Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
Ναι,ενω το γεγονος οτι καταδικαζεις ολοκληρη την αστυνομια για συλληψεις-καταδιωξεις που καναν μερικα οργανα δεν ειναι καθολου προπαγανδα?:nada:

Οριστε,ενα βιντεο ειδαμε στη σελιδα του Τριανταφυλλοπουλου και τους εχουμε ματιαξει με τοσες σελιδες φτυαρι.

Εχμμ διαβασε λιγο το προηγουμενο ποστ μου.Δε χρειαζεται να μου πεις γιατι τον θεωρεις "φασιστα",οταν ειπα οτι δε με ενδιαφερει να μαθω,μιας και δε θεωρω καλυτερο αυτον που ειναι "αντι-φασιστας"(οννοω νοητω :whistle2: )

Btw ασχετως απο τους επισημους ορους,φαιστα θεωρω εγω αυτον που βαζει ταμπελες και κατηγοριοποιει-περιθοριοποιει καποια ατομα.Δεν ανεχομαι ο αριστερος να λεει φασιστα τον συνανθρωπο μου,τη στιγμη που στο φαναρι θα βρισει τον Πακιστανο επειδη επεσε νερο στο παμπριζ του,θα πει σε μια βδομαδα 20 φορες "μαμω την Αλβανια μου" και "Φυγε ρε Αλβαναμπουρα",θελει να κανει το δικο του και με το ετσι θελω(μιλαω για ακραιες ενεργειες σε διαδηλωσεις-πορειες) και θα μασαει την καραμελα "εισαι φαιστας" "εισαι φασιστας".Ενω το να λες "ειμαι αναρχικος",ανεξαρτητα αν εισαι η οχι πραγματικα,δε θα ενοχλησει την καθηγητρια σου ουτε τους φιλους σου τοσο οσο αμα πεις ειμαι φασιστας.Αυτη ειναι φιλε μου η προπαγανδα!

Οταν σε ολο τον κοσμος η λεξη φασιστας εχει συγκεκριμενο νοημα και περιεχομενο,μην περιμενεις απο μενα και απο κανεναν αλλο να μπορει να καταλαβει το δικο σο διαφορετικο νοημα στη λεξη.Τι να κανουμε,την ιδια γλωσσα μιλαμε,ομως αλλα λεμε και αλλα καταλαβαινουμε.

Btw,αντιφαιστες δεν ειναι μονο οι αναρχικοι,αριστεροι και δεν ξερω γω ποιος αλλος.Ειδικα στην ελληνικη κοινωνια υπαρχει εντονο στοιχειο αντι-φασισμου.

Τωρα οσον αφορα την ομαδοποιηση των ατυνομικων που λες.

Μα την συγκεκριμενη πρακτικη δεν την ακολουθουν ορισμενοι αστυνομικοι...την ακολουθουν ολοι εαν λαβουν τετοιες εντολες.Το ειπα και πιο πριν.Αυτη ειναι η δουλεια τους,να εκτελλουν εντολες.

Αρα τι συγκριση μου κανεις?Θελεις να μου πεις δλδ,πως οταν σε ολη την Ελλαδα σε καθε αντιστοιχη περιπτωση συμβαινουν τετοια περιστατικα αστυνομικη βιαιοτητας ειναι μεμονομενα περιστατικα?

Μεταφερουν δλδ τους "κακους" αστυνομους απο μερος σε μερος για να κανουν αυτα που κανουν?

Εντολες εκτελλουν ολοι τους τι να κανουμε.Αν τους πουν πετα χημικα πετανε.Αν τους πουν κανε ντου κανουν.Αν τους πουν προχωρηστε σε συλληψεις-προσαγωγες (γιατι σε μερικους αρεσει να παιζουν με τις λεξεις και με το νομικο περιεχομενο τους) το κανουν.Δεν μπορουν να κανουν αλλιως γιατι αυτη ειναι η θεση τους...να εκτελουν τις εντολες των ανωτερων τους (και ειναι κ λογικο στο κατω κατω αν μη τι αλλο...)

