Jump to content



Facebook: Αθώο ή κάτι άλλο ;


Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τον Dolly.

Προσωπικα απο γνωριμιες κοριτσιων στο fabeook,θα προτιμουσα να μου σκασουν 10 μαλλιαδες.

Στο facebook/msn ολες ιδιες ειναι,απο κοντα αλλαζει το πραμα...

Για αυτο και δε θα εβγαζα ποτε γκομενα απο το ιντερνετ.

Ασε που ολες ειναι ψευτικες και πλεον εμπειρες στο photoshop.:giveup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε τι στη ζωή, και το FB θέλει μέτρο... Είναι σαν την πιστωτική: Αν ξέρεις να την δουλέψεις είναι πραγματικό εργαλείο... Εχω βρεί μέσα απο παλιούς καθηγητές (ακομα και του δημοτικου) μέχρι συμμαθητές που είχαν μετακομίσει και ειχα χάσει κάθε ιχνος τους, που υπο οποιοεσδήποτε αλλες συνθήκες θα ήταν αδύνατο να τους είχα ξαναπετύχει...

Είμαι υπέρ του facebook αν ξέρεις να προστατευτείς απο το ίδιο και είσαι εγκρατής...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ψαξεις συμμαθητές και καθηγητες απο το δημοτικο?σου ελειψαν?:sarcastic:

εγω ειμαι υπερ του fb αν γραφτεις με ψευτικο ονομα και δεν ανεβασεις ουτε μια photo ουτε ενα προσωπικο στοιχειο.αλλα τοτε το account ειναι αχρηστο...:to_pick_ones_nose:

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ψαξεις συμμαθητές και καθηγητες απο το δημοτικο?σου ελειψαν?:sarcastic:

εγω ειμαι υπερ του fb αν γραφτεις με ψευτικο ονομα και δεν ανεβασεις ουτε μια photo ουτε ενα προσωπικο στοιχειο.αλλα τοτε το account ειναι αχρηστο...:to_pick_ones_nose:

Ε, όχι και άχρηστο. Βλέπω της φωτογραφίες και τα σχόλια των άλλων και γελάω. Παίζω και mafia wars :p

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές αλλάζουν όταν οι ανάγκες αλλάζουν,έχουμε περάσει σε μία εποχή φόβου και μισαλοδοξίας.Δεν βγαίνουμε έξω γιατί μας ελέγχει ο φόβος,μένουμε όμως μέσα και περιοριζόμαστε κυρίως στην ηλεκτρονική διασκέδαση.Φταίει και δεν φταίει ο γονιός για το αν το παιδί κάθεται με τις ώρες μπροστά απο ένα pc(ανεξαρτήτος τι κάνει,fb,wow,κτλπ),δεν φταίει γιατί μεγάλη πλειοψηφία δουλεύει και δεν έχει χρόνο για διαπαιδαγώγηση,φταίει γιατί η διαπαιδαγώγηση του παιδιού δεν αλλάζει όταν βγείς στην σύνταξη!

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπωσιασμος ειναι αυτος απο την δημοσιογραφο:man_in_love:...!Δηλαδη αν της ελεγαν οτι βρηκαν την ατλαντιδα θα χτυπαγε παλαμακια. Και ο αλλος ο******, που μετραγε στην οθονη του υπολογιστη με παχιμετρο, τι στο καλο ηταν αυτο τεσπα, ουτε ο κουστο δεν τραβαγε τοσο φωτογραφικο υλικο απο εξερευνησεις!

Προσωπικα παντως για το fb, αν και εχω accoount μου φαινεται η πιο μεγαλη μουφα για να χανεις τον χρονο σου σε χαζο-παιχνιδα και να κανεις tag φωτογραφιες απο τα γνωστα "ατελειωτα" παρτυ.Γενικοτερα πιστευω το fb ειναι η χαρα του χαζοτουριστα,που αν τον ρωτησεις για μια χωρα που επισκεφτηκε το μονο που θυμαται ειναι το ποσες φορες αλλαξε μπαταρια στην φωτογραφικη μηχανη και ποσο σπαστικο ειναι να θελεις να τραβιξεις κανα δυο φωτογραφιες ακομα και να εχει τελειωσει η καταραμενη μπαταρια.Ασε που no more old dusty foto albums!

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
πιπέρι
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλο το θρέντ, απλά να απαντήσω στον Γιάγκο.

