Jump to content



ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραίες λύσεις ?


nickstamat

Recommended Posts

αυτα τα καινουρια ''μετρα'' αν θυμαστε τα ξεκινησε ο κωστακης. το καλοκαιρι εγω ειχα διαβασει για οχηματα με μανικες, νεο εξοπλισμο προστασιας για τα ματ, νομιζω ειχα διαβασει κ για τειζερ.(δεν ειμαι σιγουρος, το ξαναλεω)..

οποτε αν εγινε καμια παραγγελια, δεν γινεται να τα δωσον πισω.. θα τα περιμενουν. αναγκαστικα θα τα παρουν... κ παλι εγω δεν νομιζω να αφησουν τα χημικα. πολυ απλα ριχνεις μερικα δακρυγονα κ αμεσως αδειαζει το μερος σε μια μεγαλη εκταση....για πολυ ωρα.(δεν φευγει κ ευκολα...)

η μανικες δεν μπορουν να το κανουν αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 580
  • Created
  • Last Reply
Δεν μπορω ομως να σεβαστω ανθρωπους που δερνουν φοιτητες και εργατες και τους συμπεριφερονται σαν να ειναι δολοφονοι.Το τι μενος βγαζουν απεναντι σε ολον αυτον τον κοσμο δεν λεγεται.Αλλα ετσι τους μαθαινουν απο τη σχολη.Κατα τα αλλα δημιουργησαν τη σχολη αστυφυλακων για να μην γινεται μπατσος ο καθε απιθανος,αλλα τελικα μονο τα φασιστοειδη μπαινουν και οσοι δεν ειναι (που ειναι παρα πολλοι γιατι εχουν κανει μια επαγγελματικη επιλογη καθολου κατακριτεα) τους κανουν αργα η γρηγορα με την πληση εγκεφαλου μεσα στη σχολη και το ιδιο το Αστυνομικο Σωμα.

Απ'οσο ξερω οι φοιτητες αυτοι δεν ειναι και τα καλυτερα παιδια.Να σου θυμισω οτι και οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι?Εχουν σαρκα.Ναι!:patsak:

Επισης οταν πανε 100 δε ξερω γω τι τυπαδες και πετανε πετρες σε ενα αστυνομικο τμημα,η αστυφυλακας-συζηγος-μανα ειναι κατωτεροι απο τους φοιτητες ή ειναι ατρωτη στα χτυπηματα?

Κοιταξε,με εχουν σταματησει πολλες φορες αστυνομικοι για ελεγχο και για αλλους λογους και μου χει τυχει 1-2 φορες να με κανουν να νιωθω αβολα.Τη μια μου λεγαν οτι δε μοιαζω με το προσωπο στη ταυτοτητα και την αλλη επρεπε να λογοδοτησω για την εμφανιση μου.:big_boss:

Παρ'ολα αυτα ειμαι ανθρωπος και μπορω να αισθανομαι και τους αλλους ανρθωπους.Ξερω οτι τραβανε ζορια,τους τρεχουνε Πρωτοχρονιες,Πασχα και σε αλλες γιορτες,τους στελνουν αλλοτε σε εμπολεμη ζωνη,οπως αυτη μπορει να εννοηθει και αλλες φορες πεφτουν περικοπες.Δεν ειναι ομως ολοι ετσι οπως τους βλεπεις.Εγω ξερω παιδια που μολις τελειωσαν τη σχολη και τη βλεπουν καουμπουδες,αλλα και παιδια που ειναι απλα "τα καλυτερα παιδια" με φοβερο χαβαλε και καμια σχεση δεν εχουν με χουντεοιδεολογιες που τους προσδιδουν οι αριστεροι.

Να σε ρωτησω κατι.Ειναι 50 αστυνομικοι και 100 διαδηλωτες(αναρχικοι η οτι αλλο αντιπροσωπευουν) -μιλαω αναλογικα παντα,γιατι υπερτερουν συνηθως οι διαδηλωτες.Ωραια?

Οι διαδηλωτες ριχνουν πετρες,μολοτοφ,παλουκια,καδους,μπουκαλια,σιδερα και οτιδηποτε αλλο και οι αστυνομικοι που τυχαινει να ναι λιγοτεροι εχουν το δικαιωμα να βγαλουν το οπλο εστω για εκφοβισμο να ριξουν μια στον αερα,αλλα δεεεν και ριχνουν καπνογονα?

