Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Παντως με ΦΠΑ 23 η 25 % ,δε νομιζω κανενας εμπορος να αγοραζει με τιμολογιο,το λαθρεμποριο θα "χτυπησει" limit up.

Απορω,αυτοι που το σκεφτονται τοσα χρονια σε ποιον πλανητη ζουσαν?

Link to comment
Share on other sites

Στον πλανήτη Ελλάδα όπου ο καθένας σκέφτεται πως να γλιτώσει το ΦΠΑ πάντως όχι. Υποχρέωση είναι όλων μας να πληρώνουμε και να εκδίδουμε απόδειξη. Είναι ένα από τα βήματα που αν δεν είχε ο "Έλληνας" ίσως να μην ήμασταν εδώ σήμερα υπό αυτές τις συνθήκες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λέτε να γίνει τόποτα ; --> http://www.skai.gr/articles/news/finance/%CE%9F%CE%B9%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE03052010/

btw, η βενζίνη πήγε πάνω στην καλύτερη περίπτωση 10λεπτά σε σχεση με χθες ε; λέω να πάω για επισκευή το ποδήλατο αύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αγανακτηση μου εχει χτυπησει κοκκινο.

Ειμαστε η ξεφτυλα ενος κρατους σε ολο της το μεγαλειο.

Και οχι δεν φταινε μονο τα 300 κοπροσκυλα που πληρωνουμε χρυσαφι για να μας πηδ@νε.

Φταιμε κι εμεις που σε περιοδο κρισης προσπαθουμε να πατησουμε πανω στα πτωματα οσων περισσοτερων μπορουμε.

Τα Κ@ΘΙΚΙΑ οι βενζινοπωλες λοιπον γιατι προκειται για χειροτερη πλεον φυλη και απο τους κιτρινο-μπλε με τα ντιζελοκινητα αυξησαν ΞΑΝΑ την βενζινη.

10 ΛΕΠΤΑ στρογγυλα πραγματα... οχι 1-2-3-5... που θα ηταν το αναμενομενο αλλα 10 λεπτα.

Και θα ηταν αναμενομενο αν γινοταν ΜΕΤΑ την καταθεση των νεων νομοσχεδιων... οχι απο τωρα.

Που σημαινει αυτοματως οτι οταν γινει καταθεση των νεων νομοσχεδιων την Τεταρτη θα παρει αλλα 10 λεπτα....

Το σκεφτηκα εν τω μεταξυ να βγαλω φωτογραφιες γιατι το περιμενα σημερα-αυριο να γινει η αυξηση...

Και φυσικα βραδυ... η αλλαγη εγινε σημερα το βραδυ, γιατι το απογιομα που εβαλα βενζινη η τιμη ηταν ιδια με τις τελευταιες ημερες πριν την τελευταια αυξηση....

Δεν εχω τιποτα αλλο να πω.... οργη μονο... γιατι για αλλη μια φορα οι φτωχοι θα γινουν φτωχοτεροι και οι πλουσιοι, πλουσιοτεροι πατωντας πανω στα πτωματα των φτωχων....

Ε, αει στο δι@ολο ολοι τους....

Υ.Γ. Μπορει η δουλεια μου να ειναι 7 χιλιομετρα απο το σπιτι χωρις καποια συγκοινωνια της προκοπης αλλα θα παρω ποδηλατο.

Προτιμω να ιδρωνω μεσα στο λιοπυρι, παρα να τα δινω στα Κ@ΘΙΚΙΑ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

το ποσό των περίπου δεκα λεπτών στην αύξηση της βενζίνης είναι λογικό αν δεις μόνο το νούμερο και όχι το πότε έγινε. γιατί το παρατήρησα και εγώ σήμερα. από όσα βενζινάδικα πέρασα δεν υπήρχε ούτε ένας να κάνει επίδειξη φιλότιμου (και να κολυμπήσει και στο χρήμα) κρατώντας τις χτεσινές τιμές.

χτες το μεσημέρι έβαλα με 1.369 από μια Aegean ( και εμεινα και ευχαριστημένος γιατι δεν υπήρχε φτηνότερος σε ακτινα χλμ) και σήμερα το απόγευμα το ίδιο βενζινάδικο 1.479...κάτσε ρε μεγάλε, πότε πρόλαβε να μετακυλήσει σε εσένα ο νέος φόρος; απλά μας περνάνε για ηλίθιους...δεν υπάρχει άλλη εξήγηση..

τιποτα, ποδήλατα από εδώ και πέρα να κάνουμε γυμναστική...

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί που δουλεύουν πλήρως. Η νέα τιμή πρέπει κανονικά να ισχύσει αφού εφαρμοστούν τα μέτρα και ΑΦΟΥ αδειάσουν οι δεξαμενές τους τις οποίες φουλαραν με την παλιά χονδρική τιμή...

