Jump to content



Ναι στην ΑΤΙ . αλλά.......


velipsi

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Gomar έγραψες!!! :hehe:

ATI Radeon™ HD 5870 System Requirements

* PCI Express® based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard

* 500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and four 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in dual mode)

* Certified power supplies are recommended. Refer to http://ati.amd.com/certifiedPSU for a list of Certified products

* Minimum 1GB of system memory

* Installation software requires CD-ROM drive

* DVD playback requires DVD drive

* Blu-ray™ playback requires Blu-ray drive

* A Clean formated HD/SSD drive. (Please note that every time you upgrade the drivers a new format is needed!!!)

* For an ATI CrossFireX™ system, a second ATI Radeon™ HD 5870 graphics card, an ATI CrossFireX Ready motherboard and one ATI CrossFireX Bridge Interconnect cable per graphics card (included) are required

Link to comment
Share on other sites

εγω πλυντηριο βαζω και κανω φορματ

gomaristiko joke :hehe:

Αυτο ειναι που λεμε πλενω και formaro μαζι!

Eλα απο εδω να σε φορμαρω στο dirt 2 με τιμονι και ασε τα νοικοκυριο για το κοριτσι! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με την ιδέα να κάνεις format όταν αλλάζεις κάτι "ζωτικής" σημασίας στο PC. Για τους προφανείς λόγους... τώρα αν κάποιος έχει 3-4 κάρτες και θέλει να παίζει, βάλε την μία βγάλε την άλλη, βάλε nvidia drivers βγάλε τους ati ή το αντίθετο, πρόβλημα του. Έτσι κι αλλιώς το μεγαλύτερο ποσοστό δεν αγοράζει κάθε τρεις και λίγο άλλη ή δεύτερη, τρίτη κάρτα...

Υσ. Αλλά και πάλι, πόσο σίγουρος είναι κάποιος για τις επιδόσεις και την πρόληψη διαφόρων bugs, όταν αλλάζει κάρτα και δεν έχει περάσει σε καθαρό σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το "ζωτικής" σημασίας ....

Εδώ μητρική μπορείς να αλλάξεις και να μην κάνεις φορμάτ, στα windows98 εχετε μείνει μερικοί μου φαίνεται...

:giveup::giveup::giveup:

Ναι όμως δεν απαντάς στο υστερόγραφο που έχω γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με την ιδέα να κάνεις format όταν αλλάζεις κάτι "ζωτικής" σημασίας στο PC. Για τους προφανείς λόγους... τώρα αν κάποιος έχει 3-4 κάρτες και θέλει να παίζει, βάλε την μία βγάλε την άλλη, βάλε nvidia drivers βγάλε τους ati ή το αντίθετο, πρόβλημα του. Έτσι κι αλλιώς το μεγαλύτερο ποσοστό δεν αγοράζει κάθε τρεις και λίγο άλλη ή δεύτερη, τρίτη κάρτα...

Υσ. Αλλά και πάλι, πόσο σίγουρος είναι κάποιος για τις επιδόσεις και την πρόληψη διαφόρων bugs, όταν αλλάζει κάρτα και δεν έχει περάσει σε καθαρό σύστημα;

Οταν κάτι είναι προφανές στις μέρες μας δεν χρειάζεται ανάλυση. Και τα περισσότερα "bugs" έτσι όπως τα εννοείς έχουν να κάνουν με το software και τη μη σωστή απεγκατάσταση/εγκατάσταση των driver, δεν φταίει το hardware στην πλειονότητα. Σε λίγο θα μας το βγάλετε και προτέρημα της ATi που αναγκάζεσαι να κάνεις format. Τι άλλο θα ακούσουμε, όπως διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ, "πάλι καλά που βγάζει λέει η Ati hot fix και μας υποστηρίζει" :clap: αντί να τους κράξουν τους επαινούν, όχι άλλο κάρβουνο. :slap:

Link to comment
Share on other sites

5 βασικά πράγματα να ξέρεις (ή εάν δεν ξέρεις να ρωτήσεις να μαθαίνεις πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε), καταλαβαίνεις εάν χρειάζεται φορμάτ ή όχι όταν αλλάζεις κάρτες, μητρικές, κλπ.

Οι οδηγοί δεν είναι τίποτε άλλο πέρα από αρχεία και εγγραφές στην registry.

Εάν απεγκατασταθούν σωστά (πέρα από τον installer υπάρχουν και άλλα προγράμματα πχ driver cleaner) πριν αλλάξεις κάρτα/μητρική/whatever, δεν υπάρχει λόγος να έχεις πρόβλημα.

Τις επιδόσεις τις μετράς εάν θες, τόσα bench υπάρχουν.

Το ότι κάποιος επιλέγει να κάνει format για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, οκ, καλά κάνει - αυτό δεν σημαίνει ότι η λύση στην αλλαγή hardware πρέπει να διαρκέσει μέρες (για να φέρεις το pc εκεί που το θες μετά από format), υπάρχουν εξίσου αποτελεσματικές μέθοδοι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φίλοι και εγω nvidiakias ημουν και ειμαι και με την ATI , οι αλλαγες δεν ειναι κακο πραγμα στη ζωη στο νεο συστημα αποφασισα να βάλω 5850...Ε! σας πληροφορώ οτι στο αλλο που εχω μου καηκε ( στα 3 χρονια ακριβως ) μια XFX 8800GTS ( τι να πω οτι δεν ηταν καλή !!) και την αντικατεστησα με μια GTS250

Τα συμπεράσματα δικά σας !!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φίλοι και εγω nvidiakias ημουν και ειμαι και με την ATI , οι αλλαγες δεν ειναι κακο πραγμα στη ζωη στο νεο συστημα αποφασισα να βάλω 5850...Ε! σας πληροφορώ οτι στο αλλο που εχω μου καηκε ( στα 3 χρονια ακριβως ) μια XFX 8800GTS ( τι να πω οτι δεν ηταν καλή !!) και την αντικατεστησα με μια GTS250

Τα συμπεράσματα δικά σας !!