Πες μου λοιπον τι θες να κανουν?Να καθονται να τρωνε πετρες ή να πετανε οι διαδηλωτες και οι αστυνομοι ο ενας στον αλλον καπνογονα ανα rounds για να ναι πιο δικαιο?

Θελουν και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο!Πως γινεται να θελω να τα σπασω και να μην υποστω συνεπειες?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και χωρίς ταυτότητα ή κάποιο άλλο έγγραφο (έστω το πάσο μου) με έχουν σταματήσει στις 4 το πρωί, και δε με μαζέψανε για εξακρίβωση, και την άλλη φορά στην Ομόνοια που πάλι με σταματήσανε για έλεγχο στοιχείων μου είπαν καληνύχτα, και το χειρότερο; Προχθές είχα κατέβει κέντρο, με φουτερ με κουκούλα, και με σακίδιο. πέρασα μπροστά από ομάδα Δ, από Ζητάδες, από ΜΑΤ κι από ΥΜΕΤ. Αποτέλεσμα; Ούτε ένας δε με σταμάτησε για έλεγχο.

Τους άλλους πως τους φορτώνουν και σακίδια με μολότωφ ενώ φοράνε pjs, δεν το καταλαβαίνω

υγ είχα και "κνιτικα" γένια - aka ήμουν αξύριστος εδώ και 10 μέρες - οπότε είχαν κι έναν λόγο παραπάνω να με ελέγξουν

Link to comment
Share on other sites

Στα δελτια ειδησεων ολοι οι δημοσιογραφοι που καλυπταν το ρεπορταζ ανεφεραν χαρακτηριστικα την φραση "προληπτικες συλληψεις".

Τιποτα δεν ξεχειλωνουμε και σταματα επιτελους να κανεις το παπαγαλακι (αν και περασε η μοδα του σου τεριαζει γαντι).

Και ουτε ειναι χαζομαριτσες οπως τις αποκαλεις οι κατηγοριες για στρατικοποιηση της κοινωνιας.Ειναι πολυ σοβαρες κατηγοριες ειτε τις ασπαζεσαι (ουτε εγω συμφωνω με την διατυπωση φυσικα) ειτε οχι.

Οταν μαζευουν αδιακριτα κοσμο,αυτα θυμιζουν αλλες εποχες.

Χαιρομαι που σε ενα ποστ ανεβηκε τοσο πολυ η εκτιμηση σου για τους δημοσιογραφους.

Και δολοφονικες παντως να τις ονομαζαν,επι τοπου προσαγωγη σε περιπτωση παρανομης πραξης ειναι 100% νομιμο και καλως γινεται.Και απο κει και περα ειναι υποκρισια να γκαριζεις η αστυνομια να ψαξει εκει που πρεπει ,αλλα αν παει να πιασει κανεναν να ξαναγκαριζεις.

Και ναι,η στρατιωτικοποιηση ειναι τραγικα παραλογο.Ολες οι κοινωνιες εχουν εναν κατασταλτικο μηχανισμο για να σταματανε το εγκλημα.Που ειναι το παραξενο?

Αλλα αν πραγματικα ηθελαν να βρουν τους ενοχους θα το εκαναν

ειπαμε,θα ψαχνουν οπουδηποτε αλλου εκτος απο εκει που απαγορευει ο λαος,το φοιτητικο κινημα (15%) ,η κομματικη ηγεσια κλπ

Και το να μαζευεται κοσμος που ναι κοντα στα επεισοδια/κανει επεισοδια δεν ειναι αδιακριτα.

Απο εκει και περα παπαγαλακι ξεπαπαγαλακι,εγω δεν βγαινω στα φορουμς να διαδωσω ψευδεις ειδησεις που κατεβαζω απο το κεφαλι μου για να στηριξω την αποψη μου (εκτος αν εχεις παει για καφε με τον εγκληματια της 6/12 και το ξερεις οτι ειναι ελευθερος,οπως ωρυοσουν στο αλλο θρεντ)

Οταν δεν δεν σε προκαλουν και πετασ χημικα μεσα στο σωμα της πορειας με κινδυνο να τραυματισεις σοβαρα καποιον ισως και να τον σκοτωσεις αν το φαει στο κεφαλι τοτε δεν τιθεται ζητημα διαβουλευσης.