ΜΑΥΡΟ

Το απόγευμα μάλωσα με ένα απο δ' αύτους και του είπα εν ολίγοις ότι είναι κάφρος και ότι δεν ξαναπατάω στο μαγαζί του. Δεν ξέρω αν τελικά μείνει βενζινάδικο να πατήσω αλλά για τις καθημερινές δουλειές, τέρμα το αυτοκίνητο. Ποδήλατο και αρχίζω να καλοβλέπω και κανένα scooterάκι..

Λιγότερα καυσαέρια - περισσότερη γυμναστική....

ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΕ........ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ....:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος αν εχω καταλάβει καλά, από τα μέτρα εξαιρούνται τα σώματα ασφαλείας;;;;

Μήπως γιατί αυτά θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον τυχόν εξαγριωμένο λαο στους δρόμους, και τα στελέχη τους πρέπει να είναι ικανοποιημένα ;

μη το δέσεις και κόμπο αυτό.: http://peiratikoreportaz.blogspot.com/2010/05/blog-post_9290.html

έχε υπόψιν ότι λόγο Σ.Π.Κ. ακόμα και αυτή η κινητοποίηση ''ακροβατούσε'' μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας, Δεν μπορεί να γίνει μαζική γιατί η ''εγκατάλειψη θέσης'' είναι επίσης κολάσιμη, στην αστυνομία και την πυροσβεστική απο όσο ξέρω επίσης δεν είναι σε θέση να απεργήσουν, ενώ το λιμενικό υπάγεται επίσης στον Σ.Π.Κ. αρά ισχύει ότι για τις ένοπλες δυνάμεις. Αυτα για να μη νομίζουμε ότι όλος αυτός ο κόσμος είναι με τον ''πωπό του'' στο βούτυρο. Δές επίσης εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_27/04/2010_399028

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιοι ηλεκτρολύτες; :blink:

εν τω μεταξύ απορία το έχω χρόνια τώρα...τα λαμόγια οι βενζινοπώλες δεν λογοδοτούν πουθενά; αυθαίρετα βάζουν ότι τιμές τους καπνίσει;

Δέν υπάρχει πλαφόν στην τιμή των καυσίμων, το κάθε πρατήριο διαμορφώνει την τιμή όπως θέλει αυτό.

Υποτίθεται ότι λειτουργει ο ανταγωνισμός μεταξύ πρατηρίων, και σου δίνεται το δικαίωμα να επιλέξεις απο πού θα βάλεις βενζίνη....υποτίθεται...

Link to comment
Share on other sites

μη το δέσεις και κόμπο αυτό.: http://peiratikoreportaz.blogspot.com/2010/05/blog-post_9290.html

έχε υπόψιν ότι λόγο Σ.Π.Κ. ακόμα και αυτή η κινητοποίηση ''ακροβατούσε'' μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας, Δεν μπορεί να γίνει μαζική γιατί η ''εγκατάλειψη θέσης'' είναι επίσης κολάσιμη, στην αστυνομία και την πυροσβεστική απο όσο ξέρω επίσης δεν είναι σε θέση να απεργήσουν, ενώ το λιμενικό υπάγεται επίσης στον Σ.Π.Κ. αρά ισχύει ότι για τις ένοπλες δυνάμεις. Αυτα για να μη νομίζουμε ότι όλος αυτός ο κόσμος είναι με τον ''πωπό του'' στο βούτυρο. Δές επίσης εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_27/04/2010_399028

σωστος ο κολτ.(αν και η ορολογια διαφερει λιγο :hehe: )

αστυνομια-λιμενικο-πυροσβεστικη ειναι σωματα ασφαλειας,δηλ υποκεινται σε κανονες στρατιωτικης πειθαρχιας,δηλ δεν επιτρεπεται να απεργουν ουτε να εκφραζονται υπερ/κατα πολιτικου κομματος,και για ορισμενες πραξεις προβλεπονται βαρυτερες ποινες για αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Tsakona

Άρθρο 5

Έννοια των όρων του κώδικα

1. Στον κώδικα αυτό οι ακόλουθοι όροι χρησιμοποιούνται με την εξής σημασία :

α) Στρατός είναι ο ελληνικός στρατός της ξηράς, της θάλασσας και του αέρα και στρατιωτικές υπηρεσίες είναι οι υπηρεσίες που ανήκουν σ΄αυτόν.

β) Στρατιωτικοί είναι όσοι ανήκουν στο στρατό και στο λιμενικό σώμα.

Δεν ανήκουν στον στρατό η αστυνομία και η πυροσβεστική.

