Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πολυ καλα τα λεει ο ξαδερφος και να προσθεσω κατι, βλεπω οτι η πλειοψηφια του λαου ακομα περιμενει να του βρει δουλεια ο πολιτικος/βουλευτης κλπ. ΑΝ περιμενετε απο αυτους δουλεια, βλεπω πολλους πολλα χρονια στην ανεργια...δειτε το καπως ετσι, οι πολιτικοι ειχανε στησει εταιριες και παιρνανε αβερτα υπαλληλους. Τα μαγαζια ομως τα τιναξαν, δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω σε μερικούς μια εποχή που γινονταν ντου σε λαθρομετανάστες και οταν τους ρωτούσες κάτι απαντούσαν Pas@k ?

Ανατρέξτε μερικά χρόνια πίσω. Και για τους μεν και για τους δε.

Αν και είχα λίγο καιρο να γράψω εδώ βλέπω οτι ακόμα στην αθλια αυτή κοινωνία ισχύει αυτο που λέει ο [MENTION=101]ea6gka[/MENTION].

Και καλά να αξίζεις να βρείς μια δουλεια έστω και με βύσμα αλλα να το αξίζεις. Να σου κοβει, να δουλευεις και να εισαι παραγωγικός.

Αν εισαι όμως ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ της Βουλης και λοιπών λαμπρών οργανισμών ΜΚΟ + ΔΕΚΟ τότε τι γίνεται ?

Να παίρνεις 16 μισθούς ? ΕΦΑΠΑΞ το οποίο ΕΙΝΑΙ η μεγαλυτερη κοινωνική αδικία ever. Να εχεις και κανα μύριο σε καταθέσεις και να κλάιγεσαι.

Ποσο δίκιο είχε ρε πο@στη μου ο Πάγκαλος. Πόσο δίκιο ειχε. "Μαζί τα φάγαμε. Σας διορίσαμε κυριοι"

Εγώ προσωπικα κουράστηκα να πληρώνω το εφαπαξ των υπαλληλων της ΔΕΗ (αλλα και των αλλων οργανισμών) μεσω του λογαρισμού αυτής.

Οπως και τα επιδοματα τους. Τα ταξίδια τους, τις επιτροπές τους και τα αλλα βοηθήματα για τα οδοιπορικά τους η για το πόσα

παιδιά έχουν.

Να δώ τα υπολοιπα βούρλα των Ελλήνων ιδιωτικού, ευρύτερου και στενου ΔΤ μεχρι πότε θα το ανέχονται να πληρώνουν τα ταβάνια

του δημοσίου και τα deals των πολιτικών.

ΤΟΥΣ μετανάστες τους έφερε το πελατειακό πολιτικο σύστημα στο οποίο συμβάλλαμε ολοι στο να υπάρχει και το καλλιεργήσαμε.

Αλλοι με το να το χρησιμοποιούμε αλλοι με την ανοχή μας.

Οπότε τι παραπονιόμαστε ?

3 μνημόνια και δεν έχει φύγει ουτε ενας απο το δημοσιο. Και το μονο που εξετάζουν είναι πως θα ξεσκίσουν τον ιδιωτικό τομέα και τους συνταξιούχους.

Και ακόμα συζητούν αν θα φύγουν οι επιορκοι. Αν είναι δυνατόν.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

κάτι έλεγα σε παλιό ποστ ότι συζητάνε κούρεμα από ομόλογα που κατέχουν οι Ευρωπαίοι (αν είναι αυτοί μέσα στην δευτερογενή αγορά ας μου το διευκρινίσει κάποιος)...

in.gr - Επαναγορά ελληνικού χρέους ονομαστικής αξίας 30 δισ. ευρώ σχεδιάζει η Ευρωζώνη - Ειδήσεις - Οικονομία

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] & [MENTION=23]DJD[/MENTION] Κατα καιρούς έχετε πει ότι δεν είστε κατ' ανάγκη με το ΣΥΡΙΖΑ, αλλά πιστεύετε στις αξίες του ανθρωπισμού κτλ. Όταν ψηφοφόρος του κόμματος αυτού προσπαθεί να εκλογικεύσει βιαοπραγίες κατα συμπολιτών του με μοναδικό λόγο για αυτό την κομματική ταυτότητα το κοινωνικό & ανθρωπιστικό σας αισθητήριο πως αντιδρά; Σας κάθεται ΟΚ?

Οχι εμενα δεν μου καθεται καλα η βια εναντιον οποιουδηποτε ανθρώπου.

