Jump to content



Facebook: Αθώο ή κάτι άλλο ;


Recommended Posts

@ darien: Απο τη στιγμη που ο καθενας μπορει να κανει ενα δεξι κλικ και αποθηκευση ως στη φωτογραφια σου,ποσως με ενδιαφερουν οι οροι χρησης.

:big_boss:

Δεν ξερουν ολοι οτι "ο καθενας μπορει να κανει ενα δεξι κλικ και αποθηκευση ως στη φωτογραφια σου"..

Οσο αστειο κι αν φαινεται αυτο ... καποιος πρεπει να τους το πει

Link to comment
Share on other sites

εχουν/εχουμε ολοι τα στοιχεια μας φατσα φορα και μετα μιλαμε για ιδιωτικο απορρητο και καλα.Εχω και εγω λογαριασμο παρολο που τον εσβησα για κανα 6μηνο μετα λεω δε ξαναμπαινω και μπηκα κανονικα οποτε τα στοιχεια μας μενουν και αφου φυγουμε με το προσχημα αν θελησουμε να ξαναμπουμε!

Περιεργα ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Exω λογαριασμο και ναι εχω δει,αλλα μου εκανε εντυπωση ποσα μελη εχει αυτο.Πρωτη φορα βλεπω τοσα πολλα και σκεφτομουν..

Ολοι αυτοι πραγματικα το πιστευουν ή ειναι ελλο ενα κατευθυνομενο κλικ απο συνηθεια?

Οχι τιποτ'αλλο ,αλλα τα παιδακια οντως πεινανε και μεις θα νομιζουμε οτι τα σωζουμε ηδη,με κλικ ,με γκρουπ και ολα τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και αρχικά ήμουν εντελώς αντίθετος με το fb τελικά έφτιαξα έναν λογαριασμό με ψευδή στοιχεία κτλ για να επικοινωνούμε μέσω της ιστοσελίδας ευκολοτερα κάποιοι φίλοι από το πανεπιστήμιο, να λέμε τα νέα μας και να μιλάμε για την πρόοδο των εργασιών κοκ...

Το πλεονέκτημα της ιστοσελίδας είναι αφενός ότι επιτρέπει αυτό να γίνεται ετεροχρονισμένα (να μην χρειάζεται να συμπέσουμε δλδ όπως στο msn - το οποίο εξάλλου έχω εγκαταλείψει για δεν άντεχα τις συνεχείς διακοπές στο διάβασμα από μηνύματα, ώστε αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να μιλήσεις με τον άλλο σε ζωντανό χρόνο, δεν έχει και νόημα πλέον), και ταυτόχρονα με έναν τρόπο εικονοπλαστικό, παραστατικό και "αρχιτεκτονικό", διανθίζοντας το μήνυμά σου με συνδέσμους, εικόνες κοκ, που μπορούν να το δουν όλοι στη λίστα σου (νεώτεροι και παλιότεροι σ΄αυτήν)...σαν ενός τύπου ιστολόγιο αλλά πιο καθημερινό και ανεπίσημο...

Σιγά-σιγά αρχίσαμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες, πρώτα από τόπους που επισκεφθήκαμε, και σταδιακά -λόγω νοσταλγίας- φωτογραφίες από στιγμές της παρέας, βιντεάκια από αστεία περιστατικά κοκ κτλ...

Αν κι εκεί άρχισε να χαλαρώνει λίγο το πράγμα (έβαλα το κανονικό όνομα, γιατί άρχισα να βρίσκω -και να με βρίσκουν- παλιοί φίλοι), ποτέ δεν έπεσα στην παγίδα να κάθομαι να γράφομαι σε χίλιες δυο άσχετες σελίδες, να χρησιμοποιώ εφαρμογές (που "τραβούν" προσωπικά στοιχεία κοκ)...επίσης διάλεγα προσεκτικά αυτούς που προσέθετα ως φίλους, χωρίς να κάνω διαγωνισμό όπως άλλοι στους πόσους φίλους θα έχω ή να το χρησιμοποιώ για γνωριμίες, ακόμα και από γνωστά κανάλια...

Αν και προσέχω και χρησιμοποιώ τις αυστηρότερες δυνατές ρυθμίσεις ασφαλείας, με προβληματίζει αρκετά ο τρόπος που μπορούν να κυκλοφορήσουν χωρίς την άδειά σου πληροφορίες, είτε λόγω των ρυθμίσεων λειτουργίας του ίδιου του ιστότοπου είτε/και λόγω της κακής χρήσης που μπορεί να κάνουν κάποιοι που τους έχεις προσθέσει ως φίλους (στέλνοντας συνέχεια προσκλήσεις χρήσης εφαρμογών - με τρόπο ώστε να κυκλοφορούν τα στοιχεία σου- κάνοντας tag κ.α.)

Η "παγίδα" ως προς τη χρήση είναι ακριβώς ότι προσφέρει έναν πληρέστερο τρόπο επικοινωνίας ταυτόχρονα με τη δυνατότητα να το ρυθμίσεις - ως προς την εμφάνιση - λίγο πολύ στα γούστα σου, κι έτσι εκφράζοντας και τα γούστα σου, μεταδίδοντας κάτι από εσένα προς τα έξω, με ανθρώπους που θέλεις να τα μοιραστείς (και μπορεί να χαίρονται να τα βλέπουν)...

