Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πωπω.. με πιάνει κατάθλιψη τις περισσότερες φορές που διαβάζω αυτό το thread.

Για εμένα τα πράγματα είναι απλά, πριν 3 μήνες είχαμε όλοι μας εδώ να κάνουμε μια επιλογή.

Είτε να ψηφίζαμε κάποιον που ΞΕΡΑΜΕ ότι έλεγε ψέματα, ΞΕΡΑΜΕ ότι δεν ήταν να τον εμπιστευτούμε, ΞΕΡΑΜΕ την σαπίλα που έσερνε πίσω του και ΞΕΡΑΜΕ ότι αυτό δεν θα ήταν καλό για την χώρα.

Είτε να ψηφίζαμε κάποιον που έφερνε πίσω του ΦΡΕΣΚΟ αέρα, ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ αν θα τα κατάφερνε, ΔΕΝ είμασταν σίγουροι για τίποτα, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν διαφορετικός.

Είτε να ψηφίζαμε κάτι άλλο, που μπορεί να είχε πολύ σαπίλα, μπορεί να ήταν φρέσκο, μπορεί να τα έλεγε πολύ καλά, μπορεί να συμφωνούσαμε μαζί του απόλυτα, αλλά σίγουρα δεν θα έβγαινε πρώτο, και σίγουρα δεν θα έκανε κάποια αλλαγή.

Τώρα, δεδομένου ότι ήδη είμασταν κοντά στο μηδέν, έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε αυτή την επιλογή μας σωστά, χωρίς συναισθηματισμούς και εγωισμούς.

Και τι κάναμε? Βγάλαμε πρώτο τον Σαμαρά.. Ε λοιπόν, σόρρυ, αλλά όποιος δεν ψήφισε την μία και μοναδική περίπτωση που υπήρχε κάτι να αλλάξει, παρακαλείται να μην κάθεται να κλαίγεται.

Φοβηθήκατε, "ψαρώσατε", πιστέψατε ότι την επόμενη μέρα η κόλλαση θα έπεφτε στην Ελλάδα όπως μας έλεγαν τα media, βάλατε μπροστά ψευτοδιλλήματα, σκαλώσατε σε προβληματάκια, αντί να συγκεντρωθείτε στα σημαντικά ζητήματα.. Ε τώρα λουστείτε τα...

Άιντε, group therapy το κάναμε εδώ μέσα.

(Και το ότι δεν είμαι στην Ελλάδα σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να γράφω εδώ μέσα)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

δεν έχετε καταλάβει το πνεύμα με το οποίο τα λέω αυτά, καθώς νομίζετε ότι γουστάρω ο κόσμος να παίρνει 500... Γουστάρω όμως να παίρνει 500 αντί για 0... Δεν θέλω ανεργία... Προτιμάς λοιπόν μια οικογένεια να παίρνει 0 ή να δουλεύει μάνα πατέρας και να βγαίνει 1 χιλιάρικο;

Νομίζω ότι εσύ δεν έχεις καταλάβει τι θέλεις, αλήθεια, πως μπορείς στα περισσότερα ποστς σου εδώ να λες ότι θέλεις να ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ τουλάχιστον 200.000 Δ.Υ. και από την άλλη να ποστάρεις το από πάνω??????????

Πως ακριβώς περιμένεις αυτοί οι 200.000 που παίρνουν τώρα κάποια χρήματα και τα δίνουν στην αγορά (και ενίοτε στο Φαρμακοποιό πατέρα σου) να βρουν δουλειά όταν είοναι 50++ χρονών και δεν έχουν μάθει να κάνουν κάτι άλλο στην ζωή τους και πως περιμένεις να συνεχίσουν που και που να δίνουν χρήμα στην αγορά (και ενίοτε στον πατέρα σου)?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εσύ δεν έχεις καταλάβει τι θέλεις, αλήθεια, πως μπορείς στα περισσότερα ποστς σου εδώ να λες ότι θέλεις να ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ τουλάχιστον 200.000 Δ.Υ. και από την άλλη να ποστάρεις το από πάνω??????????

Πως ακριβώς περιμένεις αυτοί οι 200.000 που παίρνουν τώρα κάποια χρήματα και τα δίνουν στην αγορά (και ενίοτε στο Φαρμακοποιό πατέρα σου) να βρουν δουλειά όταν είοναι 50++ χρονών και δεν έχουν μάθει να κάνουν κάτι άλλο στην ζωή τους και πως περιμένεις να συνεχίσουν που και που να δίνουν χρήμα στην αγορά (και ενίοτε στον πατέρα σου)?

Ο φαρμακοποιός κόβεται τελευταίος.

