Jump to content


Windows 7 και δύκτιο.Δεν βλεπει τα άλλα pc


Spyrious

Recommended Posts

Λοιπόν.Μετά το fw update του vertex στο 1,5 τα vista 64 για κάποιο λόγο κόλλαγαν απίστευτα.Πιθανόν κάτι έγινε με το trim.Οπότε έκανα format και sanitary erase και πέρασα κατευθείαν σε windows 7 64.Όλα καλά.Το σύστημα πάει σφαίρα τώρα.

ΑΛΛΑ.Δεν βλέπω ούτε το freenas ούτε άλλα pc του δικτύου.Ενώ μπορώ να συνδεθώ με vnc και transmission gui.Απο pc με xp βλέπω κανονικά τα WIN7.Έψαξα στο internet βρήκα ότι πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα.Λύσεις πολλές που δεν δουλεύουν.Οπότε όσοι έχετε τα 7άρια θέλω την βοήθειά σας.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει να δώσετε καρφωτές ΙΡ στα ΧΡ και 7??

Επίσης δοκιμάστε, αν για παράδειγμα το ΙΡ των ΧΡ είναι 192.168.1.34, να γράψετε στον windows explorer των SEVEN \\192.168.1.34\c$ και να δώσετε το password & username που έχετε στα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα το έχεις δοκιμάσει το παρακάτω, αλλά για να είμαστε σίγουροι στο γράφω :)

Πας εδώ Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings

(Home or Work profile) και στις επιλογές βάζεις:

-Network discovery: Turn on

-File and printer sharing: Turn on

-Public folder sharing: Turn on sharing so anyone with network access can read and write files in the Public folders

-File sharing connections: 40 or 56 bit encryption

-Password protected sharing: Turn off password protected sharing

-HomeGroup connections: Allow windows to manage homegroup connections

Μπορεί να χρειαστεί και restart.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δυσκολευτει και εγω με αυτο το κοματι.σε win7 γενικοτερα.Εχω 2 χ win7 1χ βιστα και ενα ΝΑS

Κατι ειχα κανει αλλα δε θυμαμαι τι.Τωρα τα βρισκουν ολα με την μια.Παρτα απο την αρχη ενα ενα.Βγαλε για αρχη τα passwords απο τα users και πριν καθε δοκιμη , κανε και log off στα windows.

Επισης αφου εχεις ιδια subnet mask , και με αυξοντα αριθμο τις στατικες ip κανε ping μεσω command αν βλεπονται.

Επισης δεν παιζει ρολο αν ειναι homegroup h bussiness group στις ιδιοτητες του δικτυου

Μην αρχισεις να φτιαχνεις homegroups που λεει το network sharing control

Αφησε το απλα public

Και οι δοκιμες που θα κανεις θα ειναι 1-1 μηχανημα.Και αφου βρεθουν μεταξυ τους μετα το 3ο

Link to comment
Share on other sites

\\ip σε adress bar τα βλεπει ;

παντως ηταν ενα προβλημα που λυθηκε χωρις να ξερω πως.

Δοκιμασε ενα ενα και επισης δες αν στο ρουτερ σου μεσα στο "attached devices" (σε netgear ειανι ετσι) βλεπει τα devices

Link to comment
Share on other sites

παντως ηταν ενα προβλημα που λυθηκε χωρις να ξερω πως.

Εμένα πάλι τα 7άρια έβλεπαν τα XP μια χαρά αρχικά. Εδώ και καιρό δεν τα βλέπουν. Έτσι ξαφνικά (αλλά παίζει να έκοψα κάποιο critical service όταν έκανα optimize τα 7άρια - αλλά πάλι πρόσεχα... δεν ξέρω). Το έχω παρατήσει έτσι για την ώρα.... δεν υπάρχει χρόνος για ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα.Έκανα format και πέρασα τα win7 απο την αρχή.Απο την αρχή δεν έβλεπαν πάλι τα άλλα pc αλλά αυτήν την φορά αν δώσω την ip στο adress bar μπαίνω κανονικά.Έκανα map τα network drives και ολα καλά.Ποιος ξέρει τι παίχτηκε την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.