Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Dream team έφτιαξε ο Σαμαράς λέμε. Από βδομάδα να δείτε όλα τα προβλήματα θα χουν λυθεί, ξεκινώντας από την υγεία. Γιατί τι πιο λογικό από το να βάζεις ένα φασισταριό μισάνθρωπο πάνω στην ώρα που θέλουν να κλείσουν νοσοκομεία. Τυχαίο, βεβαίως βεβαιώς.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα indeed...

και για να γίνω κακός

(evil mode on)

δεν θα δούμε την ορχήστρα της ΕΡΤ ή τους Συνδικαλιστές κάθε παράταξης έξω από τα εργοστάσια να διαμαρτύρονται...Βέβαια όλοι γνωρίζουμε ότι οι Ι.Υ. έχουν άλλα εργατικά δικαιώματα

(evil mode off)

Link to comment
Share on other sites

κρίμα indeed...

και για να γίνω κακός

(evil mode on)

δεν θα δούμε την ορχήστρα της ΕΡΤ ή τους Συνδικαλιστές κάθε παράταξης έξω από τα εργοστάσια να διαμαρτύρονται...Βέβαια όλοι γνωρίζουμε ότι οι Ι.Υ. έχουν άλλα εργατικά δικαιώματα

(evil mode off)

ετσι ειναι.....

και γιατι στο φιναλε να εχουν υποστηριξη?

δεν εχεις ακουσει οτι οι Ι.Υ. παιρνουν τεραστιους μισθους, τους οποιους με την βοηθεια των εργοδοτων, καλυπτουν με διαφορους τροπους ωστε να μην πληρωνουν φορους?

ποιος ιδιωτικος υπαλληλος εχει μισθο 500-600 ....900 ευρω το μηνα? ολοι πανω απο 2000-3000 στο χερι καθαριζουν!

:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωνει καποια στιγμη το αστειο με τον Συριζα που εχει "μαζεψει ολο το ΠΑΣΟΚ"...

Υπαρχουν διαρροες και προς αλλα κομματα... ;)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gLfEBCx_ZsU]Απίθανος Σοσιαλφασίστας! ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κρίνω από τη δημοσκόπηση που τρέχει στο thread επιβεβαιώνομαι ότι το μόνο που ενδιαφέρει τον Ελληνα , στο πνευματικό επίπεδο που έχει φθάσει, είναι να έχει ένα μάτσο χαρτιά στην τσέπη. Κάθε άλλη σκέψη τον ξεπερνάει κατά πολύ.

Η δική μου άποψη είναι ότι το νόμισμα δεν παίζει κανένα ρόλο.

Και για να το θέσω πιο λαϊκά.

Αν κάθεσαι και τα ξύνεις όλη τη μέρα θα πεθάνεις από την πείνα νομοτελειακά και ανεξαρτήτως νομίσματος.

Έγινε επεξεργασία από skiabox
Link to comment
Share on other sites

κρίμα indeed...

και για να γίνω κακός

(evil mode on)

δεν θα δούμε την ορχήστρα της ΕΡΤ ή τους Συνδικαλιστές κάθε παράταξης έξω από τα εργοστάσια να διαμαρτύρονται...Βέβαια όλοι γνωρίζουμε ότι οι Ι.Υ. έχουν άλλα εργατικά δικαιώματα

(evil mode off)

Α όχι.. Αφού δεν θέλετε απεργίες και ιστορίες από τους κακούς συνδικαλιστές που μπλοκάρουν τον δρόμο.

Αφού δεν συμμετείχαν ποτέ στις απεργιακές διαδηλώσεις και δεν τους ένοιαζε τίποτα.

Επίσης, πρόβλημα του "επιχειρηματία" ήταν, που δεν ήταν ανταγωνιστικός κτλ (νεοφιλελευθερισμό δεν ήθελες?)

Ον ε σήριους νοουτ, αν έχουν σωματείο εργαζομένων, αν υπάρχουν συνδικαλιστές δηλαδή, οφείλουν να φέρουν (βασικά να είχαν φέρει εδώ και μήνες) το θέμα προς τα έξω και να καλέσουν κόσμο να τους στηρίξει.

