Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

Η πατριδες σας (εκαστοτε) αποτελουνται απο τα ατομα τα οποια τις απαρτιζουν και οχι απο υφασματα. Σκοτωστε οσους θελετε μεχρι να μεινετε αυτοι οι οποιοι πραγματικα την αγαπατε... Μετα απο αυτη την υπερμετρη εκδηλωση αγαπης και αφου θα εχει επελθει η καθαρση, μετρηστε την αγαπη σας, αλληλοσφαχτειτε κιολας γιατι μαλλον καποιος θα την αγαπαει λιγοτερο... ε και στο τελος λογικα θα μεινει μονο ενας να χαιρεται την πατριδα του αγκαλια με τις σημαιες του.

Καλυτερο κεφι θα κανω να βγω για μπυρες με 5 αναρχικους (που 99.99998% δεν θα συμφωνουμε πουθενα) παρα με να βγω για μπυρες με 5 ... σημαιες.

Και οσο για τον Μητσο που ειπε παραπανω "τι ειναι πιο δυσκολο να κατσεις να καψεις το συμβολο ή να το υπερασπιστεις" να αναρωτηθει επισης τι ειναι πιο δυσκολο "να κατσεις να σκοτωσεις το τσογλανο 16χρονο που το εκαψε εσκισε ή να του μιλησεις και να το πεισεις γιατι δεν θελεις να το ξανακανει" ? Πού οδηγει η μια ευκολη οδος (αν οδηγει καπου γιατι προσωπικα δεν βλεπω τελος) και πού η δυσκολη...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4549955&ct=1

πως στο διατανο γινεται ενα συλλαλητηριο να ειναι πανεκπαιδευτικο αλλα στη φωτο να φαινονται τυποι με κοκκινες σημαιες ΚΚΕ?

ρε μπας και ειναι ενδοκκε ???ι!!!!!!!!!

εγώ πάντως που πήγα για λίγο δεν είδα ΚΚΕ(μπορεί να ήταν πιο πίσω)

Link to comment
Share on other sites

ο κυριος Χ σκοτωσε τον κυριο Υ γιατι εκαψε την ελληνικη σημαια

ο κυριος Ζ σκοτωσε τον κυριο Χ γιατι δεν σεβάστηκε το ασυλο

ο κυριος Π σκοτωσε τον κυριο Ζ γιατι κρατουσε ενα πανο

...:worship::worship::worship:

σας συγχαίρω γιατι ξερετε τι σημαίνει δημοκρατια.

η μηπως οχι?

δημοκρατια ειναι να παλευω για να ακουστεί η γνωμη / αποψη

του διπλανου μου ακομα και οταν εχω την αντιθετη γνωμη / αποψη απο αυτον.

καλη σας δημοκρατικη ημερα περηφανοι μου ελληνες.

Link to comment
Share on other sites

Ε δε μπορώ να κάνω διαφορετικά Φανη μου, θα τις ανεχθώ.

Η δημοκρατια ανεχεται εσενα και τις αποψεις σου και οχι το αναποδο. Ελπιζω να διακρινεις και το οξυμωρο οτι ενω μπορεις να λες οτι θες ελευθερα, οσο ακραιο και αν ειναι αυτο, εσυ αναπολεις συμφωνα με τα λεγομενα σου το ακριβως αντιθετο.

κερνελ πανικ ;

Link to comment
Share on other sites

δημοκρατια ειναι να παλευω για να ακουστεί η γνωμη / αποψη

του διπλανου μου ακομα και οταν εχω την αντιθετη γνωμη / αποψη απο αυτον.

To να "αγωνιζομαι" με χρηση βιας,καθε αλλο παρα δημοκρατια δεν εκφραζει/αντιπροσωπευει.Εκτος και αν η δημοκρατια απαιτει "θυσιες",ε ναι τοτε και η πατριδα απαιτει "θυσιες" και ο καθε τσογλανος που θα κατεβαζει σημαιες απο δημοσιους χωρους,θα πρεπει να τιμωρειται.Οχι θανατος,αλλα θα ταν καλο να χασει τη δουλεια του και να παει να δουλεψει σε αλλη χωρα αμα δεν θελει να ναι Ελληνας.