Link to comment
Share on other sites

άσε μας ρε Myralis με την υποστήριξη που δείχνεις στους Δ.Υ.. Η ανεργία που έχουμε αυτή τι στιγμή οφείλεται ΚΑΙ στους Δ.Υ. και το καρκίνωμα που έχουν δημιουργήσει...που για να ανοίξεις επιχείρηση πρέπει να περάσεις από 200 υπηρεσίες να λαδώσεις και ΑΝ ανοίξεις την επιχείρηση...που για αυτούς (τους άεργους για να μην παρεξηγηθώ, που με έχετε παρεξηγήσει αλλά λίγο με νοιάζει) πληρώνουμε αυτή τη στιγμή φόρους για το 2013 και το 2014...

Πως περιμένω? Με ιδιωτική πρωτοβουλία...Το άνοιγμα ιδιωτικών επιχειρήσεων, βιοτεχνιών, βιομηχανιών που ο επιχειρηματίας θα τα βγάζει από τον λογαριασμό της τραπέζης του και θα τα δίνει στους εργαζόμενους...όχι από τους Δ.Υ. που το κράτος δανείζεται από την ΕΚΤ (ή οπουδήποτε) και μετά τα πληρώνω κερατιάτικα...

Ο πατέρας μου μιας και το ανέφερες έχει να πληρωθεί από ταμεία χρόνο και βάλε και θα μου πεις ότι δίνει λεφτά ο κόσμος στο Φαρμακείο...Αλήθεια, ο πατέρας σου σαν δάσκαλος πληρωνόταν κάθε μήνα ή όχι; (μιας και βάλαμε τους πατεράδες)..Όσες φορές δεν πληρωνόταν ο πατέρας μου και μετά έπρεπε να καλύψει επιταγές κλπ δανειζόταν για το μπου....ο για κράτος, και θα μου πεις μετά να λυπηθώ τον 50άρη που δεν ξέρει τίποτα άλλο από το να βάζει σφραγίδες και να διαβάζει sportday, και πέρνει από 800 έως 2000 επειδή είχε βύζμα;; Όχι φίλε, οι συγκεκριμένοι στην πυρά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια να λέγεται το κόστος εργασίας στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλό σε ορισμένες κατηγορίες.

Π.χ. όταν ο φρέντος στον φέρνει 5 ευρώ, το κλαμπ σάντουιτς πιθανώς 8-9 ευρώ, και το φαγητό το άτομο 20-25 ευρώ στην καλή περίπτωση, κάτι δεν πάει καλά.

Δεν λέω, να υπάρχουν και οι γκουρμέ γεύσεις, αλλά για τα απλά πράγματα τα κόστη είναι παράλογα.

Το ίδιο και στο supermarket. Τα περισσότερα προϊόντα είναι πιο ακριβά από την Αγγλία. Σε ειδικές δε κατηγορίες, η διαφορά είναι μεγάλη, π.χ. γάλα, ψωμί κλπ.

Το κακό είναι ότι η προσγείωση ήταν απότομη, και αυτές οι αναγκαστικές προσγειώσεις έχουν μεγάλο αντίκτυπο στους δείκτες της ανεργίας.

Πάντως προσωπικά συμφωνώ με Μυρ-αλής. Έπρεπε να τα παίξουμε όλα για όλα. Το αποτέλεσμα θα έιναι το ίδιο, έιτε αργός θάνατος, είτε ξαφνικός. Όλα για όλα με εκβιασμό στην ευρωζώνη ότι γεια σας, τυπώνουμε δραχμή, και πάρτε ένα κραχ τύπου 1929 να γουστάρετε. Και να πηδάνε μετά τα γκόλντεν μπόυς από τους πύργους των Βρυξελλών του γιουροπήαν κουόρτερ.

Link to comment
Share on other sites

άσε μας ρε Myralis με την υποστήριξη που δείχνεις στους Δ.Υ.. Η ανεργία που έχουμε αυτή τι στιγμή οφείλεται ΚΑΙ στους Δ.Υ. και το καρκίνωμα που έχουν δημιουργήσει...που για να ανοίξεις επιχείρηση πρέπει να περάσεις από 200 υπηρεσίες να λαδώσεις και ΑΝ ανοίξεις την επιχείρηση...που για αυτούς (τους άεργους για να μην παρεξηγηθώ, που με έχετε παρεξηγήσει αλλά λίγο με νοιάζει) πληρώνουμε αυτή τη στιγμή φόρους για το 2013 και το 2014...

