Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

seb ανεβασε ρε μια φωτο οτι να ναι να δουμε και εμεις!:T:

Stuttering υπαρχει με δυο πυρηνες οταν τα καρε ειναι κοντα στο 60. Αν βαλεις π.χ. στο dirt2 ολα low και βλεπεις με fraps 100fps θα δεις οτι πηγαινει τελεια.

Δεν ειναι θεμα driver αυτο, υπαρχει lag μεχρι να βγουν τα σηματα στα 3 μονιτορ.... Ετσι δουλευει! Ισως στην επομενη γενια να βελτιωθει παρα πoλυ αλλα τωρα οτι καλυτερο ειναι ενας πυρηνας και 3 οχι full HD monitor.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Το οπτικο αποτελεσμα που δινει το βιντεο ανταποκρινεται στο τεχνικο ορο stuttering, αυτο με ενδιαφερει , οπως πιθανον και αλλους που ακουν το ορο αλλα δεν ξερουν τι θα πρεπει να περιμενουν να δουν.

Τωρα για τα αιτια και τη λυση του παραπανω προβληματος δεν ειναι ειδικοτητα μου για να απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Το οπτικο αποτελεσμα που δινει το βιντεο ανταποκρινεται στο τεχνικο ορο stuttering, αυτο με ενδιαφερει , οπως πιθανον και αλλους που ακουν το ορο αλλα δεν ξερουν τι θα πρεπει να περιμενουν να δουν.

Τωρα για τα αιτια και τη λυση του παραπανω προβληματος δεν ειναι ειδικοτητα μου για να απαντησω.

Αλλο λέμε εμεις!!! Αυτο που βλεπεις στο video δεν υπαρχει...ΧΑΖΑ VIDEO ΕΙΝΑΙ!!

Βασικα το παλικαρι εχει μπερδεψει την βουρτσα με την ΤΣΑΤΣΑΡΑ! :hehe:

Αυτα που δειχνει στο video του bad δεν υπαρχουν....

Οσο για τα αλλα με το flickering ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

Βασικα να κανει το παλικαρι κανενα format? Να κανει RMA την καρτα!!!

Αnarxo σβησε τα video γιατι δεν ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια.

Ερωτηση πρωτη , να το αφαιρεσω ή να μεινει για παραδειγμα;

Ερωτηση δευτερη, μπορεις να βρεις βιντεο που να το δειχνει;

Να δειχνει τι ? το stuttering ? To stuttering μεσα απο video δεν φαινεται ευκολα!

Βασικα φαντασου σαν ενα κομπιασμα, παει με 60 και δεν ειναι smooth!

Πρεπει να το δεις!

Παιζει απο game σε game...

Ξαφανιζεται σε eyefinity μονο οταν περασεις τα 100 fps και επισης οταν παιζεις με τον ενα πυρηνα της!

Οσο για το flickering δεν υπαρχει, εχω και δει 3 eyefinity setups

Να το video αυτο εχει stuttering(που ειναι δικο μου) -> [ame=http://www.youtube.com/watch?v=pPiSlXul4To&feature=player_embedded]YouTube - NFS ATI EYFINITY 5760X1080[/ame]

το διακρινεις ????

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες περασα σε SAPPHIRE SEXEYEFINITY 2gb :hehe:

Η καρτα σπερνει σε Eyefinity, πολυ πανω απο 5970, τα 2gb δινουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Θα ανεβασω και Photo, απο αυριο!!!!

για ποια ακριβως λες? http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/with(MEMORY_SIZE=2%20GB).htm

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή λέει...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5870-HEXAD-2-GB-GDDR5-Pci-Express-6-Display-Ports-21161-10-40R.htm

Την είδα και από κοντά και από αύριο-μεθαύριο θα ανέβουν και φωτό.

@ArisG

Αυτό που είδε παραπάνω man είναι το αναμενόμενο...πιο ομαλή κίνηση και frames!Αφού τώρα είναι με μονοπύρινη κάρτα και όλα τρέχουν ρολόι σε eyefinity σε σχέση με πριν που λειτουργούσε μόνο με τον έναν πυρήνα της 5970!(Τυχαίο???...Δεν νομίζω!:D)

Άντε seb,καλοδούλευτη!Και welcome to the 5870 club...again!:):T:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή λέει...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5870-HEXAD-2-GB-GDDR5-Pci-Express-6-Display-Ports-21161-10-40R.htm

Την είδα και από κοντά και από αύριο-μεθαύριο θα ανέβουν και φωτό.