Link to comment
Share on other sites

επειδή δηλώνω νοσταλγός του '67.

σε εχω ξαναρωτησει αλλα ισως να μη το χες δει, οποτε σε ξαναρωταω, τι ακριβως νοσταλγεις; Πραγματικα το χω απορια γιατι εισαι ο πρωτος που δηλωνει χουντικος και θα θελα να ξερω.

υ.γ. χαλαρωστε φορ φαξ σεικ...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ισως ηταν αστοχη συγκριση,αλλα φιλε μου,εγω που κατεβαινω σχεδον καθε Σ/Κ στα Εξαρχεια με τους φιλους μου και βλεπω καθε μα καθε φορα αστυνομικους και πολλους μαλιστα,γιατι στα 3 χρονια που κατεβαινω με εχουν σταματησει μονο 2 φορες?

Και μακρυα μαλλια εχουμε και μαυρα φοραμε και τσαντα εχω μερικες φορες,επειδη ψωνιζω απο Μοναστηρακι.

Μηπως τελικα δε πρεπει να μαστε τοσο τραγικοι?

Εγω παντα απο προσωπικες εμπειριες μιλω.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων,δεν παιρνω το μερος κανενος ουτε κατηγορω καποιον σας,απλα ειναι γελοιο που στις μερες μας το να εισαι "και καλα" -απελευθερωμενο μυαλο- , -αγωνιστης για ενα καλυτερο αυριο(ασχετως αν εχεις περασει ζαμπονοκοπτικη με λε'ι'ζερ επειδη γυρναγες φαληρο με το μηχανακι μικρος,γκομενακια και ετσι)- η -αναρχικος- ειναι πολυ της μόδας.Ετσι λεγοντας τον αλλον φασιστα,ειναι σαν να τον προσβαλεις ,ενω αμα σε πω εγω εσενα αναρχιλα ,δε πρεπει να προσβληθεις.Αυτο ηθελα να θιξω απλα.Προσωπικα δεν ειμαι ουτε με τη μια ουτε με την αλλη πλευρα,οπως αυτες ειναι γνωστες.Θελω απλα να ζω καλα,χωρις καταπιεστικα καθεστωτα και χωρις ψευτοεπαναστατες.Μαθαν ολοι οι κομμουνιστες Γ και Δ διαλογης τον Τσε Κεβαρα και απο κει και περα το χαος.

Εγω αυτα ειχα να πω για το θεμα που ανοιξαμε περι φασισμου/ναζισμου κτλπ.

Δεν εχω τιποτα αλλο να πω.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω διαφορετικά. Αν με πεις βλάκα και γω δεν αντιδράσω πάει να πει ότι είμαι; Και για να είμαι και πιο συγκεκριμένος. Με είπες φασίστα και νεοναζί επειδή δηλώνω νοσταλγός του '67. Κατά τη γνώμη μου ούτε φασιστική ήταν η τότε κυβέρνηση ούτε ναζιστική. Θα πρέπει να με ενδιαφέρει η γνώμη σου για να κάτσω να σου αλλάξω γνώμη. Αν δε με ενδιαφέρει γιατί να κάτσω να εμπλακώ;

Οπως σωστα ειπε και ο εαγκας,το τι θεωρεις εσυ και εγω (υποκειμενικα) φασισμο,φασιστα,χουντα,χουτικο δεν εχει μεγαλη σημασια απο τη στιγμη που υπαρχει συγκεκριμενη εννοια για την καθε λεξη η οποια ειναι αποδεκτη στην ελληνικη γλωσσα την οποια χρησημοποιουμαι για να μιλαμε και να επικοινωνουμε.

Αν δεν σου κανει η ορολογια μπορεις να κανεις ενα petition και να ζητησεις να αλλαξει :big_boss:

Α,και κατι ακομα.Η Χουντα δεν ηταν "κυβερνηση"...πολιτευμα ηταν...

