Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

διάλεξε ποιο θές....:p

Eστω οτι ειναι κατι απο τα παραπανω,εσυ εισαι ανωτερος που θεωρεισαι αναρχικος,ακροαριστερος η κατι τετοιο?

Το οτι οι αναρχικοι ειναι πιο αποδεκτοι απο τους φασιστες το χουμε καταλαβει,ειναι πολυ cult και για τη νεολαια,αλλα δε παει να πει οτι ειναι καλο να σαι και το ακρως αντιθετο του φασιστας.

Οχι γιατι βλεπω μερικους που κατηγορουν τους αλλους και νιωθουν υπερηφανοι που ναι στην απεναντι οχθη.:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
Eστω οτι ειναι κατι απο τα παραπανω,εσυ εισαι ανωτερος που θεωρεισαι αναρχικος,ακροαριστερος η κατι τετοιο?

Το οτι οι αναρχικοι ειναι πιο αποδεκτοι απο τους φασιστες το χουμε καταλαβει,ειναι πολυ cult και για τη νεολαια,αλλα δε παει να πει οτι ειναι καλο να σαι και το ακρως αντιθετο του φασιστας.

Οχι γιατι βλεπω μερικους που κατηγορουν τους αλλους και ειναι υπερηφανοι που ναι στην απεναντι οχθη.:wall:

καταρχάς εσύ με χαρακτηρήζεις ακροαριστερό αναρχικό χωρίς να έχω πεί εγώ κάτι τέτοιο(for the record διαφωνώ και με τη θεωρία και τον τρόπο δράσης τους)

είπα εγώ οτι είμαι ανώτερος?

αμα δεν σας αρέσει το φασίστας το παίρνω πίσω και τον ονομάζω όπως θές(ή δεν τον ονομαζω καθόλου). δεν αλλάζει τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Keywords :

συγχρονη ελλαδα, ο εμφυλιος τελειωσε,ποστς 1 προτασης με λεξουλες "εισαι μπηξιας" και για απαντηση ποστς "εισαι δειξιας" δεν βοηθουν ,καραβανεα μπας και ησουνα καποτε ναυτακι και το αγαπημενου σου ονομα στο νετ εχει μεσα 3 ψηφια κ ενα ελληνικο ονομα ?

Link to comment
Share on other sites

δεν με χαλάει οτι τον είπες φασίστα (αν και αν κάποιος υποστηρίζει την φασιστική ιδεολογία το να τον χαρακτηρίσεις ώς τέτοιον, κοπλιμέντο του κάνεις), με χαλάει ότι δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τον φασίστα από τον ναζιστή ή τον χουντικό.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς εσύ με χαρακτηρήζεις ακροαριστερό αναρχικό χωρίς να έχω πεί εγώ κάτι τέτοιο(for the record διαφωνώ και με τη θεωρία και τον τρόπο δράσης τους)

Γιατι ειπε ο LL_NEO οτι ειναι φασιστας?

Μη μου πεις οτι φαινεται τι ειναι απο τα λογια του,γιατι την ιδια απαντηση θα παρεις απο μενα στο ερωτημα γιατι σε βλεπω αριστερο. :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπε ο LL_NEO οτι ειναι φασιστας?

Μη μου πεις οτι φαινεται τι ειναι απο τα λογια του,γιατι την ιδια απαντηση θα παρεις απο μενα στο ερωτημα γιατι σε βλεπω αριστερο. :D

ναι απο αυτά που λέει το έβγαλα

αριστερός είμαι(και φαίνεται) αναρχικός δεν είμαι :p

αλλά δεν όπως είπα και πιο πριν δεν έχουν σημασία οι ταμπέλες.

Link to comment
Share on other sites

Τσάκωνα και Nephilim,

Το να με αποκαλέσει όπως θέλει κάποιος που για μένα είναι απλά μια χουφτα bits στην οθόνη μου δε με πειράζει. Το να με τσουβαλιάζουν όμως με ενοχλεί. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά είπα την αποψή μου και τι θα ήθελα να ισχύει και αυτό πυροδότησε σχόλια για το προσωπο μου. Τι ακριβώς ευθύνη φέρω σε αυτό; Δεν το λέω αυτό ζητώντας να τιμωρηθεί κανένας αλλά δεν βλέπω ποιο νόμο ή ποιο πνεύμα νόμου του forum έχω παραβιάσει εδώ, οπότε πλζ βοηθήστε με να το καταλάβω.