βεβαια,αυτες τις ειρηνικοτατες πορειες σαν αυτη που δειχνει ο κουλογλου στο ρεπορταζ για την αστυνομικη βια (οπου οι πρωτοι της πορειας επιτιθενται κανονικα με στους καπς).

Δεν τοχεις καταλαβει,πως αν 10 καπς πρεπει να σταματησουν 100 διαδηλωτες δεν θα το κανουν με ομιλιες,χρειαζονται κατι που δινει αβανταζ.Αυτο απλα ειναι το δακρυγονο.Τωρα κεφαλια κλπ,η πορεια δεν ειναι και το πιο ασφαλες και ηρεμο σπορ φανταζομαι και αυτο το ξερουν οι συμμετεχοντες.

Επειδη δεν ασχοληθηκαν μαζι σου δεν αποτελει κριτηριο.

Α ΟΚ.

Ο ΛΛ νεο ειναι μακρια για να κρινει εις τα Λονδινα του.

Εγω που καθε τρεις και λιγο ειμαι εξαρχεια και περιξ απλοποιω κλπ.

Μπορεις να μου υποδειξεις ενα (1) ατομο που εγκρινεις προς σχηματισμο αποψης και εκφρασης αυτης??

3/94 δνε μου φαινεται και για πολυ οργανωμενη δουλεια.Μαζεψαν οτι λαχει και οτι τους κατσει.

Μα αμα μαζευαν 4 η περισσοτερους θα παραπονιοσουν για καταστολη ,τωρα απλα ειναι ανοργανωτοι?

Γενικολογιες και αοριστολογιες για ακομη μια φορα

κοιτα εδω αοριστολογιες και γενικολογιες ----------->

Αλλα αν πραγματικα ηθελαν να βρουν τους ενοχους θα το εκαναν.
Πολιτιη αποφαση ειναι αυτη και οχι εκτελεστικη.

(?????????????????????????????????????????????????)τι διαφορα εχει η εκτελεστικη απο την πολιτικη ???

Αλλα ειδαμε πως τους συμπεριφερθηκαν και οταν διαμαρτηριθηκαν συνδικαλιστικα.Τους εριξαν οι "συναδελφοι" τους και αυτους απο τα χημικα που πετανε στις πορειες και τοτε καταλαβαν πως ειναι να εισαι απο την αλλη μερια χωρις την μασκα οξυγονου και την πανοπλοια.

ξεχασες να αναφερεις και για τοτε που δερναν συνταξιουχους.(καθε 3-4 ποστ δεν εχεις το σχετικο ιντερβαλ)?

Δεν μπορω ομως να σεβαστω ανθρωπους που δερνουν φοιτητες και εργατες

αλλα την συγκεκριμενη αοριστολογια ευτυχως δεν την ξεχασες

Εμένα και χωρίς ταυτότητα ή κάποιο άλλο έγγραφο (έστω το πάσο μου) με έχουν σταματήσει στις 4 το πρωί, και δε με μαζέψανε για εξακρίβωση, και την άλλη φορά στην Ομόνοια που πάλι με σταματήσανε για έλεγχο στοιχείων μου είπαν καληνύχτα, και το χειρότερο; Προχθές είχα κατέβει κέντρο, με φουτερ με κουκούλα, και με σακίδιο. πέρασα μπροστά από ομάδα Δ, από Ζητάδες, από ΜΑΤ κι από ΥΜΕΤ. Αποτέλεσμα; Ούτε ένας δε με σταμάτησε για έλεγχο.

σταματα να μιλας,εισαι μεμονωμενο περιστατικο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω οι φοιτητες αυτοι δεν ειναι και τα καλυτερα παιδια.Να σου θυμισω οτι και οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι?Εχουν σαρκα.Ναι!:patsak:

Δηλαδη ολοι φοιτητες/εργατες/διαδηλωτες εν γενει στο ιδιο τσουβαλι?

Αρνηθηκα εγω την ανθρωπινη τους υποσταση?Διαβασε πιο προσεκτικα τι εγραψα σε παρακαλω.

Επισης οταν πανε 100 δε ξερω γω τι τυπαδες και πετανε πετρες σε ενα αστυνομικο τμημα,η αστυφυλακας-συζηγος-μανα ειναι κατωτεροι απο τους φοιτητες ή ειναι ατρωτη στα χτυπηματα?