δικτατορια ονομαζεται και η δικτατορια ειναι η βιαιη επιβολη μιας μορφης εξουσιας :spell:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σωστα ειπε και ο εαγκας,το τι θεωρεις εσυ και εγω (υποκειμενικα) φασισμο,φασιστα,χουντα,χουτικο δεν εχει μεγαλη σημασια απο τη στιγμη που υπαρχει συγκεκριμενη εννοια για την καθε λεξη η οποια ειναι αποδεκτη στην ελληνικη γλωσσα την οποια χρησημοποιουμαι για να μιλαμε και να επικοινωνουμε.

Αν δεν σου κανει η ορολογια μπορεις να κανεις ενα petition και να ζητησεις να αλλαξει :big_boss:

Α,και κατι ακομα.Η Χουντα δεν ηταν "κυβερνηση"...πολιτευμα ηταν...

δικτατορια ονομαζεται και η δικτατορια ειναι η βιαιη επιβολη μιας μορφης εξουσιας :spell:

Ο Κ-Φυρερ τη Χουντα την ονομαζει επανασταση.

Ο καθεις οπως το βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Θες λοιπόν να μας παραθέσεις έναν όρισμό της λέξης φασισμός μαζί με την πηγή του;

@Komm πρώτα και κύρια το αίσθημα τάξης και ασφάλειας και κατα δεύτερον την οικονομική ευημερία που υπήρξε τότε.

Και πριν με ρωτήσεις όχι δεν ζούσα τότε. Αν με ρωτήσεις πως το ξέρω θα σου πω όπως και όλοι οι απέναντι αγέννητοι ξέρουν πόσο κακιά ήταν η χούντα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ισως ηταν αστοχη συγκριση,αλλα φιλε μου,εγω που κατεβαινω σχεδον καθε Σ/Κ στα Εξαρχεια με τους φιλους μου και βλεπω καθε μα καθε φορα αστυνομικους και πολλους μαλιστα,γιατι στα 3 χρονια που κατεβαινω με εχουν σταματησει μονο 2 φορες?

Και μακρυα μαλλια εχουμε και μαυρα φοραμε και τσαντα εχω μερικες φορες,επειδη ψωνιζω απο Μοναστηρακι.

Μηπως τελικα δε πρεπει να μαστε τοσο τραγικοι?

Εγω παντα απο προσωπικες εμπειριες μιλω.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων,δεν παιρνω το μερος κανενος ουτε κατηγορω καποιον σας,απλα ειναι γελοιο που στις μερες μας το να εισαι "και καλα" -απελευθερωμενο μυαλο- , -αγωνιστης για ενα καλυτερο αυριο(ασχετως αν εχεις περασει ζαμπονοκοπτικη με λε'ι'ζερ επειδη γυρναγες φαληρο με το μηχανακι μικρος,γκομενακια και ετσι)- η -αναρχικος- ειναι πολυ της μόδας.Ετσι λεγοντας τον αλλον φασιστα,ειναι σαν να τον προσβαλεις ,ενω αμα σε πω εγω εσενα αναρχιλα ,δε πρεπει να προσβληθεις.Αυτο ηθελα να θιξω απλα.Προσωπικα δεν ειμαι ουτε με τη μια ουτε με την αλλη πλευρα,οπως αυτες ειναι γνωστες.Θελω απλα να ζω καλα,χωρις καταπιεστικα καθεστωτα και χωρις ψευτοεπαναστατες.Μαθαν ολοι οι κομμουνιστες Γ και Δ διαλογης τον Τσε Κεβαρα και απο κει και περα το χαος.

Εγω αυτα ειχα να πω για το θεμα που ανοιξαμε περι φασισμου/ναζισμου κτλπ.

Δεν εχω τιποτα αλλο να πω.:banging:

Λοιπον,εγω μενω Θεσ/νικη.

Και γω,οπως και εσυ,καθε φορα που ερχομαι αθηνα,οσες φορες εχω τυχει να βρεθω στην περιοχη των εξαρχειων,δεν εχω ερθει αντιμετωπος ουτε με αστυνομικους,ουτε με συλληψη/εξακριβωση στοιχειων.

Δεν μιαλω για αυτο ομως.Οταν μιλησα για προσαγωγες προληπτικου χαρακτηρα,γιατι αμεσως ολοι το περιορισατε στην περιοχη των εξαρχειων?

