Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

δεν είμαι της γνώμης σε καταφυγή ακραίων λύσεων.......αλλά...άμα φύγει εκτός ελέγχου η κατάσταση(κίαλλο) τι μένει να γίνει? να πίασεις από το χέρι τον κάθε παλικαρά με το ΚΡΑΝΟΣ που φοράει και να του πεις:

"αγόρι μου γιατί σπας το μαγαζί του άλλου?

Γιατί σπας στο αμάξι του άλλου?

Γιατί σπάς την περιουσία του?

Γιατί καις ένα σύμβολο???

Δεν σε σέβεσαι το αίμα, τον ιδρώτα, της στερήσεις του άλλου για να αποκτήσει αυτό το πράγμα(από το μαγαζί μέχρι την Ελευθερία που φροντίσαν για αυτό οι πρόγονοί μας) !"

Ε τι θα γίνει θα χαιδεύουμε για πολύ καιρό ακόμα μερικούς μερικούς? τι να κάνουμε? να τους πάμε πάλι πίσω στο σχολείο και στην οικογένεια να για πάρουν αρχές και ήθος? γιαυτό θέλει ντου και συλλήψεις φουλ και δικαστήρια αυστηρά..! προς Θεού.....όχι σκοτωμοί αλλά ασήκωτους άς τους κάνουν αυτούς που πρέπει.-

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
http://www.tvxs.gr/v27855

για να βλέπουμε και μερικούς κουκουλοφόρους....

Και για να μη μιλήσουμε και για την αστυνομική κτηνωδία που φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο.

ΥΓ: Τι μου λες ρε συ. Ασφαλίτες πάνε μεταμφιεσμένοι και καίνε καταστρέφουν κτλ και ύστερα πηγαίνουν δίπλα δίπλα με τα ΜΑΤ; Ακόμα και αν πιστέψουμε το στερέοτυπο ότι κάθε μπάτσος είναι ηλίθιος, δεν πάει πολύ μακρυά ο συνειρμός;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ που ξαφνικά όλοι στραβώσανε με την ασέβεια προς το Έθνος και την κληρονομιά μας, όταν καίει ένας αναρχικός τη σημαία (παραπάνω από ένα πανί, μια ιδέα), αλλά τόσα χρόνια που την έχουν πιάσει αυτή την ιδέα και την βιάζουν οι πολιτικοί που εμείς οι ίδιοι ψηφίζα(ου)με, όλοι μόκο. Μιλιά όμως;

Και μιλάω για απίστευτα σκηνικά με βίλες χτισμένες από "δανεικά", πολιτικούς που καταδικάζονται, μπαίνουν φυλακή και μόλις αποφυλακιστούν ξανακατεβαίνουν στις εκλογές και (αν είναι δυνατόν) ο κόσμος τους ξαναψηφίζει;

Λεφτά από μίζες και ρεμούλες μέσα σε κούτες με Pampers που στο τέλος το πιστέψαμε όλοι ότι φταίγαν μόνο 2 άτομα απ'όλο τον συρφετό;

Τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 που τα παιδιά που δεν έχεις κάνει ακόμα θα ξεπληρώνουν τα "χαμένα" δις; Εκεί δε χαλάστηκε κανείς γιατί η Ελληνική σημαία, το (πρόσφατο) σύμβολο των αιώνων, κυμάτιζε υπερήφανη ανάμεσα σε αυτή της Coca Cola και της Heineken.

Έχω μια φίλη που "δούλευε" στον οργανισμό Αθήνα 2004 και μου έλεγε ότι ο απίστευτος μισθός των ~4.500 ευρώ που έπαιρνε, συμπεριλάμβανε και 3ήμερα ταξίδια στην Κεφαλλονιά για business meeting. Το τμήμα της δηλαδή, δε μπορούσε να μπει μια ώρα σε μια αίθουσα να κάνουνε meeting, έπρεπε να πληρώσω εγώ και μερικοί ακόμα φορολογούμενοι αεροπορικά ταξίδια 1ης θέσης και ξενοδοχεία, διαμονές, διατροφές, jet ski στην παραλία και κανά ποτάκι το βράδυ, για 25 άτομα, για 3 μέρες, για να κάνουνε εκεί το meeting τους για μια ώρα. Εκεί λοιπόν, οι ντόπιοι τους βλέπανε σα θεούς, λες και ήρθε η ολυμπιακή φλόγα η ίδια στον τόπο τους, και όταν τους μοιράζανε σημαιάκια και κονκάρδες της Ελλάδας και των Ολυμπιακών αγώνων, ο λαουτζίκος κάνανε σα βλαμμένοι, σα να παίρνανε οι ίδιοι χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για παλαμάκια.