Αυτες τις ενεργειες σου ειπα πως τις καταδικαζω.Γιατι μου το ξαναλες?Τι αλλο περιμενεις να σου πω?Να απολογηθω εκ μερους τους?Δεν προκειται,δεν ειναι δικη μου δουλεια.

Κοιταξε,με εχουν σταματησει πολλες φορες αστυνομικοι για ελεγχο και για αλλους λογους και μου χει τυχει 1-2 φορες να με κανουν να νιωθω αβολα.Τη μια μου λεγαν οτι δε μοιαζω με το προσωπο στη ταυτοτητα και την αλλη επρεπε να λογοδοτησω για την εμφανιση μου.:big_boss:

Στα λογια μου ερχεσαι

Παρ'ολα αυτα ειμαι ανθρωπος και μπορω να αισθανομαι και τους αλλους ανρθωπους.Ξερω οτι τραβανε ζορια,τους τρεχουνε Πρωτοχρονιες,Πασχα και σε αλλες γιορτες,τους στελνουν αλλοτε σε εμπολεμη ζωνη,οπως αυτη μπορει να εννοηθει και αλλες φορες πεφτουν περικοπες.

Μαζι σου οσον αφορα τις συνθηκες εργασιας τους,αλλα σορρυ κιολασ,οταν επελεγαν να γινουν μελη των σωματων ασφαλειας αυτα τα ειχαν υποψην τους.Δεν αποτελει δικαιολογια οτι δουλευουν Πασχα και πρωτοχρονια.Δεν ειναι οι μονοι στο κατω κατω.Υπαρχουν παρα πολλοι εργαζομενοι στην ιδια μοιρα.Και γω οταν εργαζομουν για εναν χρονο σε μεγαλη αλυσσιδα Ζαχαροπλαστειων,δουλευα και Κυριακες και εορτες.Επιλογη μου ηταν

Δεν ειναι ομως ολοι ετσι οπως τους βλεπεις.Εγω ξερω παιδια που μολις τελειωσαν τη σχολη και τη βλεπουν καουμπουδες,αλλα και παιδια που ειναι απλα "τα καλυτερα παιδια" με φοβερο χαβαλε και καμια σχεση δεν εχουν με χουντεοιδεολογιες που τους προσδιδουν οι αριστεροι.

Δεν μιλησα καθολικα,αλλα πια ειναι η κρισιμη μαζα τους.Παντα υπαρχουν εξεραισεις.Και κρατα και μια επιφυλαξη για το πως θα ειναι μετα απο 2-5-10 χρονια αυτα τα "μια χαρα παιδια".Ειναι φοβερη η αλλαγη που βλεπεις να συντελειται μπροστα σου και δεν το πιστευεις.Εχω συμμαθητες-φιλους που γιναν αστυνομικοι και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.Ο ενας ηταν μια χαρα παιδι και ακομα και τωρα μετα απο 7 χρονια παραμενει μια χαρα.Οι αλλοι 2 αστα να πανε ομως...Ο εανς ασφαλιτης και ο αλλος ΜΑΤατζης :TD:

Να σε ρωτησω κατι.Ειναι 50 αστυνομικοι και 100 διαδηλωτες(αναρχικοι η οτι αλλο αντιπροσωπευουν) -μιλαω αναλογικα παντα,γιατι υπερτερουν συνηθως οι διαδηλωτες.Ωραια?

Οι διαδηλωτες ριχνουν πετρες,μολοτοφ,παλουκια,καδους,μπουκαλια,σιδερα και οτιδηποτε αλλο και οι αστυνομικοι που τυχαινει να ναι λιγοτεροι εχουν το δικαιωμα να βγαλουν το οπλο εστω για εκφοβισμο να ριξουν μια στον αερα,αλλα δεεεν και ριχνουν καπνογονα?

Οχι.Το οπλο το χρησημοποιουν οταν απειλειται η ζωη τους και για εκφοβισμο και μονο.

