντάξει ρε παιδιά RPG είναι, δεν είναι arcade μεταμφιεσμένο σε rpg α λα... Diablo). Σαν έμπειρος rpg player που με θεωρώ :p μπορώ να πώ πως το 1o Witcher το έπαιξα μια ώρα και έφαγε uninstall απλά γιατί... δεν είναι καν σωστό rpg για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα απο τα πράγματα που μου αρέσουν σε αυτό το παιχνίδι είναι τα αίματα στα οποία είναι σπλασαρισμένοι οι χαρακτήρες σου. Δίνει άλλη αίσθηση!

Κατά τα άλλα: Ελαφρύ παιχνίδι, γραφικά να πω την αλήθεια δε "χρειάζεται" παραπάνω. Ε, που και που σκαλώνει ο χαρακτήρας που ελέγχεις και δε κάνει ότι του πεις, αλλα overall πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ήταν team based rpg και θα ήταν τέλειο.Βαριέμαι την διαχείριση 4-5 χαρακτήρων:p

Μην τους παιρνεις μαζι σου.Παιξε μονο με το βασικο σου χαρακτηρα,αλλα καλυτερα να παρεις και ενα μαγο μαζι για healing.

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα λίγο το ΣΚ και το ξεκίνησα με το VLC content, και το παιχνίδι το λίγο που έπαιξα, απλά τα σπάει.

Είμαι και εγώ αρκετά hardcore rpg’ας και φυσικά ξεκίνησα στο hard, και έχω πάθει πλάκα.

Τα γραφικά καταρχήν δεδομένου πως είναι rpg, είναι πολύ καλά μπορώ να πω, και μην ξεχνάτε πως τα γραφικά είναι ΠΟΛΥ χαμηλά στην λίστα προτεραιοτήτων σε αυτά τα παιχνίδια.

Θα ήθελα λίγα παραπάνω options σε abilities, skills κλπ στο character creation αλλά πέραν αυτού είναι υπερπλήρες.

Έχει όντος ΑΠΕΙΡΟΥΣ διαλόγους, και codex και και και, αλλά πραγματικά δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα διαβάζεις, απλά σου παρέχει ΠΟΛΥ lore αν γουστάρεις να το διαβάσεις.

Θα προσπαθήσω να το λιώσω λίγο παραπάνω μέσα στην βδομάδα αν και ζόρικο λόγο της συνουσίας που προβλέπετε στην δουλειά και θα reportarw as I go along.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο ενα σημειο και μετα οι μαχες γινονται αρκετα ευκολες. Εκανε βεβαια και το patch δουλεια. Ηταν και δικο μου "λαθος" η σειρα που διαλεξα να κανω τις αποστολες, και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι το παιχνιδι δεν σε υποχρεωνει να τις παρεις με τη σειρα. Τωρα με level 14 απλα οπου κι αν παω πολυυυ σπανια χανω μαχη.

Tips: Ψαξτε για το armor set για τον warrior σας στο bracilian forest. Το quest ξεκιναει στο west forest τελειως βορεια στο χαρτη παρατηρωντας μια ταφοπλακα. Η armor, το κυριο κομματι δηλαδη, βρισκεται μεσα στα ruins οπου υπαρχει μια λημνουλα στο κεντρο μιας αιθουσας με ενα βωμο στα αριστερα. Το νερο της λιμνης πανω στο βωμο θα σας ξεκλειδωσει την πορτα της αιθουσας οπου θα αντιμετοπισετε ενα ισχυρο πνευμα για να παρετε την armor. Θελει strength 34 για να φορεθει και οι αντιπαλοι ειναι αρκετα δυσκολοι, οποτε μην βιαστειτε.

Οταν πατε στα ruins διπλα απο το heaven village κατα το quest Ursh of secret ashes (επλιζω να το λεω σωστα αυτη τη φορα :p) μαζεψτε 6 dragon scales σκοτωνωντας drakes. Πηγαιντε τα στο μαγαζι με τα armor στην Denerim (Wades) και θα σας φτιαξει dragon-scale armor set (για rogues περισσοτερο μιας και ειναι light armor). Αν βρειτε επειτα κι αλλα σας φτιαχνει 2ο set πολυ καλυτερο απο το 1ο (Superior Wades armor).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο ενα σημειο και μετα οι μαχες γινονται αρκετα ευκολες. Εκανε βεβαια και το patch δουλεια. Ηταν και δικο μου "λαθος" η σειρα που διαλεξα να κανω τις αποστολες, και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι το παιχνιδι δεν σε υποχρεωνει να τις παρεις με τη σειρα. Τωρα με level 14 απλα οπου κι αν παω πολυυυ σπανια χανω μαχη.

Tips: Ψαξτε για το armor set για τον warrior σας στο bracilian forest. Το quest ξεκιναει στο west forest τελειως βορεια στο χαρτη παρατηρωντας μια ταφοπλακα. Η armor, το κυριο κομματι δηλαδη, βρισκεται μεσα στα ruins οπου υπαρχει μια λημνουλα στο κεντρο μιας αιθουσας με ενα βωμο στα αριστερα. Το νερο της λιμνης πανω στο βωμο θα σας ξεκλειδωσει την πορτα της αιθουσας οπου θα αντιμετοπισετε ενα ισχυρο πνευμα για να παρετε την armor. Θελει strength 34 για να φορεθει και οι αντιπαλοι ειναι αρκετα δυσκολοι, οποτε μην βιαστειτε.

Οταν πατε στα ruins διπλα απο το heaven village κατα το quest Ursh of secret ashes (επλιζω να το λεω σωστα αυτη τη φορα :p) μαζεψτε 6 dragon scales σκοτωνωντας drakes. Πηγαιντε τα στο μαγαζι με τα armor στην Denerim (Wades) και θα σας φτιαξει dragon-scale armor set (για rogues περισσοτερο μιας και ειναι light armor). Αν βρειτε επειτα κι αλλα σας φτιαχνει 2ο set πολυ καλυτερο απο το 1ο (Superior Wades armor).

Εγώ πήγα στο heaven village, έφτασα μέχρι εκεί που σε πάνε στον Keeper αλλά και γύρισα πίσω καθώς είναι πολύ δύσκολο και πάω στο Forrest τώρα.

Βασικά για μένα μόνο με 3 dragon scales μου την έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα δουλειά πάλι εχτές το βράδυ (θα με καταστρέψει) και προχώρησα λίγο.

Σαν dwarf warrior, έπαιξε η κλασσική προδοσία, και πήγα στο 1ο χωριό και ξεκίνησα να κάνω quests εκεί γύρο, level 6 είμαι τίποτα συγκινητικό.

Προτείνετε να ξεκινήσω πρώτα από κάποιο από τα potential μέρη που πρέπει να πάω για να μαζέψω τον στρατό, ή όποια σειρά και αν επιλεγεί είναι το ίδιο?

Πραγματικά το παιχνίδι είναι καταπληκτικό, έχω χρόνια να νιώσω τέτοιο eagerness για παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.