Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δυστυχώς το μόνο που καταφέραμε είνα να σώσουμε τα τομάρια των λαμογιοπολιτικών. Με τον δανεισμό, που ΣΙΓΟΥΡΑ θα πάρει η Ελλάδα, θα γεμίσουν πάλι οι τσέπες όλων αυτών που τόσα χρόνια μας ξεζουμίζουν. Πάλι έργα δεν θα γίνουν, πάλι ανεργία θα μείνει (και θα αυξηθεί) στα ύψη, πάλι οι Τράπεζες σώζονται με το άνοιγμα χρηματοδοτήσεων με όχι υψηλό κόστος από ΕΚΤ οπότε θα συνεχίσουν τα δικά τους και γενικώς το μόνο που καταφέραμε είναι να παρατείνουμε τα μείζων προβλήματα αυτής της χώρας για το μέλλον. Η κακοδιαχείριση θα συνεχιστεί, οι λαμογιές θα πάνε σύνεφο και με τα μέτρα που πήραν (και θα πάρουν) έχουν δέσει χειροπόδαρα όλους τις υπολοίπους και το μόνο πλέον που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να ακολουθούμε. Δυστυχώς η άσχημη οικονομική/δημοσιονομική κατάσταση που βρισκόμασταν (πλέον αμφιβάλλω αν όντως ήταν τόσο άσχημη) και οι συνέπειες ήταν ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να αλλάξουμε το "στυλ" διαχείρισης αλλά και την νοοτροπία της χώρας αυτής. Αλλά τα κατάφεραν για άλλη μια φορά οι 300 και σώσαν τις τσέπες τους....συγνώμη την χώρα εννοούσα ...:crazy:

Κι ομως γεμισαν τα πρωτοσελιδα των (φιλοκυβερνητικων??) εφημεριδων με τιτλους "ανασας και επιτυχιας" για τη χωρα... :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα δανειστούμε από ΕΚΤ αλλά και ΔΝΤ. Οπότε όλοι (κυριολεκτικά και Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι) θα είναι μεσ' στο κόλπο. Επειδή δεν μπορούν να καλύψουν όλο το δάνειο από Ε.Ε. θα μπει στην μέση και το ΔΝΤ το οποίο σαν μέγας ήρωας και μεσίας θα καλύψει ένα μέρος από το δάνειο με ότι αυτό συνεπάγεται. Ηδη πρώτες σκέψεις είναι μείωση αριθμού δημοσίων υπαλλήλων, το οποίο δεν είναι τόσο κακό, αλλά φανταστείτε τι συνέπειες θα έχει στην χώρα (οικονομικά, κοινωνικά κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδέα από οικονομικά, φαντάζομαι ότι η συμφωνία αυτή είναι επιτυχία γιατί είναι σαν να λέει σε κάποιον "δάνεισε την Ελλάδα άφοβα. Δεν πρόκειται πλέον να χρεοκοπήσει". Οπότε τα ασφάλιστρα δανεισμού πέφτουν και δανειζόμαστε με σχετικά λιγότερο κόστος. Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

ο κόσμος πεινάει...

...εγώ πάντως εδώ και μια βδομάδα ψάχνω άτομο για μαγαζί, που θέλουν ένα παλικάρι που να μπορεί να κάνει καμια φωτοτυπία και να κάνει καμια απλή μακέτα σε κανένα corel και photoshop (4E την ώρα + ΙΚΑ), η φάση είναι πως ξέρω πολλά άτομα που δεν έχουν δουλειά αλλα τους είναι λίγα τα λεφτά βλέπετε... προτιμάνε είναι άνεργοι και να πίνανε.

είναι οι πολιτικοί κάτι τυπάκια αλλα και ο κόσμος δεν είναι καλύτερος.

τον είχες τον ελληνάρα να περιμένει ο εργοδότης να του φέρει δουλειά στην "καναπεδαρα" του και να τον παρακαλέσει γονατιστός... τώρα του είπαν και για την κρίση και σταμάτησε μέχρι και να ξύνεται.