Επισης δεν τους ριχουν παντα κατι οταν ξεκινανε και κανουν ντου.Τα εχω ζησει παρα πολλες φορες.Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οι αστυνομικες δυναμεις με τον Α ή τον Β τροπο προκαλουν να τους πεταξουν κατι για να εχουν προφαση να χτυπησουθν,ή ακομα χειρωτερα σε αλλες περιπτωσεις,ξεκινανε να βαρανε απροκλητα και απροκαλυπτα οπως εγινε την Κυριακη στην Αριστοτελους.Απο το πουθενα ξεκινησαν να πετανε χημικα.Και μαλιστα μονο στην κεφαλη της πορειας 9με σκοπο να διασπασουν το σωμα) που ηταν οι φοιτητες και οχι στο κομματι που ακολουθουσε που ηταν πολιτικοι και συνδικαλιστικοι φορεις :getlost:

Πες μου λοιπον τι θες να κανουν?Να καθονται να τρωνε πετρες ή να πετανε οι διαδηλωτες και οι αστυνομοι ο ενας στον αλλον καπνογονα ανα rounds για να ναι πιο δικαιο?

Θελουν και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο!Πως γινεται να θελω να τα σπασω και να μην υποστω συνεπειες?

Δεν ξερω τι θα κανουν,παντως οχι να σκοτωνουν κοσμο.Προσωπικα ουτε εχω πεταξει ποτε τιποτα κ ουτε σκοπευω να πεταξω γιατι ειναι πολιτικη μου θεση και αποψη.Παρ'ολα αυτα τοσα χρονια τα τρωω τα χημικα στη μαπα,το σμπροξιδι,το ξυλο και εχω και τους μπαχαλους να μου χαλανε τη πορεια και να δημιουργουν συχνα πυκνα και προβληματα τραμπουκιζοντας οποιον τους λεει οτι κανουν λαλακια και να σταματησουν.Ειναι και μαγκες με τα λοσταρια και τις πετρες στα χερια βλεπεις.

Εμένα και χωρίς ταυτότητα ή κάποιο άλλο έγγραφο (έστω το πάσο μου) με έχουν σταματήσει στις 4 το πρωί, και δε με μαζέψανε για εξακρίβωση, και την άλλη φορά στην Ομόνοια που πάλι με σταματήσανε για έλεγχο στοιχείων μου είπαν καληνύχτα, και το χειρότερο; Προχθές είχα κατέβει κέντρο, με φουτερ με κουκούλα, και με σακίδιο. πέρασα μπροστά από ομάδα Δ, από Ζητάδες, από ΜΑΤ κι από ΥΜΕΤ. Αποτέλεσμα; Ούτε ένας δε με σταμάτησε για έλεγχο.

Τους άλλους πως τους φορτώνουν και σακίδια με μολότωφ ενώ φοράνε pjs, δεν το καταλαβαίνω

υγ είχα και "κνιτικα" γένια - aka ήμουν αξύριστος εδώ και 10 μέρες - οπότε είχαν κι έναν λόγο παραπάνω να με ελέγξουν

Το να καθομαστε ο καθενας και να εξιστορουμε συμβαντα και βιωματα δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα.Και μενα με εχουν σταματησει και νορμαλ και πιο χαλαρα.Και με εχουν συμαδεψει με ΜΡ 5 για ελεγχο "ρουτινας" στο αμαξι 2 περιπολικα και 4 Ζητονια,επειδη οδηγουσα LADA με 3 συνεπιβατες στις 2 τα ζημερωματα στην περιοχη των Σφαγιων,που θεωρειται "κακοφημη" απο τη μια,αλλα απο την αλλη ειναι και ολα τα νυκτομαγαζα μαζεμενα εκει.Οποτε ειναι κ πολυ φυσιολογικο να περναει ο οποιοσδηποτε απο κει εκεινη την ωρα.Ασχετα που εγω απλα εκανα βολτες με το αμαξι με τους φιλους μου γιατι ειχα 2 μηνες που ειχα παρει το διπλωμα και ειχαμε λιωσει στις γυρες στην πολη.

Το ζητημα ειναι πως απο οσους μαζευουν το 90-95% μετα τους αφηνουν.Αρα ή στραβος ειναι ο γιαλος,η στραβα αρμενιζουμε :whistle2:

@ Tsakonas

Με εχεις κουρασει με τα ιδια και ιδια καθε φορα.

Δεν εχω την ωρα να ασχοληθω αποψε μαζι σου.

Ξεματα δεν εχω πει ποτε.Μην παραποιεις την αληθεια.