Πως περιμένω? Με ιδιωτική πρωτοβουλία...Το άνοιγμα ιδιωτικών επιχειρήσεων, βιοτεχνιών, βιομηχανιών που ο επιχειρηματίας θα τα βγάζει από τον λογαριασμό της τραπέζης του και θα τα δίνει στους εργαζόμενους...όχι από τους Δ.Υ. που το κράτος δανείζεται από την ΕΚΤ (ή οπουδήποτε) και μετά τα πληρώνω κερατιάτικα...

Ο πατέρας μου μιας και το ανέφερες έχει να πληρωθεί από ταμεία χρόνο και βάλε και θα μου πεις ότι δίνει λεφτά ο κόσμος στο Φαρμακείο...Αλήθεια, ο πατέρας σου σαν δάσκαλος πληρωνόταν κάθε μήνα ή όχι; (μιας και βάλαμε τους πατεράδες)..Όσες φορές δεν πληρωνόταν ο πατέρας μου και μετά έπρεπε να καλύψει επιταγές κλπ δανειζόταν για το μπου....ο για κράτος, και θα μου πεις μετά να λυπηθώ τον 50άρη που δεν ξέρει τίποτα άλλο από το να βάζει σφραγίδες και να διαβάζει sportday, και πέρνει από 800 έως 2000 επειδή είχε βύζμα;; Όχι φίλε, οι συγκεκριμένοι στην πυρά...

Κάποιοι άλλοι τους διόρισαν εκεί, εσύ θέλεις να τιμωρηθούν αυτοί που έβαλαν το βύσμα, και όχι αυτοί που τους διόρισαν. Sorry, αλλά κοιτάς λάθος στόχο, άλλοι πρέπει να τιμωρηθούν και να πληρώσουν.

Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για τις σφραγίδες και τις 200 υπηρεσίες όπως δεν φταίει ο πατέρας σου αν το φάρμακο είναι ακριβό ή δεν κάνει καλή δουλειά, αυτό τους είπαν να κάνουν, αυτό κάνουν, φταίει το Κράτος, οι πολιτικοί που το διαμόρφωσαν έτσι. Φταίνε βέβαια για το λάδωμα, και λύση υπάρχει, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.

Ποια ιδιωτική πρωτοβουλία?? Υπάρχει σάλιο για τέτοια τώρα? Η εννοείς Ιδιωτική Πρωτοβουλία, με επιδοτήσεις από Κράτος/ΕΕ? Αυτά δηλαδή που εγώ θεωρώ ότι μας έφτασαν εδώ, αφού έπαιρναν επιδοτήσεις για πολλά χρόνια, με επιχειρήσεις μαϊμου???

Από ταμεία δεν πληρώνεται, θα πληρωθεί όμως για ότι δεν καλύπτουν τα ταμεία (depon, τραυμαπλαστ, θερμόμετρα και ότι άλλο φέρνει ένα φαρμακέιο), πενταροδεκάρες θα μου πεις, αλλά τι να κάνουμε? Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για αυτό ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ.

Μια χαρά πληρώνεται ο πατέρας μου (αν και του κόβουν συνέχεια), αλλά ξέρω ότι δεν έβαλε βύσμα, περίμενε καιρό στην επιτιρίδα, και διορίστικε. Όταν γεννήθηκα (και για κάμποσο καιρό πριν και μετά) δούλευε και έμενε μακριά από το σπίτι του , όσπου τελικά ηρθε κοντά. Δουλευει, αγχώνεται, "παράγει", δεν κάνει ιδιαίτερα (σε γυμνάσιο ήταν, τι ιδιαίτερα να κάνει anyway) και πληρώνεται, δεν βλέπω πρόβλημα με αυτό.

Κανένας στην πυρά από αυτούς που το έκαναν από ανάγκη, στην πυρά οι ιθύνοντες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι άλλοι τους διόρισαν εκεί, εσύ θέλεις να τιμωρηθούν αυτοί που έβαλαν το βύσμα, και όχι αυτοί που τους διόρισαν. Sorry, αλλά κοιτάς λάθος στόχο, άλλοι πρέπει να τιμωρηθούν και να πληρώσουν.

Μικρό ψάρι μεγάλο ψάρι το ίδιο μου κάνει εμένα, τιμωρία για όλους...καμία λύπηση.

Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για τις σφραγίδες και τις 200 υπηρεσίες όπως δεν φταίει ο πατέρας σου αν το φάρμακο είναι ακριβό ή δεν κάνει καλή δουλειά, αυτό τους είπαν να κάνουν, αυτό κάνουν, φταίει το Κράτος, οι πολιτικοί που το διαμόρφωσαν έτσι. Φταίνε βέβαια για το λάδωμα, και λύση υπάρχει, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.

