Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Θα πουλήσει, όπως και η ασπρόμαυρη Μ9 της Leica, κλπ, κλπ.

Εχουν πολύ συγκεκριμένο κοινό, αλλά και πολύ (πλούσιο) και hardcore, οπότε τι να πεις.

Τώρα το ότι θα στοιχίζει όσο 2 D800, + 24-70 + 70-200 VRII και τρίποδα, φίλτρα και 2 τσιμπού*** δώρο, δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να διώξω τον 17-70 (2,8-4,5) μου, για να μεταβώ σιγά σιγά αποκλειστικά σε φακούς συμβατούς με EF-only σώματα. Μαζί με 3 φίλτρα (ένα UV, ένα ND4, κι ένα C.Pol), πόσο μπορεί να πιάσει;

Οι πιθανοί αντικαταστάτες είναι:

α. Samyang 14mm f/2.8 + 50mm f/1.4 ή 40mm f/2.8, και

β. 17-40 f/4

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να διώξω τον 17-70 (2,8-4,5) μου, για να μεταβώ σιγά σιγά αποκλειστικά σε φακούς συμβατούς με EF-only σώματα. Μαζί με 3 φίλτρα (ένα UV, ένα ND4, κι ένα C.Pol), πόσο μπορεί να πιάσει;

Οι πιθανοί αντικαταστάτες είναι:

α. Samyang 14mm f/2.8 + 50mm f/1.4 ή 40mm f/2.8, και

β. 17-40 f/4

Σκεψου το ενδεχομενο να διωξεις το σωμα πρωτα να μεταβεις σε σωμα αποκλειστικα ΕF compatible (FF ντε) και ασε τον 17-70 να δουλευει σε crop mode μεχρι να παρεις και φακους.

Το ξερω ,ειναι το πιο περιεργο σεναριο που θα ακουσεις ..αλλα μιας και εχω τους 2 φακους...ειχα και την 400αρα..το πιο πιθανο ειναι οτι θα

ψαχνεις αμεσα για μεγαλο budget ,το οποιο θα εiναι μειωμενο με την αγορα φακων, για να παρεις FF.

Οποτε ξεκινα το αναποδα.

Στα mpx που ειναι πλεον οι FF θα εχεις παλι (λιγα) περισσοτερα απο την 400αρα σου σε crop mode ...αρκετα για να κανεις οτι θες.

Παιρνεις τον 40αρι που δεν ειναι ακριβος ακομα και καινουριος...(μας πετας τα ματια εξω)..και μετα πας μαλλον σε 17-40.

(η το αναποδο).

Το φ4 και πανω (αριθμητικα) θα σε παιδεψει με την 400αρα ..οπου δεν φημιζεται και για τις επιδοσεις στο iso.

Μαλλον θα ψιλοξενερωσεις κιολας μιας και στην crop το μονο που θα χαρεις ειναι η λειτουργια του.Ουτε το ευρυγωνιο θα χαρεις...και σιγουρα ουτε το τελε του.(απλα ειναι κοντο)

Ετσι για το μαμωτο ..δινεις τον 17-70 και πας σε ταμρον 28-75 φ.28 ή τον παλιο σιγμα 24-70 φ2.8

Τωρα που το σκεφτομαι εχω ενα καρο επιλογες παλι να προτεινω..αλλα ας μεινω στα παραπανω.:p

Link to comment
Share on other sites

Πες και τις υπόλοιπες επιλογές και βλέπουμε :p

Και μία τιμή που προτείνεις για τον 17-70 με τα φίλτρα του.

Επίσης, επειδή ψάχνοντας μπερδεύτηκα, ο tamron έχει πολλές εκδόσεις; ή μόνο μία είναι, που ενίοτε ξεχνάνε μερικά από τα SP XR Di κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο λογικο ειναι να πας σε FF παραυτα...

Βρισκεις και ψιλοτζαμπε τον 24-85 3,5-4,5 usm ,λιγο πιο πανω τον ταμρον ακομα πιο πανω τον σιγμα..

Στην τελικη ..με την 6δ και τον 50αρη 1.8 θα εισαι μια χαρα για all around που ελεγε και ο racer.

Φακοι υπαρχουν καμποσοι ..σωμα πρεπει να αλλαχθει.

εδιτ

τιμες δεν ξερω να πω..το 200αρι του racer καλο μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Και ναι και όχι. Πορτραίτα ζώων τα ξεχνάς. Μόνο ολόσωμα και όχι σφιχτά κάδρα.

Πάρε για παράδειγμα με 400mm:

002_2250_zpse9b769d8.jpg

002_2207_zps751c8b88.jpg

Με 300mm:

002_2119_zps842c250d.jpg

002_2127_zpsf9d4a82b.jpg

Με 105 τί θα έβγαζες από τα παραπάνω;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

διωξτα ολα και πανε σε νικον να ερχεσαι στις φωτοβολτες να σου δινουμε σοβαρους φακους

:D

:p

και παιζει να ηταν καλος λογος ....αν δεν οργανωνατε τις φωτοβολτες σας καθε 2-3 χρονια:p

Πλακα πλακα ([MENTION=4171]deninho[/MENTION]) τωρα το θυμηθηκα...αφου εχεις 70-200 ..τι ψαχνεσαι για φακους??

Κουμπωσε τον σε FF να δεις τι ωραια που δε θα σε νοιαξει αλλος φακος..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο το κονβερτορες έδωσες στον αμπαλο για το Silverstone γιατι θα πάω να τον βρώ το Σάββατο/Κυριακή και μου έλεγε πως δεν εστιάζουν κλπ?

images?q=tbn:ANd9GcTxu0dU42b-akoTbw_pqpJiJNcu97jLWkNRT3OKWXuIWx64eMs1

γιατί έχω μονο 50άρη εδω και ο Ταμρον του θα πάρει φωτιά όπως βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.