Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=25259&catid=3

Ειδα και ενα βιντεο στη Στεφανιδου που εβλεπε η μανα μου...

Ναι,λοιπον σ'αυτο το βιντεο φωναζε μια ΓΟΥΡΟΥΝΑ ,μια ΠΑΛΙΟΦΑΣΙΣΤΡΙΑ ,μια ΑΚΑΡΔΗ (και δεν ντρεπομαι καθολου για οτι λεω) "Καψτε τους ρε" , "Να καειται %#%(*#^ τραπεζικοι".

Τι να πω ρε.Τι να πω.Γελαω με την παρτη μερικων ανθρωπων που διεκδικουν δικαιωματα και ελευθεριες ενω ειναι οι ιδιοι δολοφονοι.Τι να πω και γω και τι να πει κανεις...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VARMMsFjXY4]Καθε μερα πιο λακαμας θα νιωθω[/ame]* που ειμαι Ελληνας...

*Επειδη παντα τα συνδυαζα ολα με τη μουσικη...

:zzz:

Mήπως ήρθε η ώρα να κλειδωθεί το νήμα; Αν όχι, ας αλλάξει τίτλο....

Γιατι να κλειδωθει?Μας κοβουν την πληροφοριση,μας κοβουν τα παντα.Να πουμε τη γνωμη μας δε μπορουμε? (δεν εχω εχθρικο τονο,δεν μου βγαινε αλλιως ομως)

Για αλλαγη ονοματος ισως,αλλα να κλεισει... οχι ρε συ ,ενταξει καπου πρεπει να τα πουμε και εμεις.Αν δεν τα πουμε εδω,που θα τα πουν οι φορουμιτες σε αθλια γκρουπ του facebook?

Εξ'αλλου δεν εχω παρατηρησει καμια ανωμαλια στη σωστη λειτουργια του νηματος. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

εγώ ένα πράγμα έχω στο μυαλό μου...μόνο κάτι τέτοιο θα μας σώσει. αλλά όλοι επαναστάτες του καναπέ είμαστε δυστυχώς..

Μπουρλότο

(δειτε το βίντεο, όσοι δεν έχετε δει την ταινια)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0xO2gqi_ZjY]YouTube - The best of V for Vendetta[/ame]

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανουμε μια πορεια για αυτους που πεθαναν?

με συνθηματα κατα των αναρχικων-αντεξουσιαστων (δηθεν)

Να δουμε θα ειναι αντιπαλοι αυτη τη φορα....

Αν ναι τοτε καλα κανει η αστυνομια και κοπαναει....

Περασα σημερα εξω απο τη marfin...γεματο λουλουδια και κοσμος που εκλαιγε....

Link to comment
Share on other sites

Κανουμε μια πορεια για αυτους που πεθαναν?

dik.jpg

Απαγορεύονται σύμβολα και πανό κομμάτων, οργανώσεων, φορέων - μόνο Ελληνικές Σημαίες

Η Επιτροπή Εθνικής Μνήμης καλεί κάθε Έλληνα και Ελληνίδα το Σάββατο 8 Μαΐου και ώρα 20.00 στην οδό Σταδίου 23, στο σημείο όπου χάθηκαν εντελώς άδικα τέσσερις αθώες ψυχές.Χωρίς φωνές και συνθήματα. Χωρίς κομματικά σύμβολα. Μόνο με αναμμένα κεριά και ελληνικές σημαίες. Όπως αρμόζει στην περίσταση.Όλοι οι Έλληνες ενωμένοι ας στείλουμε το μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση: Να τιμωρηθούν οι ένοχοι του φρικτού εγκλήματος. Δικαιοσύνη Τώρα!"

Επιτροπή Εθνικής Μνήμης

www.inews.gr

http://www.pameevros.gr

http://www.facebook.com/pages/Synken...00415836671989

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα βέβαια είναι και το τι γίνεται απο δω και πέρα. Και να τιμωρηθούν οι δολοφόνοι, οι άνθρωποι πίσω δε θα γυρίσουν... οι επόμενες πορείες είναι το θέμα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πέρσι το Δεκέμβρη (2009), είμασταν κάτι χιλιάδες κόσμος στη πορεία, και 10-20 τσογλάνια, βαλτοί, αναρχικοί, ανεγκέφαλοι, όπως θες πες τους, και σπάγανε και καίγανε δεξιά αριστερά απο τη πορεία. Τράπεζες, μαγαζιά, αυτοκίνητα.