Ο υπενιγμος μου ηταν ξεκαθαρος,και επειδη δεν σου απαντησα εκεινη τη φορα μην παιρνεις φορα.Βαριεμαι να σου απανταω καθε φορα και συ να μου λες τα ιδια λες και δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.

Απο τη στιγμη που αποδεδιγμενα τον εχει σκοτωσει και ακομα εκρεμει η καταδικη του,ειναι σαν να ειναι ελευθερος.Αυτο ηταν το point.Ακομα δεν εχει καταδικαστει παντως.Και μιλαμω για ανθρωποκτονια η οποια εχει παρει και πολυ μεγαλη εκταση στην κοινωνια,οπποτε λογικα κανεις θα περιμενε οι διαδικασιες να γινοντουσαν πιο γρηγορα.

Παιξε εσυ με τις λεξεις,βγαλε τα λογιδρια σου και οταν καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα απο την εκτελεστικη αποφαση,δλδ το τι 8θα κανω,απο την πολιτικη,δλδ το γιατι κανω αυτο που κανω,ελα σφυρα μου.

Δεν μιλησα για Εκτελεστικο και Πολιτκο οργανο τα οποια ταυτιζονται.

Το παιχνιδι με τις λεξεις και την συστηματικη αποσπαση κομματιων απο εναν εννοιαιο κειμενο το πας καλα.Keep it up.Για μενα αρκει που εσυ και δεν ξερω και ποσοι αλλοι ακομα τα διαβαζουν.

Ουτε για προθυπουργος παω ουτε για ηθοποιος.

Δεν εχω και εμπορικο-πιασαρικο nick εξαλλου :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολοι φοιτητες/εργατες/διαδηλωτες εν γενει στο ιδιο τσουβαλι?

Και εσυ βαζεις ομως ολους τους αστυνομικους στο ιδιο τσουβαλι.:whistling

Μαζι σου οσον αφορα τις συνθηκες εργασιας τους,αλλα σορρυ κιολασ,οταν επελεγαν να γινουν μελη των σωματων ασφαλειας αυτα τα ειχαν υποψην τους.Δεν αποτελει δικαιολογια οτι δουλευουν Πασχα και πρωτοχρονια.

Nαι ,αλλα καποιος πρεπει να τη κανει και αυτη τη δουλεια.Επισης η δουλεια του αστυνομικου ειναι λειτουργημα και διαφερει πολυ να δουλευεις στην Αστυνομια πρωτοχρονια απ'το να δουλευεις στο ζαχαροπλαστειο,γιατι στην πρωτη περιπτωση εχεις να κανεις με ανθρωπινες ζωες και να βοηθησεις κοσμο ενω στη δευτερη να πουλησεις κουραμπιεδες.Δε το λεω υποτιμητικα,προς θεου ισως μια μερα να δουλεψω και εγω σε ζαχαροπλαστειο,γιατι οχι.

Δεν ξερω τι θα κανουν,παντως οχι να σκοτωνουν κοσμο.Προσωπικα ουτε εχω πεταξει ποτε τιποτα κ ουτε σκοπευω να πεταξω γιατι ειναι πολιτικη μου θεση και αποψη.Παρ'ολα αυτα τοσα χρονια τα τρωω τα χημικα στη μαπα,το σμπροξιδι,το ξυλο και εχω και τους μπαχαλους να μου χαλανε τη πορεια και να δημιουργουν συχνα πυκνα και προβληματα τραμπουκιζοντας οποιον τους λεει οτι κανουν λαλακια και να σταματησουν.Ειναι και μαγκες με τα λοσταρια και τις πετρες στα χερια βλεπεις.

Oπως εμμεσα διευκρινιζεις και μονος σου οτι οταν εισαι με τον οχλο τα πραματα αλλαζουν αυτο το γνωριζεις απο την αρχη,οποτε μπορεις να κατσεις σπιτι σου ή κατι αλλο.Εχεις επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ βαζεις ομως ολους τους αστυνομικους στο ιδιο τσουβαλι.:whistling

Δες κανα τι εγραψα πιο πανω.Μιλαω για την κρισιμη μαζα και οχι καθολικα.