Βέβαια το να κανει αυτην την ερωτηση ανθρωπος που πριν λιγες σειρές είπε

Ποτέ δε θα έκλαιγα για τη σπασμένη πλάτη ενός αριστερού ή ενός μετανάστη (αρκεί να μη χρειαστεί να τους πληρώσουμε εμείς τη νοσηλεία). Η διαφορά μας αγαπητέ είναι ότι εγώ δεν διεκδικώ φωτοστέφανο και αγιοποιήσεις. Ξέρω ότι αυτό είναι τραμπουκισμός και είμαι εντάξει με αυτό.

το θεωρω τουλάχιστον γελοίο.

Αφου λοιπόν εισαι εντάξει με τον τραμπουκισμό, και δεν διεκδικείς φωτοστέφανο και αγιοποίηση, τοτε γιατι εχεις προβλημα με τα γεγονότα; Προσωπικα απεχθάνομαι την μη αμυντικη βία, και πάλι αυτην ως εσχατη λυση οταν η προσωπικη σωματικη ακεραιοτητα ειναι υπο απειλη.

Βεβαια εδω που εχουν φτάσει τα πράγματα, αν σου βαλουν το iPad υπόθετο για να βγάλεις iPod, δεν θα εχω και τρομερο πρόβλημα.

Πάντως έχουν πλάκα οι διαμαρτυρίες για τους λαθρο/μεταναστες. Οταν ελληνοποιούνταν για ψηφαλάκια δεν έτρεχε κάστανο. Τωρα παιζει πρόβλημα. Μετά, που τα παλαιά ή νεα λαμόγια, θα χρειαστουν πάλι φθηνα εργατικα χέρια ή δικαιολογια για να συμπιέσουν κιάλλο τους μισθους, παλι θα κανουνε τα στραβα μάτια. Οταν ο Πακιστανος φτάσει στην Κηφισία και το Ψυχικό και μπαντανιάσει μερικους, θα βγούνε παλι να σκούξουν οι κυράτσες των ΒΠ ενω ο αντρας τους πηδάει την Φιλιππινέζα.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Ο γελοίος δήλωσε ότι δεν έχει πρόβλημα με τη βία. Απλα σπαει πλακα με το φαρισαισμο της κάθε Μητέρας Τερεζας.

Απο κει και πέρα αν αυτο είναι γελοίο το γεγονός ότι βάζεις στην ίδια απάντηση το ότι είσαι εναντίον της κάθε μορφής βίας αλλα δε θα είχες πρόβλημα αν μου έβαζαν ένα iPad για υποθετο ( αν ήξερες τι τρώω και τι βγάζω κάθε μέρα σε διαβεβαιώνω πως θα είχες) πως μπορεί να χαρακτηριστεί; Τελικά μάλλον δεν είναι το κόμμα σας που απαρτίζεται απο συνιστώσες αλλα η ψυχοσύνθεση σας. Πηγαίνετε σε ένα γιατρό. Με την κατάλληλη αγωγή αντιμετωπίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ηρεμήστε λίγο. Τα έχουμε πει πως τα νήματα αυτά είναι ευαίσθητα, μην τα κάνουμε πιο πολύ από όσο πρέπει γιατί πλησιάζει και η Χριστουγεννιάτικη περίοδος διακοπών.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ηρεμήστε λίγο. Τα έχουμε πει πως τα νήματα αυτά είναι ευαίσθητα, μην τα κάνουμε πιο πολύ από όσο πρέπει γιατί πλησιάζει και η Χριστουγεννιάτικη περίοδος διακοπών.

μην ανησυχείς, για εκείνες τις μέρες θα έχουμε το διπλανό thread περί "θεού" που θα είναι και επίκαιρο :p

Link to comment
Share on other sites

Ο γελοίος δήλωσε ότι δεν έχει πρόβλημα με τη βία. Απλα σπαει πλακα με το φαρισαισμο της κάθε Μητέρας Τερεζας.

Απο κει και πέρα αν αυτο είναι γελοίο το γεγονός ότι βάζεις στην ίδια απάντηση το ότι είσαι εναντίον της κάθε μορφής βίας αλλα δε θα είχες πρόβλημα αν μου έβαζαν ένα iPad για υποθετο ( αν ήξερες τι τρώω και τι βγάζω κάθε μέρα σε διαβεβαιώνω πως θα είχες) πως μπορεί να χαρακτηριστεί; Τελικά μάλλον δεν είναι το κόμμα σας που απαρτίζεται απο συνιστώσες αλλα η ψυχοσύνθεση σας. Πηγαίνετε σε ένα γιατρό. Με την κατάλληλη αγωγή αντιμετωπίζεται.