Με μία ανακοίνωση στην εφημερίδα δεν κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ον ε σήριους νοουτ, αν έχουν σωματείο εργαζομένων, αν υπάρχουν συνδικαλιστές δηλαδή, οφείλουν να φέρουν (βασικά να είχαν φέρει εδώ και μήνες) το θέμα προς τα έξω και να καλέσουν κόσμο να τους στηρίξει.

Με μία ανακοίνωση στην εφημερίδα δεν κάνεις κάτι.

να στηριξει τι ακριβως ο κοσμος?

Αμα η επιχειρηση δεν βγαινει

ειτε λογω κακοδιαχειρισης, λογω μη ανταγωνιστικης αγορας, λογω φορολογιας, (αιτια μπορεις να βρεις πολλα)

το παραμυθι τελειωνει κι ο καθενας τραβαει το δρομο του

με το στανιο δεν γινεται δουλεια, ουτε μπορει ο καθε επιχειρηματιας/ομιλος να μπαινει επ'απειρον μεσα

για το καλο των εργαζομενων και για την ελπιδα της ανακαμψης καποια στιγμη στο μελλον...

Δεν ξερω τι νοημα εχει το να καθυστερεις το προτετελεσμενο

και να τραβας προσοχη σε θεματα των οποιων δεν μπορεις να αλλαξεις την εκβαση

Το θεμα θα ηταν οι αρμοδιοι να καταλαβουν οτι η σωρεια λουκετων των τελευταιων ετων

ειναι τρανη αποδειξη οτι απεχουμε παρασαγγας απο το αποκαλουμενο "μονοπατι αναπτυξης"

που μας παραμυθιαζουνε

και να ανασκουμπωθουν, διοχετευοντας εκει που πρεπει την αποφασιστικοτητα και τη ληψη δραστικων μετρων

μπας και φρεναρει λιγο η πορεια προς τον πατο

Link to comment
Share on other sites

να στηριξει τι ακριβως ο κοσμος?

Αμα η επιχειρηση δεν βγαινει

ειτε λογω κακοδιαχειρισης, λογω μη ανταγωνιστικης αγορας, λογω φορολογιας, (αιτια μπορεις να βρεις πολλα)

το παραμυθι τελειωνει κι ο καθενας τραβαει το δρομο του

με το στανιο δεν γινεται δουλεια, ουτε μπορει ο καθε επιχειρηματιας/ομιλος να μπαινει επ'απειρον μεσα

για το καλο των εργαζομενων και για την ελπιδα της ανακαμψης καποια στιγμη στο μελλον...

Δεν ξερω τι νοημα εχει το να καθυστερεις το προτετελεσμενο

και να τραβας προσοχη σε θεματα των οποιων δεν μπορεις να αλλαξεις την εκβαση

Το θεμα θα ηταν οι αρμοδιοι να καταλαβουν οτι η σωρεια λουκετων των τελευταιων ετων

ειναι τρανη αποδειξη οτι απεχουμε παρασαγγας απο το αποκαλουμενο "μονοπατι αναπτυξης"

που μας παραμυθιαζουνε

και να ανασκουμπωθουν, διοχετευοντας εκει που πρεπει την αποφασιστικοτητα και τη ληψη δραστικων μετρων

μπας και φρεναρει λιγο η πορεια προς τον πατο

Δεν ξέρω την περίπτωση του Κατσέλη.

Στήριξη θα έπρεπε να υπάρχει ΑΝ οι εργαζόμενοι είχαν αδικηθεί με κάποιο παράνομο τρόπο.

(Μη καταβολή δεδουλευμένων, απολύσεις με ψευτικα προσχήματα κτλ) όπως στην περίπτωση της Χαλυβουργικής και της ΕΡΤ.

Τώρα αν ο Κατσέλης ήταν οκ σε όλα αυτά και μπήκε μέσα, και αναγκαστικά το κλείνει, σόρρυ, αλλά έτσι είναι ο καπιταλισμός..

Link to comment
Share on other sites

nope...φιλελευθερισμό νέτο σκέτο...

Μάλιστα, εσύ θέλεις τα καλά της ελευθερης αγοράς: Μικρότερο κράτος, αξιοκρατία, ανάπτυξη, επιχειρήσεις και επενδύσεις απ' έξω, χωρίς τα κακά του όπως έγιναν σε όλες τις χώρες, δηλαδή διαφθορά και ψέματα όσο δεν πάει, κατ' εικόνα δημοκρατία, μισθωτή σκλαβιά, ελάχιστα δικαιώματα στους εργάτες κτλ.