@ArisG

Αυτό που είδε παραπάνω man είναι το αναμενόμενο...πιο ομαλή κίνηση και frames!Αφού τώρα είναι με μονοπύρινη κάρτα και όλα τρέχουν ρολόι σε eyefinity σε σχέση με πριν που λειτουργούσε μόνο με τον έναν πυρήνα της 5970!(Τυχαίο???...Δεν νομίζω!:D)

Άντε seb,καλοδούλευτη!Και welcome to the 5870 club...again!:):T:

Ρε αγορινα μου και με την 5970 με εναν πυρηνα επαιζα (ενας πυρηνας no stuttering)! Δεν λεω γι αυτο, αλλα οτι ανεβαζω Anisotropic filtering και δεν πεφτει η καρτα...αλλα κραταει σαν ΝΤΑΜΑΡΙ!! Tα 2gb στην 3240χ1920 = 6.000.000 pixels ξεμπουκωνουν την καρτα!

Μεχρι τωρα σε NFS, ALIEN, μεγαλες διαφορες!

Το θεμα ειναι η ποιοτητας της εικονας που ειναι ΜΑΓΕΙΑ, 3χ23 καθετα ειναι σαν να εχω σε διαγωνιο μια 42αρα με dot pitch 23αρας και αναλυση 2340χ1920 = 6.000.000 + pixels...

Το ΑΑ το ξεχνας, δεν χρειαζεται, η αναλυση ειναι πραγματικα τρομακτικη και ποιοτητα της λεπτομεριας εξωπραγματικη!

Το ΑΑ το χρειαζεσαι για να αντικαθιστας τα σκαλοπατια της αναλυσης, δεν ανεβαζει την λεπτομερεια της εικονας!

Αντε venom 7 δωσε μου τις photo, να τις ανεβασω στον πεινασμενο enthusiast ΛΑΟ!!!

....5870 μαμαει στα temps και το καλοκαιρι! Γιατι τις ειχα χειμωνα περσι, λοιπον στα 900/1250 δεν περναει τους 75 σε οποιο game και αν δοκιμασα, ακομα και unigine που την αφησα για ωρα για stable test! Aθορυβη δυναμη!

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η ποιοτητας της εικονας που ειναι ΜΑΓΕΙΑ, 3χ23 καθετα ειναι σαν να εχω σε διαγωνιο μια 42αρα με dot pitch 23αρας και αναλυση 2340χ1920 = 6.000.000 + pixels...

δηλαδή είναι προτιμότερο από το να έχει κάποιος μία 30" με 2560χ1600;; δεν θα γλύτωνε κάποιος και από τα bezel των οθονών;;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι προτιμότερο από το να έχει κάποιος μία 30" με 2560χ1600;; δεν θα γλύτωνε κάποιος και από τα bezel των οθονών;;

Τα bezel δεν ειναι τοσο κακο, συνηθεια ειναι!

Οπως το βλεπει ο καθενας!

Βεβαια ,οταν θα βγει το formula θα το γυρισω σε 5760χ1080 με απιστευτο field of view! Κανεις πολλα!!!!

Ειμαι τυχερος οτι τα Monitor μου εχουν μικρο καδρο αλλα και οτι γυριζουν καθετα!

Παιζω σε 2 αναλυσεις 2340χ1920 καθετα τα Monitor και 5760χ1080 οριζοντια τα Monitor

...και βεβαια τα 3 Monitor μου κοστισαν 700 ευρω ενω το 30αρι 1200 ευρω!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Βιντεο με τι ? Με οριζοντια εχω ανεβασει 10αδες εαν θες να δεις...http://www.thelab.gr/showthread.php?t=73247 προς το τελος εχει και βιντεο ενω στην αρχη Photo!

100401095508.jpg

Για καθετα θα ανεβασω photo συντομα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3240χ1920+χ16ΑF+τα γραφικα τερμα = 60 fps τεζα το game!!! με 15 αμαξια στην πιστα!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2m77JoXSay4]YouTube - NFS SHIFT 3240X1920.mp4[/ame]

το βιντεο που τραβηξα ειναι για τον Σουτσο!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.