Jump to content



Η Prolimatech στη μάχη των VGA-coolers (με δυνατό κουμπούρι!...).


Ερνεστος

Recommended Posts

http://www.caseking.de/shop/catalog/VGA/RAM/CHIP/Alle-VGA-Kuehler/Prolimatech-MK-13-Multi-VGA-Cooler::13772.html

Παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη ποσταριστεί κάπου, αλλά μόλις το πέτυχα και έχω ψαρώσει άσχημα: 6 θερμαγωγοί, μέχρι 4 12άρηδες, ατελείωτη λίστα συμβατότητας... :fun:

Άλλη μία κίνηση ματ από την Prolimatech ή μου φαίνεται? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση : Αυτό το κατάστημα, στέλνει Ελλάδα? Μεταφορικά πόσο περίπου ?

Στη λίστα με τα έξοδα μεταφοράς δεν αναγράφεται η Ελλάδα, αλλά μπορείς να το μάθεις επικοινωνόντας με το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Insomnia και σήμερα... Τέσπα.

Λοιπόν,

α) οι 4τραδα ανεμιστήρων πάει ως εξής: 2 εξ αυτών τοποθετούνται κλασικά εφαπτόμενοι της ψήκτρας, ενώ οι άλλοι δύο μπορύν να μπουν κάθετα στις κάρτα και τους υπόλοιπους από πάνω σε σχήμα T με τη βοήθεια ειδικού αρθρώματος που περιέχεται στη συσκευασία. Προφανώς, οι τεχνικοί της Prolima έχουν βαλθεί να το πάνε στα άκρα, ψύχοντας περιμετρικά της κάρτας ότι μπορύν όπως μπορούν. Υπάρχει και option για μικρότερους ανεμιστήρες. Προσωπικά, δύο 12άρηδες μου αρκούν... :dance3:

β) σε επικοινωνία που είχα παλιότερα με το κατάστημα, αλλά και προ μερικών εβδομάδων ξεκαθαρίζουν ότι δεν αποστέλουν προς Ελλάδα. Για ταχυδρομικά χωρίς να το έχω ψάξει διεξοδικά θα υπολόγιζα χοντρικά κάνα 30άρι ευρώ. ΒΕΒΑΙΑ, αν φτάσει μέχρι "αγορά" το ζήτημα και φυσικά αν υπάρχει ενδιαφέρον (γιατί εγώ είμαι ήδη κεραυνοβολημένος!) θα μπορούσα να κανονίσω μία ομαδική πχ με επαφές που έχω στη Γερμανία ώστε και να ξεπεράσουμε το σκόπελο της μη αποστολής και να συμπιέσουμε τα ταχυδρομικά.

Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα έρθει και στο Ελλάντα, διαθεσιμότητα και τιμή θολά... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Ερνέστο, πάτα στο πρώτο post Διόρθωση και μετά Επεξεργαστής Κειμένου και άλλαξε τον τίτλο σου. Το "Επιβλητικό" δεν λέει κάτι, ενώ πχ "Επιβλητική ψήκτρα VGA της Prolimatech" λέει πολλά περισσότερα.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.caseking.de/shop/catalog/VGA/RAM/CHIP/Alle-VGA-Kuehler/Prolimatech-MK-13-Multi-VGA-Cooler::13772.html

Παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη ποσταριστεί κάπου, αλλά μόλις το πέτυχα και έχω ψαρώσει άσχημα: 6 θερμαγωγοί, μέχρι 4 12άρηδες, ατελείωτη λίστα συμβατότητας... :fun:

Άλλη μία κίνηση ματ από την Prolimatech ή μου φαίνεται? ? ?

6 heatpipes έχει και η Trad που έχει και Super απόδοση και είναι και πιο μαζεμένη.

Είχα κάνει ένα Review εδώ αλλά δεν το βρίσκω. :baby:

Link to comment
Share on other sites

6 heatpipes έχει και η Trad που έχει και Super απόδοση και είναι και πιο μαζεμένη.

Είχα κάνει ένα Review εδώ αλλά δεν το βρίσκω. :baby:

Υπηρχε προβλημα με τις φωτογραφιες και μεχρι να λυθει δεν μπορει να υπαρχει online χωρις αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάστημα, στέλνει Ελλάδα? Μεταφορικά πόσο περίπου ?

Δυστυχώς δέν στέλνει Ελλάδα, ρώτησα όταν ήθελα να πάρω την MegaShadow.

Άντε να την βλέπουμε να ανοίγει λίγο την γκάμα της.

Περινένουμε τέστ.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση,

δεν υπάρχει παρθενογένεση σε αυτόν το χώρο. Οι επιλογές είναι περιορισμένες, άρα όλοι κινούνται στο ίδιο μοτίβο (ήδη υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 GPU-coolers με την ίδια αρχιτεκτονική - παραλλαγές στο ίδιο θέμα). Το ζήτημα για μένα είναι η τελική εκτέλεση και η προσοχή στις λεπτομέρειες (παράγοντες που επηρρεάζουν και το τελικό αποτέλεσμα).