Και για να το διακομοδισω λιγακι,οπως λενε τους ΠΑΟΚτσηδες γυφτους,επειδη μια πολυ μεγαλη μαζα οπαδων ειναι αθιγγανοι,δεν σημαινει πως και καθε ΠΑΟΚτσης ειναι αθιγγανος :p

Nαι ,αλλα καποιος πρεπει να τη κανει και αυτη τη δουλεια.Επισης η δουλεια του αστυνομικου ειναι λειτουργημα και διαφερει πολυ να δουλευεις στην Αστυνομια πρωτοχρονια απ'το να δουλευεις στο ζαχαροπλαστειο,γιατι στην πρωτη περιπτωση εχεις να κανεις με ανθρωπινες ζωες και να βοηθησεις κοσμο ενω στη δευτερη να πουλησεις κουραμπιεδες.Δε το λεω υποτιμητικα,προς θεου ισως μια μερα να δουλεψω και εγω σε ζαχαροπλαστειο,γιατι οχι.

Ειπαμε ειναι επιλογη τους να την κανουν αυτη τη δουλεια.Δεν τους αναγκασε κανεις με τοπιστολι στον κροταφο.Το αν ειναι λειτουργημα ή οχι δεν εχει να κανει με το ποσο κουραστικη ή οχι θα ειναι μια δουλεια.Γιατι και σε αυτες τις μερες καποιοι κανουν σκοπετο με την τιβι και το ipod και μετα πανε σπιτακι τους.Και μετα ψαχνονται απο που τους ηρθε φυσικα αλλα τεσπα.

Και σε πληροφορω πως τις μερες για τις οποιες μιλαμε,ο ζαχαροπλαστης καταπονειται πολυ περισσοτερο απο τον Αστυνομικο 101%...Ξερεις ποσους κουραμπιεδες πρεπει να φτιαξεις Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια? :hm:

Oπως εμμεσα διευκρινιζεις και μονος σου οτι οταν εισαι με τον οχλο τα πραματα αλλαζουν αυτο το γνωριζεις απο την αρχη,οποτε μπορεις να κατσεις σπιτι σου ή κατι αλλο.Εχεις επιλογες.

Δεν ειμαι με τον οχλο.Ειμαι σε ενα σωμα ανθρωπων με συγγεκριμενο στοχο τις περισσοτερες φορες.Με το να αναφερεις ως "οχλο" καποιους οι οποιοι διαδηλωνουν πολιτισμενα ειναι ακρως υποτιμητικο.

Τιποτα δεν αλλαζει ειτε οταν ειμαι σε μια διαδηλωση ειτε οχι.Την ιδια αποψη εχω και την ιδια συμπεριφορα.Η μοναδικη φορα που η συμπεριφορα μου αλλαξε απεναντι στους αστυνομικους,ηταν οσο ημουν Στρατιωτης,που τους εγραφα και τους ειρωνευομουν γιατι δεν ειχαν εξουσια πανω μου.Και μη μου πει κανεις για την Στρατονομια.Αυτη δεν με απασχολουσε γιατι δεν εκανα κατι κακο.Απλα για παραδειγμα οταν περπατουσα στην Πλατεια Κοτζια ενα βραδυ και ηταν τιγκα στους μπατσους και τους ασφαλιτες (την περιοδο του Φεστιβαλ Μουσικης),μιλουσα δυνατα και ελεγα οτι ειναι τοσοι αστυνομικοι,κτλ,εδω αραγμενοι χωρις λογο και αιτια,ενω δυο δηματα παρακατω,στην Πλατεια Ομονοιας,η πρεζα παει και ερχεται.

Επιλογες εχω.Δεν ειπα πως δεν εχω?Αυτο που κολαει τωρα με τα ερασιακα καθηκοντα και υποχρεωσεις του αστυνομικου?

Εγω θελω να παω στην Πορεια-Διαδηλωση και να μην φαω χημικα,ξυλο και τρομοκρατια.Ζηταω τοσα πολλα δηλαδη? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε ειναι επιλογη τους να την κανουν αυτη τη δουλεια.Δεν τους αναγκασε κανεις με τοπιστολι στον κροταφο.Το αν ειναι λειτουργημα ή οχι δεν εχει να κανει με το ποσο κουραστικη ή οχι θα ειναι μια δουλεια.Γιατι και σε αυτες τις μερες καποιοι κανουν σκοπετο με την τιβι και το ipod και μετα πανε σπιτακι τους.Και μετα ψαχνονται απο που τους ηρθε φυσικα αλλα τεσπα.