Νεφ, αναρωτιέσαι πως τα καταφέρνουμε. Αν το λάθος που έκανα ήταν να εκφράσω την αποψή μου αναμένω να κάνετε ένα sticky όπου θα λέτε μέχρι πόσο αριστερές ή πόσο δεξιές απόψεις μπορούμε να εκφράζουμε εδώ μέσα και μετα χαράς να αυτοπεριοριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νεφ, αναρωτιέσαι πως τα καταφέρνουμε. Αν το λάθος που έκανα ήταν να εκφράσω την αποψή μου αναμένω να κάνετε ένα sticky όπου θα λέτε μέχρι πόσο αριστερές ή πόσο δεξιές απόψεις μπορούμε να εκφράζουμε εδώ μέσα και μετα χαράς να αυτοπεριοριστώ.

Δεν υπαρχει οριο στο ποσο σουπερ-αναρχας ή ουλτρα-φασιστας θα εισαι.

Δεν με νοιαζει σαν διαχειριστη του TheLab.

Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι απο την κουβεντα περναμε σε προσωπικες επιθεσεις και προσβολες.

Αυτο ειναι αξιο αποριας πως.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει οριο στο ποσο σουπερ-αναρχας ή ουλτρα-φασιστας θα εισαι.

Δεν με νοιαζει σαν διαχειριστη του TheLab.

Αυτο που με νοιαζει ειναι οτι απο την κουβεντα περναμε σε προσωπικες επιθεσεις και προσβολες.

Αυτο ειναι αξιο αποριας πως.....

το δικό μου ποστ αποτελεί προσωπική επίθεση?

όπως είπα πιο πριν αν ο LL_NEO προσβάλλεται εγώ μπορώ να το σβήσω ή να το αλλάξω(δεν αλλάζει τίποτα δε πα να τον πώ και Ultra-Δημοκράτη)

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα όχι επι προσωπικού δε με ενοχλεί. Με πειράζει τόσο, όσο αν ήμουν ρινόκερος και με έλεγες ιπποπόταμο. Αλλά δεδομένου ότι και για μένα απο ΠΑΣΟΚ και δώθε όλοι ίδιοι μου φαίνεστε καταλαβαίνω τη σύγχυση και δε σε κακίζω :)

Link to comment
Share on other sites

ωπα ωπα.

Παιδες δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν απο τους δυο.

Μπηκαν για τα "ορια" που αναφερθηκαν παραπανω.

Προσωπικες επιθεσεις ειναι οταν η κουβεντα σταματαει τη ροη της και υπαρχουν ερωταπαντησεις μεταξυ 2(συνηθως) προσωπων με αποτερο σκοπο να

να κερδισουν το περιζητητο E-pen|s length extension * και να "κερδισουν τη μαχη" στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπε ο LL_NEO οτι ειναι φασιστας?

Μη μου πεις οτι φαινεται τι ειναι απο τα λογια του,γιατι την ιδια απαντηση θα παρεις απο μενα στο ερωτημα γιατι σε βλεπω αριστερο. :D

Το εχει εμεσως (ισως και αμεσα για μερικους) και σοτ παρον thread αλλα και σε αλλα.Απο τη στιγμη που ο ιδιος δεν το εχει αρνηθει εσενα τι σε πειραζει?

Hint:

Θα προτιμούσα δικτατορία είναι η αλήθεια αλλά στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι.
Έλα ντε συμφωνούμε. Ακόμα καλύτερα να κυρηχθεί και στρατιωτικός νόμος.
Να σου πω. Εμένα βασικά με έκανε πραγματικά να θέλω στην επέτειο της 6ης Δεκεμβρίου του χρόνου εκτός απο τον Αλέξη να έχουμε να μνημονεύουμε και άλλους. Μολύβι στο κάθε καλόπαιδο που τολμάει να ακουμπάει τη σημαία της Ελλάδας. Αφού δε μπορούν να σέβονται ας μάθουν τουλάχιστον να φοβούνται.
Δεδομένου ότι η τιμωρία που αρμόζει (edit: κατά τη γνώμη μου πάντα) σε όποιον βεβηλώνει τα σύμβολα της πατρίδας είναι θάνατος, ναι.