Η πατριδες σας (εκαστοτε) αποτελουνται απο τα ατομα τα οποια τις απαρτιζουν και οχι απο υφασματα. Σκοτωστε οσους θελετε μεχρι να μεινετε αυτοι οι οποιοι πραγματικα την αγαπατε... Μετα απο αυτη την υπερμετρη εκδηλωση αγαπης και αφου θα εχει επελθει η καθαρση, μετρηστε την αγαπη σας, αλληλοσφαχτειτε κιολας γιατι μαλλον καποιος θα την αγαπαει λιγοτερο... ε και στο τελος λογικα θα μεινει μονο ενας να χαιρεται την πατριδα του αγκαλια με τις σημαιες του.

Aπο τη μερια που το εκφραζεις,ειναι τελειως υποκειμενικο.

Και γιατι λοιπον να ειμαστε αδιαφοροι με αυτους και να μην αντιδρουμε?(παλι υποκειμενικο).

Οποτε ας κατσουν στα αυγα τους αυτοι και δε θα υπαρχει προβλημα(αντικειμενικο ...).Δε μιλω για τα επεισοδια και τις διαδηλωσεις απο αναρχικους και απο οποιονδηποτε αλλον,μιλω για ατομα που δε σεβονται με μια πραξη τους εκατομμυρια αλλους.

Και παρολο που μερικοι το βρισκετε ανοητο γεγονος,παρολ'αυτα στεκεσται προσοχη οταν ακουτε τον εθνικο μας υμνο.Κοψτε το και αυτο...ειναι κατι το τυπικο και δε το χρειαζομαστε....:hmm:

Οποιος ανρειται για την καταγωγη του ,ειτε ειναι Ελληνας,Αλβανος,Τουρκος,Αγγλος,Καναδος θα πρεπει να ντρεπεται για λογαριασμο του.Οι προγονοι μας φτυσαν αιμα και ειχαν τους αλλους 400 χρονια πανω απο το κεφαλι τους για αυτη τη σημαια.Δε θα τη κατεβαζει ο καθε ανανδρος,αμορφωτος,βαρβαρος και αχρηστος στην κοινωνια βλακας.

Link to comment
Share on other sites

......μη λέμε τα πράγματα όπως βολεύει......

οι πρόγονοί μας φτύσαν αίμα για την ελευθερία....όχι για το σύμβολο......Τα σύμβολα εξυπηρετούν τους σκοπούς....το αίμα που χύνεται είναι για τους σκοπούς και όχι για τα σύμβολα.

και για να μην πάμε την κουβέντα 200χρόνια πίσω..........και μένα με ενοχλεί να βλέπω τον κάθε τσόγλανο να κατεβάζει την σημαία.......περισσότερο με ενοχλεί όμως όταν ανεβαίνει στον τοίχο ενός ιστορικού κτιρίου και να γράφει συνθήματα βρωμιάς στον τοίχο του.

ακόμα περισσότερο βέβαια με ενοχλεί οτι μέσα σε αυτό το κτίριο το ίδιο άτομο που θεωρεί τον εαυτό του επαναστάτη στέλνει στο νοσοκομείο έναν άνθρωπο των γραμμάτων (βλ.Κιττας) που προσπαθεί να μεταδώσει παιδεία.

για να μάθουμε να σεβόμαστε την σημαία.....αλλά και τη δημοκρατία πρέπει πρώτα να πάρουμε σωστή παιδεία.η παιδεία θα μας πει γιατί το σύμβολο θεωρείται ιερό και το ΛΟΓΟ που οφείλουμε να το τιμάμε. Η παιδεία θα μας γιατί η δημοκρατία έστω και στη μορφή που τη βιώνουμε στην Ελλάδα είναι από τα τελευταία πράγματα που μας έχει απομείνει και που πρέπει να διαφυλάξουμε......

εγώ ένα έχω να πω σε επέκταση του post μου στην πρώτη σελίδα.

Πρέπει κάποια στιγμή στην Ελλάδα να βρούμε τα cojones να βγούμε μπροστά και απέναντι από τη σαπίλα που εκμεταλλεύεται κάθε γεγονός για άλλους σκοπούς.

είτε μιλάμε για τη δολοφονία ενός παιδιού από σφαίρα αστυνομικού είτε μιλάμε για το κάψιμο της σημαίας και των βιβλίων από τους ψευτο-επαναστάτες.

πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε οτι το μόνο που θα μας σώσει σαν κοινωνία είναι να κοιταχτούμε στον καθρέφτη.......και να μη λυγίσουμε με το θέαμα που θα αντικρύσουμε και πούμε "ωχαδερφέ δε βαριέσαι".

αυτοκριτική στο που φταίει ο καθένας...γιατί έχουμε όλοι μερίδιο ευθύνης......και να κοιτάξουμε να διορθωθούμε...ο καιρός τελειώνει και πίσω δε γυρνάει.

Link to comment
Share on other sites

μιλας(με γριφους γεροντα?) για συγκεκριμενα ατομα

που θα συμφωνήσω οτι ειναι το ενα ακρο της καταστασης

θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να τιμωρηθούν γιατι κατέστρεψαν

περιουσια που δεν τους ανήκει (σε λογικα πλαισια παντα)

αν αρνείται καποιος την καταγωγή του, δικο του προβλημα

αρκει να σεβαστεί τους υπολοιπους.

οταν καιγεται η σημαια καποιος βλεπει να καιγεται ενα συμβολο,

αλλος ενα κομματι υφασμα, καποιος αλλος αυτους που

κρυβονται πισω απο αυτήν.

αν η σημαια ηταν απο αλλη χωρα δεν θα δίναμε καμια σημασια

η πραξη ειναι ιδια η οπτικη γωνια αλλαζει.

οσο για το οτι καποιοι παλεψαν για την σημαια δεν με καθησυχάζει

το θεμα ειναι τωρα σε ποιανου τα χερια ειναι.

To να "αγωνιζομαι" με χρηση βιας,καθε αλλο παρα δημοκρατια δεν εκφραζει/αντιπροσωπευει.

δεν μιλησα για βια,η βια φερνει βια,κλεινει μυαλα,σκοτωνει ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα στο πάρκινγκ του μετρό κόσμος παρκάρει παράνομα στις θέσεις για ΑΜΕΑ χωρίς να τα σέβεται.

Κάθε μέρα στο μετρό με σπρώχνουν για να μπουν ενώ βγαίνω και δε με σέβονται.

Κάθε μέρα στο φανάρι που περιμένω να στρίψω υπομονετικά, με προσπερνούν και βγαίνουν μπροστά χωρίς να σέβονται όσους περιμένουν.

Περιστασιακά μου πουλάνε ωμά σουβλάκια, σκουλικιασμένα μακαρόνια κι ας είμαι πελάτης, χωρίς να με σέβονται.

Στο ταμείο εξπρές του σούπερ μάρκετ προσπαθούν να περάσουν με 20 τεμάχια χωρισμένα σε 2 καλάθια, χωρίς να σέβονται όσους περιμένουν.

Στο πανεπιστήμιο, περνάγαν μαθήματα με αντιγραφή και κλεμμένες εργασίες, χωρίς να σέβονται το συμμαθητή ή τον καθηγητή.

Σκεφτείτε ακόμη πόσες φορές σε μια απλή μέρα αισθάνεστε ότι υπάρχεια ασέβεια προς εσάς ή το συνάνθρωπό σας. Δεν σας ενοχλεί αυτή η ασέβεια αλλά η ασέβεια προς ένα σύμβολο; Γιατί εγώ προσωπικά δεν κάνω τίποτα από τα παραπάνω αλλά η σημαία μου φαίνεται ως ένα κομμάτι ύφασμα. Ποιος προσφέρει περισσότερα στην πατρίδα του;

Link to comment
Share on other sites

Για το ονομα του Θεού... Η σημαία ΜΑΣ για τους Κολοκοτρωναίους μπορεί να μην σήμαινε τιποτα, αλλα για εμάς 200 χρόνια μετά συμβολίζει και όλα οσα πέρασαν εκεινοι οι ανθρωποι. Ρομαντικό και αν ακούγεται, η Ελλάδα πάντα ήταν "καταδικασμένη" να έχει ιδανικά... Εχουμε (είχαμε) μια κληρονομιά Χ να διαφυλάξουμε και να υπερηφανευόμαστε.