Τώρα, αν η κάθε T-Rad 2 ή ΜΚ-13 αξίζουν τα εξτρά όβολα έναντι των "φτηνότερων" λύσεων, εξαρτάται από τις προσωπικές προτεταιότητες του καθενός: καμία από αυτές δεν έχει κακές επιδόσεις (τουλάχιστον σε σύγκριση με κάποια στοκ ψήκτρα), άρα το παιχνίδι κρίνεται σε άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα ειναι top σε αποδοση μαλλον ελαχιστα καλυτερη απο την trad2. Οσον αφορα τις ομοιοτητες....περα απο την απουσια παρθενογενεσης που πολυ σωστα λεει ο ερνεστος, οι ανθρωποι στην prolima ειναι πρωην thermalright employees....και εχουν στη διαθεση τους και ολη την ερευνα που εκαναν κατασκευαζοντας ψυκτρες για την πρωην εταιρεια τους. Συνεπως ξερουν τι συμφερει και τι οχι και ξερουν οτι ειχαν καλο λογο που κατεληξαν τοτε στο σχεδιο που κατεληξαν και απλα το βελτιωνουν οσο μπορουν....

Γι'αυτο και η megahalems αλλα και η MK-13, μοιαζουν και ειναι σαν true120 και trad2 new revision...

Οσον αφορα το κοστος, το καλυτερο το πληρωνεις, το κακο ειναι οτι με 50 για την GPU, 60 για την cpu και κανα 40αρι για ανεμιστηρες, εχεις προσεγγισει το κοστος υδροψυξης και για τα 2...με καλυτερο αποτελεσμα αλλα δυστυχως και την "φασαρια" της ασχολιας (νερα/διαρροες/συντηρηση/σωληνες κλπ).

Παντως οικονομικα η μακραν πιο value4money λυση ειναι η accelero s1 rev2. Με 20 ευρω παιρνεις ψυκτρα που ηδη κανει τεραστια διαφορα απο την stock και αποδιδει στο 90% των 2 προαναφερθεντων....και της βαζεις μονος σου 1 ή 2 12αρηδες πανω. Το προβλημα ειναι οτι δεν υποστηριζει πολλες καρτες :( Εγω που θελω να βαλω σε 5770 ας πουμε δε με καλυπτει...

Link to comment
Share on other sites

Παντως οικονομικα η μακραν πιο value4money λυση ειναι η accelero s1 rev2. Με 20 ευρω παιρνεις ψυκτρα που ηδη κανει τεραστια διαφορα απο την stock και αποδιδει στο 90% των 2 προαναφερθεντων....και της βαζεις μονος σου 1 ή 2 12αρηδες πανω. Το προβλημα ειναι οτι δεν υποστηριζει πολλες καρτες :( Εγω που θελω να βαλω σε 5770 ας πουμε δε με καλυπτει...

http://www.overclock.net/air-cooling/625281-radeon-5770-accelero-s2-rev1-how.html

Με λίγο μεράκι, όλα γίνονται...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το κοστος, το καλυτερο το πληρωνεις, το κακο ειναι οτι με 50 για την GPU, 60 για την cpu και κανα 40αρι για ανεμιστηρες, εχεις προσεγγισει το κοστος υδροψυξης και για τα 2...με καλυτερο αποτελεσμα αλλα δυστυχως και την "φασαρια" της ασχολιας (νερα/διαρροες/συντηρηση/σωληνες κλπ).

Ένα καλό custom wc setup βγαίνει περίπου 300 ευρώ. Φασαρία κτλ δεν υφίστανται αν κατέχεις το know-how.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα καλο....εννοουσα απλα καλυτερο απο την καλυτερη αεροψυξη και σε καλυτερο επιπεδο θορυβου, που μπορει να επιτευχθει με κατω απο 200 πιστευω...

Επισης, οσο καλη δουλεια και να κανεις ποτε δε θα ειναι το ιδιο με την απλοτητα+ασφαλεια που σου δινει η αεροψυξη. Οταν το μηχανημα τρεχει 24/7 αλλαζουν οι απαιτησεις και η αισθηση ασφαλειας που απαιτεις (γιατι δεν εισαι απο πανω να παρεις χαμπαρι εγκαιρως αν συμβει κατι)

Dante, το λυπαμαι να το παρω το accelero και να το πετσοκοψω ετσι...ασε που δε θα μπορει να παρει και 2 12αρηδες μετα, ουτε πιανουν τοσο πολυ τα χερια μου...καλη δουλεια εκανε παντως ο τυπος αφου το ειχε να καθεται...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ασφαλεια νιώθεις και με το νερό.

Στην χειρότερη των περιπτώσεων να τα φτύσει η αντία χωρίς να το πάρεις πρέφα,έ θα ζεσταθεί το cpu και μόλις φτάσει στην κατάληλη θερμοκρασία θα κλείσει.

Διαρροές άν έχει στηθεί σωστά απο την αρχή η υδρόψυξη λίγο δύσκολο να υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.