Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ολα εξαρτωνται απο το πως ειναι ο χωρος εκει , τι φωτισμο εχει , τι αποσταση θα εχεις κ.ο.κ

αν φωτιζεται φουλ η σκηνη με φωτα λευκα , τοτε μπορεις να τραβηξεις ανετα αφλασο και ποσο μαλλον κ με τον 50αρη στο 2.0 πχ διαφραγμα με κανα ~2500iso

Αλλιως πας και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο sb600 / sb800 και παιζεις με TTL

οπου η μηχανη θα ορισει την ποσοτητα του φλας συμφωνα με τις ρυθμισεις σου πανω στην μηχανη

αν εισαι κοντα μπορεις παλι να κερδισεις φυσικο φωτισμο με το φλας αρκει να βαραει λιγο.(σε TTL , υψηλο ISO (για τα φυσικα χρωματα) και -1eV stop το φλας για να καλυψει ελαφρως τις σκιες)αν ομως εισαι μακρια δυσκολευει το πραγμα γτ τοτε θα θες δυνατες φλασιες

απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι ειναι μικρο clubaki με οτι αυτο συνεπαγεται..λιγο φως σχετικα (λογικα) και με φωτορυθμικα. Απλα το θεμα του φλας με αγχωνει γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου και θα πρεπει να πεσει διαβασμα και πολλες δοκιμες....μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμένοι:nerd:

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η τσάντα ώμου. Lowepro Nova 190AW shoulder bag.

lowe3.jpg

στα γρήγορα εβαλα μηχανή φακούς. χωράει αρκετό πράμα, χωρίς να έχει τρελό όγκο εξωτερικά.

lowe2.jpg

lowe1.jpg

Mεγειές :T:

Αυτή έχω κι εγώ, και με καλή διαρρύθμιση των χωρισμάτων χωράει πραγματικά ΠΟΛΛΑ. Ενδεικτικά αναφέρω:

D300 με grip + 24-70 2.8 κουμπωμένο

D200 χωρίς φακό

Sb900

Sb600

Nikon 80-200 2.8

2 50άρηδες

Sigma 105mm 2.8 macro

Και περισσεύει και χώρος για netbook (κάποτε έβαζα το eee pad transformer)

Καλοδούλευτη, γενικά να έχει υπόψην ότι την έχω τουλάχιστον 2.5 χρόνια, και έχει φάει τρελες ταλαιπωρίες αλλά ακόμη είναι μια χαρά :)

καλημερα παιδες,

φιλος μου ζητησε να τραβηξω φωτογραφιες σε μαγαζι οπου θα παιζει μουσικη.οπως μου ειπε θα μαι ο βασικος φωτογραφος οποτε και ολο το βαρος πεφτει σε μενα.

δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα να μου πειτε μερικες οδηγιες και τι πρεπει να εχω απαραιτητα απο εξοπλισμο.(μηχανη d90)

απο θεμα φακων εχω τον 18-105 οπου νομιζω πως θα με βολεψει , ισως χρειαζεται και καποιος σταθερος με μεγαλο διαφραγμα.. εχω κα ιτον 50 1.8 αλλα νομιζω πως θα ειναι αρκετα κλειστος.

σιγουρα ομως θα χρειαζεται και φλας.. ειναι σιγουρα αναγκαιο;; με τα φλας δεν εχω ασχοληθει καθολου κ δεν το κατεχω, αν χρειαζεται σε τι να κοιταξω... κατι σε μεταχειρισμενο λογικα, μην καταξοδευτουμε και χωρις λογο

επισης απο θεμα ρυθμισεων τι συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις.. θα προτιμουσα καπως φυσικα χρωματα χωρις να πρεπει να επεξεργαστουν οι φωτος (τουλαχιστον οι περισσοτερες)

ευχαριστώ

Από φλασάκια έχεις τιποτα καταρχάς ; :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τρίποδα τα benro. Έχω κι εγώ ένα αλουμινίου, μαζί με την κεφαλή είχε πάει περίπου 130 αφρό. Δε θυμάμαι μοντέλο όμως. Κι εξυπηρετικότατος και πολύ κατατοπιστικός ο photozone (Νεκτάριος αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες,

φιλος μου ζητησε να τραβηξω φωτογραφιες σε μαγαζι οπου θα παιζει μουσικη.οπως μου ειπε θα μαι ο βασικος φωτογραφος οποτε και ολο το βαρος πεφτει σε μενα.

δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα να μου πειτε μερικες οδηγιες και τι πρεπει να εχω απαραιτητα απο εξοπλισμο.(μηχανη d90)

απο θεμα φακων εχω τον 18-105 οπου νομιζω πως θα με βολεψει , ισως χρειαζεται και καποιος σταθερος με μεγαλο διαφραγμα.. εχω κα ιτον 50 1.8 αλλα νομιζω πως θα ειναι αρκετα κλειστος.

σιγουρα ομως θα χρειαζεται και φλας.. ειναι σιγουρα αναγκαιο;; με τα φλας δεν εχω ασχοληθει καθολου κ δεν το κατεχω, αν χρειαζεται σε τι να κοιταξω... κατι σε μεταχειρισμενο λογικα, μην καταξοδευτουμε και χωρις λογο

επισης απο θεμα ρυθμισεων τι συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις.. θα προτιμουσα καπως φυσικα χρωματα χωρις να πρεπει να επεξεργαστουν οι φωτος (τουλαχιστον οι περισσοτερες)

ευχαριστώ

Από φλασάκια έχεις τιποτα καταρχάς ; :)

οχι φιλε μου δεν εχω αλλά και ιδέα δεν έχω επίσης :nerd:..δν έχω τραβήξει ποτέ με προσθετο φλας.μ πρότειναν παραπάνω αν θυμάμαι καλά το sb600-800 αλλά βλέπω οτι πάει πολλά ακόμα και για μεταχειρισμένο.. έχετε να προτείνετε κάποιο αλλο ή και απο αλλη εταιρεία.ειδα και το sb400 αλλά νομίζω πως είναι αρκετά παλιό σαν μοντέλο και δεν ξερω κ τις δυνατότητες του. επίσης είμαι καπως επιφυλακτικός στην αγορά τετοιου εξαρτήματος γιατι δεν ξερω αν θα μ ξαναχρειαστεί στο μέλλον , αν θα βγάλει τα λεφτά του δηλαδή..

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

Το Sb-400 ξέχνα το κατά τη γνώμη μου. Δεν αξίζει (τουλάχιστον για τη δουλειά που το θέλεις) η αγορά του.

Από εκεί και μετά, η δουλειά σου θα επικεντρωθεί στη σκηνή ή θα τραβάς και τον κόσμο στα τραπέζια ;

Τον χώρο δεν μπορείς να πας να τον δεις πριν τη δουλειά ;

Επίσης, αν θα πληρωθείς, καλό θα ειναι να αγοράσεις ενα φλας (με κανα 200άρι βρίσκεις και sb-800 που είναι πολύ καλό) και κανεις (υποθέτω) αξιοπρεπώς τη δουλειά σου.

Αν πάλι δεν έχεις τη δυνατότητα, να υποστηρίξεις με τον εξοπλισμό σου τις απαιτήσεις (οι οποίες δεν έχω καταλάβει ποιες είναι ακριβώς) ίσως να ήταν καλύτερα να στειλεις κάποιον άλλο, με εμπειρία και περισσότερα παιχνίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Το Sb-400 ξέχνα το κατά τη γνώμη μου. Δεν αξίζει (τουλάχιστον για τη δουλειά που το θέλεις) η αγορά του.