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο κόσμος πεινάει...

...εγώ πάντως εδώ και μια βδομάδα ψάχνω άτομο για μαγαζί, που θέλουν ένα παλικάρι που να μπορεί να κάνει καμια φωτοτυπία και να κάνει καμια απλή μακέτα σε κανένα corel και photoshop (4E την ώρα + ΙΚΑ), η φάση είναι πως ξέρω πολλά άτομα που δεν έχουν δουλειά αλλα τους είναι λίγα τα λεφτά βλέπετε... προτιμάνε είναι άνεργοι και να πίνανε.

είναι οι πολιτικοί κάτι τυπάκια αλλα και ο κόσμος δεν είναι καλύτερος.

τον είχες τον ελληνάρα να περιμένει ο εργοδότης να του φέρει δουλειά στην "καναπεδαρα" του και να τον παρακαλέσει γονατιστός... τώρα του είπαν και για την κρίση και σταμάτησε μέχρι και να ξύνεται.

Ξεχασες τους Φανταστικους Ελληνες Εργοδότες ομως , οπου 8 στους 10 ( μην πω 11 στους 10 ) τσακωνοντε με τους υπαλληλους γιατι τους φαγανε ταδε ενσημα , Επισης το 4ε την ωρα και λιγο κορελ και φωτοσοπ σε ελευθερη μετάφραση πως παει ? Κανα 6ωρο ''4ωρο'' ? Με το ενα χέρι να χτυπάς φωτοτυπίες και με το αλλο να φωτοσοπάρεις παράλληλα ? ( για 16ε Χ 5μερο ας πουμε δλδ για κανα 320e τον Μηνα ? Τα οποια θα ειναι κανα κατοσταρικο βενζινες αν δεν μενεις διπλα στην δουλεια και τα υπολοιπα καφέδες ? ) . Eνας φαυλος κυκλος οπου ποτε δεν φταιει η μια πλευρα υπάλληλοι & εργοδότες απο το ιδιο εθνος παράγονται μην ξεχνιόμαστε .

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες τους Φανταστικους Ελληνες Εργοδότες ομως , οπου 8 στους 10 ( μην πω 11 στους 10 ) τσακωνοντε με τους υπαλληλους γιατι τους φαγανε ταδε ενσημα , Επισης το 4ε την ωρα και λιγο κορελ και φωτοσοπ σε ελευθερη μετάφραση πως παει ? Κανα 6ωρο ''4ωρο'' ? Με το ενα χέρι να χτυπάς φωτοτυπίες και με το αλλο να φωτοσοπάρεις παράλληλα ? ( για 16ε Χ 5μερο ας πουμε δλδ για κανα 320e τον Μηνα ? Τα οποια θα ειναι κανα κατοσταρικο βενζινες αν δεν μενεις διπλα στην δουλεια και τα υπολοιπα καφέδες ? ) . Eνας φαυλος κυκλος οπου ποτε δεν φταιει η μια πλευρα υπάλληλοι & εργοδότες απο το ιδιο εθνος παράγονται μην ξεχνιόμαστε .

"Μια φορά ήταν ένας τύπος, που οδηγούσε το αμάξι του στην εξοχή. Ερημιές, ησυχία, ΜΠΑΜ! του σκάει το λάστιχο. Ρεζέρβα έχει, γρύλλο δεν έχει.

- “Οχι ρε γαμώτο”, ατυχία, στην ερημιά πού να βρει κάποιον να τον βοηθήσει.

Στο βάθος, μακρυά, βλέπει ενα φως.

Θα πάω εκεί, λέει ο ήρωάς μας, όλο και κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει.

Ξεκινάει λοιπόν, με κατεύθυνση για το σπίτι.

Στην διαδρομή, μονολογεί…

- “Βέβαια, δεν ξέρω ποιόν θα πετύχω εκεί, αλλά στην ερημιά είναι καλοί άνθρωποι, θα βοηθησουν.”