Ναι το facebook είναι το μοντέρνο IRC που η Μαρία19 είναι κάλλιστα ο Βαγγέλης 20 και σε δουλεύει ψηλό γαζί, αλλά γενικά έχει ΑΠΕΙΡΟ κόσμο (θηλυκά included) που ψάχνετε εκεί μέσα, και βγάζεις γκομενέ(ς) αν θέλεις και το κυνηγάς σχετικά εύκολα.

Δεν αρνούμαι βέβαια πως 1 στα 3 παίζει να σου σκάσει μια παρέα μαλλιάδες.

Οι χρήστες του IRC σε περιβάλλον Windows 95* και μετά(για τον πολύ κόσμο), δεν είχαν τόσα πολλά πεδία να συμπληρώσουν για να αποκτήσουν πρόσβαση. Η δυνατότητα για προβολή των προσωπικών στοιχείων σε τόσο πολύ μεγάλο κοινό είναι δέλεαρ και παγίδα.

*Κάποια προσωπικά στοιχεία είναι απαραίτητα για δημιουργία shell acc. που επιτρέπει πρόσβαση σε IRC.

Link to comment
Share on other sites

Οι γκομενες σε ρωτανε αν εχεις fb...

Ασε τα κουστομπολια η μια στην αλλη :sarcastic: ...

δν λεω εχει τα καλα του το fb αλλα με μετρο οπως ολα δλδ...

Το προβλημα ειναι οτι ευκολα ξεπερνιεται το μετρο ... ειδικα απο απο καποιους που η μοναδικη τους εμπειρια με το ιντερνετ ειναι το fb ... Και δν μπορουν να καταλαβουν τι κρυβεται πισω απο ενα banner η chain mail ή fun club κλπ κλπ και οτι καποια πραγματα δν ειναι τοσο αθωα οσο φαινονται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το fb ολοι κανουν τη δουλεια τους. Οι χρηστες λιωνουν ψαχνοντας φιλους, θεριζοντας το βαμβακι τους, ταιζοντας τον σκυλο τους κτλ και οι διαφημιστικες ψαχνοντας πελατες οπως λεει και το αρθρο. Απο κει και περα ειναι ενα τεραστιο φακελωμα που οσο περισσοτερα στοιχεια βγαζεις στη φορα τοσο πιο πολυ εθιζεσαι. Ουτε το θαψιμο του ουτε και αποθεωση του ειναι η σωστη αντιμετωπιση. Το πιο σωστο για μενα ειναι η χρηση με μετρο οπως λεει και ο levelone. Εγω βεβαια δεν εχω καν προφιλ...

Link to comment
Share on other sites

εδώ κολλάει...

attachment.php?attachmentid=37124&stc=1&d=1259333396

attachment.php?attachmentid=37126&stc=1&d=1259334087attachment.php?attachmentid=37125&stc=1&d=1259334054

κοιτάξτε να δείτε, όταν πάτε μια μέρα να πιάσετε δουλειά και θα σας πούνε πως μαζί με το βιογραφικό σας θέλουν και την διεύθυνση του facebook acount σας μην σας φανεί περίεργο.

ούτε άμα μια μέρα δείτε σε κάποιο περιοδικό η κάποια εκπομπή που θα έχει θέμα με το παρακουλουθήσει κάποιου profile για τηλεοπτικό show η κάτι αντίστοιχο σε κανένα περιοδικό και δείτε όλες σας τις επικοινωνίες ακόμα και τις πιο προσωπικές στην φορα σε κάποια εκπομπή η κάποιο περιοδικό, χωρίς την συγκατάθεση σας και χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα

ούτε άμα πλακώσουν μια μέρα μπάτσοι σπίτι σας και σας πούνε στις 6-8 δεν μπήκατε ως συνήθως στο facebook σας και εκείνη την ώρα σκοτώσανε τον τάδε, επίσης την τάδε μέρα γράψατε πως εύχεστε να πεθάνει.

υπάρχουν πολλά σενάρια

το μονο σίγουρο είναι πως δεν είναι αθώο

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με dunkel.Δεν ειναι αθωο,οπως και το myspace και ολα αυτα ...

Μπορουμε ομως να κανουμε μια πιο σωστη χρηση.Εγω απο τοτε που ειδα μια εκπομπη (οι φακελοι του παπαχελα νομιζω) σχετικα με το ιντερνετ και πως παρακολουθει η διωξη.