Need Moar?

δεν με χαλάει οτι τον είπες φασίστα (αν και αν κάποιος υποστηρίζει την φασιστική ιδεολογία το να τον χαρακτηρίσεις ώς τέτοιον, κοπλιμέντο του κάνεις), με χαλάει ότι δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε τον φασίστα από τον ναζιστή ή τον χουντικό.

Ενταξει,ο νεοναζι ειναι ευκολο οποτε ας μην το πιασουμε.Αν και φυσικα και αυτος ειναι παραγωγο του φασιστα απλα με συγκεκριμενη ιδεολογικη προσεγγιση που ταυτιζεται με τον Ναζισμο.

Αλλα Astro για εξηγησε μου οσο πιο καλα και αναλυτικα μπορεις την διαφορα μεταξυ Χουντικου και Φασιστα.

Και για να σε προλαβω και ισως και να σε βοηθησω,συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Γιατι η Χουντα (τουλαχιστον αυτο που συμβολιζει εδω στα μερη μας μιας και ειναι ελληνικη λεξη και η αντιστοιχη ξενικη ειναι συνονιμη της λεξης δικτατορια) ειναι πολιτευμα ενω ο φασισμος ιδεολογικη πλατφορμα.

Κοινως παρανομαστης?

Η χουντα ειναι παραγωγο φασιστικης ιδεολογικας και πολιτικης θεωρησης των πραγματων.

Ιδεολογικα τωρα,ο ναζιστης ειναι κοντα εννοιολογικα στον φασιστα,με την διαφορα που ανεφερα πιο πανω.Οτι ο ναζιστης-νεοναζι εχει ενα πιο συγκεκριμενο ιδεολογικο πλαισιο λειτουργειας και πρακτικης το οποιο εφαρμοστηκε κατα μια συγκεκριμενη ιστορικη περιοδο επι Χιτλερ.Μεγαλες διαφορες δεν υπαρχουν.

Απλα ενας Ναζι-Νεοναζι ειναι φαιστας,ενω ενας Φασιστας δεν ειναι απαραιτητα και οπαδος του ΝΑζισμου.

Ούτε τον ζαχαροπλάστη τον υποχρέωση κανείς να γίνει ζαχαροπλάστης, και τώρα τα χμας θα φτιάξει 100000 κουραμπιέδες και να βγάλει και λεφτά και θα κουραστεί. όπως θα κουραστώ και τα χμας και κάθε μέρα και εγώ, και εσύ πιθανός, και κάθε ένας νέος/γέρος που δουλεύει 12 ωρες.

Αλλά εγώ και ο ζαχαροπλάστης ΔΕΝ εκτελούμε λειτούργημα, δεν μπορεί να προσφέρει στην κοιωνία (θεωρητικά) όπως μπορεί ενας αστυφυλάκας, έχει πολύ λιγότερα ρίσκα, παίρνει πιο πολλά λεφτά, και δεν τρώει καδρόνια απο τον όχλο.

Επιλογή του? ΝΑΙ, αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο με τον ζαχαροπλάστη.

Τώρα για το θέμα όχλου και αν είναι προσβλητικό ή όχι, όταν το 90% των διαδηλώσεων, απο άτομα απο όλο το ηλικιακό φάσμα καταλήγουν να γίνονται κάποιοι βανδαλησμοί, που ο καθένας ατομικά σιγά μην είχε τα γκογκόδια να το κάνει, τότε ναι μιλάς αποκλειστικά για όχλο γιατί έτσι μόνο εξωτερικεύονται τα αποθυμένα του κάθε ανεγγεφαλου που δεν μπορεί να διαδηλώσει όπως λες και εσύ και πετάει και σπάει βιτρήνες ατόμων που πιθανό να είναι 100 μέτρα πίσω του στην ΙΔΙΑ διαδήλωση.

Δηλαδη μεσα σε χιλιαδες ανθρωπους,την πραξη μεμονομενων ατομων,συνηθως μιλαμε για ενα 2-3-5% την κανουμε χαρακτηριστικο ολων?