Δεν ξέρεις μία πως δουλεύει το δημόσιο. άπαξ και κάνεις καταγγελία κατά του δημοσίου, αυτή θα εκδικαστεί μετά από πολλααααα χρόνια, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις και άμα θες να ανοίξεις επιχείρηση αυτή δεν θα ανοίξει. Συμπέρασμα; Στην πυρά πάλι.

Ποια ιδιωτική πρωτοβουλία?? Υπάρχει σάλιο για τέτοια τώρα? Η εννοείς Ιδιωτική Πρωτοβουλία, με επιδοτήσεις από Κράτος/ΕΕ? Αυτά δηλαδή που εγώ θεωρώ ότι μας έφτασαν εδώ, αφού έπαιρναν επιδοτήσεις για πολλά χρόνια, με επιχειρήσεις μαϊμου???

Είπα εγώ τίποτα για επιδότηση από το κράτος; Τέτοιες επενδύσεις να μου λείπουν. Να έρθει η Samsung π.χ. να ανοίξει εργοστάσια με 100% δικά της λεφτά, και μετά να πληρώνει εργαζόμενους.. Σε μικρότερο σκέλος να έρθει κάποιος με ένα κεφάλαιο και αντί να χτίσει σπίτι να τα επενδύσει σε μια ιδέα, επιχείρηση, βιοτεχνία whatever.

Από ταμεία δεν πληρώνεται, θα πληρωθεί όμως για ότι δεν καλύπτουν τα ταμεία (depon, τραυμαπλαστ, θερμόμετρα και ότι άλλο φέρνει ένα φαρμακέιο), πενταροδεκάρες θα μου πεις, αλλά τι να κάνουμε? Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για αυτό ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ.

και οι δύο φταίνε.. Οι μεν γιατί ζήτησαν θεσούλα και οι άλλοι γιατί την έδωσαν...Τα λεφτά για τα depon κλπ δεν φτάνουν να καλύψουν τις επιταγές για ακριβά φάρμακα..Έρχεται λοιπόν η φαρμακαποθήκη σου ζητά 4000 ευρώ τα οποία περίμενες από τον ΟΠΑΔ, παίρνεις τα @@ και μετά τι κάνεις για να μην γραφτείς στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ; Δεν ξέρεις τα νούμερα που παίζονται οπότε άστο με το φαρμακειο...Και δεν είναι μόνο το φαρμακείο, στο γραφείο που δουλεύει ο αδερφός το κράτος δεν πληρώνει για τις μελέτες που κάνει το γραφειο, και συνεπώς είναι απλήρωτος 3 μήνες...

Μια χαρά πληρώνεται ο πατέρας μου (αν και του κόβουν συνέχεια), αλλά ξέρω ότι δεν έβαλε βύσμα, περίμενε καιρό στην επιτιρίδα, και διορίστικε. Όταν γεννήθηκα (και για κάμποσο καιρό πριν και μετά) δούλευε και έμενε μακριά από το σπίτι του , όσπου τελικά ηρθε κοντά. Δουλευει, αγχώνεται, "παράγει", δεν κάνει ιδιαίτερα (σε γυμνάσιο ήταν, τι ιδιαίτερα να κάνει anyway) και πληρώνεται, δεν βλέπω πρόβλημα με αυτό.

Κανένας στην πυρά από αυτούς που το έκαναν από ανάγκη, στην πυρά οι ιθύνοντες.

Μπράβο του και καλά κάνει. Με νοιάζει ότι Δ.Υ. χωρίς αντικείμενο και δουλειά πληρώνονται κάθε μήνα, ενώ ιδιωτικοί την έχουν ακούσει καλά που δεν πληρώνονται 2-3-6 μήνες ή ενίοτε απολύονται και παίρνουν τον tweety. Θα ήθελα να δεις (το απεύχομαι φυσικά, δεν είμαι τρελός, ούτε κακός) να έρθει μια χρεωκοπία και μετά δραχμή (που την εύχεστε πολλοί εδώ μέσα) και μετά οι πατεράδες μας για πολύ καιρό να παίρνουν μηδέν (ή τον tweety) και να πηγαίνoυν συσσίτιο με κουπόνι... Άμα το θεωρείτε αξιοπρέπεια το συγκεκριμένο πάλι δεν έχω λόγια...

Πολλοί μου έχουν πει "έλα μωρέ, 5-6 μήνες θα κρατήσει αυτό..."

1. δεν θέλω ούτε ώρα να ισχύει ότι θα πληρωθώ με κουπόνι, και θα πάω συσσίτιο.

