Jump to content



Facebook: Αθώο ή κάτι άλλο ;


Recommended Posts

το οτι πλεον στο facebook υπαρχουν εκατονταδες εκατομμυρια χρηστες που δημοσιοποιούν 100αδες φωτογραφιες τους προτιμησεις τους γυρω απο σεξ ,ρουχα, μουσικη,ταινιες,και γενικα οτι μπορει να φανταστει κανεις σου φαινεται λογικο και ακινδυνο?και σκεψου οτι ολα αυτα αποθηκευονται σε "μια" μονο database.τους δινεις και απο πανω το οκ να χρησιμοποιησουν αυτον τον τεραστιο ογκο δεδομενων για οποιο σκοπο γουσταρουν.

Έκανα bold το κομμάτι που απαντά στην ερώτησή σου :)

Το Facebook δε μπορεί να μπει στο PC σου και να κλέψει τις φωτογραφίες σου και τα προσωπικά σου δεδομένα. Απλά χρησιμοποιεί ό,τι δημοσιοποιήσεις από μόνος σου, αυτό λέω. Εσένα τι σου φαίνεται περίεργο;

Το ότι παίρνουν λεφτά από διαφημιστικές; Είναι μια δωρεάν υπηρεσία που ο κόσμος λατρεύει να χρησιμοποιεί και αυτή τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες εκατομύρια χρήστες και εκατοντάδες εκατομύρια φωτογραφίες. Ποιος θα πληρώσει για το hosting, traffic κλπ όταν κανένας από αυτά τα εκατομύρια χρηστών δεν καλείται να πληρώσει; Ξαναρχόμαστε στο αρχικό μου σχόλιο "Κάνετε λες και μόλις ανακαλύψατε ότι η γη γυρίζει".

Οι ίδιοι άνθρωποι που δεν χρησιμοποιούσαν την πιστωτική τους σε μη πιστοποιημένες https σελίδες και δεν έβαζαν τα πραγματικά τους στοιχεία σε εγγραφές που κάναν σε διάφορα sites, θα συνεχίσουν να κάνουν το ίδιο και στο Facebook και σε οποιοδήποτε άλλο site. Αυτοί που δεν τους νοιάζει, θα τα βάλουν όλα κανονικά.

Όχι όμως και να δαιμονοποιούμε το Facebook για τις δικές μας αδυναμίες. Ούτε είδα πουθενά στα T&Cs να λέει ότι "τα στοιχεία σας θα τα κρατήσουμε κρυφά και με μεγαλύτερη ασφάλεια κι από την Alpha Bank".

Σιγά μη κατηγορήσουμε και τα μαχαιροπίρουνα που είναι χοντρή η Ροζάν Μπαρ...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας βρε παιδια ξερετε χρηστη του facebook που εχει απλα δημιουργήσει ενα λογαριασμο χωρις να ανεβασει φωταγραφιες προσωπικα στοιχεια,χωρις να παιρνει μερος σε καθε λογής παιχνιδακι-group-quiz etc etc?

Οσοι ξερω ειναι κανονικοτατοι χρηστες με καθημερινη δραστηριοτητα και με συμμετοχή σε ενα σωρο ψιψιψονια.

Δεν μπορω να ακουω αλλο οτι μπορεις να μπεις στο fb αλλα να μην κανεις πολλα πολλα.Αλλιως δεν υπαρχει κανενας λόγος να μπεις αχρηστο θα ειναι το account.Τους συμμαθητές σου απο τον παιδικο σταθμο βρες τους στον τηλεφωνικο καταλογο.anyway.πολυ φοβαμαι οτι οταν γινουν δις οι χρηστες ,γιατι εκει παει το πραγμα, το προβλημα θα ειναι πολυ πιο σοβαρο.Και η πλακα ειναι οτι αυτη την φορα ουσιαστικά μονοι μας φαγαμε το κεφαλι μας.Καλα χριστουγεννα καλη χρονια:jump1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας βρε παιδια ξερετε χρηστη του facebook που εχει απλα δημιουργήσει ενα λογαριασμο χωρις να ανεβασει φωταγραφιες προσωπικα στοιχεια,χωρις να παιρνει μερος σε καθε λογής παιχνιδακι-group-quiz etc etc?

ναι

πολλους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τι το κανει?Ειναι χρησιμο σε κατι αλλο εκτος απο αυτα που εχω ηδη αναφερει και δεν το ξερουμε?