Oπου να ναι θα δεις καπνους απο το pc, μην τρομαξεις! απο τους catalyst θα ειναι...

Για καλο και για κακο, βγαλε το pc στο μπαλκονι, ειναι ατιμο πραμα η ΑΤΙ! Ποτε δε ξερεις τι θα σου βγαλει....και ειδικα δωσε βαση στα restart και εννοειται οτι θα παρεις και την παρακατω στολη

73041554.jpg

Τον candyman να ακους, εχει master σε catalyst!

Φιλαρακο joke, να χαρεις την καρτουλα σου! Ναι ειναι ωραιες οι αλλαγες, οταν πας ειδικα και σε καλυτερο προιον!

Link to comment
Share on other sites

Υσ. Αλλά και πάλι, πόσο σίγουρος είναι κάποιος για τις επιδόσεις και την πρόληψη διαφόρων bugs, όταν αλλάζει κάρτα και δεν έχει περάσει σε καθαρό σύστημα;
Μια χαρά απαντάει το παραπάνω post μου και σ'αυτό. Εκτός και αν νομίζεις ότι πρέπει να κάνει κανείς φορμάτ όταν από τους χχχ.χχχ πάει στους yyy.yyy ή στους zzz.zzz drivers τις ίδιας εταιρίας, Just in case nVidia/ATI τα σκάτωσε.
Link to comment
Share on other sites

5 βασικά πράγματα να ξέρεις (ή εάν δεν ξέρεις να ρωτήσεις να μαθαίνεις πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε), καταλαβαίνεις εάν χρειάζεται φορμάτ ή όχι όταν αλλάζεις κάρτες, μητρικές, κλπ.

Οι οδηγοί δεν είναι τίποτε άλλο πέρα από αρχεία και εγγραφές στην registry.

Εάν απεγκατασταθούν σωστά (πέρα από τον installer υπάρχουν και άλλα προγράμματα πχ driver cleaner) πριν αλλάξεις κάρτα/μητρική/whatever, δεν υπάρχει λόγος να έχεις πρόβλημα.

Τις επιδόσεις τις μετράς εάν θες, τόσα bench υπάρχουν.

Το ότι κάποιος επιλέγει να κάνει format για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, οκ, καλά κάνει - αυτό δεν σημαίνει ότι η λύση στην αλλαγή hardware πρέπει να διαρκέσει μέρες (για να φέρεις το pc εκεί που το θες μετά από format), υπάρχουν εξίσου αποτελεσματικές μέθοδοι.

Θα έλεγα πως αυτό είναι κατά 95% σωστό. Πολλές φορές μένουν πίσω πράγματα που μια απλή απεγκατάσταση δεν μπορεί να τα αφαιρέσει (ίσως επειδή επίτηδες οι εταιρίες θέλουν να μένει κάτι πίσω). Γι αυτό και ένα λειτουργικό μετά από πολλές προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων δεν διατηρεί την αρχική του ζωντάνια και κάποια στιγμή θα έρθει αναπόφευκτα και το format.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος αλλιώς πάει!

Αν θες επιδόσεις με κάποια προβλήματα(μη σταθερούς drivers), αλλά με τιμές που είναι προσιτές, ναι πας σε ΑΤΙ.

Αν θες να μην έχεις τόσα προβλήματα, αλλά κάθε φορά να σκας έναν σκασμό λεφτά για να πάρεις κάρτα/ες τότε πας σε nvidia :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος αλλιώς πάει!

Αν θες επιδόσεις με κάποια προβλήματα(μη σταθερούς drivers), αλλά με τιμές που είναι προσιτές, ναι πας σε ΑΤΙ.

Αν θες να μην έχεις τόσα προβλήματα, αλλά κάθε φορά να σκας έναν σκασμό λεφτά για να πάρεις κάρτα/ες τότε πας σε nvidia :hehe:

Σωστος ο σοφος αν και οι τελευταιες καρτες τις ΑΤΙ δεν ηταν και ιδιαιτερα προσιτες. Λογο ελλειψης ανταγωνισμου ισως.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο σοφος αν και οι τελευταιες καρτες τις ΑΤΙ δεν ηταν και ιδιαιτερα προσιτες. Λογο ελλειψης ανταγωνισμου ισως.

δεν ειναι προσιτη η ατι κ ιδιαιτερα η 5850? οταν την δινουν στα ~240 κ η αντιστοιχη nvidia gt280-gt285 εχει τουλαχιστον +100 euro πανω ? το αντιθετω συμβαινει οπως ειπε κ ο sofos

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προσιτη η ατι κ ιδιαιτερα η 5850? οταν την δινουν στα ~240 κ η αντιστοιχη nvidia gt280-gt285 εχει τουλαχιστον +100 euro πανω ? το αντιθετω συμβαινει οπως ειπε κ ο sofos

Δεν μιλάμε για NVIDIA αυτή πουλάει ξινισμένο γάλα για του πουλιού :hehe:

Οκτωβριο μηνα ειχαμε 5870 στα 299 και στα 310 , τωρα εχουν παρει ενα 50-70 πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.