2. Θα ισχύσει για χρόνια ένα μπουρ...ο απερίγραπτης μαλ...ς, γιατί η Ελλάδα απλά δεν έχει την βάση για να στηρίξει ένα τέτοιο γεγονός. (για να μην λέμε για Αργεντινή)

Για αυτό ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΟΙ και στην πυρά για παραδειγματισμό...Να δω μετά ποιος θα ζητήσει "θεσούλα" ή θα τολμήσει να διαβάσει sportday στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι άλλοι τους διόρισαν εκεί, εσύ θέλεις να τιμωρηθούν αυτοί που έβαλαν το βύσμα, και όχι αυτοί που τους διόρισαν. Sorry, αλλά κοιτάς λάθος στόχο, άλλοι πρέπει να τιμωρηθούν και να πληρώσουν.

Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για τις σφραγίδες και τις 200 υπηρεσίες όπως δεν φταίει ο πατέρας σου αν το φάρμακο είναι ακριβό ή δεν κάνει καλή δουλειά, αυτό τους είπαν να κάνουν, αυτό κάνουν, φταίει το Κράτος, οι πολιτικοί που το διαμόρφωσαν έτσι. Φταίνε βέβαια για το λάδωμα, και λύση υπάρχει, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.

Ποια ιδιωτική πρωτοβουλία?? Υπάρχει σάλιο για τέτοια τώρα? Η εννοείς Ιδιωτική Πρωτοβουλία, με επιδοτήσεις από Κράτος/ΕΕ? Αυτά δηλαδή που εγώ θεωρώ ότι μας έφτασαν εδώ, αφού έπαιρναν επιδοτήσεις για πολλά χρόνια, με επιχειρήσεις μαϊμου???

Από ταμεία δεν πληρώνεται, θα πληρωθεί όμως για ότι δεν καλύπτουν τα ταμεία (depon, τραυμαπλαστ, θερμόμετρα και ότι άλλο φέρνει ένα φαρμακέιο), πενταροδεκάρες θα μου πεις, αλλά τι να κάνουμε? Δεν φταίνε οι Δ.Υ. για αυτό ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ.

Μια χαρά πληρώνεται ο πατέρας μου (αν και του κόβουν συνέχεια), αλλά ξέρω ότι δεν έβαλε βύσμα, περίμενε καιρό στην επιτιρίδα, και διορίστικε. Όταν γεννήθηκα (και για κάμποσο καιρό πριν και μετά) δούλευε και έμενε μακριά από το σπίτι του , όσπου τελικά ηρθε κοντά. Δουλευει, αγχώνεται, "παράγει", δεν κάνει ιδιαίτερα (σε γυμνάσιο ήταν, τι ιδιαίτερα να κάνει anyway) και πληρώνεται, δεν βλέπω πρόβλημα με αυτό.

Κανένας στην πυρά από αυτούς που το έκαναν από ανάγκη, στην πυρά οι ιθύνοντες.

Δηλαδή αυτοί που απο το 1980 και μετα σε κάθε εκλογική αναμέτρηση κατέκλυζαν τα βουλευτικά γραφεία ζητώντας διορισμό (και σε μεγάλο βαθμό το επετύγχαναν) ειναι άμοιροι ευθυνών??

Link to comment
Share on other sites

Μικρό ψάρι μεγάλο ψάρι το ίδιο μου κάνει εμένα, τιμωρία για όλους...καμία λύπηση.

Δεν ξέρεις μία πως δουλεύει το δημόσιο. άπαξ και κάνεις καταγγελία κατά του δημοσίου, αυτή θα εκδικαστεί μετά από πολλααααα χρόνια, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις και άμα θες να ανοίξεις επιχείρηση αυτή δεν θα ανοίξει. Συμπέρασμα; Στην πυρά πάλι.

Aπόλυτο δίκιο σε αυτό, σημείωσε όμως ότι τόσα χρόνια εμείς , ναι, εμείς όλοι μας τους ανεβάζαμε και τους ανεχόμασταν, μην λέμε ότι πέφτουμε από τα σύννεφα με αυτά που συμβαίνουν στο Δημόσιο, εκτός και εαν ζούμε σε εναλλακτικό σύμπαν, τότε πάω πάσο.

Είπα εγώ τίποτα για επιδότηση από το κράτος; Τέτοιες επενδύσεις να μου λείπουν. Να έρθει η Samsung π.χ. να ανοίξει εργοστάσια με 100% δικά της λεφτά, και μετά να πληρώνει εργαζόμενους.. Σε μικρότερο σκέλος να έρθει κάποιος με ένα κεφάλαιο και αντί να χτίσει σπίτι να τα επενδύσει σε μια ιδέα, επιχείρηση, βιοτεχνία whatever.