Tsakona σε έπιασα αδιάβαστο :hehe:

Έγινε επεξεργασία από VIL
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου μπλέκετε τα στρατά και τα κομάντα ;

Για σώματα ασφαλείας μίλησα.

Συγκεκριμμένη ερώτηση :

Ένας αστυνομικός θα έχει μείωση στο μισθό του μετά τα νεα μέτρα ;

Απορία μου είναι btw. Οχι ρητορικό ερώτημα.

Και καλώς δεν έχει(?) μείωση κάποιος εργαζόμενος που παίζει το τομάρι του για 1000 ευρώ. Μακάρι να είχε και αύξηση.

Απλώς διερωτήθηκα αν υπάρχει μια μεθόδευση της πολιτείας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν καλύτερα οι (ενδεχόμενες) κοινωνικές διαμαρτυρίες, από ενα μη-δυσαρεστημένο αστυνομικό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου μπλέκετε τα στρατά και τα κομάντα ;

Για σώματα ασφαλείας μίλησα.

Συγκεκριμμένη ερώτηση :

Ένας αστυνομικός θα έχει μείωση στο μισθό του μετά τα νεα μέτρα ;

Απορία μου είναι btw. Οχι ρητορικό ερώτημα.

Και καλώς δεν έχει(?) μείωση κάποιος εργαζόμενος που παίζει το τομάρι του για 1000 ευρώ. Μακάρι να είχε και αύξηση.

Απλώς διερωτήθηκα αν υπάρχει μια μεθόδευση της πολιτείας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν καλύτερα οι (ενδεχόμενες) κοινωνικές διαμαρτυρίες, από ενα μη-δυσαρεστημένο αστυνομικό σώμα.

Ναι καλά.... ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΩΣΗ !!

κοίτα : http://www.poepls.gr/ , http://www.poasy.gr/

Και βεβαίως βεβαίως δεν μπορούν να κάνουν και τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαμίρ Αμίν: "Tι θα έλεγα στον γιο του φίλου μου Ανδρέα: ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ" http://ow.ly/1Gvkq

Το σενάριο της δραχμής ξαναπαίζει.

Δεδομένου ότι οι καταθέσεις είναι σε ευρώ και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει (έτσι λένε τα παπαγαλάκια, δεν ξέρω), ενδεχόμενη μεταφορά σε δραχμή θα σημάνει:

1. άμεση υποτίμηση του νομίσματος

2. πάγωμα (λόγω υποτίμησης) εισαγωγών και σταδιακή αύξηση εξαγωγών

Εφ'όσων οι καταθέσεις είναι σε ευρώ, δεν θα υπάρξει και πολύ δυσαρέσκεια, θα είναι ένας τρόπος να αυξηθεί η εσωτερική παραγωγικότητα.

Άλλο ένα (+ για αυτούς, - για εμάς) είναι ότι η εργασία στην Ελλάδα θα γίνει ακόμη πιο φτηνή.

Με ένα τέτοιο σενάριο, αυτοκίνητα, ebay, ταξιδάκια στο εξωτερικό κλπ. είναι κομμένα, αλλά κομμένες θα είναι και οι εισαγώμενες τομάτες. Επίσης η εργασία στο εξωτερικό θα αποδίδει πάλι πολύ περισσότερα χρήματα σε σχέση με την εδώ = νέες γενιές gastarbeiter?

Link to comment
Share on other sites

Όπα

Οι καταθέσεις είναι ΤΩΡΑ σε ευρώ.

Αν αύριο πάμε στην δραχμή οι καταθέσεις θα γίνουν αυτόματα ευρώ σε ισοτιμιά 340,75 δραχμές / ευρώ.

Το ίδιο ΣΚ φυσικά θα παίξει υποτίμηση και θα πάμε χαλαρά στο 500-550 δραχμές / ευρώ (σε σχέση με τους Ευρωπαίους) και μετά ακόμα χειρότερα.

Ο καφές θα έχει 2500 δραχμές.

Ο μόνος τρόπος τα λεφτά να ΜΗΝ γίνουν ευρώ είναι να είναι σε ευρώ σε ξένη τράπεζα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σαμίρ Αμίν: "Tι θα έλεγα στον γιο του φίλου μου Ανδρέα: ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ" http://ow.ly/1Gvkq

δηλαδή τώρα λέμε ότι η οικονομική πολιτική (που επηρρεάστικε από τον Σαμίρ Αμάν) του ανδρίκου ήταν σοφή και καλή?

τι άλλο θα ακούσουμε....

το euro και η Ε.Ε. δεν μας φταίει σε τίποτε. Εμείς τα κάναμε σαν τα μούτρα μας. Όποιος λέει το αντίθετο (ότι φταίνε οι άλλοι δηλαδή) είναι απλά βλάκας και βαλτός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.