Αφου δεν εχεις προβλημα με την βια γιατί ρωτάς αν έχουν οι άλλοι πρόβλημα; Εκτός αν δουλεύεις για εταιρια δημοσκοπήσεων.

Ναι, εχω προβλημα με την βια. Δεν την γουστάρω. Ουτε ΕΣΥ θα ηθελα να πάθεις κατι κακο. Τωρα αν οι ενεργειες σου και τα λεγόμενασου, σου προκαλέσουν κακο, αυτο ειναι άλλο θεμα. Οπως δεν θελω να παθει κατι ο τσίτας στα λιμανάκια (αλήθεια υπάρχουν ακομά εκεινες οι υπεροχες Πέμπτες; ), αλλα αν εξακολουθει να παει τέζα και βρεθει να κανει βουτια, oh well, do the crime, do the time.

Εισαι απροκάλυπτα επιθετικος με οτιδηποτε δεν συμφωνει μαζι σου, νομιζω ειναι ευκολο να το καταλάβει ο καθένας με λειτουργικο εγκεφαλο εδω μεσα. Γουστο σου, καπέλο σου και μαγκιά σου. Αλλα αφου εισαι *μπιπ*μαουα και τρισμέγιστος ισως ειναι καιρος να αντιληφθεις οτι υπάρχουν και αντιθετες απόψεις και ναι οταν σε αυτες τις απόψεις επιτεθεις. guess what boy, the strike back.

Υ.Γ. Προβληματα εχω αρκετα και εσυ δεν εισαι ουτε θα γινεις ενα απο αυτα.

Υ.Γ.2. Εξακολουθεις να πιστευεις ακράδαντα οτι επειδη δεν γουσταρω το νεοφιλελευθερισμο και τα δεξιοστροφα γουρουνια, οτι ειμαι αριστερος και μαλιστα ΣΥΡΙΖαιος. Φυσικα και δεν σου περναει απο το μυαλο οτι απλα ειμαι ανθρωπος και οχι σκατανθρωπος που δεν σκεφτεται τον διπλα του.

Selfnote: Ignore list is there for a reason stoopid.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου τα λέω μόνος μου τα ακούω. Θες ρε παιδί μου να τραμπουκισεις; Άμα σε παίρνει κάντο. Αυτο που δε μπορώ είναι το μια έτσι μια γιουβετσι. Πήγε ο Καιαδας και έκανε τσάμπα διαφήμιση σε μια παράσταση και εδώ μέσα μόνο για ανθρωπιστικό έγκλημα δε διαβάσαμε.

Πλακωσαν οι "συναγωνιστες" δεξιούς και όλα μέλι γάλα. They had it coming.

Νταξ τι να πω παραπάνω.

Θα σεβαστω περισσότερο τον τύπο που θα σκάσει και θα πει καλά τους έκαναν, αν μπορούσαν ας άφηναν και κανένα ΔΑΠιτοσκυλο στον τόπο αρκεί να μην το παίζει παρθενοπιπιτσα όταν οι δικοί του προπυλακιζονται. Τουλάχιστον αυτός είναι καφρος και δεν κρύβεται πίσω απο το δάχτυλο του.

Οσον αφορά το παράδειγμα με τα λιμανακια το βρίσκω fail. Ο σαξοραλλακιας επιλέγει να αγνοήσει τον κίνδυνο και κάποια στιγμή το βρίσκει μπροστά του (θεία δική, δυνάμεις της φύσης, νόμος των πιθανοτητων whatever). Ο μέσος σουρουκλεμες ΔΑΠιτης που ακριβώς έκανε το παντιλικι και τα κουμμουνια με ποια ιδιότητα αναλαμβάνουν τον ρόλο της τριβής ολισθησης;

Bonus: μιλάς απο τη μια για σεβασμό της αντίθεσης άποψης και απο την άλλη μιλάς στον εαυτό σου για την ignore list? Oh (yet again) the irony. Πάλι καλά που δε σου έστειλες και pm. Η μήπως το έγραψες για να το θέσεις σε διαβούλευση με τις υπόλοιπες 5, 10 36765 συνιστώσες στο κεφάλι σου;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά δόση; - De jure πτώχευση προ των πυλών - Ήττα των ευρωλάγνων και του τραπεζικού λόμπι

"Σε φιάσκο κολοσσιαίων διαστάσεων εξελίχθηκε το αποτέleσμα της συνεδρίασης του Eurogroup που ολοκληρώθηκε πριν λίγες ώρες. Έπειτα από συνεδρίαση 10 και πλέον ωρών ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε δηλώνει πως οι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών δεν κατάφεραν να φθάσουν σε συμφωνία για την Ελλάδα! Με απλά λόγια: Επιβεβαιώθηκε πλήρως το ρεπορτάζ του defencenet.gr που έλεγε ότι δεν πρόκειται να ληφθούν αποφάσεις και ότι είναι "πολύ αργά για δάκρυα"."