Και γω ξερω τετοια ατομα και μπαινουν συχνα κυριως για λογους επικοινωνιας.Αλλα και γω που εχω φωτογραφια μου για τον ιδιο λογο μπαινω.

Link to comment
Share on other sites

ενα τελευταιο και φευγω.δεν εχω προβλημα με οποιον θελει να μπει στο facebook και στο καθε facebook,δικαιωμα του ειναι.Εχω ομως προβλημα οταν εμεις που δεν εχουμε αντιμετωπιζομαστε ορισμενες φορες σαν εξοριστοι.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε το αν θα ριξεις γκομεμα απο το αν εχεις fB.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε απο αν εχεις fb αν θα μαθεις ποτε ειναι κλειστη η σχολη σου(οπως και εγινε στην περιπτωση μου).και τα παραδειγματα δεν τελειωνουν φυσικα εδω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενα τελευταιο και φευγω.δεν εχω προβλημα με οποιον θελει να μπει στο facebook και στο καθε facebook,δικαιωμα του ειναι.Εχω ομως προβλημα οταν εμεις που δεν εχουμε αντιμετωπιζομαστε ορισμενες φορες σαν εξοριστοι.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε το αν θα ριξεις γκομεμα απο το αν εχεις fB.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε απο αν εχεις fb αν θα μαθεις ποτε ειναι κλειστη η σχολη σου(οπως και εγινε στην περιπτωση μου).και τα παραδειγματα δεν τελειωνουν φυσικα εδω.

Αν πιεις και οδηγήσεις και σκοτώσεις κάποιον ή σκοτωθείς εσύ, ποιος θα φταίει: το ποτό ή το αυτοκίνητο;

(Απάντηση: Θα φταίει αυτός που αποφάσισε να συνδιάσει το ποτό με την οδήγηση, δηλαδή ο οδηγός)

Με άλλα λόγια, αν ο άλλος δεν έχει μέτρο και δεν ξέρει πως να διαχειρίζεται τα πράγματά του, δεν του φταίει καμιά σελίδα. Και το Facebook να μην υπήρχε, πάλι κάπου θα τα ανέβαζε/έδινε, οπότε τι συζητάμε τώρα; Εδώ ξέρω άτομα που πριν φύγω από την Ελλάδα τους καθάριζα το pc από ιούς πάνω από 2-3 φορές το χρόνο, γιατί κάθε φορά που έβλεπε popup με free bewbies η πρώτη του σκέψη ήταν "α! θα δω τσάμπα bewbies στο internet" και κατέληγα να σβύνω dialers και μερικές φορές να ξανακάνω εγκατάσταση το λειτουργικό. Να πάω να κάνω thread a-la Κα Λουκά ότι (ελλείψη κοινής λογικής) για όλα φταίνε τα pr0n sites;

Link to comment
Share on other sites

@hydra,

το βρίζεις - το βρίζεις, αλλά ολο μέσα είσαι:D

Εγω δεν εχω λογαριασμό, γιατί δε μου αρέσει η ολη φάση.

Τους παλιούς μου συμμαθητές δε θέλω να τους βρω και κάτι άλλα που εχω δει σε κάποιες ξαδερφούλες μου του τύπου : η ροζάνα σου έστειλε ενα φιλάκι/κορδελλάκι/γιρλάντα τα θεωρώ τουλάχιστον χαζά.

Όσοι πάλι ψαρεύουν γκόμενες/γκόμενους μου κάνουν λίγο...ληγούρια.

Δεν κατακρίνω πάντως τόσο αυστηρά το θέμα της απομόνωσης και του χασίματος χρόνου.

Κι' εγω περνάω χρόνο στο forum μας, και οσο και αν το θεωρώ ''εποικοδομητικό'', δε νομίζω να πιστεύει το ίδιο ενας φατσοβιβλιάκιας.

Link to comment
Share on other sites

@hydra,

το βρίζεις - το βρίζεις, αλλά ολο μέσα είσαι

Χαχα,που το ξερεις οτι ειμαι μεσα? :rofl:

Ε ναι,αλλα δε κανω καμακι απο κει ,ουτε δεχομαι κοπλιμεντα απο αγνωστες 25χρονες.που ξερω γω τι κουμασι ειναι ο καθενας.Μονο φιλους εχω μεσα.Και μονο φιλους.