Και σε πληροφορω πως τις μερες για τις οποιες μιλαμε,ο ζαχαροπλαστης καταπονειται πολυ περισσοτερο απο τον Αστυνομικο 101%...Ξερεις ποσους κουραμπιεδες πρεπει να φτιαξεις Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια?

Ούτε τον ζαχαροπλάστη τον υποχρέωση κανείς να γίνει ζαχαροπλάστης, και τώρα τα χμας θα φτιάξει 100000 κουραμπιέδες και να βγάλει και λεφτά και θα κουραστεί. όπως θα κουραστώ και τα χμας και κάθε μέρα και εγώ, και εσύ πιθανός, και κάθε ένας νέος/γέρος που δουλεύει 12 ωρες.

Αλλά εγώ και ο ζαχαροπλάστης ΔΕΝ εκτελούμε λειτούργημα, δεν μπορεί να προσφέρει στην κοιωνία (θεωρητικά) όπως μπορεί ενας αστυφυλάκας, έχει πολύ λιγότερα ρίσκα, παίρνει πιο πολλά λεφτά, και δεν τρώει καδρόνια απο τον όχλο.

Επιλογή του? ΝΑΙ, αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο με τον ζαχαροπλάστη.

Τώρα για το θέμα όχλου και αν είναι προσβλητικό ή όχι, όταν το 90% των διαδηλώσεων, απο άτομα απο όλο το ηλικιακό φάσμα καταλήγουν να γίνονται κάποιοι βανδαλησμοί, που ο καθένας ατομικά σιγά μην είχε τα γκογκόδια να το κάνει, τότε ναι μιλάς αποκλειστικά για όχλο γιατί έτσι μόνο εξωτερικεύονται τα αποθυμένα του κάθε ανεγγεφαλου που δεν μπορεί να διαδηλώσει όπως λες και εσύ και πετάει και σπάει βιτρήνες ατόμων που πιθανό να είναι 100 μέτρα πίσω του στην ΙΔΙΑ διαδήλωση.

Οπότε ναι, όταν οι διαδηλώσεις γίνου ειρηνικές όπως πρέπει να είναι τότε θα σταματήσουν και τα καπνογόνα, νομίζω πως δεν πάει πιο ξεκάθαρο 1+1 = 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς επιλογή, ή μοναδική επιλογή, να μην γίνει ανειδίκευτος. Όταν δεν έχει άλλους τρόπους, προσόντα αν θες, να βγάλει το "ψωμί" του, έχει την γκρίνια των γονιών, ακούει και τα πότε θα ανοίξουμε δικό μας σπίτι Τάσο μου!

Όπως και να το δούμε, αστυνομικός είναι μια θέση στο δημόσιο με μικρό μεν, αλλά σίγουρο μεροκάματο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και χωρίς ταυτότητα ή κάποιο άλλο έγγραφο (έστω το πάσο μου) με έχουν σταματήσει στις 4 το πρωί, και δε με μαζέψανε για εξακρίβωση, και την άλλη φορά στην Ομόνοια που πάλι με σταματήσανε για έλεγχο στοιχείων μου είπαν καληνύχτα, και το χειρότερο; Προχθές είχα κατέβει κέντρο, με φουτερ με κουκούλα, και με σακίδιο. πέρασα μπροστά από ομάδα Δ, από Ζητάδες, από ΜΑΤ κι από ΥΜΕΤ. Αποτέλεσμα; Ούτε ένας δε με σταμάτησε για έλεγχο.

Τους άλλους πως τους φορτώνουν και σακίδια με μολότωφ ενώ φοράνε pjs, δεν το καταλαβαίνω

υγ είχα και "κνιτικα" γένια - aka ήμουν αξύριστος εδώ και 10 μέρες - οπότε είχαν κι έναν λόγο παραπάνω να με ελέγξουν

φτασαμε να ειναι παρανομο και υποπτο τα γενια τα μαλλια και οι τσαντες.:giveup:

γίνονται κάποιοι βανδαλησμοί, που ο καθένας ατομικά σιγά μην είχε τα γκογκόδια να το κάνει

ληστειες και φασαριες γινονται καθε μερα και χωρις να ειναι 100 ατομα μαζι.

αντιθετως ποσοι αστυνομικοι χρειαζονται για να συλλαβουν εναν πυτζαμοφορο φοιτητη και να του φυτεψουν και μια τσαντα με μολοτοφ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.