Link to comment
Share on other sites

κατά τα άλλα η Ελλάδα έπρεπε να τηρήσει τις δεσμεύσεις της και τρέξαμε να ψηφίσουμε τα μέτρα...Νομίζω πως ούτε οι "εταίροι" μας πίστευαν ότι θα κάναμε αυτά που ζητούσαν και ακόμα περισσότερα και τώρα δεν ξέρουν να το αντιμετωπίσουν...σου λέει " μα καλά ...αντί να φύγουν από μόνοι τους πόσο πιο κάτω θα πέσουν οι Έλληνες χωρίς να αντιδρούν; ... τι ακόμα να τους κάνουμε;"

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Οι τζιφραδόροι aka πολιτικοί μας δεν θα κώλοναν να βάλουνε υπογραφή και σε μέτρα του στυλ "θα εκτελέσουμε εν ψυχρώ 5.000.000 Έλληνες για να πέσει η ανεργεία" που θα ζητούσε το ΔΝΤ", σε αυτά θα κωλόνανε ?

Όσο σε φτύνω, τόσο περισσότερο με θες είναι η σχέση ΔΝΤ - Ελλάδας...

Η μέρα που θα μπεί κόσμος στο πορνείο... συγγνώμη, στην βουλή ήθελα να πω, όλο και απομακρύνεται μου φαίνεται.

Πάντως αν γίνει, barbeque party σπίτι μου, όλοι είστε καλεσμένοι :D

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο προχωρά κανονικά και όπως ήταν υπολογισμένο. Μας ταΐζουν το τυράκι της δόσης και μας κρύβουν τη φάκα της κατάλυσης του Ελληνικού Κράτους. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς - αρκεί να βγάλει την κομματική παρωπίδα και να κοιτάξει την σειρά των γεγονότων στη χώρα από τον Μάιο του '10 και μετά.

Το πράγμα πηγαίνει προς καταστάσεις πρωτόγνωρες για εμάς. Θα είναι διάλυση της χώρας , προσάρτηση σε Ομόσπονδη Ευρώπη , μεταβολή γεωγραφικών χαρακτηριστικών ή δεν ξέρω τί άλλο. Πάντως έτσι και για πολύ ακόμα δεν το βλέπω. Και όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ακόμα σκεπτόμενοι απλά και λογικά.

Διότι ,πως θα μπορέσει να επιβιώσει ένας άνθρωπος που του στερούν το 35-50% του εισοδήματος του ενώ παράλληλα δυσχεραίνουν τις συνθήκες επιβίωσης;

Πού θα δουλέψει ο άνεργος όταν μέρα με την μέρα κλείνουν επιχειρήσεις;

Πώς , παράλληλα με τα παραπάνω, θα ανταπεξέλθει ο πολίτης στους πρωτοφανείς ,για τα δικά μου δεδομένα, φόρους ώστε αυτό το κράτος να μπορεί να επιβιώνει;

Στα παραπάνω δεν βλέπω απαντήσεις δηστυχώς και γι 'αυτό καταλήγω στο προαναφερθέν συμπέρασμα το οποίο βέβαια θα είναι το αποτέλεσμα των επιλογών που μας επιβλήθηκαν έως τώρα.

Τώρα το καίριο ερώτημα είναι - άλλος δρόμος υπάρχει;; Εγώ πιστεύω ναι. Δύσκολος αλλά όχι αδιέξοδος.

Απαιτεί όμως ένωση του λαού πέρα από παλαιοκομματικά παράθυρα με σκοπό την επανασύσταση του Ελληνικού Κράτους σε νέες βάσεις και τον επανακαθορισμό της Δημοκρατίας.

Είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο; μάλλον όχι ακόμα. Τουλάχιστο αυτό φαίνεται και από αυτό ακόμη το νήμα όπου διαβάζουμε διάφορα επηρεασμένα από κομματικές καταβολές.

Όπως και να'χει το πράμα αργά ή (μάλλον)γρήγορα θα χρειαστεί να πάρουμε αποφάσεις για το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας διότι ήδη οι εξελίξεις μας έχουν προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.