Jump to content



Facebook: Αθώο ή κάτι άλλο ;


Recommended Posts

Οι 20 φιλοι που βλεπεις στο chat ειναι οι 20 πιο κοντινοι μου και τους εχω εκει και οταν ειναι off ,γιατι ποτε δεν ψαχνω στο chat.

Γενικα δεν μιλαω στο fb παρα μονο σε αυτους,οποτε τους εχω ετοιμους.

Τα μηνυματα ειναι κομπλε,αν δεις ποσα εχω στο hotmail ,yahoo,gmail.

Στο hotmail εχω για παραδειγμα εχω 57.814 αδιαβαστα :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχει καταντίσει εθισμός το fb. Κι εγώ έτσι ήμουν όταν το πρωτοέφτιαξα, να κοιτάξω να έχω πολλούς φίλους, να ειμαι μεσα σε όλα τα γκρουπάκια που φτιάχναν φίλοι μου απο το πιο χαζο μέχρι το πιο νορμάλ τώρα και μια βδομαδα να μην μπω δεν με πειράζει. Από φίλους μείνανε μόνο συγγενείς και φιλοι που μιλάμε καθε μέρα και βγαίνουμε έξω, και όχι απλα να έχω άτομα να γεμίζει η λίστα των φίλων μου απο διάφορους άσχετους, η απο την κάθε ξεκ@λη χαζο-dancer που ψάχνει να προσελκύσει άτομα να τα καλέσει στο club που δουλεύει για να αυξήσει τα ποσοστά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To Facebook είναι πλέον μέρος συνάντησης. Το πόση σημασία έχει για τον καθένα εξαρτάται από την κατάστασή του.

- Αν είσαι με κάποια δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι με τις ώρες στο FB, να μιλας με φιλους να κανονισεις να βγεις κτλ. Εισαι καπου, αρα εισαι οκ.

- Αν είσαι επαγγελματίας θα το χρησιμοποιήσεις για διαφήμιση.

- Αν δουλεύεις όλη μερα ή έχεις οικογένεια θα μπαίνεις σπανιότερα.

- Τέλος, αν είσαι και καλά σε αυτούς που καταδικάζουν το FB, στο τέλος θα βάλεις κι εσύ (εστω με fake εικονες) επειδη σε πριζανε ολοι και θα λες ως δικαιολογια "Ελα μωρε. Εβαλα απλα να δω πως ειναι".

:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

To FB είναι και επίσημα ο "τρόπος" διασκέδασης. Κλείσιμο στο σπίτι, κους κους με "φιλαράκια" που ΚΑΙ ΚΑΛΑ είχα να τα δώ κάτι χρόνια..(τηλέφωνα δεν υπάρχουν ως γνωστόν ε;)....Να λέω τι πίνω, τι τρώω, τι μουσική ακούω, (καλά αυτά τα έχουμε και στο lab βέβαια) ποιον και που "άρπαξα" χθες το βράδυ. Να αυτοπροβάλομαι δηλαδή. Αυτό μάλλον κάνει τον άνθρωπο ολοκληρωμενο...τι να πω...δεν ξέρω.

Σαφώς και λειτουργεί σαν διαφήμιση, σαφώς κάποιοι όντως βρήκαν ανθρώπους που είχαν να δουν 1000 χρόνια. Φταίει οι ρυθμοί ζωής, τα ωράρια, οι υποχρεώσεις, οι ώρες που περνάμε μπροστά από έναν υπολογιστή διασκεδάζοντας με προγράμματα και άλλα διάφορα....Α! Για δες...και το FB ένα τέτοιο δεν είναι; Φαύλος κύκλος δηλαδή... ;)

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ πάντα από ποιον το χρησιμοποιεί. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι η συνήθεια του FB και των συναφών "χτυπάει" ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με υπολογιστές όπως οι περισσότεροι πχ εδώ μέσα. Όλοι λίγο πολύ έχουμε καεί με διάφορα games, με benches κτλ κτλ...Τι να μας κάνει ένα facebook...τσου ρε...Ούτε Raid Bosses έχει ούte τίποτα....

Kαι ναι...έχω και γω account στο FB το οποίο χρησιμοποιούσα καθαρά για επικοινωνία με ΕΝΑΝ "φίλο". Με ότι ναι βέβαια username, ότι να ναι στοιχεία κτλ.