Τωρα ξαφνικά γίναμε υπέρμαχοι του φιλελευθερισμού και της υπέρμετρων "ανθρωπίνων δικαιωμάτων"... Εντάξει ρε παιδιά, σκίστε και τα βιβλία της ιστορίας και μην διαβάζετε Πλάτωνα, διαβάστε Oscar Wilde instead... Σιγά, τι εγινε στην τελική, απλα σε εμας έπεσε το βάρος να καταστρέψουμε οσα ειχαν χτιστεί στην διάρκεια χιλιετηρίδων... Σηκωστε ρε κανα "σπιτι του λαου" πανω στον Παρθενώνα....

Εγω πάντως θα ειμαι υπερηφανος για τους προγόνους μου, για τον πολιτισμό που είχαμε κάποτε και αν τυχόν πετύχω κάποιον να σκίζει τη σημαία ή να την καίει θα τον μάθω να την βλέπει και να κλαίει... Βάρβαρο, βάναυσο, φασιστικό; Ε, τι να κάνουμε... Οσα σημαίνει γι αυτον η σημαία μου (τιποτα δηλαδη), αλλο τόσο σημαίνει για εμένα η ζωή του...

Link to comment
Share on other sites

μη βάζεις λόγια που δε λέμε....ούτε να σκίσουμε τα βιβλία της ιστορίας λέμε....ούτε αντι για Πλάτωνα να διαβάζουμε Oscar Wilde....

εγω λέω να διαβάζουμε ΚΑΙ Πλάτωνα ΚΑΙ Oscar Wilde....γίνεται?

ωραίους τρόπους εκμάθησης έχεις.....σίγουρα θα μάθει έτσι.........

το θέμα είναι αντί να καταφεύγεις σε ξύλο και κάθε μορφή βίας που είναι η ΕΥΚΟΛΗ λύση δώσε μάχη να περάσεις μια σωστή παιδεία στην κοινωνία που βρίσκεσαι.

αλλά είπαμε.......θελεί πολλά παραπάνω κιλά cojones να μεταλαμπαδεύσεις τη γνώση, το σεβασμό, την παιδεία και τις άλλες αξίες της ζωής από το να ρίξεις ένα μπερτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός στο χώμα κι εσύ στη φυλακή που λέει και το άσμα. Όμορφα πράγματα.. και αν έχει και κανέναν τρελλαμένο πατέρα/αδερφό/whatever θα καταλήξεις κι εσύ στο χώμα...

Η γη θα συνεχίσει να γυρνάει για όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτός από εσάς τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα ειμαι υπερηφανος για τους προγόνους μου, για τον πολιτισμό που είχαμε κάποτε και αν τυχόν πετύχω κάποιον να σκίζει τη σημαία ή να την καίει θα τον μάθω να την βλέπει και να κλαίει... Βάρβαρο, βάναυσο, φασιστικό; Ε, τι να κάνουμε... Οσα σημαίνει γι αυτον η σημαία μου (τιποτα δηλαδη), αλλο τόσο σημαίνει για εμένα η ζωή του...

το αυτο

και για να ταρακουνησω λιγο ακομα τα νερα (καθος μονο ετσι σκεφτονται οι ανθρωποι)

για πια απο τις παρακατω σημαιες ειστε περηφανοι?

http://www.theodromion.com/arthra/05/May/H_ELLHNIKH_SHMAIA_KAI_H_ISTORIA_THS/index_files/image021.jpghttp://www.apodimos.com/arthra/05/Mar/H_ELLHNIKH_SHMAIA_KAI_H_ISTORIA_THS/index_files/image008.jpg

http://www.apodimos.com/arthra/06/Mar/ELLADA_H_KATHIEROSH_TIS_ELLHNIKHS_SHMAIAS/index_files/image006.jpghttp://www.apodimos.com/arthra/06/Mar/ELLADA_H_KATHIEROSH_TIS_ELLHNIKHS_SHMAIAS/index_files/image012.jpg

τα σύμβολα αλλαζουν, οι ανθρωποι κολλάνε

http://www.ellada.com.au/images/Greek%20flag%20in%20TV.jpg

προσωπικα με ποναει περισσοτερο να βλεπω ελληνικες σημαιες

να κυματίζουν σε πολιτικες ομιλιες, αποτι να καιγονται.

