Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply

αλλος θελει να πεθανουν οι καπς,αλλος θελει να πεθανουν οποιοι αγγιζουν τη σημαια, αλλα μετα κοροιδευετε τον κυριο....

http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI&feature=PlayList&p=DE2D7A72248A9BB2&playnext=1&playnext_from=PL&index=1

Link to comment
Share on other sites

καποιοι υπολογιζουν την σημαια (τα "σύμβολα")

και βαζουν στην ακρη τους ανθρώπους,

οποιοι και αν ειναι αυτοι

αλλα τα συμβολα απο μονα τους

δεν αξιζουν τιποτα

συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα γα!$#@% όλα!

μην ξεχνάς ότι μια χώρα όταν βιώνει ''δύσκολες'' καταστάσεις, θεσμοί όπως θρησκεία,οικογένεια,πατριωτισμός κ.α μπορούν να την κρατήσουν ''όρθια''.

Link to comment
Share on other sites

ισως οτι θελετε και οι 2 μια καλυτερη Ελλαδα; το προβλημα σου ειναι οτι κατεβαζει τη σημαια; Δηλαδη αν την ανεβαζε θα αισθανοσουν μια εθνικη υπερηφανια τοσο μεγαλη που θα καλυπτε ολα τα προβληματα της χωρας;

Nαι,αλλα εγω που θελω μια καλυτερη Ελλαδα και θα δουλεψω και θα κανω υπομονη οταν πρεπει να κανω και θα τιμω την πατριδα και τα ιδανικα μου.Αυτος θα βγαινει να τα σπαει και να κατεβαζει τη σημαια?

Δηλαδη καλα καναν και την κατεβασαν.Ξερεις ποιο ειναι το γελοιο?Οτι υπαρχουν στον κοσμο εξω εθνη που αγαπαν την Ελλαδα πολυ περισσοτερο απο εμας,γιατι?Γιατι αυτοι δεν εχουν την δικη μας ιστορια και το δικο μας πολιτισμο.Γιατι ειναι χωρες 500 και 600 μονο ετων.Αλλα εμεις ειμαστε τοσο (καλα δε θα το πω) ,που δε σεβομαστε ουτε τους ιδιους μας τους εαυτους.

Ναι με πειραξε που κατεβασαν τη σημαια και επισης πιο ωραια νιωθω οταν την βλεπω να κυματιζει στον αερα,κανοντας με υπερηφανο.

Τι εικονα λες να σχηματιζει στον εξω κοσμο μια χωρα που οι πολιτες της κατεβαζουν τη σημαια?Μια χωρα που ειναι ανοιχτη απο παντου μηπως?Μια χωρα που φωναζει "Εδω ειμαστε,ελατε στο μελλον πολιορκηστε μας,σιγα μην αντισταθουμε,τι να λεγομαστε Ελλαδα,τι Αμερικαδα."

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ποιός ο λόγος να ξεσπάς πάνω σε κάτι που δεν αξίζει (για εσενα) τιποτα;

Μηπως γιατι ετσι εχεις δει στα εργα οτι κανουν επανάσταση; Τι είναι πιο εύκολο, να την κάψεις ή να την υπερασπιστείς; Και μην μου πεις οτι υπερασπίζοντας την, υπερασπίζεις και τον Γιωργάκη ή μεχρι πρότινος τον Κωστάκη...

Λυπάμαι πραγματικά, διοτί η κατάσταση δεν φαίνεται να γυρίζει προς το καλύτερο... Οσο πάμε και γινόμαστε λιγότερο Έλληνες και κάνουμε ολο και ευκολότερο το έργο τους...

Ευγε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα ακρα δε μ αρεσουν. Οπως αντιστοιχα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι επιμενουν χρονια τωρα -απο μικρος θυμαμαι καθε 17Ν να γινεται χαμος σε σχεση με τωρα - να καινε σημαιες και να σπανε, ετσι δεν μπορω να καταλαβω ακροτητες του στυλ "ακουμπας σημαια = ινστα ντεθ". Τιποτα απ τα 2 δε προσφερει τιποτα.

προσωπικα τη σημαια, το συμβολο το βλεπω ακριβως οπως το ειχα παρει σε μια φωτο : σε πανεμορφη τοποθεσια -Χιος , Αναβατος- στο πιο ψηλο σημειο, ανεμιζει κουρελιασμενη.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε στις ακρες μιας λεπτης γραμμης

για εμενα τα συμβολα απο μονα τους δεν αρκουν

οι μεγαλυτεροι ανθρωποι οραματιστικάν εναν κοσμο

χωρις συμβολα, γιατι συνηθως τα σύμβολα κλεινουν

τα ματια τον ανθρωπον, ισως θα επρεπε να συζητάμε

για ανθρωπους και οχι για συμβολα.

http://www.youtube.com/watch?v=okd3hLlvvLw

Link to comment
Share on other sites

Το συνταγμα δε λεει να προστατευουμε με καθε μεσο και τροπο οποιον παει να καταστηλει με τη βια το πολιτευμα? Το να βλεπεις 2 ρεμαλια να κατεβαζουν τη σημαια και να βαζουν τη σημαια της αναρχειας με εβγαλε απο τα ρουχα μου. Εαν ειχα οπλο θα του εριχνα εγω που λεει ο λογος..