Αυτά ήταν μια χαρά γιατί δεν υπήρχε ο παράγοντας "αναπτήρας" σαφώς και σίγουρα βοηθάει το γεγονός ότι οι υπεύθυνοι όλων αυτών των ντροπιαστικών σκηνικών ήταν επιφανείς πολιτικοί, ή η Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη, ή το Star Channel και όχι μια ομάδα αναρχικών, ή το indymedia (σαν όλα τα υπόλοιπα media, απλά από την άλλη μεριά του ποταμού), ή απλά ένας αγανακτισμένος νέος που έχει σιχαθεί την σημερινή Ελλάδα (no offence στον Κολοκοτρώνη, τον Περικλή, τον Αυλωνίτη και άλλα ιερά τέρατα της Ελληνικής ιστορίας). Επίσης σημαντικός παράγοντας, το γεγονός ότι το κάψιμο της σημαίας το πήραν όλα τα κανάλια, ενώ την ΓΑΔ την έπαιρνε η κάμερα μόνο στα γκαλά και στις δεξιώσεις, όπου ξόδευε τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου (αυτός είσαι εσύ και ο πατέρας σου) με στυλ και φινέτσα.

Με λίγα λόγια: "σοδόμισέ με όσο θέλεις και άνευ λιπαντικού, αλλά όχι και χαστουκάκια στο λοκωμάγουλο, έτσι μου προσβάλλεις τα ιερά και τα όσια!".

Link to comment
Share on other sites

Δε τη καταλαβαίνω αυτή τη λογική.

Απo πού ως που το ότι κάποιος ενοχλείται από τον βανδαλισμό ενός εθνικού συμβόλου, σημαίνει ότι δε τον πειράζουν και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες?

Απλά σε πιάνει απελπισία όταν η οποία μορφή αντίδρασης (αν θέλουμε να την χαρακτηρίσουμε έτσι και όχι απλά διασκέδαση μέσω της καταστροφής) αντί να φτάσει σε αυτούς που πρέπει να καούν, (δεν είδα καμιά βίλα πολιτικού να δέχεται επιθέσεις) περιορίζεται στη καταστροφή ενός σύμβολου μιας πατρίδας, το οποίο δεν συμβολίζει αποκλειστικά και μόνο όλα τα στραβά αυτού του τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Πετράν σοβαρά τώρα θες να (ξανα)πω τη γνώμη μου για την πλειοψηφία των πολιτικών μας και τον κοινοβουλευτισμό στην Ελλάδα; Έτερον εκάτερον ρε φίλε. (Με ε ή με αι γράφεται ρε γμτ?)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον Αξαρλιάν τον σκοτώσαν δολοφόνοι ενώ τον Αλέξανδρο το κράτος.

Ακόμα δεν έχετε καταλάβει πως 1 αστυνομικός στους 50,000 που υπάρχουν ΔΕΝ είναι το κράτος έτσι?

Όποιο κράτος και αν είναι αυτό (δεξί - αριστερό).

Link to comment
Share on other sites

Νοοτροπία οι αστυνομία να πυροβολεί 15χρονα που παραστρατούν?

Δηλαδή δεν μπορεί απλά να ήταν ένας προβληματικός αστυνομικός έτσι?

Μεμονωμένα περιστατικά .

Link to comment
Share on other sites

Νοοτροπία οι αστυνομία να πυροβολεί 15χρονα που παραστρατούν?

Δηλαδή δεν μπορεί απλά να ήταν ένας προβληματικός αστυνομικός έτσι?