Από εκεί και μετά, η δουλειά σου θα επικεντρωθεί στη σκηνή ή θα τραβάς και τον κόσμο στα τραπέζια ;

Τον χώρο δεν μπορείς να πας να τον δεις πριν τη δουλειά ;

Επίσης, αν θα πληρωθείς, καλό θα ειναι να αγοράσεις ενα φλας (με κανα 200άρι βρίσκεις και sb-800 που είναι πολύ καλό) και κανεις (υποθέτω) αξιοπρεπώς τη δουλειά σου.

Αν πάλι δεν έχεις τη δυνατότητα, να υποστηρίξεις με τον εξοπλισμό σου τις απαιτήσεις (οι οποίες δεν έχω καταλάβει ποιες είναι ακριβώς) ίσως να ήταν καλύτερα να στειλεις κάποιον άλλο, με εμπειρία και περισσότερα παιχνίδια :)

H δουλεια θα ειναι περίσσοτερο για χομπι και βλεπουμε για χρηματα...

οι φωτογραφιες θα αφορουν 2-3 dj και καποιους με πληκτρα κτλ...σιγουρα βεβαια και τον κοσμο, τις ομορφες παρουσιες δηλ

απλα εμενα με ενδιαφερει να βγουν αξιοπρεπως εστω και αν ειναι για χομπι...υπάρχει βέβαια και το ενδεχομενο για μελλοντικη συνεργασια.. αλλα δεν ειναι αυτος ο αρχικος μ σκοπος

διαβασα καλά λόγια και για το nissin 622 ,αξιζει να το ψαξω για μεταχειρισμένο ;;

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

αφου μιλάμε για κλαμπάκι και θές να βγάλεις το προσωπικό,

φλασωμένες θα φαίνονται μεν καθαρά αλλά χωρίς την ατμόσφαιρα

χωρίς να έχω προσπαθήσει σε τέτοιους χώρους,

για το φθηνότερο και καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι έναν prime ~1.8 στα χιλιοστά που νομίζεις ότι θα σε βολέψει

βέβαια εξαρτάται και πού προορίζεις τις φωτογραφίες, γιατί αλλιώς ανεβάζεις ΙΣΟ στο θεό και βγάζεις "καλές" και με τον υπάρχον φακό στο τέρμα κλειστό

Link to comment
Share on other sites

αφου μιλάμε για κλαμπάκι και θές να βγάλεις το προσωπικό,

φλασωμένες θα φαίνονται μεν καθαρά αλλά χωρίς την ατμόσφαιρα

χωρίς να έχω προσπαθήσει σε τέτοιους χώρους,

για το φθηνότερο και καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι έναν prime ~1.8 στα χιλιοστά που νομίζεις ότι θα σε βολέψει

βέβαια εξαρτάται και πού προορίζεις τις φωτογραφίες, γιατί αλλιώς ανεβάζεις ΙΣΟ στο θεό και βγάζεις "καλές" και με τον υπάρχον φακό στο τέρμα κλειστό

θέλω ναι μεν να έχω καθαρα πρόσωπα αλλά στη φωτογραφία να παίζουν και τα φωτα του μαγαζιου, να είναι πιο καλλιτεχνική δηλαδη .

από αυτά που έχω ψαξει μέχρι στιγμής προτείνονται τα παρακάτω:

manual ρυθμισεις

φ 4.5 μεχρι 8 μεγιστο (οσο περισσοτερα ατομα τοσο μικροτερο διαφραγμα)

χαμηλες ταχυτητες 1/2 μέχρι 1/30

ιso αρκετα υψηλο :απο 1000 μεχρι 2000 (υπάρχει και η επεξεργασια μετα οποτε εκει δεν εχουμε προβλημα)

picture: Vivid

τελευταιο ερχεται λοιπον το θεμα του φλας ... τα πετυχαινω αυτά με αφλασες ή έστω με το φλας της μηχανης; αναγκαστικα το δευτερο ομως θα βαραει πανω στα προσωπα κ δεν μ αρεσει..

τεσπα , θα χρειαστουν αρκετες δοκιμεςς κ στην τελικη νοικιαζω ενα φλας και βλεπουμε.