Link to comment
Share on other sites

οταν τσιριζε ο τσακωνας πως οι συλληφθεντες ελευθερωνονται ετσιθελικα απο βουλευταραδες που μπουκαρουν στην ασφαλεια δεν τον πιστευατε,στα γκαλλοπ 0 τσακωνας,0 να ειναι οι ωρες τους.ολη η μουργα κλπ...

Ωστε ειναι επανασταση να σπας τα αυτοκινητα και τα μαγαζια του μισθωτου/μικρομεσαιου,αλλα ναχεις τις πλατες του βουλευτη μπαμπακα?

Ποσο επαναστατης εισαι αν εχεις μεγαλωσει σε οικογενεια με μινιμουμ μηνιαιο εισοδημα 5-6Κ+++???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εξω απο το σχολειο μου(εχουμε καταληψη) ηταν ενα κομματοσκυλο και εβαλε ενα πανο πανω στην πορτα.Εξωσχολικος ετσι...

Πηγαμε λοιπον τα παιδια απο το σχολειο και του παμε οτι η καταληψη που κανουμε δεν εχει να κανει με αυτον και τα αφεντικα του,οποτε να το παρει απο κει...

Δε το παιρνε,το κατεβασαμε και πιαστηκε κιολας μαζι μας,εψαχνε μπελαδες...

Μεχρι το σπιτι μου ειδα σε 3 σχολεια το ιδιο πανο... :rant:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η Βουλιαγμένης, στο ρεύμα προς Αθήνα και στο ύψος της Αργυρούπολης (πολυκλαδικά), είχε κλείσει με 3 κάδους σκουπιδιών και κάτι πιτσιρίκια που γυρνούσαν από δω κι από κει λέγοντάς μας να πάμε από αλλού...

Οι περισσότεροι γελάγανε, μάλιστα ένας από αυτούς έψαχνε φωτογραφική για να βγάλει το "κατόρθωμά" τους...!

Και ρωτάω εγώ:

Τώρα αυτά τα σπόρια, που μαξ. 1η Λυκείου πρέπει να πηγαίνανε, έχουν την εντύπωση ότι πέτυχαν κάτι, πέρα από το να με αναγκάσουν να κάνω μία παράκαμψη για να βγω παρακάτω? Έχουν την εντύπωση ότι διαμαρτυρήθηκαν ή ότι τίμησαν το νεκρό, κάνοντας πλάκα με όσους ήθελαν να περάσουν από εκεί?

Άμα είναι έτσι, να πάω να ζητήσω τις φωτογραφίες, να έχω να το θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για όσους δεν βλέπουν πέρα από άσπρο και μαύρο και με μεγάλη ευκολία δηλώνουν ότι θα σκότωναν 16χρονα και 18χρονα παιδιά επειδή κατέβασαν ή έκαψαν την σημαία.

Από την άλλη χαίρομαι που έχουμε δημοκρατία και όχι πολίτευμα το οποίο θα επέτρεπε στους παραπάνω να αφαιρέσουν την ζωή από τα αδέλφια, φίλους, ή γνωστούς μας.

Εάν δεν απατώμαι τιμωρείται η καταστροφή της σημαίας και η τιμωρία αυτή σίγουρα δεν είναι θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

... και κανενα καψιμο/σκισιμο κανενος υφασματος ή εν γενει αντικειμενου δεν θα επρεπε να τιμωρειται με θανατο...

Το τι ψυχολογικα θεματα εχει συνδεσει ο καθενας με το εκαστοτε αντικειμενο καλο ειναι να μην ξεφευγουνε απο το μετρο της λογικης...

Link to comment
Share on other sites

Ενα δάκρυ αργόκυλαει στο μάγουλο του Παγκαλου διαβάζοντας το παραπάνω. Για μένα τα σύμβολα της πατρίδας μου δεν είναι αναλώσιμα, αυτοί που τα καίνε, είναι. Μέχρι τον τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4549955&ct=1

πως στο διατανο γινεται ενα συλλαλητηριο να ειναι πανεκπαιδευτικο αλλα στη φωτο να φαινονται τυποι με κοκκινες σημαιες ΚΚΕ?

ρε μπας και ειναι ενδοκκε ???ι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.