φυσικά και δε θέλει να σκοτώνει ανθρώπους, αλλά πολλοί αστυνομικοί είναι ανεκπέδευτοι, και υπάρχει μια νοοτροπία "κάνω ό,τι θέλω, βαράω όποιον θέλω, δεν λογοδοτώ"

συμβαίνουν πολλά περιστατικά αστυνομικής βίας , δεν έγινε μόνο κάτι μια φορά πέρσι το δεκέμβρη ;)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά απ΄ όλες τις απόψεις που διαβασα στο συγκεκριμένο πόστ αλλά και με άλλα, που σχολιάζουμε διάφορες κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις/αίσχη κτλ, καταλήγω και πάλι στο ίδιο συμπέρασμα: Δεν θα αλλάξει τίποτα αν δεν πολεμηθεί το "κακό" στην ρίζα του. Συνέχεια θα έχεις ξυλο κάθε 17Ν, 6Δ κλπ κλπ, συνέχεια θα υπάρχουν διάφορες παρόμοιες καταστάσεις έως να ξεχυλίσει το ποτήρι και τότε θα έχεις μιαν ωραία επανάσταση που θα μας στείλει 100 χρόνια πίσω. Λύση? Σωστή παιδεία, εκπαίδευση, μετεκπαίδευση κλπ. Αν από μικρό δεν του μάθεις τα πιο κύρια πράγματα, αξίες, ήθη κ έθιμα, πως να αγωνίζεται για το σωστό και να του δίνεις ελπίδα για το αύριο, και όχι να τον μεγαλώσεις με φόβο δλδ μην κυκλοφορείς στα εξάρχια μετά της 9 ή με την συνεχή κυνδινολογία τον media να σου λένε για θανάτους απο φυσικά και μή αίτια, αναρχικούς που τα σπάνε, μπάτσους που κοπανάνε κόσμο χωρίς λόγο, χρεωκοπία και το τέλος της χώρας....Επίσης με σκεπτικό του ότι για να γίνεις κάποιος και να βγάζεις λεφτά λεφτά λεφτά (όπως λέει και κάποια τιβι περσόνα μη χ**ω) πρέπει να γίνεις ρουφιάνος, γλύφτης, συμφεροντολόγος (με την χειρότερη έννοια) να μην υπολογίζεις τίποτα γενικώς να μην έχεις αξίες και να είσαι απλά ένα ακόμα πιόνι για τους μεγάλους να σε ελέγχουν...τελικά καλά τα έλεγε ο Kurt Angle (που τον θυμύθηκα τώρα αυτόν ε?) οτι για να πετύχεις στην ζωή "u need the 3 I's: Integrity, Intelligence and Intensity"

Υ.Γ. Βέβαια υπάρχει και μιαν άλλη εκδοχή. Όπως δήλωσε η μάνα του αλέξ, το άκουσα χτες νομίζω στο ΡΑ, ένιωθε τύψεις λέει που μεγάλωσε το παιδί της με ιδανικά, με την ελευθερία του να εκφράζεται για το σωστό, με ελπίδα για ενα αύριο χωρίς φόβο, να είναι φιλόδοξο και να μάχεται για μια καλύτερη κοινωνία...τι να της πείς της γυναίκας τώρα? αν μεγάλωνε τον μικρό λέγοντας του μην πηγαίνεις στα εξάρχεια τα βράδυα, όταν βλέπεις αστυνομικό να φοβάσαι και να γυρνάς από την άλλη και γενικές άλλες φοβίες τότε μπορεί να ζούσε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις μπορεί να του έλεγε να μην κάνει τσαμπουκάδες σε αστυνομικούς και άλλα 100000 "IF".

Αν και συμφωνώ με το πόστ σου, πως πρέπει να αλλάξει ΡΙΖΙΚΑ ο τρόπος που γαλουχούνται τα παιδία.

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις μπορεί να του έλεγε να μην κάνει τσαμπουκάδες σε αστυνομικούς και άλλα 100000 "IF".

Αν και συμφωνώ με το πόστ σου, πως πρέπει να αλλάξει ΡΙΖΙΚΑ ο τρόπος που γαλουχούνται τα παιδία.