Πάνω απο 2-3 μια φωνή δε βάλαμε... όλοι οι υπόλοιποι ήταν λες και κάνανε βόλτα στο πάρκο. Αντί να μαζευτούμε μια 50αρια εκεί επιτόπου να τους διώξουμε στη καλύτερη, να τους σαπίσουμε στη χειρότερη, περπατούσαμε σα να μη γινόταν τίποτα...

Ε, και μετά 5 λεπτά ήρθαν τα ΜΑΤ και μας ρίμαξαν στο δακρυγόνο.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 2-3 μια φωνή δε βάλαμε... όλοι οι υπόλοιποι ήταν λες και κάνανε βόλτα στο πάρκο. Αντί να μαζευτούμε μια 50αρια εκεί επιτόπου να τους διώξουμε στη καλύτερη, να τους σαπίσουμε στη χειρότερη, περπατούσαμε σα να μη γινόταν τίποτα...

Αυτό. Μα γιατί να μη μπορεί να υπάρχει και στους υπόλοιπους μες τη διαδήλωση αυτη η κοινή λογική? :(

Link to comment
Share on other sites

Δες το και από την άλλη όμως. Γιατί τα ΜΑΤ να αρχίσουν τα δακρυγόνα και να τραμπουκίζουν την πορεία; Δύο διμοιρίες ματ δε μπορούν να κάνουν καλά 15-20 τσογλάνια; Ή μήπως δε μπορούν να ξεχωρίσουν τον διαδηλωτή; Αλλά οι οδηγίες που προφανώς παίρνουν μάλλον δεν λένε τίποτα για προστασία της πορείας.. δεν τους βολεύει τους άνωθεν βλέπεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τη λειτουργία των ΜΑΤ σαν άβουλη-ανεγκέφαλη οντώτητα που εκτελεί εντολές τη γνωρίζουμε εδω και πολλά χρόνια τώρα. Καλώς η κακώς αυτο ο κόσμος που διαδηλώνει δε μπορεί να το αλλάξει άμεσα.

Κινούμενο όμως το συνηδητοποιημένο πλήθος της πορείας, μπορεί να προστατευσει την ουσία της διαμαρτυρίας του απομονόνοντας τους κακοποιούς. Στη τελική πάντα υπάρχουν μερικοι μπροστα μπροστά που ξεχωρίζουν απο το μέγεθος της "παλικαριάς τους" κολλόντας μαγκιές στα ματ... τραβολογόντας ασπίδες πετόντας πράγματα ή βριζοντας-ανοιγοντας συζητήσεις με τα απέναντι "οργανα". Λές και ειναι επιλογή του οργάνου το να τους αφησει να "περάσουν"...

Δε βλέπουμε κάποιους από αυτούς τους παλληκαράδες όμως να κυνηγάνε αυτούς που καταστρέφουν άσχετα πράγματα προκαλώντας πολύ σημαντικότερο πρόβλημα στην ουσία της κινητοποίησης απ ότι τα ίδια τα ΜΑΤ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί, αν εσύ βλέπεις τον άλλο με το μάρμαρο στο χέρι, θα ρισκάρεις να το φας στο κεφάλι και ίσως να σε αφήσει στον τόπο; Οικογένεια έχεις κι εσύ κι οι άλλοι 150.000 στην πορεία. Ο ΜΑΤατζής όμως, έχει και την ασπίδα, και το κράνος και τον εξοπλισμό. Πρέπει να απαιτήσουμε κάποια στιγμή ότι αυτοί που πληρώνουμε να μας προστατεύουν πρέπει να το κάνουν, κι όχι να προστατεύουν τα συμφέροντα τρίτων.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

ματ-κουκουλες-παληκαραδες ,πρωταγωνιστες στο ιδιο εργο καθε φορα!!

φαντασου ομως μια αλλη πορεια....

απο την μια μερια τα ματ και απο την αλλη 100.000 κοσμος να διαδηλωνει ειρηνικα με σωστα συνθηματα κλπ χωρις παρεκτροπες.........

ποιος ειναι αυτος που ΔΕΝ θελει μια τετοια εξελιξη? η καλυτερα ποιος φοβαται κατι τετοιο.......

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι DJD καλα τα λες,αλλα τα ΜΑΤ απ'οσο ξερω δεν ειναι για την προστασια του πολιτη.

Προσωπικο παραδειγμα στην Πλατεια συνταγματος λιγο πριν τα Χριστουγεννα ,μας σταματησαν 10 αλλοδαποι πανω στα σκαλοπατια και ζητουσαν κινητα-λευτα κτλπ.Εγω με 2 φιλους ειχαμε ξεμεινει πιο πισω και πηγαμε σε μια διμοιρια εξω ακριβως απο τον σταθμο του μετρο και 10 σκαλωπατια κατω.Τους ειπαμε οτι αυτη τη στιγμη κλεβουν τους φιλους μας.Βοηθηστε.Εκεινοι τους ειδαν και μας ειπαν απλα "Δεν εχουμε εντολη να κανουμε κατι τετοιο".