Ταπεινά η γνωμη μου....Μη βαράτε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορυ αλλα ειστε τραγικοι και μονο που συζητατε για τα "γκομενακια" του facebook και τα πιθανα απροοπτα των συναντησεων. Σοβαρα τωρα με τετοια βιομηχανια πορνο καθεστε και βλεπετε ηλιες που τραβανε φωτογραφια στον καθρεφτη με το κινητο και γουσταρετε? εγω στο fb εχω 57 φιλους τους οποιους γνωριζω προσωπικα και 4 φωτογραφιες του φιλου μου του γουγλη που ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα εχουν.. δεν νομιζω να κινδυνευω εκτος απο την ip δεν μπορουν να δουν τιποτα αλλο μιας και δεν γραφω καθε 5 λεπτα στο status που ειμαι, που θα παω, με ποιον, τι θα κανω και οως νιωθω.. οσο για τις γκομενες και κατι νταιδες που αλειφωντε με babyoil και "πατανε" μπας και βρουν κανα μου... Ενα εχω να πω,προς ικανοποιηση της βαρεμαρας μου εχω κανει πανω απο 300 ατομα αναφορα για προσβλητικο περιεχομενο και πορνογραφια και ειληκρινα εχω γελασει ΠΑΡΑπολυ!:p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτό που λες, αν είναι αυτό που θυμάμαι και νομίζω (δεν το κάνω activate ούτε για να δω σελίδα...) απλώς δεν επιτρέπει επαναφορά λογαριασμού...σαν μόνιμο deactivate ας πούμε. Δηλαδή, πάλι ο κύριος fb κρατάει τα στοιχεία μου κάπου σε ένα server...Οπότε δε θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο - είναι και μανούρα...Άστο εκεί deactivate...

Link to comment
Share on other sites

παιδια το backup διαρκει για 5 χρονια περιπου απ'οτι ξερω. το fb μπορει να κρατησει οτι πληροφορια εχεις δωσει μεχρι 5 χρονια μετα την διαγραφη της και να βοηθησει τις αρχες αν απαιτειται. Οπως και καθε ιστοτοπος, απο το thelab και το mail μας μεχρι το fb και τους public tracker.Ξανα λεω οτι δεν ειμαι 100% σιγουρος, αν γνωριζει καποιος καλυτερα ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το fb ειναι μεγαλο φακελωμα

+1

Δέν τη βρίσκω με την όλη κοινωνική δικτύωση που πίσω της κρύβονται πολλά. Έχω τηλέφωνο αν θέλει κάποιος να μου πεί κατί, κι αν πέρνει ώρα παω για ένα καφέ και τα λέω face2face που λέν και στο χωριό μου. Περισσότερο αποξενώνει παρά κοινωνικοποιεί το κόσμο, βλέπω όλους κολλημένους μπροστά στο fb λες και είναι κι εγώ δεν ξέρω τι, φτάνει πιά, έχουμε χάσει την πραγματική επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Κρατώ το fb μόνο και μόνο ως μέσο επικοινωνίας με κάποιους φίλους που είναι μακριά ή όπως κι εγώ δεν έχω την δυνατότητα να χαλάω 5ευρα στην cosmote. Αν πω το κλείνω, θα γίνει και δεν θα μου λείψει. Ας με πάρουν τηλέφωνο ή να έρθουν από το σπίτι όσοι θέλουν να με βρουν!! Βγήκα για καφέ και ήταν όλοι με τα κινητά στο fb! Έλεος

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαματακι βλεπω εεεε.

Και εγω μια απο ιδια ουτε ασχολήθηκα ποτε.

Και οσο για το θεμα ":pleasantry:επικοινωνιας" μην ακουω παπατζες,υπαρχει skype υπαρχει το viber(pc version) κοκ ,ενα σωρο τροποι υπαρχουν για να επικοινωνήσεις με τον αλλον

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ FB και είμαι καλά...:dirol:

Και καλά κάνεις φίλε μου. Δεν χάνεις κάτι, αντιθέτως είσαι πολύ κερδισμένος.

Ξεθαματακι βλεπω εεεε.

Και εγω μια απο ιδια ουτε ασχολήθηκα ποτε.

Και οσο για το θεμα ":pleasantry:επικοινωνιας" μην ακουω παπατζες,υπαρχει skype υπαρχει το viber(pc version) κοκ ,ενα σωρο τροποι υπαρχουν για να επικοινωνήσεις με τον αλλον

Εγώ το ξέρω και με τα φιλαράκια προσπαθώ να μιλάμε μέσω skype αλλά είναι μερικοί που επειδή τα κάνανε μαντάρα με το skype ή δεν μπορούν να φτιάξουν ένα λογαριασμό της προκοπής, μένουν κολλημένοι στο fb. Αν μπορείς να τους πείσεις, σου δίνω τα τηλ τους (που λέει ο λόγος)!!!

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.