Σωστό αλλά δεν ξέρει κανένας τι έγινε εκείνο το βράδυ. Αν όντως πέταξε μπουκάλια κλπ...Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί τον πυροβολισμό. Αν 1 μπουκάλι=1 πυροβολισμός τότε στο Καραϊσκάκη κάθε αγωνιστική έπρεπε να πεθαίνει η μισή κερκίδα (λίγο περίεργο το παράδειγμα αλλά bear with me).

Όσο για το συγκεκριμένο ερώτημα του τοπικ πρέπει να αναρωτηθούμε ποιες είναι οι ακραίες καταστάσεις και ποιες είναι οι ακραίες λύσεις? Ακραία κατάσταση είναι η αναρχία και ο βανδαλισμός που επικρατεί σε περιόδους 17Ν, ή και άλλες, με συνέπεια την ακραία λύση καταπολέμησης των φαινομένον αυτών με χημικά, προσαγωγές κλπ. Ή μήπως ακραία κατάσταση είναι ότι ο βασικός μισθός είναι κατώτερος από το όριο φτώχιας, ότι οι πολιτικοί μας χειραγωγόυν τόσα χρόνια πίνουν το αίμα του κοσμάκη κλπ με συνέπεια την ακραία λύση της επανάστασης του λαού?? Αναρωτηθείτε λίγο...Btw δεν είμαι υπέρ με καμία από τις 2 ακραίες λύσεις να είμαστε ξεκάθαροι...

Υ.Γ. Επειδή τυγχάνει και γνωρίζω την οικογένεια του μικρού (όχι αρκετά καλά) και συγκεκριμένα την μητέρα λόγω κοινής καταγωγής (άρα κοινών κύκλων) δεν ήταν τέτοιο παιδί και σίγουρα δεν μεγάλωσε το παιδί της με τέτοιο τρόπο (με αρμένισσα μάνα δεν παίζεις).

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε το σκύλο βόλτα και τον πλάκωσαν στο ξύλο oι αστυνομικοί!

οτι ναναι....:rofl:

Που παει και αυτός βόλτα μέσα στα επεισόδια...είναι η φοβία που λέγαμε...

Natural selection λέμε (aka "survival of the fittest"). Το άρθρο λέει ότι ο σκύλος τρόμαξε και άρχισε να τρέχει, δηλαδή χωρίς λουρί. Σα να λέμε δηλαδή βγάλε τον σκύλο βόλτα ανάμεσα στα δακρυγόνα, τις πέτρες και τα ΜΑΤ ελπίζοντας ότι απλά θα κατουρήσει και θα ξαναγυρίσεις πίσω σε 5 λεπτά. Ή ξέρω γω άρχισε να βρίζεις δυο ένοπλους, πιθανότατα κακο-εκπαιδευμένους, αστυνομικούς και να ελπίζεις ότι θα έχουν την ψυχολογική και διανοητική διαύγεια να μην τραβήξουν όπλο.

Δεν έχει να κάνει με το αν φοβάσαι ή όχι έναν αστυνομικό, αλλά με κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Natural selection λέμε (aka "survival of the fittest"). Το άρθρο λέει ότι ο σκύλος τρόμαξε και άρχισε να τρέχει, δηλαδή χωρίς λουρί. Σα να λέμε δηλαδή βγάλε τον σκύλο βόλτα ανάμεσα στα δακρυγόνα, τις πέτρες και τα ΜΑΤ ελπίζοντας ότι απλά θα κατουρήσει και θα ξαναγυρίσεις πίσω σε 5 λεπτά. Ή ξέρω γω άρχισε να βρίζεις δυο ένοπλους, πιθανότατα κακο-εκπαιδευμένους, αστυνομικούς και να ελπίζεις ότι θα έχουν την ψυχολογική και διανοητική διαύγεια να μην τραβήξουν όπλο.

Δεν έχει να κάνει με το αν φοβάσαι ή όχι έναν αστυνομικό, αλλά με κοινή λογική.

Βασικά ο φόβος τον οποίο αναφέρομαι δεν είναι μόνο του πολίτη αλλά και του αστυνομικου. Και αυτός άνθρωπος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.