Ποια προστασια του πολιτη?Ειναι μια ομαδα ενστολων ατομων που λειτουργουν σαν πιονια μονο και μονο για να "ρυθμιζουν" τις διαδηλωσεις.Αυτο δεν συνεπαγεται οτι θα σε προστατευουν,θα κανουν τα παντα για να "προστατεψουν" τους 300 της Βουλης απο 'σενα.

Περαν τουτων ομως εχουν πληρη γνωση και ξερουν τι θα αντιμετωπισουν αν ενταχθουν σε αυτο το σωμα.Δεν ειναι και τυχαιο που οι περισσοτεροι τους ειναι στρατοτετοιοι,ακαρδοι και "γουσταρουν" εντασεις και ξυλο.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως τα Spread και τα CDS εχουν ξεφύγει....

και για όποιον ενδιαφέρεται για να καταλάβει τι γίνεται με τα ομόλογα και τα τραπεζικά λόμπι να ρίξει εδώ μια ματιά

http://www.analitis.com/index.php?option=com_content&view=article&id=10875:-1&catid=38:ektaanalysis&Itemid=98

Μπορεί κάποιος με περισσότερες οικονομικές γνώσεις να περιγράψει με απλά ελληνικά /μαθηματικά την πορεία ζωής ενός ομολογιακού δανείου σε ένα κράτος ύψους πχ (100δισ), που επεισέρχονται όροι όπως spread, cds κτλ, με τι κριτηρια παίρνονται αποφάσεις (αύξηση επιτοκίου δανεισμού, αναχρηματοδότηση χρέους , που επεμβαίνουν οι κερδοσκόποι κτλ);Ευχαριστώ...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί, αν εσύ βλέπεις τον άλλο με το μάρμαρο στο χέρι, θα ρισκάρεις να το φας στο κεφάλι και ίσως να σε αφήσει στον τόπο; Οικογένεια έχεις κι εσύ κι οι άλλοι 150.000 στην πορεία. Ο ΜΑΤατζής όμως, έχει και την ασπίδα, και το κράνος και τον εξοπλισμό. Πρέπει να απαιτήσουμε κάποια στιγμή ότι αυτοί που πληρώνουμε να μας προστατεύουν πρέπει να το κάνουν, κι όχι να προστατεύουν τα συμφέροντα τρίτων.

Δε διαφωνώ οτι θα πρέπει να απαιτήσουμε να κάνουν τη δουλειά τους.

Λέω τι θα μπορούσε να κάνει άμεσα το πλήθος που διαδηλώνει απο τη στιγμή που.

α) Πολλοί κανουν ήδη παλικαριές.

β) Οι ταραξίες οπως λέγεται λουλάχιστον ειναι λίγοι και οι διαδηλωτές πολλαπλάσιοι x100 ή x1000 πολλές φορές... Οπότε δε μιλάμε για έναν να πάει μονος του να φάει το κεφάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδί, αν εσύ βλέπεις τον άλλο με το μάρμαρο στο χέρι, θα ρισκάρεις να το φας στο κεφάλι και ίσως να σε αφήσει στον τόπο; Οικογένεια έχεις κι εσύ κι οι άλλοι 150.000 στην πορεία. Ο ΜΑΤατζής όμως, έχει και την ασπίδα, και το κράνος και τον εξοπλισμό. Πρέπει να απαιτήσουμε κάποια στιγμή ότι αυτοί που πληρώνουμε να μας προστατεύουν πρέπει να το κάνουν, κι όχι να προστατεύουν τα συμφέροντα τρίτων.

Κοιτα ένα σχόλιο που αλιέυσα απο εδώ: http://www.capital.gr/Articles.asp?id=963176