Περπατάει, είναι ένα χιλιόμετρο μακρυά.

- “Τώρα, απο την άλλη θα μου πεις, μπορεί να είναι κανένας παπούς με καμιά γιαγιά, που να ξέρουν αυτοί από αμάξια…”

…γύρω στα 800 μέτρα…

- “Ε, καλα, δεν χρειάζεται να ξέρουν και τίποτα – ένα γρύλλο χρειάστηκα, δεν θα τους κάνει και κόπο…”

…600 μέτρα…

“Δηλαδή! εντάξει – θα τους ενοχλήσω νυχτιάτικα, αλλά εγώ φταίω;! χάλασε δηλαδή το αμάξι κύριε, τι να κάνω; νομίζεις είχα σκοπό να σε ενοχλήσω;”

…300 μέτρα…

- “Ωχ αδελφέ… θα είναι και τίποτα χωριάτες, θα μου σπάσουνε και τα νεύρα, ‘τι θες εδω’ και ‘απο που έρχεσαι’ – λογαριασμό θα σου δώσω ρε φίλε; το αμάξι μου χάλασε, θα μου κάνεις και ανάκριση;”

…100 μέτρα…

- “Αμαν… φαντάσου δηλαδή, να μου βγουν και με καμία καραμπίνα! Να κινδυνέψω, κίολας, με τους κωλόγερους, για έναν παλιογρύλλο!”

…30 μέτρα, ανοίγει την πόρτα της αυλής…

- “Εντάξει, είπαμε! Αλλά όχι και να μου βάλουν την καραμπίνα στα μούτρα! δηλαδή, κύριε, οχι επειδή βρεθήκαμε σε πρόβλημα να μας καβαλησεις κιόλας!”

…φτάνει στην πόρτα, χτυπάει το κουδούνι…

- “Ακου να δεις! Ακου να δεις!! Χρειάστηκε ένας άνθρωπος την βοήθειά τους, να τον απειλήσουν κιόλας! Αλήτες! Βρωμοχωριάτες! Παλιόβλαχοι! Αντε μωρέ ποιός τους έχει ανάγκη τους παλιοκομπλεξικούς! Εναν γρύλλο χρειάστηκα και εγώ! Σιγά δηλαδή!”

…Μια γιαγιάκα ανοίγει δειλά την πόρτα. Βλέπει τον τύπο που είναι έξω φρενών:

“Τι θέλεις παιδάκι μου;” τον ρωτάει ευγενικά

- “ΒΡΕ, ΑΝΤΕ αγαπήσου* ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΓΡΥΛΛΟΣ ΣΟΥ!”

Το Google Εarth επιστρατεύει το υπουργείο Οικονομικών

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
ηθελε και αλλο πιπερι...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες τους Φανταστικους Ελληνες Εργοδότες ομως , οπου 8 στους 10 ( μην πω 11 στους 10 ) τσακωνοντε με τους υπαλληλους γιατι τους φαγανε ταδε ενσημα , Επισης το 4ε την ωρα και λιγο κορελ και φωτοσοπ σε ελευθερη μετάφραση πως παει ? Κανα 6ωρο ''4ωρο'' ? Με το ενα χέρι να χτυπάς φωτοτυπίες και με το αλλο να φωτοσοπάρεις παράλληλα ? ( για 16ε Χ 5μερο ας πουμε δλδ για κανα 320e τον Μηνα ? Τα οποια θα ειναι κανα κατοσταρικο βενζινες αν δεν μενεις διπλα στην δουλεια και τα υπολοιπα καφέδες ? ) . Eνας φαυλος κυκλος οπου ποτε δεν φταιει η μια πλευρα υπάλληλοι & εργοδότες απο το ιδιο εθνος παράγονται μην ξεχνιόμαστε .

και για να δεις ποσο δίκιο είχε ο από πάνω με τον ΓΡΥΛΛΟ.

