Jump to content



Πλαστές online προσφορές - κραχτες


Recommended Posts

Μια χαρά είναι το thread αυτό όπως είναι και θα το δείτε μετά από 1-2 χρόνια που η λίστα θα έχει γίνει μεγάλη. Για να δούμε ποιοι συνηθίζουν να κάνουν "λαθάκια" σε τιμές και διαθεσιμότητα.

Σε εύλογο χρονικό διάστημα όλα τα μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα θα είναι σ'αυτή την λίστα. Με το σταυρό στο χέρι δεν πάει κανένας στην μάχη. Αρνητική διαφήμηση τους χαρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

για πιο λόγο έχετε τον Κωτσόβολο στη λίστα?

Αν τον έχετε για τα φλασάκια βιαστήκατε γιατί ορισμένοι τα πήραν πράγματι και οι υπόλοιποι (αν δέχτηκαν) τους τα αντικατέστησαν με άλλα.

Αν τον έχετε για τους σκληρούς δίσκους τότε πάλι βιαστήκατε γιατί ορισμένοι τον παρέλαβαν και ορισμένοι άλλοι παρέλαβαν διαφορετικό από αυτόν της προσφοράς (αφού βέβαια δέχτηκαν πρώτα)

Επομένως (χωρίς να έχει ο πατέρας μου τον Κωτσοβολο) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι στη λίστα και γιατί τόσο γρήγορα τον βάλατε στη λίστα ενώ με τρανταχτές αποδείξεις η εταιρεία ΠΛΑΙΣΙΟ συνεχίζει να θεωρείται αξιόπιστη. Αλήθεια τα παραπάνω ποστ από το δικό μου τα διαβασε κανείς? γιατί για τον Κωτσόβολο δεν είδα να είναι απατεωνιά. αντιθέτως αυτό που έκανε το πλαίσιο είναι παραπλάνηση.

Ας είμαστε δίκαιοι λοιπόν.

ΥΓ: εξηγούμαι... τα παραπάνω δεν έχουν καμία κακοπροαίρετη διάθεση . επίσης ουδεμία σχέση έχω με τον Κωτσοελεκτρο (αλλο αν μου υποσχέθηκαν ότι θα τα πάρω τζάμπα αν τον διαφημίσω... :sarcastic:) οι πληροφορίες είναι απο άλλο φόρουμ (Insomnia) όπου φαίνεται ότι τα παρέλαβαν καποιοι... μέχρι άυριο αν έχω παραλάβει και εγώ θα ενημερώσω...

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως παρέλαβαν δίσκους (γιατί για αυτό είχε μπει) τότε θα τον βγάλουμε από τη λίστα. Αν μου αναφέρεις μια πλαστή προσφορά του πλαισίου, θα μπει και αυτό στη λίστα. Απλά πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για πιο λόγο έχετε τον Κωτσόβολο στη λίστα?

Αν τον έχετε για τα φλασάκια βιαστήκατε γιατί ορισμένοι τα πήραν πράγματι και οι υπόλοιποι (αν δέχτηκαν) τους τα αντικατέστησαν με άλλα.

Αν τον έχετε για τους σκληρούς δίσκους τότε πάλι βιαστήκατε γιατί ορισμένοι τον παρέλαβαν και ορισμένοι άλλοι παρέλαβαν διαφορετικό από αυτόν της προσφοράς (αφού βέβαια δέχτηκαν πρώτα)

Επομένως (χωρίς να έχει ο πατέρας μου τον Κωτσοβολο) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι στη λίστα και γιατί τόσο γρήγορα τον βάλατε στη λίστα ενώ με τρανταχτές αποδείξεις η εταιρεία ΠΛΑΙΣΙΟ συνεχίζει να θεωρείται αξιόπιστη. Αλήθεια τα παραπάνω ποστ από το δικό μου τα διαβασε κανείς? γιατί για τον Κωτσόβολο δεν είδα να είναι απατεωνιά. αντιθέτως αυτό που έκανε το πλαίσιο είναι παραπλάνηση.

Ας είμαστε δίκαιοι λοιπόν.

ΥΓ: εξηγούμαι... τα παραπάνω δεν έχουν καμία κακοπροαίρετη διάθεση . επίσης ουδεμία σχέση έχω με τον Κωτσοελεκτρο (αλλο αν μου υποσχέθηκαν ότι θα τα πάρω τζάμπα αν τον διαφημίσω... :sarcastic:) οι πληροφορίες είναι απο άλλο φόρουμ (Insomnia) όπου φαίνεται ότι τα παρέλαβαν καποιοι... μέχρι άυριο αν έχω παραλάβει και εγώ θα ενημερώσω...

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου φίλε μου.:T:

Και εγώ περιμένω παραγγελίες από Κώτσο και Electro οι οποίες έχουν υποστεί αλλαγές με δική μου συμφωνία λόγω μη διαθεσιμότητας των αρχικών προιόντων.