...Ο Αστυνομικος μιλαγε στον αλλον σαν sexy-Merry και εκεινος χαιροταν.Δε θελουμε κατιτε τετοιο...

Οποτε καλυτερα να ρωταω πρωτα με μηνυμα ποιος ειναι και γιατι με κανει add παρα να χω 600 και χιλιους φιλους που χουν μερικοι.Επισης ποτε δεν δεχτηκα η εκανα request σε δασκαλους και καθηγητες που κανουν μερικοι γνωστοι.Δε θα τους πω και με ποια βγαινω-μπαινω και καθε ποτε τα πινω...

Πλακα πλακα facebook εχει και η κουτση Μαρια... αυτο με ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρω παιδί που ζει χωρίς facebook, myspace, msn, κινητό ενώ το επάγγελμα του είναι ραδιόφωνο, διοργανώσεις σε live, events σε μαγαζιά και γενικά έχει αρκετή απαίτηση σε P.R.

οποτε αφού ζει αυτός χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μπορεί και ο καθένας.

(βεβαια άμα θέλουμε να τον βρούμε είναι λίγο ζόρι)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Dolly.

Προσωπικα απο γνωριμιες κοριτσιων στο fabeook,θα προτιμουσα να μου σκασουν 10 μαλλιαδες.

Στο facebook/msn ολες ιδιες ειναι,απο κοντα αλλαζει το πραμα...

Για αυτο και δε θα εβγαζα ποτε γκομενα απο το ιντερνετ.

Ασε που ολες ειναι ψευτικες και πλεον εμπειρες στο photoshop.:giveup:

αμα πας και κανεις add την souzi-tsouzi69 η την lola-takanoola,ειναι λογικο να ειναι καποιος μαλλιας που σε δουλευει.

ψαξε για φιλους φιλων.η για ατομα που ξερεις λιγο και θες να γνωρισεις περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

αμα πας και κανεις add την souzi-tsouzi69 η την lola-takanoola,ειναι λογικο να ειναι καποιος μαλλιας που σε δουλευει.

ψαξε για φιλους φιλων.η για ατομα που ξερεις λιγο και θες να γνωρισεις περισσοτερο

Σωστο,μονο φιλους εχω και παιδια που δεν τα ηξερα,βγηκαμε 2-3 φορες και τα εμαθα.Δεν ειναι απολυτα κακο το facebook και τα myspace.Εχω γνωρισει και κοσμο.

Αλλα και χωρις αυτο δε χαλαγε η ζωη μου.Ο μονος λογος που εχω πλεον ειναι οτι ολοι οι φιλοι μου οταν εχουν κλειστα τα κινητα η δε τα σηκωνουν τους βρισκω εκει.Ελεηνο πραγμα,αλλα τελοσπαντων...

Αλλα... ας βρεθει καποιος να σβησει ολα τα group που φτιαχνουν. :lazy:

"Θα μαζευτουμε 500.000 Ελληνες καφροι?"

"Και γω μικρος μυριζα το γιασεμι της γιαγιας"

"Και γω πηγα με τη μανα του Χρονη"

"Και γω το'να τ'αλλο"

Μας τα τσουρεκια... :fight:

Συγγνωμη κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λες και μόλις ανακαλύψατε ότι η γη γυρίζει. Πάντα υπήρχε ένα ρίσκο όταν ανεβάζεις τα αληθινά σου στοιχεία στο Internet, αυτό το ξέραμε από εποχές BBS και δε συμμαζεύεται.

Αν βάλω εγώ στο Facebook και στο κάθε Facebook όνομα "Πέτρος Chosen", δώσω ένα γιαχουδάκι email, βάλω τα γενέθλιά μου χωρίς το έτος γέννησης και ΔΕΝ ανεβάσω την διεύθυνση του σπιτιού μου, το ΙΒΑΝ μου και τον αριθμό διαβατηρίου μου, τι κακά θα μου κάνει το Facebook;

Θα βρει πως με λένε πραγματικά; Χλωμό.

Θα πει στην Microsoft ότι έχω βάλει τα MSDN Vista μου σε 11 PC αντί για 10 που επιτρέπεται; Χλωμάκις.

Θα πει στους διαφημιστές του ότι μπήκα σε 5 sites με θεματολογία Η/Υ και θα μου πετάει διαφημίσεις με σχετικό περιεχόμενο; Η βάρκα έγειρε.

Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και για το τι πληροφορίες θα διαθέσει στο Internet γενικά και από κει και πέρα την δαιμονοποίηση του Facebook, τον καταδικασμό των Google-bots και τις αρνητικές επιρροές της Χέβυ Μέταλ μουσικής στη νεολαία, θα τα αφήσω για τις κατίνες της TV και των chain-mails που ξέρουν πως να τρομάζουν τους ημιμαθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το οτι πλεον στο facebook υπαρχουν εκατονταδες εκατομμυρια χρηστες που δημοσιοποιούν 100αδες φωτογραφιες τους προτιμησεις τους γυρω απο σεξ ,ρουχα, μουσικη,ταινιες,και γενικα οτι μπορει να φανταστει κανεις σου φαινεται λογικο και ακινδυνο?και σκεψου οτι ολα αυτα αποθηκευονται σε "μια" μονο database.τους δινεις και απο πανω το οκ να χρησιμοποιησουν αυτον τον τεραστιο ογκο δεδομενων για οποιο σκοπο γουσταρουν.

ξερει κανεις αν διαφημιστικές κλπ κλπ πληρωνουν για να βαλουν χερι στις πληροφοριες αυτες η απλα βαζουν?

ειναι σαν να μου λες πχ για τις καμερες αφου εγω δεν θα κανω κατι παρανομο δεν με πειραζουν ας βαλουν οσες θελουν.

και εγω προσωπικα οι περισσοτεροι που ξερω βαζουν το πραγματικο τους ονομα στο fb γιατι αλλιως πως θα τους βρισκουν.

anyway το θεμα ειναι οτι οπως ειπαν αλλοι ξερουμε οτι το internet κρυβει γενικα κινδυνους καλο ειναι να περιορισουμε τα αχρηστα πραγματα.και ενα απο αυτα ειναι το facebook.

τωρα αν καποιος πιστευει οτι - αν η ταδε διαφημιστικη βγαλει το συμπερασμα μεσω fb οτι το ταδε group ανθρωπων προτιμαει το ταδε προιον - δεν τρεχει και τπτ ε τοτε διαφωνουμε με αυτον σε αλλα πραγματα που δεν εχουν να κανουν αμεσα με το facebook

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

το οτι πλεον στο facebook υπαρχουν εκατονταδες εκατομμυρια χρηστες που δημοσιοποιούν 100αδες φωτογραφιες τους προτιμησεις τους γυρω απο σεξ ,ρουχα, μουσικη,ταινιες,και γενικα οτι μπορει να φανταστει κανεις σου φαινεται λογικο και ακινδυνο?και σκεψου οτι ολα αυτα αποθηκευονται σε "μια" μονο database.τους δινεις και απο πανω το οκ να χρησιμοποιησουν αυτον τον τεραστιο ογκο δεδομενων για οποιο σκοπο γουσταρουν.

Δεν τους δίνεις κανένα οκ να χρησιμοποιήσουν δεδομένα σου για όποιο σκοπό γουστάρουν. Είναι πολλά για να τα γράψω, δες την πολιτική απορρήτου.

ξερει κανεις αν διαφημιστικές κλπ κλπ πληρωνουν για να βαλουν χερι στις πληροφοριες αυτες η απλα βαζουν?

τωρα αν καποιος πιστευει οτι - αν η ταδε διαφημιστικη βγαλει το συμπερασμα μεσω fb οτι το ταδε group ανθρωπων προτιμαει το ταδε προιον - δεν τρεχει και τπτ ε τοτε διαφωνουμε με αυτον σε αλλα πραγματα που δεν εχουν να κανουν αμεσα με το facebook

Καμία διαφημιστική δεν βάζει χέρι στις πληροφορίες. Η διαφημιστική δίνει τη διαφήμιση στο facebook, και αυτό σου προβάλλει τις διαφημίσεις με βάση τα φίλτρα του (τα οποία ελέγχουν τις προτιμήσεις σου). Δες την πολιτική απορρήτου.

Γενικώς, έχω καταλάβει ότι όσοι κράζετε το facebook, δεν έχετε καν μπει στον κόπο να διαβάσετε τους όρους χρήσης και την πολιτική απορρήτου, αλλά αρκείστε σε αυτά που γράφει ο κάθε άσχετος κινδυνολόγος.

http://www.facebook.com/privacy/explanation.php?ref=pf

http://www.facebook.com/policy.php

Έγινε επεξεργασία από darien
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.