είναι 8 ώρες την μέρα 5 μέρες την εβδομάδα, το άτομο είναι έμπιστο, και believe με είναι πολύ χαλαρή η δουλειά και είναι και στο κέντρο σε βολικό σημείο.

και οι υπερωρίες extra

Link to comment
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=10276863

Πώς μας πούλησαν και μας αγόρασαν

Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ

εδιτ:

με greek subs

Από 03:22.

Πώς στήνεται το σκηνικό αποκάλυψης και μετά έρχεται ο "Ιησούς"(ξέρετε ποιος) να μας σώσει.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, δεν το ξέρατε αυτό με τις Cayenne?

Έχουν βρωμίσει! Είναι μία η Caynenne κι ένα το Smart.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η μιζέρια μας και η αποτυχία μας είναι ακριβώς αυτό, ότι με ξένα κόλλυβα προσπαθούμε να παίξουμε τους επιτυχημένους.

Αν όλες αυτές οι εταιρίες αντί για Cayenne για να περιφέρονται τα στελέχη τους επένδυαν σε βαν-άκια (γιατί οι περισσότερες Cayenne είναι εταιρικές, με τα γνωστά παραθυράκια που δεν έχουμε δει ποτέ να πιάνονται - η φοροδιαφυγή με κάθε τρόπο είναι ελληνικό επάγγελμα και απορώ που δεν υπάρχει και ΤΕΙ Φοροδιαφυγής), οι ευκαιρίες για ανάπτυξη θα ήταν περισσότερες και ίσως ο αντίκτυπος από την κρίση όχι τόσο έντονος.

Οδεύουμε σαφώς προς 2 ταχύτητες, τους Cayenne, M3 και Smart και τους peugeot 106 του 90 με απόσυρση, και το αστείο είναι ότι το κράτος θα απαιτεί ισάξιο περιβαλλοντιικό φόρο για αυτούς τους δύο (με την εκπληκτική περιβαλλοντική πολιτική που ασκεί και περιορίζεται στα τέλη κυκλοφορίας - αν τα εργοστάσια π.χ. έχουν πνίξει τον Ασωπό στο Cr(VI) αυτό δεν ενοχλεί και πολλούς) :)

Κι αν έχουμε εμείς σύμπλεγμα κατωτερότητας, φανταστείτε τι γίνεται με τους μετανάστες, που διψάνε για να μπουν στο πετσί του επιτυχημένου (και δικαίως, κι εγώ αν πάω σε μια άλλη χώρα θα πάω για επιτυχία, όχι για να δουλεύω ψήστης - τυλιχτής). Τα περισσότερα πολωνικά και βουλγαρικά αυτοκίνητα που βλέπω είναι BMW. Γενικά υπάρχει μια λατρεία με αυτήν την εταιρία, και χωρίς να διαφωνώ ότι είναι καλά αυτοκίνητα, το κακό έχει παραγίνει! Και έτσι κάνω πάσα και σε αυτό το θέμα:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=76650 :p

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

ενα smart εχει 10,500 με 14,000 (δεν βάζω μέσα το Brabus), γιατί να το συγκρίνουμε με το Cayenne που έχει το 8+πλασιο της αξίας του;

Προσωπικά το θεωρώ πανάκριβο αναλογικά με αυτά που προσφέρει.

Δηλαδή αναγκαστικά θα έχεις και δεύτερο αυτοκίνητο για πιο μεγάλο :)

Άλλωστε υπάρχουν και cayenne - ευκαιρίες:

http://www.car.gr/classifieds/cars/?va=&co=&ag=&ca=v&cr=0&bre=&ten=&tr=&rg=&tmi=ν=&do=&fu=&bmi=&hi=&ben=&dt=&c=de&ma=214&tpo=&mo=701&tre=2011&bpo=&bpr=15000&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/642569/

Μέση τιμή μεταχειρισμένου στα 50.000 και βρίσκεις και με 30.000!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.