Μόλις παραλάβω τα προιόντα θα ενημερώσω και γω με την σειρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως παρέλαβαν δίσκους (γιατί για αυτό είχε μπει) τότε θα τον βγάλουμε από τη λίστα. Αν μου αναφέρεις μια πλαστή προσφορά του πλαισίου, θα μπει και αυτό στη λίστα. Απλά πράγματα.

Καθολου απλα.

Ενα φιλαρακι ειχε δημοσιευσει ενα post για μια προσφορα - κραχτη του Πλαισιου , συγκεκριμμενα εναν mtron ssd στα 45-50 ευρω αν θυμαμαι καλα. Οπως γραφτηκε και σε αλλα forums τον σκληρο δεν τον πηρε κανεις , απο το πλαισιο η επισημη απαντηση ηταν οτι ο δισκος εξαντληθηκε χωρις καμμια αναφορα σε αντικατασταση με αλλο. Και μαλιστα να ανεφερω οτι το online συστημα δεχτηκε την παραγγελια κανονικα και ηρθε και το σχετικο μυνημα επιβεβαιωσης.

Συγκρινετε την αδιαφορια του Πλαισιου (να μην πω απατη γιατι ειναι βαρια λεξη) με την αψογη συμπεριφορα του Κωτσοβολου και βγαλτε τα συμπερασματα σας. Παρεπιμπτοντως , ο Κωτσοβολος αντικατεστησε τους σκληρους με αλλους καλυτερους αφου προηγηθηκε προσωπικη τηλ. επικοινωνια με το καθενα αγοραστη !!!

Αυτο θα πει σεβασμος στον καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε γίνει αν δεν απατώμαι πριν ανοιχτεί το συγκεκριμένο θέμα. Ο τρόπος που ανανεώνω το συγκεκριμένο θέμα είναι, γίνεται μια καταγγελία, βάζω όνομα καταστήματος με σύνδεσμο προς την καταγγελία. Γίνεται μια δημοσίευση που αναιρεί την καταγγελία, τότε το όνομα σβήνεται. Αναμένω επιβεβαίωση παραλαβής από τον polisv για να σβήσω το όνομα του Κοτσόβολου από τη λίστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει 3 παραγγελίες.

2 στο Κώτσο και 1 στο Electro.

Aπό την 1η του Κώτσου μου ήρθε τώρα το 1ο στικάκι και περιμένω άλλο 1 και τον 500άρη σκληρό.

Γιά τις άλλες αναμονή.

Προ 10 λεπτών μου έφεραν τον My Passport Essential 500GB http://www.skroutz.gr/s/91167/Western-Digital-My-Passport-Essential-500GB-Black-September-09.html πολύ καλύτερος και μικρότερος από τον WD Elements WDBAAR5000ABK-EESN 500GB που είχα παραγγείλει kai to 2o στικ http://www.skroutz.gr/s/62478/Kingston-DataTraveler-101-8GB.html χειρότερο από το

Lexar 8GB Jumpdrive Secure II και Lexar 8GB Jumbdrive Firefly που είχα παραγγείλει.

Αρα η 1η παραγγελία έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία και ακριβώς στις 7 ημέρες .:pleasantry:

Έγινε επεξεργασία από polisv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα η 1η παραγγελία έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία και ακριβώς στις 7 ημέρες .:pleasantry:

5 εργασιμες... (οι δυο σαβ/κο)

ξέρετε στην Ελλάδα θέλουμε 7 εργάσιμες... τη μία να δουνε τις παραγγελίες, μετά να δουν αν έχουν απόθεμα, μετά να σου πουν ότι δεν έχουν, μετά να τους βρίσεις, μετά να βρουν μία λύση και μετά να στο στείλουν αφού πρώτα επικονωνήσουν μαζί σου... αν μάλιστα μπλέξεις και τα ΕΛΤΑ μέσα τότε αστα να πάνε...

:p:p :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

5 εργασιμες... (οι δυο σαβ/κο)

ξέρετε στην Ελλάδα θέλουμε 7 εργάσιμες... τη μία να δουνε τις παραγγελίες, μετά να δουν αν έχουν απόθεμα, μετά να σου πουν ότι δεν έχουν, μετά να τους βρίσεις, μετά να βρουν μία λύση και μετά να στο στείλουν αφού πρώτα επικονωνήσουν μαζί σου... αν μάλιστα μπλέξεις και τα ΕΛΤΑ μέσα τότε αστα να πάνε...

:p:p :sarcastic:

Ετσι ακριβώς.

Το μόνο έτσι λίγο κουραστικό και γι'αυτούς και για εμάς είναι ότι γιά την ίδια παραγγελία στα προιόντα προσφορας μπορεί να κάνουν 2 ή και περισσότερες αποστολές με αποτέλεσμα να αυξάνουν το δικό τους κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει πως ενώ πουλάνε κάποιο προιον σχετικα φτήνα, μόλις αυξηθεί το ενδιαφέρον ανεβάζουν την τιμή με ύπουλους τρόπους και σε ύπουλες στιγμές, ενώ τρέχουν παραγγελίες και τα συναφή. Η κουτοπονηριά και έλειψη σεβασμού του νεοέλληνα (κυρίως προς τον εαυτό του) δεν περιγράφεται. Έχω και παράδειγμα το οποίο θα αναρτήσω αργότερα.