Και γιατι δηλαδη να μην παιρνουμε τους χιλιαδες και να λεμε οτι εγινε ειδηνικη διαδηλωση και μερικοι παπαρες βγηκαν και καναν τα μπαχαλα τους,οποτε να εξετασουμε γιατι να πετανε χημικα στους χιλιαδες?

Τωρα οσον αφορα την κοινωνικη προσφορα τους Αστυνομικου και των λοιπων επαγγελματων.

Ειπα και πιο πανω οτι καποια πραματα ειναι επιλογες μας.Καποια και οχι ολα και οχι παντα.

Τωρα το αν καποιος εκτελει λειτουργημα σε σχεση με καποιον αλλον,αυτο δεν τον καθιστα σε καλυτερη θεση.Τι διακριση ειναι αυτη δλδ?

Και οι καθηγητες εκτελοπυν λειτουργημα και οι δασκαλοι και ειναι και αυτοι εξισου κακοπληρωμενοι.

Οπότε ναι, όταν οι διαδηλώσεις γίνου ειρηνικές όπως πρέπει να είναι τότε θα σταματήσουν και τα καπνογόνα, νομίζω πως δεν πάει πιο ξεκάθαρο 1+1 = 2

Οι διαδηλωσεις ηταν ειναι και θα ειναι ειρηνικες.Μην παιρνεται τα μεμονομενα περιστατικα και βγαζετε καθολικα συμπερασματα.Φτανει πια η προπαγανδα ρε ***στη μου

Link to comment
Share on other sites

Το εχει εμεσως (ισως και αμεσα για μερικους) και σοτ παρον thread αλλα και σε αλλα.Απο τη στιγμη που ο ιδιος δεν το εχει αρνηθει εσενα τι σε πειραζει?

Υποθετικό σενάριο.

Τρία άτομα. A,B,Γ

Ο Β αποκαλεί τον Α, "Δ". Ο Α δεν αντιδρά (όχι απο ανωτερότητα αλλά διότι πολύ απλά βαριέται να μπει στη διαδικασία). Ο Γ είναι μάρτυρας στο όλο γεγονός. Τι γνώμη θα σχηματιζες για τον Γ αν σου έλεγα ότι δέχεται την αυθεντία του Β και πλέον θεωρεί τον Α "Δ".

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικό σενάριο.

Τρία άτομα. A,B,Γ

Ο Β αποκαλεί τον Α, "Δ". Ο Α δεν αντιδρά (όχι απο ανωτερότητα αλλά διότι πολύ απλά βαριέται να μπει στη διαδικασία). Ο Γ είναι μάρτυρας στο όλο γεγονός. Τι γνώμη θα σχηματιζες για τον Γ αν σου έλεγα ότι δέχεται την αυθεντία του Β και πλέον θεωρεί τον Α "Δ".

το οτι κάποιος είναι σιωπηλός, δε σημαίνει οτι δεν έχει άποψη!(εσύ ο ίδιος λές οτι μπορεί απλά να βαριέτε να μπει στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαδηλωσεις ηταν ειναι και θα ειναι ειρηνικες.Μην παιρνεται τα μεμονομενα περιστατικα και βγαζετε καθολικα συμπερασματα.Φτανει πια η προπαγανδα ρε ***στη μου

Ναι,ενω το γεγονος οτι καταδικαζεις ολοκληρη την αστυνομια για συλληψεις-καταδιωξεις που καναν μερικα οργανα δεν ειναι καθολου προπαγανδα?:nada:

Οριστε,ενα βιντεο ειδαμε στη σελιδα του Τριανταφυλλοπουλου και τους εχουμε ματιαξει με τοσες σελιδες φτυαρι.

