Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

150K είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό για τέτοια πτήση.

Και με απλό αεροπλάνο της γραμμής να πέταγε θα έκαναν φασαρία πως ταξίδεψε πρώτη θέση (όπως είχε γίνει παλιά, δεν θυμάμαι με πιο στέλεχος της κυβέρνησης όμως)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει λίγο κλασσική Ελληνική υπερβολή…

με ωριαίο πτητικό κόστος περί τις 6.000 ευρώ, πραγματοποιώντας με την συνοδεία του, μεταξύ των μελών της οποίας και ο μεγαλύτερος γιος του, ένα ταξίδι κόστους 150.000 ευρώ! Ένα ιλιγγιώδες ποσό στο οποίο δεν περιλαμβάνονται τα τέλη στάθμευσης και απογείωσης, τα οδοιπορικά και τα έξοδα διανυκτερεύσεων του πληρώματος.

6.000 / ώρα και με πτήση 9 ώρες + 9 ώρες = 18 χ 6.000 = 108.000

Και χωρίς τέλη, οδοιπορικά, διανυκτερεύσεις πως βγαίνει το 150.000άρι?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει λίγο κλασσική Ελληνική υπερβολή…

6.000 / ώρα και με πτήση 9 ώρες + 9 ώρες = 18 χ 6.000 = 108.000

Και χωρίς τέλη, οδοιπορικά, διανυκτερεύσεις πως βγαίνει το 150.000άρι?

Συν οτι το 6000 είναι σε δολάρια (σε ότι ιστοσελίδα εχω κοιτάξει για private jet charter)

Αρα μιλάμε για 75κ ευρό

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παίδες πρόκειται για υπερβολή.

Ας πούμε ότι κόστισε 50Κ.

Αν δηλ. η γραμματέας της υπουργάρας έκλεινε ενα εισητήριο business class (1000 ευρω για ευρώπη - 3000/5000 για υπερατλαντικό) τι θα συνέβαινε ;

Μήπως θα του έπεφτε ο πωπός του υπουργού ;

Ούτε στην ουρά για check -in θα καθόταν, ούτε θα περίμενε με την πλέμπα για επιβίβαση στη θύρα.

Θα έμπαινε η λιμουζινάρα του στην πίστα, θα τον άδειαζε στην αίθουσα VIP να μπεκροφάει, και λίγο πριν την απογείωση θα τον πήγαινε κάτω από το αεροπλάνο για να παει στα τσακίδια.

Πολύ κουραστικό ε ;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παίδες πρόκειται για υπερβολή.

Ας πούμε ότι κόστισε 50Κ.

Αν δηλ. η γραμματέας της υπουργάρας έκλεινε ενα εισητήριο business class (1000 ευρω για ευρώπη - 3000/5000 για υπερατλαντικό) τι θα συνέβαινε ;

Μήπως θα του έπεφτε ο πωπός του υπουργού ;

Ούτε στην ουρά για check -in θα καθόταν, ούτε θα περίμενε με την πλέμπα για επιβίβαση στη θύρα.

Θα έμπαινε η λιμουζινάρα του στην πίστα, θα τον άδειαζε στην αίθουσα VIP να μπεκροφάει, και λίγο πριν την απογείωση θα τον πήγαινε κάτω από το αεροπλάνο για να παει στα τσακίδια.

Πολύ κουραστικό ε ;

Θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά όπως είπα και πριν, λίγους μήνες πριν κάποιο στέλεχος της κυβέρνησης (δεν θυμάμαι ποιο) πέταξε με αεροπορική εταιρία και επί 2 μέρες γινόταν χαμός γιατί πέταγε πρώτη θέση! (Το αστείο είναι ότι δεν είχε κλήση αυτός πρώτη θέση αλλά η αεροπορικές εταιρίες έχουν σαν πολίτικη υπουργούς κτλπ να τους αναβαθμίζουν σε πρώτη)

Υ.Γ. Δεν θέλω να υπερασπιστώ κανένα από αυτά τα λαμογια αλλά βρίσκουμε ώρες ώρες ασήμαντα θέματα για να τους κατηγορήσουμε .

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε ψιχαλίζει, σας φτύνουν κύριοι...

Ανεπιθύμητοι στο Μεσολόγγι - NEWS247

Όπως δείχνει και το βίντεο του ΟnΑirΝews, οι πολίτες φώναξαν "είστε κλέφτες" και "άθλια υποκείμενα είστε ανεπιθύμητοι στην πόλη μας".
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το deptocracy και ομολογώ πως μερικά πράγματα δεν τα φανταζόμουν. Αυτός ο καθηγητής οικονομικών τα εξήγησε ωραία.

Και ερχόμαστε στην ελληνική πραγματικότητα,εχθές είχε ανατροπή και ήταν ο μόνος λόγος που αποφάσισα να το γράψω στο dvd ώστε να δω σήμερα τι θα πει ο καθηγητής οικονομικών που μίλησε και στο deptocracy.

Αρχίζω και βλέπω την Α. και κλασσικά ο john pretenter ευλογούσε τα γένια της παράταξης και να πετάγεται συνέχεια μην την θίξουν, μετά απο πολύ Fast Forward γιατί οι πολιτικοί απλά έχουν καταντήσει ξεφτίλες στην καλύτερη φτάνει η στιγμή να μιλήσει ο καθηγητής.