Έγινε επεξεργασία από spankmachine
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει πως ενώ πουλάνε κάποιο προιον σχετικα φτήνα, μόλις αυξηθεί το ενδιαφέρον ανεβάζουν την τιμή με ύπουλους τρόπους και σε ύπουλες στιγμές, ενώ τρέχουν παραγγελίες και τα συναφή. Η κουτοπονηριά και έλειψη σεβασμού του νεοέλληνα (κυρίως προς τον εαυτό του) δεν περιγράφεται. Έχω και παράδειγμα το οποίο θα αναρτήσω αργότερα.
.

Φίλε μου αν έκανες μια παραγγελία η τιμή δεν μπορεί να αλλάξει.Παρείγγειλες κατι στα 10€ τόσο θα το πάρεις.Δεν μορεί να σου πει ότι τελικά κάνει 150.Εκτός και αν είναι λάθος η τιμή (π.χ. laptop στα 100€ ενώ κάνει 1000€)

Κανένα κατάστημα σοβαρό δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω κι εγώ για τον Κώτσο ότι τηλεφωνικά μου είπαν ότι όντως μεν είχαν τελειώσει οι σκληροί, αλλά τους αντικαθιστούν με παρόμοιους στην ίδια τιμή.

Οπότε no prob!

Link to comment
Share on other sites

Mushkin Ascent 2GB DDR3-1600 Ram Kit (2 x 1GB, PC3 12800, 7-7-6-18, 996624)

30,00 €

παρήγγειλα χτες το μεσημέρι, με παίρνουν τηλ 3 ώρες μετά, ότι υπάρχει μεν αλλά είναι σε ΟΕΜ έκδοση..

λέω ΟΚ, να συνεχιστεί η παραγγελία...

και σήμερα ξανά τηλ, ότι τελικά δεν υπάρχει...

ίσως ξαναφέρουν την άλλη εβδομάδα.. (γενικολογία θα ήταν αυτή)

και δεν γίνεται κράτηση κομματιού γενικά, ούτε στην ίδια δεσμευμένη τιμή της παραγγελίας...

ούτε εναλλακτική πρόταση...

για τα μπάζα πλαισιο....

ΜΠΡΑΒΟ στον Κωτσόβολο, που φέρθηκε σωστά!

πήρα και εγώ εναν 500άρη Essential WD.

Κωτσόβολος +1

πλαισιο -1

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα (και μπορεί να διαγραφεί το σχόλιο αργότερα)

Για να τα βγάλουμε πέρα με τα πολλαπλά σφάλματα των καταστημάτων στο μέλλον, θα μπορούσε να μπαίνει τίτλος το κατάστημα και από κάτω αρίθμηση κάθε μία από τις οποίες θα αντιστοιχεί στο ανάλογο post του thread.

π.χ. αν το κατάστημα λέγεται... Thread και έχει 3 πλαστές προσφορές που αναφέρονται στα posts 1,2 και 3 θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι

Thread

1, 2, 3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πλαστή προσφορά και άλλο τελείωσε ή λάθος (το οποίο όμως δεν είναι επαναλαμβανόμενο από μια εταιρία, που σημαίνει ότι είναι σκόπιμο)...

Ίσως πρέπει να γίνει μια αναθεώρηση του τι είναι πλαστή προσφορά... πλαστή προσφορά, κατ' εμέ, είναι ο "κράχτης" που θα βάλει ένα κατάστημα, θα την συντηρεί καιρό ενώ δεν έχει απόθεμα ούτε για μια ώρα, αποσκοπώντας στην παραπλάνηση του καταναλωτή...

Ως τέτοια θεωρώ την προσφορά που είχε κάνει ο Γερμανός πριν 2-3 βδομάδες, αλλά όχι τα περισσότερα που διάβασα στις τελευταίες σελίδες...

Επίσης ήμουν δέκτης αντίθετης απόψης για την κατάληξη του thread (γι' αυτό διάβασα και το υπόλοιπο thread, το οποίο είχα καιρό να διαβάσω) και τελικά απ' ότι βλέπω δίκαια σε ορισμένες περιπτώσεις... προτείνω να αναφέρονται οι πραγματικά πλαστές προσφορές, που έχουν κάποια χαρακτηριστικά τα οποία μπορούν να αποφασιστούν και όχι ότι να' ναι...

Εδιτ: Συνεχίζω να είμαι της άποψης ότι μια εταιρία, το πρώτο πράγμα που θέλει από τον καταναλωτή είναι τα λεφτά του... από εκεί και πέρα, ξέροντας το αυτό, είναι στο χέρι μας να επιβραβεύουμε εταιρίες που τουλάχιστον παρέχουν και κάτι παραπάνω από τους άλλους (και αυτοί θέλουν τα λεφτά μας)... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, αλλά δεν θα χαριζόμαστε και στους "έξυπνους" που πάνε να μας πιάσουν "κορόιδα"...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.