σας ευχαριστώ παντως ολους σας

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη πιστεύω ότι ακόμη και με τρίποδο, αν βάλεις φ8 και 1/2-1/25 δεν πρόκειται να πάρεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν είπες τι θέλεις, ειναι ένα φλας στη μηχανή που να χτυπάει στο ταβάνι (αν βοηθάει και το ταβάνι φυσικά) και ISO ανάλογα το φωτισμό του χώρου.

Προσωπικά θα έβαζα και 2-3 ασύρματα φλασάκια σε διάφορα σημεία, να χτυπάνε ταβάνι με σχετικά χαμηλή ένταση, απλά για γέμισμα, αλλά αυτό μάλλον δεν ειναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω απο σιγουρο χερι οτι με τον φωτισμο που θα εχει το clubaki δεν θα μπορεσεις να βγαλεις φωτο που να ειναι αποδεκτη εκτος και εαν ξερεις που θα φωτιζουν και ποτε τα φωτα του μαγαζιου!! Φλας και παλι φλας,με δευτερη κουρτινα(google it)(κατω απο 1/15 1/8) για να παρεις και ambient light για να εχεις πιο φυσικο αποτελεσμα!

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] Μη μου πεις οτι εχεις τραβηξει σε club με 2-3 φλασακια να ειναι γυρω γυρω και δεν εκανες τον σταυρο σου μη στα κλεψουν η στα χτυπησουν! Πολυ καλη σαν ιδεα βεβαια αλλα ακριβη και δεν θα πληρωθεις και καλα στη χωρα που ζουμε:wall:

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω απο σιγουρο χερι οτι με τον φωτισμο που θα εχει το clubaki δεν θα μπορεσεις να βγαλεις φωτο που να ειναι αποδεκτη εκτος και εαν ξερεις που θα φωτιζουν και ποτε τα φωτα του μαγαζιου!! Φλας και παλι φλας,με δευτερη κουρτινα(google it)(κατω απο 1/15 1/8) για να παρεις και ambient light για να εχεις πιο φυσικο αποτελεσμα!

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] Μη μου πεις οτι εχεις τραβηξει σε club με 2-3 φλασακια να ειναι γυρω γυρω και δεν εκανες τον σταυρο σου μη στα κλεψουν η στα χτυπησουν! Πολυ καλη σαν ιδεα βεβαια αλλα ακριβη και δεν θα πληρωθεις και καλα στη χωρα που ζουμε:wall:

Σε κλαμπ κλπ, οχι δεν εχω τραβηξει ποτε και οντως ειναι σωστο αυτο που λες.

Ειχα κατα νου περιπτωσεις σε δεξιωσεις γαμ ων πχ (που εχω δουλεψει προσωπικα) που θελεις μεν το ζευγαρι αλλα πρεπει να γραψει και η ατμοσφαιρα.

Επισης εχω παρει κατι μανταλακια απο το ebay ,στα οποια βιδωνουν τα φλας και ετσι τα βαζω σε μερη που ειναι δυσπροσιτα αλλα δινουν και το αποτελεσμα που θελω ταυτοχρονα :-)

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον petrosD η εμπειρία μου επειδη αυτη τη περίοδο κανω αυτη τη δουλεια ειναι διαφραγμα σχετικα κλειστο για να μην βγαινουν οι ανθρωποι ανεστιαστοι, μεγαλο ισο για να μην καις τις μπαταριες του φλας σου και να πέρνεις ambient light και εφε απο τα φωτορυθμικα ΑΝ εισαι τυχερος και βαρανε την ωρα που ειναι ανοιχτο το κλείστρο, ταχυτητα στο 1/40 χαμηλότερα σπάνια παω κυριως για γενικες φωτογραφιες και οχι πορτραιτα, ψηλότερα ναι. Όσο για το φλας βάζω μια λευκη καρτα απο πανω, καποια έχουν αν δεν εχει λαστιχακι και σκληρο λευκο χαρτονι και δευτερη κουρτινα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.