Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ΕΥΡΗΚΑ!

Επιλογή d11 στο Custom Settings Menu στην D7000.

Exposure Delay mode.

Απ ότι καταλαβα (το διάβασα και μετα το δοκίμασα) κάνει ότι κάνει και το MUP αλλα με ένα πάτημα του shutter button και οχι 2.

Δηλαδή αντι να πατας μια για να ανεβει ο καθρευτης και αλλη μια για το κλείστρο, πατας μια και το κανει όλο μαζι αλλα με delay (ανέβασμα καθρεύτη-delay-κλείστρο).

Λειτουργεί σε όλα τα modes και μαζι με timer. Περναει ο χρόνος του timer-κλείδωμα καθρεύτη-delay-κλειστρο.

Μετά πάμε σε remote.

[απο εδώ: Mirror lockup in self timer?]

Link to comment
Share on other sites

Ο 200-400 εχει και ενσωματομενο extender 1.4 ..οποτε κατα βουλησιν πας μεχρι τα 560.

200400testsmall-2.jpg

1dx + 200-400 @560 f/5.6 @3200ISO. wtf? σπέρνει ο φακός. όταν μαζέψω τα 12 χιλιάρικα που θέλει, θα... πάρω αυτοκίνητο :p

εδιτ: προφανώς δεν την τράβηξα εγώ τη φωτογραφία

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

200400testsmall-2.jpg

1dx + 200-400 @560 f/5.6 @3200ISO. wtf? σπέρνει ο φακός. όταν μαζέψω τα 12 χιλιάρικα που θέλει, θα... πάρω αυτοκίνητο :p

εδιτ: προφανώς δεν την τράβηξα εγώ τη φωτογραφία

MOTHER OF GOD....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jYj7T9eEQ4U]MOTHER OF GOD - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο εντυπωσιαστήκατε; Μήπως είναι κάποιο 100% κροπ από το φακό;

Εμένα δε μου φαίνεται 100% κροπ, αλλά ένα άριστο resize. Άμα δούμε και το full size image, θα έχουμε κάθε λόγο να εντυπωσιαστούμε, αλλά όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εντυπωσιαστικα απο το 1δχ +200-400.

Ειμαι πεπεισμενος οτι αυτος ο συνδιασμος ,προς το παρων, ειναι σε σωστα χερια για τη σωστη χρηση.

Στο ακριβως αντιθετο ακρο με το ποστ του διονυση..

Screen_Shot_2013-06-17_at_9.38.59_AM.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τραβήξω μερικά κλιπάκια σήμερα με τη D600 αλλά έχω μια απορία.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής βίντεο χωρίς το Live view να ειναι ενεργοποιημένο ; (για μεγαλύτερη αυτονομία δηλαδή)

Αν ναι, πώς γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται, εκτός και αν συνδέσεις εξωτερικό μόνιτορ για να μη δουλεύει η οθόνη. Ο αισθητήρας αναγκαστικά θα είναι ΟΝ για να καταγράφει όπως και να έχει.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

[mention=5513]Γομαρ[/mention] μετά από αρκετό καιρό συμβίωσης με τον 14άρη, ποιες είναι οι εντυπώσεις σου; άξιζε τα λεφτά του; τον κρατάς ως μοναδικό uwa; τι σε χαλάει;

με ένα σύντομο δέιγμα που είδα απόψε στη D600 αξίζει τα λεφτά του χαλαρα.

Περισσότερες εντυπώσεις από αύριο που θα έχω δει και στον υπολογιστή τι τράβηξα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, στα πλαισια μιας κατασκευης που φτιαχνω θα χρειαστω ενα IR filter και καθοτι τελειως ασχετος με τον χωρο της φοτογραφιας ειπα μηπως μπορει καποιος να βοηθησει. Το λοιπον, ψαχνω ενα φιλτρο για φασμα 940nm κατα προτιμηση φθηνο και ετοιμοπαραδωτο.

ευχαριστω εκ το προτερων.....

Link to comment
Share on other sites

Γυρνας τα φωτογραφεια της περιοχης σου παιρνεις τηλ στα των αθηνων (αν δεν εισαι αθηνα)..και τα ζητας.

Ολιγον τι εξειδικευμενο αυτο που ζητας συνηθως προτιμουνται καπου στα 720nm.

Δεν ξερω αν θα βρεις 940nm..850,900 και 1000 νομιζω υπαρχουν γενικα ειναι ακριβοτερα ..οποτε ψαχνεις κινεζια.(και αν υπαρχει ..-λογω προτιμησης σε πιο μικρα μηκη κυματος)

Για ποιο σκοπο αν επιτρεπεται??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.