Να έρθει η Samsung, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ,να πληρώνει μισθούς ΠΕΙΝΑΣ και να έχει τους εργαζόμενους με συμβάσεις ΩΡΩΝ και δικαιώματα ΥΠΟ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ,όχι δεν το χρειαζόμαστε αυτό, έχουν την Κίνα / Ινδία/ Αφρική για κάτι τέτοια.

Επίσης ειλικρινά νομίζεις ότι η ιδιωτικοποίηση των ΠΑΝΤΩΝ θα φέρει την άνοιξη???

Οικονομικά και μόνο κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί.

και οι δύο φταίνε.. Οι μεν γιατί ζήτησαν θεσούλα και οι άλλοι γιατί την έδωσαν...Τα λεφτά για τα depon κλπ δεν φτάνουν να καλύψουν τις επιταγές για ακριβά φάρμακα..Έρχεται λοιπόν η φαρμακαποθήκη σου ζητά 4000 ευρώ τα οποία περίμενες από τον ΟΠΑΔ, παίρνεις τα @@ και μετά τι κάνεις για να μην γραφτείς στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ; Δεν ξέρεις τα νούμερα που παίζονται οπότε άστο με το φαρμακειο...Και δεν είναι μόνο το φαρμακείο, στο γραφείο που δουλεύει ο αδερφός το κράτος δεν πληρώνει για τις μελέτες που κάνει το γραφειο, και συνεπώς είναι απλήρωτος 3 μήνες...

Μπράβο του και καλά κάνει. Με νοιάζει ότι Δ.Υ. χωρίς αντικείμενο και δουλειά πληρώνονται κάθε μήνα, ενώ ιδιωτικοί την έχουν ακούσει καλά που δεν πληρώνονται 2-3-6 μήνες ή ενίοτε απολύονται και παίρνουν τον tweety. Θα ήθελα να δεις (το απεύχομαι φυσικά, δεν είμαι τρελός, ούτε κακός) να έρθει μια χρεωκοπία και μετά δραχμή (που την εύχεστε πολλοί εδώ μέσα) και μετά οι πατεράδες μας για πολύ καιρό να παίρνουν μηδέν (ή τον tweety) και να πηγαίνoυν συσσίτιο με κουπόνι... Άμα το θεωρείτε αξιοπρέπεια το συγκεκριμένο πάλι δεν έχω λόγια...

Συμφωνώ εν μέρη αλλά να καταλάβω, προτιμάς συσσίτιο με Ευρώ, οκ σε βρίσκω Ευρωπαιστή.

Βρίσκεις αξιοπρέπεια που υπάρχουν χιλιάδες, ναι χιλιάδες οικογένειες οι οποίες την βγάζουν με 100 και 200 ευρώ για έναν μήνα?

Εάν ναι, επειδή είναι το Ευρώ μέσα, πάλι σε βρίσκω Ευρωπαιστή.

Πολλοί μου έχουν πει "έλα μωρέ, 5-6 μήνες θα κρατήσει αυτό..."

1. δεν θέλω ούτε ώρα να ισχύει ότι θα πληρωθώ με κουπόνι, και θα πάω συσσίτιο.

2. Θα ισχύσει για χρόνια ένα μπουρ...ο απερίγραπτης μαλ...ς, γιατί η Ελλάδα απλά δεν έχει την βάση για να στηρίξει ένα τέτοιο γεγονός. (για να μην λέμε για Αργεντινή)

Για αυτό ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΟΙ και στην πυρά για παραδειγματισμό...Να δω μετά ποιος θα ζητήσει "θεσούλα" ή θα τολμήσει να διαβάσει sportday στο γραφείο

Έχεις εμμονή με τους Δ.Υ. υπαλλήλους και καλά κάνεις, οπότε το ΔΝΤ και τα λαμόγια της κυβερνήσεως έχουν επιτύχει αυτό που ήθελαν , μία πάγια τακτική του ΔΝΤ σε όλες τις χώρες.

Επίσης προκαλώ να μου δείξεις μία χώρα που κυβερνάται από το ΔΝΤ και έχει καταργήσει τα συσσίτια ή έχει επιφέρει ανάπτυξη στην παιδεία, υγεία , οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

φυσικά και φέρουμε όλοι ευθύνη, μαζί και εγώ...Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλω κάποτε να διορθωθεί αυτό το πράγμα

Να έρθει ο οποιοσδήποτε ρε, λεφτά από την τσέπη του να βγάλει και "μάζευε και ας είναι ρώγες". Από το μηδέν καλύτερα. Τα είπα και χτες.