Εχμμ διαβασε λιγο το προηγουμενο ποστ μου.Δε χρειαζεται να μου πεις γιατι τον θεωρεις "φασιστα",οταν ειπα οτι δε με ενδιαφερει να μαθω,μιας και δε θεωρω καλυτερο αυτον που ειναι "αντι-φασιστας"(οννοω νοητω :whistle2: )

Btw ασχετως απο τους επισημους ορους,φασιστα θεωρω εγω αυτον που βαζει ταμπελες και κατηγοριοποιει-περιθοριοποιει καποια ατομα.Δεν ανεχομαι ο αριστερος να λεει φασιστα τον συνανθρωπο μου,τη στιγμη που στο φαναρι θα βρισει τον Πακιστανο επειδη επεσε νερο στο παμπριζ του,θα πει σε μια βδομαδα 20 φορες "μαμω την Αλβανια μου" και "Φυγε ρε Αλβαναμπουρα",θελει να κανει το δικο του και με το ετσι θελω(μιλαω για ακραιες ενεργειες σε διαδηλωσεις-πορειες) και θα μασαει την καραμελα "εισαι φαιστας" "εισαι φασιστας".Ενω το να λες "ειμαι αναρχικος",ανεξαρτητα αν εισαι η οχι πραγματικα,δε θα ενοχλησει την καθηγητρια σου ουτε τους φιλους σου τοσο οσο αμα πεις ειμαι φασιστας.Αυτη ειναι φιλε μου η προπαγανδα!!

Προς αποφυγη παρεξηγησεων,δεν παιρνω το μερος κανενος ουτε κατηγορω καποιον σας,απλα ειναι γελοιο που στις μερες μας το να εισαι "και καλα" -απελευθερωμενο μυαλο- , -αγωνιστης για ενα καλυτερο αυριο(ασχετως αν εχεις περασει ζαμπονοκοπτικη με λε'ι'ζερ επειδη γυρναγες φαληρο με το μηχανακι μικρος,γκομενακια και ετσι)- η -αναρχικος- ειναι πολυ της μόδας.Ετσι λεγοντας τον αλλον φασιστα,ειναι σαν να τον προσβαλεις ,ενω αμα σε πω εγω εσενα αναρχιλα ,δε πρεπει να προσβληθεις.Αυτο ηθελα να θιξω απλα.Προσωπικα δεν ειμαι ουτε με τη μια ουτε με την αλλη πλευρα,οπως αυτες ειναι γνωστες.Θελω απλα να ζω καλα,χωρις καταπιεστικα καθεστωτα και χωρις ψευτοεπαναστατες.Μαθαν ολοι οι κομμουνιστες Γ και Δ διαλογης τον Τσε Κεβαρα και απο κει και περα το χαος.

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω διαφορετικά. Αν με πεις βλάκα και γω δεν αντιδράσω πάει να πει ότι είμαι; Και για να είμαι και πιο συγκεκριμένος. Με είπες φασίστα και νεοναζί επειδή δηλώνω νοσταλγός του '67. Κατά τη γνώμη μου ούτε φασιστική ήταν η τότε κυβέρνηση ούτε ναζιστική. Θα πρέπει να με ενδιαφέρει η γνώμη σου για να κάτσω να σου αλλάξω γνώμη. Αν δε με ενδιαφέρει γιατί να κάτσω να εμπλακώ;

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω διαφορετικά. Αν με πεις βλάκα και γω δεν αντιδράσω πάει να πει ότι είμαι; Και για να είμαι και πιο συγκεκριμένος. Με είπες φασίστα και νεοναζί επειδή δηλώνω νοσταλγός του '67. Κατά τη γνώμη μου ούτε φασιστική ήταν η τότε κυβέρνηση ούτε ναζιστική. Θα πρέπει να με ενδιαφέρει η γνώμη σου για να κάτσω να σου αλλάξω γνώμη. Αν δε με ενδιαφέρει γιατί να κάτσω να εμπλακώ;

δεν εννοούσα αυτο. τεσπα δεν το αφήνουμε το θέμα φασίστας/νεοναζι/?

Link to comment
Share on other sites

Με είπες φασίστα και νεοναζί επειδή δηλώνω νοσταλγός του '67. Κατά τη γνώμη μου ούτε φασιστική ήταν η τότε κυβέρνηση ούτε ναζιστική. Θα πρέπει να με ενδιαφέρει η γνώμη σου για να κάτσω να σου αλλάξω γνώμη.

δεν μας ενδιαφερει η γνωμη σου , κατα το SI συστημα υπαρχουν οι ορισμοι του τι ειναι φασισμος και ναζισμος , η δικια σου αποψη και γνωμη δεν μετραει καθολου , δεν υπαρχει καν για το τι θεωρεις εσυ. Μια γλωσσα μιλαμε και συννενοουμαστε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.