Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

η κουρτινα δε παιζει ρολο, ειτε γραψει πριν ειτε μετα το φλας το ιδιο ειναι, και εγω πιστευω οτι το 1/25 ειναι αργο, αλλα δεν χρειαζεσαι και ταχυτητα που θα χρησιμοποιουσες μερα.

Link to comment
Share on other sites

η κουρτινα δε παιζει ρολο, ειτε γραψει πριν ειτε μετα το φλας το ιδιο ειναι, και εγω πιστευω οτι το 1/25 ειναι αργο, αλλα δεν χρειαζεσαι και ταχυτητα που θα χρησιμοποιουσες μερα.

Αν δεν επαιζε ρολο δεν θα υπηρχε και ο διαχωρισμος μεταξυ απλου συγχρονισμου, rear curtain, κλπ. ;-)

Απλο παραδειγμα, σ φωτογραφια γαμου που αναλογα τι συγχρονισμο θα επιλεξεις το ρυζι θα γραψει ειτε σαν να πεφτει στο ζευγαρι ειτε σαν να απογειωνεται :-)

Edit: ενταξει, στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερω ποσο σημασια θα εχει, αλλα προσωπικα θα πηγαινα στα σιγουρα :-)

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μη μην τσακωνεστε θα σας βαλω εδω το λινκ να διαβασετε οσοι δεν το εχετε διαβασει γιατι στη κουβεντα αναλυουν πολλες τεχνικες και ειδικα τις ταχυτητες 1/15 1/8 ακομα και 1/2 με f4 και πανω για πολλα ατομα και αμα γουσταρετε και παιχνιδακια με τον φωτισμο κανετε και ζουμ ιν ζουμ αουτ πανω στο κλικ. Και εξωτερικο που ειχα παει τραβαγε με 1/8 bounce και πισω κουρτινα και το δοκιμασα και γω με πολυ καλα αποτελεσματα μιας και εγραφε τοσο καλα το ambient light.

Night Club Photography

Οριστε και δειγμα με 1/15 φ4 ισο 800 και σε ψηλοταβανο κτιριο! Δεν φωτογραφιζα εγω απλα ετυχε να εχω στο αμαξι τη καμερα και τραβηξα μερικες post-10016-1416076494,879_thumb.jpg

Κατεληξα οτι στα 3-4 μετρα που θα απεχεις απο το θεμα σου κινηση δεν θα βρεις εαν ξερεις ποτε να τραβηξεις με οποιαδηποτε ταχυτητα!

Έγινε επεξεργασία από Evan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν την εβδομάδα που πέρασε μύκονο.

Όλες τις φωτογραφίες σε νυχτερινά bech-bars με 1/20 τις 'εβγαλα και το 80-90% ήταν μια χαρά.

Ντάξει αν ζούμαρα και έβγαζα από μακρυά, το ανέβαζα.

Αλλιώς 1/20

Link to comment
Share on other sites

Πήγα που λέτε σήμερις στη γείτονα βουλγαρία με σκόπό να πάρω μια Canon 550D που την είχαν σε προσφορά ~400€ μόνο το σώμα.:yu:

Όταν η κοπελα συμπλήρωνε τα χαρτιά είδα στο κούτί της canon δίπλα στο serial ένα αυτοκόλλητο GRADE-B-.

Ξενέρωσα και δεν την πήρα τελικά αλλά αναρωτιέμαι, τι διαφορά μπορεί να έχει απο grade A?

Στο μαγαζί δεν έβγαλα άκρη αν και έχει 12 μήνες εγγύηση αντιπροσωπίας.

Link to comment
Share on other sites

Samsung owns Nikon..

Samsung announces Galaxy Camera hybrid camera with Android 4.1 OS: Digital Photography Review

Αν είχε και τηλέφωνο θα το σκεφτόμουν.. :triniti:

Και γω την ειδα αλλα ρε συ τωρα με μια μπαταρια οσα mah και να εχει μαζι με την οθονη που θα ειναι μονιμα ανοιχτη και μερικες φωτο με φλας τι να το κανεις το 3g wifi gps gprs (ABS,ESP EBD:hang2::hang2:) facebook κτλο. Ειχαμε ενα smartphone 500 ευρω που τα κανει ολα αυτα(υποτιθεται) και τωρα μια καμερα που τα κανει ολα αλλα δεν ειναι τηλεφωνο,σαν να παιρνεις αμαξι για να ακους ραδιοφωνο. Σκοτωνει τα κινητα της η Samsung?Καλο και ωραιο gadget αλλα θα κοστιζει αρκετα για να το παρει καποιος για τις φωτο που θα βγαζει και αλλο τοσο για το Android και τις υπηρεσιες του μιας και ολοι μας εχουμε καποιο smartphone.

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο που θελω να μοιραστώ....

Πήραμε τις φώτος από τον γάμο του κολλητού μου που τον παντρεψα πριν από 2 χρόνια (!)

οι φώτος ειναι μαύρο χάλι. το 1/10 να αξίζει από τις λήψεις.

κουνημένες, καμμένες, άσχετα κάδρα, ανεστίαστες, κόκκινα μάτια.

βλεπω το EXIF , και βλεπω μια μηχανή pentax k10d, οπου και σε ISO 400 ο θόρυβος κάνει πάρτυ.

:TD: :TD:

πραγματικά απαραδεκτη δουλειά, οι φώτος δείχνουν απλώς ερασιτεχνικές, τις συγκρίνω με τις δικές μου που βγάλαμε σε βάφτιση (εγώ βάφτιζα, και έβγαζε άλλος , και μονο με D300s + 35mm f1.8 + sb910 ) , και οι φωτο ειναι μερα με τη νύχτα.

σιχτιρ

αν ειναι Offtopic ας μετακινηθεί/διαγραφθεί :)

Link to comment
Share on other sites

ναι υποτίθεται.... θα ανεβάσω το βραδάκι αργά που θα ειμαι σπίτι... να δείτε.

1600 ευρώ για ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ δουλειά. φωτο + κάμερα...

edit:

ανεβαζω ΜΙΑ που είχα πρόχειρη που την βρήκα σχετικά καλή... αλλα και παλι κατα τη γνώμη μου απέχει αρκετά, ως αφορά την Ποιότητα της φωτογραφίας.

http://img801.imageshack.us/img801/7017/imgp1355p.jpg

εκτος αν εγω τα παραλέω...

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.