Από την ανεργία είναι πιο αξιοπρεπές να παίρνει κάποιος 200ευρό. Σκ@τ@ θα μου πεις..Ναι ρε πάσο, αλλά ελπίζω αυτά τα 200 να γίνουν 300, 400, 500...1000. Αν δεν δημιουργηθεί έστω αυτή η δουλειά δεν θα δημιουργηθεί καμία άλλη.

Δεν φταίει το ΔΝΤ ή ο οποιοδήποτε, γνώμη μου πάντα, φταίνε οι ίδιοι οι Δ.Υ. που με την αδιαφορία τους και την αποδοτικότητά τους με έχουν κάνει και πιστεύω ότι πρέπει να απολυθούν σε μαζικά νούμερα (200.000 και βάλε). Επίσης ως απάντηση για να σου υποδείξω χώρα, θα σου πω απλά ότι ποτέ δεν έπρεπε να είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο και να πάει ο βλάκας στο Καστελόριζο και να πει "Ζητούμε βοήθεια από το ΔΝΤ". Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λοιπόν και δεν φταίει κανένα ΔΝΤ. Οι ίδιοι φταίμε

Link to comment
Share on other sites

@Typhonios

φυσικά και φέρουμε όλοι ευθύνη, μαζί και εγώ...Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλω κάποτε να διορθωθεί αυτό το πράγμα

Να έρθει ο οποιοσδήποτε ρε, λεφτά από την τσέπη του να βγάλει και "μάζευε και ας είναι ρώγες". Από το μηδέν καλύτερα. Τα είπα και χτες.

Από την ανεργία είναι πιο αξιοπρεπές να παίρνει κάποιος 200ευρό. Σκ@τ@ θα μου πεις..Ναι ρε πάσο, αλλά ελπίζω αυτά τα 200 να γίνουν 300, 400, 500...1000. Αν δεν δημιουργηθεί έστω αυτή η δουλειά δεν θα δημιουργηθεί καμία άλλη.

Δεν φταίει το ΔΝΤ ή ο οποιοδήποτε, γνώμη μου πάντα, φταίνε οι ίδιοι οι Δ.Υ. που με την αδιαφορία τους και την αποδοτικότητά τους με έχουν κάνει και πιστεύω ότι πρέπει να απολυθούν σε μαζικά νούμερα (200.000 και βάλε). Επίσης ως απάντηση για να σου υποδείξω χώρα, θα σου πω απλά ότι ποτέ δεν έπρεπε να είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο και να πάει ο βλάκας στο Καστελόριζο και να πει "Ζητούμε βοήθεια από το ΔΝΤ". Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λοιπόν και δεν φταίει κανένα ΔΝΤ. Οι ίδιοι φταίμε

Έχεις δίκιο σε μερικά σημεία αλλά εάν με το Ευρώ οι μισθοί των 200 ή 300 ή 400 παγιωθούν τότε δεν καλύπτουν την εγχώρια αγορά, δεν θα μπορεί να κινηθεί το χρήμα,δεν θα δημιουργήσει ανάγκη για κατανάλωση αλλά αυξάνουν την ύφεση, την ανεργία , την ανέχεια και την φτώχεια.

Αυτήν την στιγμή το ΔΝΤ απλά ΚΛΕΒΕΙ το 50 άρικο της γριάς και το δίνει στην τσέπη του τραπεζίτη και αφήνει την γριά να πεθάνει χωρίς φάρμακα , χωρίς νοσοκομεία.

Παίρνει το φαγητό από το στόμα του παιδιού σου και το δίνει στον Τραπεζίτη.

Δεν είναι τυχαίο που στην Πορτογαλία, ειδικά, ό στρατός απειλεί με στάση, που στην Ισπανία γίνεται χαμός.

Γίνεται αναδιακατανομή του χρήματος, καταργείται η μεσαία τάξη και δημιουργούν πολίτες δύο ταχυτήτων.

Αυτό συμβαίνει, αυτό επιτρέπουμε τόσα χρόνια.

Μην κολλάς στο Δημόσιο Τομέα !!!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν κολλάω μόνο εκεί...εσείς το νομίζετε αυτό...αφού δεν τα έχουμε πει επί προσωπικού...Κάποιες σελίδες και ποστ στο forum λένε μόνο το 10% (και αν) αυτών που πιστεύω.

Νομίζεις ότι και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις δουλεύουν καλύτερα;

Ναι δουλεύουν καλύτερα από τον Δ.Τ. αλλά θα μπορούσαν πιο πολλά και να ήταν ακόμα πιο αποδοτικές...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τρελό για να είναι αληθινό, αλλά αν ισχύει μιλάμε για αίσχος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν tavliban.