Link to comment
Share on other sites

ενα τελευταιο και φευγω.δεν εχω προβλημα με οποιον θελει να μπει στο facebook και στο καθε facebook,δικαιωμα του ειναι.Εχω ομως προβλημα οταν εμεις που δεν εχουμε αντιμετωπιζομαστε ορισμενες φορες σαν εξοριστοι.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε το αν θα ριξεις γκομεμα απο το αν εχεις fB.Φτασαμε σε σημειο να εξαρτατε απο αν εχεις fb αν θα μαθεις ποτε ειναι κλειστη η σχολη σου(οπως και εγινε στην περιπτωση μου).και τα παραδειγματα δεν τελειωνουν φυσικα εδω.

αραγε τα δε λεγανε καποτε για τα κινητα?

και πιο παλια για τα τηλεφωνα?

και πιο παλια για τον τηλεγραφο.

ναι ειναι πιο ωραια και πιο ρομαντικα να βγαινεις με τη γκομενα πανω στο αλογο τρεχοντας στη παραλια,αλλα αλλαζει ο κοσμος,και παλι καλα που εχουμε και κανα δυο καβατζες ηλεκτρονικες και επικοινωνουμε αλλιως θα ημασταν τελειως ρομποτακια με rom δουλεια-σπιτι-δουλεια-σπιτι:crazy:

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πιο ωραια και πιο ρομαντικα να βγαινεις με τη γκομενα πανω στο αλογο τρεχοντας στη παραλια,αλλα αλλαζει ο κοσμος,και παλι καλα που εχουμε και κανα δυο καβατζες ηλεκτρονικες και επικοινωνουμε αλλιως θα ημασταν τελειως ρομποτακια με rom δουλεια-σπιτι-δουλεια-σπιτι

Συγγνωμη αλλα μαλλον ετσι θα σαι ρομποτακι.Σε λιγο θα φτασουμε σαν και αυτο που παντρευτηκε μια φιγουρα απο παιχνιδι.:slap:

http://www.youtube.com/watch?v=KtDXq0xD9zY

Εχουμε φτασει σε σημειο να μιλαν οι κοπελες πρωτες σε μας.Γιατι αραγε...?

:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτασει σε σημειο να μιλαν οι κοπελες πρωτες σε μας.Γιατι αραγε...?

:help::help::help:

ανοιγεις μεγαλο θεμα:look:

μια εκδοχη ειναι ο πηχης για τις γυναικες που εχει ανεβει και τους χαλαει το οτιδηποτε μη τελειο...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτασει σε σημειο να μιλαν οι κοπελες πρωτες σε μας.Γιατι αραγε...?

:help::help::help:

γιατί έχουνε βαρεθεί να σε περιμένουν ποτε θα τελειώσεις να ασχολείσαι με τους υπολογιστές και facebook πριν κανεις εσύ την κίνηση?

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε καιγονται στο pc τους,εχουν αλλα να κανουν.Ειτε ειναι ψωνια ,ειτε Λαμπιρη...:patsak:

Καλα μη το παιρνετε και τοις μετρητοις.Τροπος του λεγειν...

Αλλα παρατηρειται και αυτο το φαινομενο στις μερες μας.Ε οσο και να το κανουμε αμα ο αλλος ειναι 24/7 στο σπιτι του και παιζει WoW....καταλαβατε...

Link to comment
Share on other sites

....Ε οσο και να το κανουμε αμα ο αλλος ειναι 24/7 στο σπιτι του και παιζει WoW....καταλαβατε...

καλύτερα, περισσότερες για εμάς που δεν παίζουμε.

και εμενα προσωπικά το να μου την πέφτουν γκόμενες δεν με χαλάει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αραγε τα δε λεγανε καποτε για τα κινητα?

και πιο παλια για τα τηλεφωνα?

και πιο παλια για τον τηλεγραφο.

ναι ειναι πιο ωραια και πιο ρομαντικα να βγαινεις με τη γκομενα πανω στο αλογο τρεχοντας στη παραλια,αλλα αλλαζει ο κοσμος,και παλι καλα που εχουμε και κανα δυο καβατζες ηλεκτρονικες και επικοινωνουμε αλλιως θα ημασταν τελειως ρομποτακια με rom δουλεια-σπιτι-δουλεια-σπιτι:crazy:

μαλισταα...αν θεωρεις το fb τεχνολογικό επιτευγμα και μαλιστα το συγκρινεις με το τηλεφωνο και τον τηλεγραφο τι να πω..σηκωνω τα χερια ψηλα:T:

ρε παλι καλα που φτιαξαμε το facebook..αντε επιτελους πηγε λιγο μπροστα αυτος ο πλανητης

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.