Σε καποιες περιπτωσεις ειναι καλο να μην κρινεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια.

Δεν ειπα κανεναν φασιστα προς το παρον τουλαχιστον.Το υπονοησα,ναι,αλλα δεν το ειπα.Και δεν ειδα κανεναν να προσβαλεται.Το αντιθετο μαλιστα θα λεγα.Οποτε εσυ γιατι εχεις παρεξηγηθει απο αυτο?

Αν καποιος ειναι αυτο που τον "κατηγορουν ή καλυτερα αυτο που του προσαπτουν γιατι να προσεβληθει?

Εμενα προσωπικα αν με αποκαλεσεις αναρχικο δεν θα στραβωσω ουτε θα θυμωσω ή δεν ξερω γω τι αλλο.Απλουστατα θα διαφωνησω και θα αντιδρασω ομως γιατι δεν ειμαι.Και θα σου επιχειρηματολογησω και γιατι δεν ειμαι αναρχικος.

Καλως ή κακως,αυτοπι οι προσδιορισμοι ειναι κοινωνικοοικονομικοπολιτικοι και κατα συνεπεια υπαρχουν χαρακτηριστικα πουτους προσδιοριζουν.Προσωπικα το χω πει ξανα,δηλωνω κομμουνιστης.Απο κει κ περα αν με αποκαλεσεις ως τετοιον τι προβλημα θεωρεις πως θα μπορουσα να εχω? :no:

Παμε παρακατω τωρα ομως.

Ο Κ-Φυρερ τη Χουντα την ονομαζει επανασταση.

Ο καθεις οπως το βλεπει.

Και ο Αυτοκρατωρας Χ στην Ρωμη αποκαλουσε την σφαγη των Χριστιανων και των Gladiators διασκεδαση,αρτος και θεαματα,κ.ο.κ

Τι σημαινει αυτο?Η σημερινη κοινωνια εχει βρει κοινα αποδεκτους ορους.Αν δεν τους αποδεχομαστε,να κανει ο καθενας τις διευκρινησεις του για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε.

Μη μου πειτε πως και αυτη ειναι καποια παγκοσμια συνομωσια/πλεκτανη της Ρωσσικης/Σοβιετικης προπαγανδας :tw:

Θες λοιπόν να μας παραθέσεις έναν όρισμό της λέξης φασισμός μαζί με την πηγή του;

Οχι,δεν θελω.:sarcastic:

Ανοιξε ενα οποιοδηποτε λεξικο και βρες την.Εγω θα κατσω να σου πω τι σημαινει αυτο που πιστευεις και ενστερνιζεσαι? :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

@ hydra

γιατι τα μαλλια και τα μαυρα ρουχα ειναι περιεργα;Αν βγαλεις τα κρανη και τις κουκουλες απ τους γνωστους τι περιμενεις να δεις απο κατω; μαλλιαδες με σκουλαρικια και τατουαζ;

@ LL

το οικονομικο ειναι πραγματικα τιτανοτεραστιο κεφαλαιο κ δεν εχω ουτε ιστορικες ουτε οικονομικες γνωσεις για να το κουβεντιασω.

η ασφαλεια και η ταξη ομως, με τι κοστος υπηρχε;

Link to comment
Share on other sites

Crazyant, εγώ λέω σε τι πιστεύω ή τι νοσταλγώ. Εσύ του βάζεις ταμπέλα άρα ναι εσύ θα πρέπει να θεμελιώσεις κάπου την αποψή σου, πόσω μάλλον όταν κομπάζεις επί δεδομένων ορισμών κτλ.

Komm, αμελητέο κατά την αποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Crazyant, εγώ λέω σε τι πιστεύω ή τι νοσταλγώ. Εσύ του βάζεις ταμπέλα άρα ναι εσύ θα πρέπει να θεμελιώσεις κάπου την αποψή σου, πόσω μάλλον όταν κομπάζεις επί δεδομένων ορισμών κτλ.