Και εδω αρχίζουν οι μέγιστοι ελληνάρες πολιτικο-δημοσιογράφοι που γνωρίζουν-έχουν γνώμη για τα πάντα. Ενω τους αναλύει με λίγα λόγια τι πρέπει να γίνει κάτα την γνώμη του (ότι έγινε στο Ισημερινο ουσιαστικά) άρχισαν οι γνωστοί ξεφτίλες των παραθύρων να πετάγονται και να του λένε τι είναι αυτά που λες, δεν γίνονται θα χρεοκοπήσει η χώρα πως θα πληρωθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι κτλ, μα ρε ξεφτίλες έχουμε ήδη χρεοκοπήσει σαν χώρα-κοινωνία, εγω είμαι απλήρωτος 3 μήνες και αυτοί λένε αν ο δημόσιος δεν θα πάρει τον μισθό στην ώρα του ακριβώς.

Στο τέλος δε ο john pretenter με ένα γελάκι τον κλείνει στεγνά λέγοντας ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν αυτά (γιατί μάλλον πονάνε και μην τυχόν και ξυπνήσει ο κόσμος) και τελειώνει την εκπομπή. Ο χώρα που γέννησε την δημοκρατία εν έτη 2011, τέτοια δημοκρατία των ΜΜΕ,αστυνομίας, πολιτικής ούτε στην κατοχή

Το μόνο ευχάριστο αυτή την στιγμή είναι ότι γίνετε μια προσπάθειαί να φτιαχτεί αυτός ο λογιστικός έλεγχος. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει ακόμα ένα πολιτικός όπως στον ισημερινό να βάλει τον λαο του πάνω απο τα συμφέροντα και να πετάξει τα λαμόγια έξω

Έγινε επεξεργασία από nobig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ταμερλάνε, αν και συμφωνώ 1000% πως αυτοί οι λαλάκες θα πρέπει αν δίνουν το παράδειγμα πρώτοι, δεν ξέρω αν θα του στοίχιζε και ΤΟΣΟ πιο φθηνά να πετάξει με ΟΑ, Delta, κλπ εν τέλη μιας και αυτοι πάνε παντού με μια συνοδεία απο 10-15 άτομα στο χαλαρό (μην με ρωτήσεις ΤΙ κάνουν οι 10-15 αυτοί, απλά ξέρω πως υπάρχουν), και σαν άθροισμα δεν ξέρω πόσο πιο κάτω θα έβγαινε.

Αν και θα ξαναπώ πως φυσικά ΔΕΝ τους σιγοντάρω, και αμι τι άλλο για τα μάτια του κόσμου όφειλε να πετάξει commercial ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λυπηρο με την ολη κατασταση ειναι οτι η κοινωνια εχει συνηδειτοποιησει κ εξαγριωθει με το κοινωνικοοικονομικο συστημα και δυστυχως δεν εχει αλλαξει κατι ουσιαστικο.

ειλικρινα δεν γνωριζω που θα φτασει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά ΔΕΝ έχει αλλάξει και ΔΕΝ θα αλλάξει όπου τους αγγίζει.

Είδες να κοπούν τίποτα δαπάνες? οι 534892 μισθοί? οι 932131 υπάλληλοι της Βουλής, να αρθεί το άσυλο, να γίνει καμία ουσιαστική αλλαγή?

@@

όπως είπε πιο πάνω και ο Ταμερλάνος, οι συνταξιούχοι των 450 και οι νέοι των 600 ευρώ έχουν φάει για άλλη μια φορά την γιούτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μονο αυτοι γιατι εγω κ εσυ δεν την τρωμε, αλλοι που ειναι διπλα μας?

Παντα ως κρατος ειμασταν δημοκρατικο με αριστερες καταβολες. Το δημοσιο για εμας ηταν το σπιτι που μας φυλαγε απτο ῾κακο λυκο῾. Ελα ομως που το κρατος μεγαλωνε ελεω βολεματος=ψηφος, που τελικα κανεις δεν εμπαινε στην διαδικασια να το διαχειριστει (κλασικο προβλημα σε account managers, η προιστορια ενος λογαριασμου κ το φιδι που πρπει να βγαζουν οι επομενοι).

οικογενειες και γενιες εχουν αναπτυχθει εκει μεσα, ψηφοι... ειναι πολυ δυσκολο να φυγει το λιπος, μιας κ φευγουν ψηφοι, αρα δημιουργειτε μια βραχυπροθεσμη αποσταθεροποιηση του κρατους.

Αυτοι, αυτο θελουν να αποφυγουν, αλλα αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν γινεται. Το θεμα στην εκαστοτε κυβερνηση ειναι να μην σπασουν τα αυγα πανω τους..

Αλλα δυστυχως με αυτη τη λογικη δημιουργειται κοινωνικη φουσκα, αν δεν της σπασουν αυτοι ελεγχομενα, θα σπασει απο μονη της, αυτο που με λυπει ειναι η αντιδραση του καθενος μετα.

Αλλοι θα ειναι σχετικα ΟΚ αλλα οι περισσοτεροι θα ειναι βανδαλοι, αλλοι φασιστες, αλλοι μπαχαλακιδες κ αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν ο λαος ειναι μαθημενος κ κοινωνικα ωριμος να δεχτει και να διαχηριστει σωστα τετοια φαινομενα ή θα κοιταξει ο καθεις την παρτη του, θα αμπαρωθει, θα καννιβαλιστει κ εν συνεχεια θα ερθει μετα ενα rockefeller/friedman institute να μας "ἁναδιαμορφωσει", αυτο με ανησυχει..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.