Πάντως δεν συμφωνώ μ' αυτούς που λένε πχ δεν σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις τα στοιχεία σου στην ιστοσελίδα κτλ, δεν φταίνε τα μαχαιροπίρουνα που παχαίνει κανείς κοκ...αυτό καταλήγει στο παράλογο...σύμφωνοι, κάποιος υποψιασμένος θα πάρει περισσότερες προφυλάξεις, είναι όμως σαν να λες φταίς εσύ που έχεις σπίτι, έπιπλα ή χρήματα στο πορτοφόλι σου που μπαίνει ο διαρρήκτης και τα κλέβει, που έχεις email και μπορείς να κολλήσεις ιό μέσω κάποιου μηνύματος ή να λάβεις "σκουπίδια", που έχεις τραπεζικό λογαριασμό, πιστωτική κάρτα και κάρτα ανάληψης και μπορεί κάποιος με ορισμενους τρόπους να αποκτήσει πρόσβαση σ' αυτές και να τις χρησιμοποιήσει σε βάρος σου...

Η νομοθεσία και οι όροι πρέπει να προστατεύουν τον χρήστη από τέτοιες ενέργειες που αντιβαίνουν στην πρόθεση χρήσης και στη βούληση του κατόχου

...αν διαφημιστικές εταιρείες, μυστικές υπηρεσίες ή ό,τι άλλο αποκτούν πρόσβαση στα στοιχεία σου επειδή μπορούν (για όποιον λόγο γίνεται αυτό) και τα χρησιμοποιούν και χωρίς τη συγκατάθεσή σου και με τρόπους και σκοπούς που δεν εγκρίνεις, δεν φταις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

«Όταν ξεκίνησα [το Facebook] από τον κοιτώνα μου στο Χάρβαρντ, η ερώτηση που είχε πολύς κόσμος ήταν 'Γιατί να θέλω να δημοσιεύσω οποιαδήποτε πληροφορία στο Διαδίκτυο; Γιατί να θέλω να αποκτήσω δικτυακό τόπο;'».

Ας απαντησει αν ειναι μαγκας.Τι μας εκοψε στο ερωτημα...:wall::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντησει αν ειναι μαγκας.Τι μας εκοψε στο ερωτημα...:wall::confused:

Απάντησαν οι χρήστες του. Και τα 350.000.000 από αυτούς :)

Εσείς τι έχετε πάθει με το κόλλημα; Σας έκλεψε κανα στοιχείο από τον σκληρό δίσκο σας και το δημοσίευσε; Ή ανήκει και αυτό στην γενικότερη κατηγορία "Σύνδρομο Bill Gates" (που συνοψίζεται στο "τον π00τη, τον έτσι, τον αλλιώς, γιατί να μην είχα τις ιδέες του πρώτα εγώ;")

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν οι χρήστες του. Και τα 350.000.000 από αυτούς :)

Πολυ σωστα.αυτος ειναι μεγαλος μαγκας και εχει βγαλει ενα σκασμο λεφτα.εμεις ειμαστε οι στοκοι

Εσείς τι έχετε πάθει με το κόλλημα; Σας έκλεψε κανα στοιχείο από τον σκληρό δίσκο σας και το δημοσίευσε;

κανεις δεν εκλεψε κανεναν.μονοι μας τους τα δωσαμε ολα

Το παλικαρακι μια χαρα την εκανε την δουλεια του και εχει θησαυρισει με τη βλακεια και την αφελεια του κοσμακι.δεν τον κατηγορω σε καμια περιπτωση

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το κρίμα και πολύ σημαντικό θέμα με τα ηλίθια αυτά group στο facebook είναι η απάθεια που δημιουργεί στους χρήστες του που νομίζουν ότι με 5 κλικ

α. Βοηθήσανε στην προσπάθεια της λύσης του κυπριακού.

β. Σώσανε κάποιο κωλόζωο με χαριτομένη φάτσα που κάποιοι το μεταχειρίζονται αλλά δεν τους πειράζει να ξεσκίζονται στο αρνί και στα κοκόρια και σε ότι άλλο τρώνε.

γ. Προστατεύουν το περιβάλλον από το Global Warming

δ. Ταίσανε ο καθένας από 5 παιδάκια στην Αϊτή

ε. Δεν μου ρχεται κάτι αλλά θέλω να βρω τα 5.000.000 ενός από αυτά τα group να τους βάλω στην σειρά και να τρέχω με το χέρι παρατεταμένο να δίνω σφαλιάρες! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με καναν σημερα 2 ιεροδουλες add.Η μια μου λεει συνεχεια να μπω σε ενα site που βαζεις πιστωτικες και τετοιες χαζομαρες να τη βλεπω και η αλλη να παω Παιανια.

Πατερ ημων,ω εν τοις ουρανοις,αγιασθητω το ονομα σου,ενθετω η βασιλεια σου,γεννηθητω το θελημα σου,ως εν ουρανον και επι της γης.Των πατερ ημων των επιουσιων....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.