Link to comment
Share on other sites

το αυτο

και για να ταρακουνησω λιγο ακομα τα νερα (καθος μονο ετσι σκεφτονται οι ανθρωποι)

για πια απο τις παρακατω σημαιες ειστε περηφανοι?

γι αυτη που εχει "βαφτει" με αιμα για να ειμαστε ελευθεροι.

Tip. Μην μενετε μονο στην εικονα ,δειτε τι κρυβει απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτη που εχει "βαφτει" με αιμα για να ειμαστε ελευθεροι.

Tip. Μην μενετε μονο στην εικονα ,δειτε τι κρυβει απο πισω.

αυτο ακριβως θελω να πω, κοιτάμε την εικονα (σημαια που καιγεται)

και ξεχνάμε την κατασταση

αυτοι που εχυσαν αιμα για να ειμαι εγω ελευθερος

εχυσαν το ιδιο αιμα για να ειναι και αυτος που καίει τιν σημαια ελευθερος

ειτε μας αρεσει ειτε οχι

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που πολέμησαν για την ελευθερία δεν πολέμησαν για ένα σύμβολο. πολέμησαν για τους ανθρώπους.

(δεν συμφνώ με το κατέβασμά της, αλλά δεν θα πάω και να τους εκτελέσω επειδή το έκαναν)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ,την ωρα που βλεπω να καιγεται η σημαια δε μενω στην εικονα αυτη(δλδ ανδρικελα που νομιζουν οτι με αυτο που κανουν συμπληρωνουν αυτο που τους λειπει απο το παντελονι),βλεπω να "καιγονται" αυτοι που ανεφερουμαι.

Συμφωνω πως η ελευθερια ειναι για ολους μας,δεν ξεχνω οτι χωρις το κακο δεν εχει νοημα το καλο(εννοιες υποκειμενικες).

Διαφωνω με την αφαιρεση της ανθρωπινης ζωης,αλλωστε ανωτερα οργανα για τιμωρια ειναι τα δικαστηρια,ομως θελω να τιμωρηθουν οι "ανθρωποι" αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω ότι με πρόφαση τη σημαία οι πολιτικές ηγεσίες και οι εφημερίδες, έστελναν τον κόσμο ως πρόβατα επι σφαγή στα πεδία των μαχών. Και πίσω από τη σημαία ήταν η ανάγκη για ισχύ και χρήμα κάποιων ''κυρίων''.

Με λύπη μου βλέπω ότι, παρ' ολη τη τσουρουφλισμένη γούνα μας, κάποιοι είναι πρόθυμοι να σκοτώσουν και να σκοτωθούν για τη σημαία ακόμη και σήμερα.

Οι προθέσεις των αγωνιστών ήταν φυσικά αγνές. Το αίμα τους οι περισσότεροι πιστεύω ότι το έχυσαν για τη σημαία, και από εμένα έχουν το μέγιστο σεβασμό. Άλλωστε αν μου κλήρωνε να γεννηθώ μερικά (οχι πολλά) χρόνια πίσω, θα ήμουν μάλλον ενας από αυτούς.

Περιττό να πω ότι διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με την πράξη.

Link to comment
Share on other sites

η Ελλάδα πάντα ήταν "καταδικασμένη" να έχει ιδανικά... Εχουμε (είχαμε) μια κληρονομιά Χ να διαφυλάξουμε και να υπερηφανευόμαστε.

Σορρυ bro, αλλα τα οποια ιδανικα ειμαι "καταδικασμενος" να κουβαλαω (απο τον Πλατωνα και τον Κολοκοτρωνη) ξερω επισης οτι ειμαι καταδικασμενος (απο την μαμημενη την λογικη που μου εδωσε ο θεος/dna/βουδας/αλλαχ) να μην μπορω να στα "κολλησω" κι εσενα με το ετσι θελω, επειδη ετυχε να γεννηθουμε 5 δρομους ο ενας απο τον αλλον.

Το "Χ-οτιδηποτε" διαφυλαττω και υπερηφανευομαι και που θα με εφερνε στο να σκοτωσω καποιον (ετσι απλα ρε παιδι μου) που το βεβηλωσε εχει να κανει με μενα και ευχομαι αν ποτε ερθει εκεινη η ωρα να ειναι κατι πιο ζωντανο απο ενα αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.