Komm, αμελητέο κατά την αποψή μου.

:help1::sorry:

Δεν εξεταζω τι νοσταλγεις...Και γω νοσταλγος του Ροκ-Ν-Ρολ,μεσα.

Εγω λεω αυτο που λεει και ο υπολοιπος γνωστος κοσμος.Σε καποιον αλλον φανταστικο κοσμο δεν ξερω τι μπορει να σημαινουν οι λεξεις αυτες.

Εχουν "ταμπελα" απο μονες τους οι λεξεις και για αυτον τον λογο και μονο μπορουμε και επικοινωνουμε...

Αν ο καθενας ειχε την δικη του εννοια σε καθε λεξη θα γινομασταν πυργος της Βαβελ.

Για ποση ωρα θα παιζουμε με τις λεξεις?

Παμε παρακατω λεμε,to the point.

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφράζω αυτό ως, ο ινστρούκτορας στο "κατηχητικό" μας είπε να λέμε όποιον είναι υπέρ του καθεστώτος του 67 φασίστα και νεοναζί και προχωρώ όπως μου ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

@ hydra

γιατι τα μαλλια και τα μαυρα ρουχα ειναι περιεργα;Αν βγαλεις τα κρανη και τις κουκουλες απ τους γνωστους τι περιμενεις να δεις απο κατω; μαλλιαδες με σκουλαρικια και τατουαζ;

και βεβαια οχι,μαζι σου.Αλλα ηθελα να δειξω οτι ακομα και ετσι(μαλλια,τσαντες,ρουχα πειρεργα) εμενα δε μου προκαλεσαν προβλημα.Αφου δε προκαλεσαν σε μενα,θα προκαλεσουν στον "απλο" τυπο με την adidas ? Για αυτο λεω να μη τα κανουμε ολα τοσο τραγικα...

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφράζω αυτό ως, ο ινστρούκτορας στο "κατηχητικό" μας είπε να λέμε όποιον είναι υπέρ του καθεστώτος του 67 φασίστα και νεοναζί και προχωρώ όπως μου ζητάς.

3 λαλουν 2 χορευουν

3 = τρεις

2 = δυο

λαλουν = τραγουδουν

χορευουν = κινουνται ρυθμικα

:pleasantry:

Λετς γκοου ον λεπον

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια οχι,μαζι σου.Αλλα ηθελα να δειξω οτι ακομα και ετσι(μαλλια,τσαντες,ρουχα πειρεργα) εμενα δε μου προκαλεσαν προβλημα.Αφου δε προκαλεσαν σε μενα,θα προκαλεσουν στον "απλο" τυπο με την adidas ? Για αυτο λεω να μη τα κανουμε ολα τοσο τραγικα...

ξαναρωταω.απο ποτε ειναι παρανομα,η υποπτα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Θες λοιπόν να μας παραθέσεις έναν όρισμό της λέξης φασισμός μαζί με την πηγή του;

@Komm πρώτα και κύρια το αίσθημα τάξης και ασφάλειας και κατα δεύτερον την οικονομική ευημερία που υπήρξε τότε.

Και πριν με ρωτήσεις όχι δεν ζούσα τότε. Αν με ρωτήσεις πως το ξέρω θα σου πω όπως και όλοι οι απέναντι αγέννητοι ξέρουν πόσο κακιά ήταν η χούντα.

ναι αίθημα ασφάλειας εκτός αν ήσουν αριστερός ή διαφωνούσες.

οικονομική ευημερία είς βάρος τών προσωπικών μου ελευθεριών?ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

η ασφαλεια και η ταξη ομως, με τι κοστος υπηρχε;

+

Komm, αμελητέο κατά την αποψή μου.

=

ναι αίθημα ασφάλειας εκτός αν ήσουν αριστερός ή διαφωνούσες.

Όπως είχε πει και ο συγχωρεμένος ο Γιώργαρος, "Οι Έλληνες είναι ελεύθεροι να πιστεύουν σε όποιο σύστημα θέλουν, δεν είναι όμως δυνατόν να πιστεύουν στον κουμμουνισμό"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.