Ημουν πιτσιρικι οταν στην προσπαθεια του ο καλτεζας να καψει μια κλουβα αστυνομικους με μολοτωφ σκοτωθηκε και ξεσηκωθηκαν οι παντες. Περυσι καψαμε την αθηνα γιατι σκοτωθηκε ενας δικος μας. Οι αλλοι δεν μετρανε, ειναι μερη του συστηματος. Πλεον τις μολοτωφ και τις πετρες τις ριχνω για πλακα.Βλεπεις λειπει ο κυριοτερος ανασταλτικος παραγοντας. Ο ΦΟΒΟΣ. Ακομα και αστυνομικος να με πιασει εχω το δικαιωμα να του τις ριχνω στα πλαισια της <αντιστασης>, αν τις φαω και τον πιασει η καμερα θα χασει την αλλη μερα την δουλεια του, απο την ωμη βια της εξουσιας απεναντι στον λαο. Εξαλου δεν βλεπεις , ολοι μαζι μας ειναι, κοινωνια, μμε,δημοσιογραφοι, κκε,συριζα,παμε,ανθρωπιστικες οργανωσεις, στοχαστες, διανοουμενοι...Οτι και να γινει θα φταινε οι μπατσοι(γελια). Τι πιστευω? Κοιτα παντα φταινε οι αλλοι και σε τελικη αναλυση οποιος δεν ειναι μαζι μας ειναι εναντιον μας . Παντως η αληθεια ειναι οτι αν θελανε σε μια βδομαδα μας ειχαν ξεπαστρεψει.Και γω μην νομιζεις αν δω τα σκουρα την εχω κανει, ηρωες στον χωρο μας μετρημενοι ειναι να φτασουν μεχρι τελους. (απο κουβεντα με τον φιλο μου τον χαρη, <κουκουλοφορο>)

Η σήψη δεν κάνει διακρίσεις. Και το επιχείρημα ότι ''άλλος πληρώνεται για αυτό οπότε άστον να κουρευεται'' με το συμπαθειο κιόλας αλλά μου κάνει το ίδιο με το ''άστους να καούνε τους παλιοαπεργοσπάστες''

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα αυτό σαν επιχείρημα. Ρε συ, στην πορεία είναι όλος ο κόσμος, από την μάνα μου και τον πατέρα μου που είναι 65, από 15χρόνους μαθητές καθώς και 75άρηδες συνταξιούχους. Ναι λαϊκίζω τώρα, αλλά έτσι είναι. Δε μπορείς να περιμένεις αυτούς τους ανθρώπους να έρθουν αντιμέτωποι, έχουν κατέβει να κάνουν μια διαδήλωση. Από την άλλη έχεις όργανα της ελληνικής κοινωνίας που πληρώνονται από τους φόρους μας για να κάνουν ακριβώς αυτό, να προασπίζουν και να προστατεύουν την ελευθερία που έχεις να βγεις στον δρόμο να διαμαρτυρηθείς για αυτά που συμβαίνουν. Είναι παράλογο να απαιτώ να κάνουν την δουλειά τους; Θα μου πεις, και με το δίκιο σου, το πρόβλημα σου είναι ότι οι ΜΑΤατζήδες δεν κάνουν την δουλειά τους; Το πρόβλημα μου είναι ότι κανείς που έχει εξουσία δεν κάνει την δουλειά του, και μάλλον θα καταλήξουμε τι ήταν πρώτο.. το αυγό ή η κότα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αυτοι που πεταξαν τις μολοτοφ δεν ηταν αναρχικοι αλλα φασιστες δειλοι και δολοφονοι...Οποιος φοραει κουκουλα δεν σημαινει οτι ειναι και αναρχικος η οποιος σπαει βιτρινες.. κατω απο την κουκουλα μπορει να κρυβεται ο οποιοσδηποτε γι αυτο και δεν θα γινουν συληψεις η δεν θα βρεθουν ποτε ποιοι ειναι γιατι δεν τους συμφερει! Τους χρειαζονται για να στηνουν πιο ευκολα την προπαγανδα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις πρόσφατες πολυεπισωδιακές διαδηλώσεις πάντως, ο μεγαλύτερος όγκος του πλήθους είναι σχετικά νεαροί 18-30kati.

Και με τη λογική του ότι οι Διαδηλωτές είναι μερικές δεκάδες χιλιάδες ενώ οι ταραξίες 20-30, δεν απαίτησε κανείς από το 15χρονο ή από τη μεσήλικη μητέρα να τα βάλει με αυτούς.

Έγινε επεξεργασία από kaynd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε αν ηταν αναρχικοι.Το θεμα ειναι οτι και ενας "αναρχικος" δεν παει να πει οτι επειδη ειναι πολτικα συνειδητοποιημενος,γιατι να λεμε την αληθεια ειναι μια ομαδα ατομων που εχουν μια συνειδηση των πραγματων,ξερει και μεχρι που ειναι τα ορια του.Οι περισσοτεροι φανατιζονται και περα απο το σπασιμο γυαλιων παιρνουν σβαρνα και ανρθωπους χωρις να το χουν καταλαβει καλα καλα μεσα στην οργη που τους διακατεχει.Οργη για το κρατος και τα οργανα του.Οργη για οτιδηποτε....:sick:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.