Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

να βαλω και raw ρε φιλος, αλλα εδω τα βλεπω εγω που δεν φημιζομαι για την παρατηρητικοτητα μου! ειναι ειδικα 3-4 που κανουν καραμπαμ. τι να το κανεις το raw!

Adobe Photoshop, zoom σε pixel level ( εκεί που γίνονται τετραγωνάκια όλα με άσπρες ακτίνες ).

Με το JPEG γίνεται "συγχώνευση" γειτονικών pixel data και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν είναι ο sensor που θέλει αλλαγή ή είναι από σκόνη/βρωμιά.

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα το παιδευετε..

Αφου ειναι δωρεαν πηγαινε την για καθαρισμα.

Θα ξαναχρειαστει αργοτερα βεβαια..αλλα δεν ειναι λογος να το καθυστερεις εφοσον σε ενοχλει στη αφαιρεση μεσω cs.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] απο την εικονα που παραθετεις, πρεπει να βγαλω το μεγεθυντηκο φακο για να δω τι γινεται.

Θα καθαρισω μια τα κατοπτρα του φακου μπρος πισω, αν και δε νομιζω οτι φταιει κατι τετοιο, γτ το μπροστινο μερος του φακου το καθαριζω πριν απο καθε χρηση, ενω το πισω μερος δεν ειναι εκτεθειμενο, καθως δεν εχω αλλαξει φακο απο την αρχη. και πριν τον πρωτοβαλω ειχα κανει προσεκτικο καθαρισμα.

Εξαλλου αυτο που σας δειχνω αρχισε να γινεται πιο εντονο μετα τις 500+ φωτος.

Τεσπα πηγαινω μια βολτα στο Δαμκαλιδη, δωρεαν ειναι μου ειπαν το καθαρισμα, 2 ημερες αναμονη!

Και γω νομιζα μεγαλύτερη θα είναι. Αλλα είναι κλοπι απο google σερτς και έβαλε το θαμπ αντι την κανονική.:suicide2:

00bH7p-515781684.jpg

Αλλα όντως, καθαρισμα ASAP και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

τη στελνω για ενα καθαρισματακι και τελος.

Απλα μου κανει εντυπωση οτι θελει καθαρισμα απο τισ 1000 φωτος. WTF.

και χωρις αλλαγη φακου!

Έλα παραπονιάρη, αν ήταν δικιά μου θα είχε ελαττωματικό σένσορα από το εργοστάσιο :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκη να τους κανεις και συλλογη.

Αυτον που εβαλε στο ματι ο deninho αρκει.Aντε στη χειροτερη να τον συνοδευσεις με τον εξω δεξια.:p

υ.γ

Ο 200-400 εχει και ενσωματομενο extender 1.4 ..οποτε κατα βουλησιν πας μεχρι τα 560.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λεει κάτι, δεν θεωρείτε στους "ποιοτικούς" ζουμ άσχετα αν για 100+ ευρώ που έχει είναι μια χαρά.

Ο 35άρης ακόμα και στο 2.8 ρίχνει στα αυτιά στο 3.5 του 18-55 πχ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.