Εγώ ευχαρίστως άυριο να απολυθώ και χωρίς αποζημίωση, επείδή ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΩ ΚΙΟΛΑΣ...κατά τον Πάγκαλο και τους νεο-κουλτουριάρηδες.

Την επομένη όμως θα έρθω να σε βρω στην χώρα που ζεις, να με πας στον ιδιώτη που έχει λεφτά και τα ρίχνει στην αγορά και να δουλέψω επιτέλους έχοντας το κούτελο καθαρό στην κενωνοία...Πιάτα να πλένω, δεν με ενδιαφέρει. Σε αυτόν τον ιδιώτη που δεν φοροδιαφεύγει και που ουδέποτε έγλυψε και παρακάλεσε βουλευτάδες.

Επίσης τι φταίνε οι 1000 δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ενός ταμείου όταν τα λεφτά του ταμείου τα μαμάνε 2-3 υψιλά ιστάμενοι (ίσως και υπουργοί);

Από τις ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ μίζες ωφελήθηκε ποτέ το Δημόσιο γενικά?Μετατράπηκαν ποτέ οι μίζες σε αύξηση των μισθών του δημοσίου τομεα;;;; Ή μήπως τα τρώγανε μόνο 2-3 και Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ που πούλησε το εμπόρευμα ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ; Ε;

Και σωστά το είπες. Δεν φταίει το ΔΝΤ, φταίει η πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει , ώστε να θεωρούμε μια ομάδα συμπολιτών μας, υπεύθυνους για το κακό που μας βρήκε. Έτσι θα αισθάνεσαι και μια ψιλοδικαιοσύνη όταν ξαναματακόψουν τους μισθούς.

Και απορούμε μετά γιατί η ΧΑ έχει ψηιλά ποσοστά. Αφού μας έχουν εμφυτεύσει την καχυποψία για τον γείτονα μέσα μας. Φανταστείτε για τον άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνεις στον Δ.Τ. (αν είσαι δημόσιος υπάλληλος)...Αλλά άμα δεν παράγεις έργο στον Ι.Τ. σε απολύουν και τέλος αγαπητέ snips...Αν λοιπόν είσαι Δ.Υ. και φερ ειπείν είσαι δάσκαλος και λες στα παιδιά "Θα κάνουμε επανάληψη ότι κάνετε στο φροντιστήριο", τότε φίλε να σε απολύσουν, αν είσαι σε ΔΟΥ και απλά βλέπεις ότι κάθεσε σε ένα γραφείο με σταυρωμένα τα χέρια και η ουρά στον γκισέ φτάνει από τον 3ο στο ισόγειο και μπορείς να μπεις γκισέ, αλλά δεν κάνεις έστω κίνηση, τότε ναι να σε απολύσουν, αν είσαι γιατρός διορισμένος στο Νοσοκομείο Χ και δεν εμφανίζεσαι ποτέ, να σε απολύσουν...

Ο Δ.Υ. δεν επωφελήθηκε από τις μίζες. Επωφελήθηκε από την εξουσία που του έχουν δώσει και όποτε πάει κάτω για πορεία/απεργία παραλύει το σύμπαν (π.χ Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή δεν θα ξεχάσω που η μάνα μου με καρκίνο στα οστά έπρεπε να πάει νοσοκομείο και έκαναν απεργία τα ασθενοφόρα.)

της μάνας τους...και μην πω τπτ βαρύτερο

και πήρανε αυξήσεις που στην πλειοψηφία δεν αξίζανε, γτ όπως έχω πει πολλάκις οι μισθοί των Δ.Τ. προσδιορίζεται από το οικονομικό status του Ι.Τ..

ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Έτσι είναι!

Είναι χαμηλή η ανεργία στον Ι.Τ. και πληρώνονται οι Ι.Υ. πολλά; Τότε ο Δ.Υ. θα πάρει και αυτός πολλά..

Κακώς πιστεύεις εσύ ο Μυράλης και οι λοιποί ότι μισώ όλους τους Δ.Υ. τα έχω πει...Μισώ τους αδιάφορους για τον συμπολίτη, άεργους, ανίκανους να προσφέρουν στην κοινωνία. Ιδιωτικούς και Δημόσιους. Στην πυρά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] να σταματήσει και το καρκίνωμα "κλειστά επαγγέλματα" έ? Γιατί απο ότι είδα τα φαρμακεία κατάφεραν (με μέσα, λαμογιές κτλ) και το επάγγελμα έμεινε κλειστό.

Επίσης τα ΜΜΜ ειναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, και απλά επιδοτούνται απο το κράτος ανα επιβάτη για να ειναι φθηνό το εισιτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.