Εγώ θέλω τα καλά του κομμουνισμού: Ισότητα, δουλειά και καλές κοινωνικές παροχές για όλους, χωρίς τα κακά του όπως έγιναν σε όλες τις άλλες χώρες, δηλαδή απολυταρχικά μη δημοκρατικά καθεστώτα, φτώχεια και απέξω βγάζουμε image φοβερής οικονομίας..

Συμφωνούμε ως εδώ;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί αυτό που θέλω εγώ είναι (όπως πολλοί λένε εδώ μέσα) φασιστικό, αντιδημοκρατικό, ουτοπικό και ακραίο, ενώ αυτό που θέλεις εσύ είναι σωστό και απόλυτα εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, εσύ θέλεις τα καλά της ελευθερης αγοράς: Μικρότερο κράτος, αξιοκρατία, ανάπτυξη, επιχειρήσεις και επενδύσεις απ' έξω, χωρίς τα κακά του όπως έγιναν σε όλες τις χώρες, δηλαδή διαφθορά και ψέματα όσο δεν πάει, κατ' εικόνα δημοκρατία, μισθωτή σκλαβιά, ελάχιστα δικαιώματα στους εργάτες κτλ.

Εγώ θέλω τα καλά του κομμουνισμού: Ισότητα, δουλειά και καλές κοινωνικές παροχές για όλους, χωρίς τα κακά του όπως έγιναν σε όλες τις άλλες χώρες, δηλαδή απολυταρχικά μη δημοκρατικά καθεστώτα, φτώχεια και απέξω βγάζουμε image φοβερής οικονομίας..

Συμφωνούμε ως εδώ;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί αυτό που θέλω εγώ είναι (όπως πολλοί λένε εδώ μέσα) φασιστικό, αντιδημοκρατικό, ουτοπικό και ακραίο, ενώ αυτό που θέλεις εσύ είναι σωστό και απόλυτα εφικτό.

μεγάλη κουβέντα ανοίγεις...άμα έρθω Ολλανδία να πιούμε μπύρες να τα πούμε τότε...στο thread θα το σκίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω τα καλά του κομμουνισμού: Ισότητα, δουλειά και καλές κοινωνικές παροχές για όλους, χωρίς τα κακά του όπως έγιναν σε όλες τις άλλες χώρες, δηλαδή απολυταρχικά μη δημοκρατικά καθεστώτα, φτώχεια και απέξω βγάζουμε image φοβερής οικονομίας..

Συμφωνούμε ως εδώ;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί αυτό που θέλω εγώ είναι (όπως πολλοί λένε εδώ μέσα) φασιστικό, αντιδημοκρατικό, ουτοπικό και ακραίο, ενώ αυτό που θέλεις εσύ είναι σωστό και απόλυτα εφικτό.

Ίσως γιατί αυτό που θέλεις δεν έχει παρουσιαστεί πουθενά στον κόσμο μέχρι τώρα, κάτι που αποτελεί ισχυρή ένδειξη πως είναι ανέφικτο. Και σε ποιόν να μην αρέσει αυτό που θές ?? το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο, μαζί με τα καλά που σου αρέσουν (και εμένα btw) έρχονται και τα κακά που γνωρίζεις. Ως εκ τούτου διαλέγει κανένας κάτι που να έχει λιγότερα κακά, ή τελοσπαντων να είναι υποφερτά. Αλλωστε τα πάντα στη ζωή έχουν και μιά δόση συμβιβασμού.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί αυτό που θέλεις δεν έχει παρουσιαστεί πουθενά στον κόσμο μέχρι τώρα, κάτι που αποτελεί ισχυρή ένδειξη πως είναι ανέφικτο. Και σε ποιόν να μην αρέσει αυτό που θές ?? το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο, μαζί με τα καλά που σου αρέσουν (και εμένα btw) έρχονται και τα κακά που γνωρίζεις. Ως εκ τούτου διαλέγει κανένας κάτι που να έχει λιγότερα κακά, ή τελοσπαντων να είναι υποφερτά. Αλλωστε τα πάντα στη ζωή έχουν και μιά δόση συμβιβασμού.

Τότε να δοκιμάσουμε πλήρη και απόλυτη αναρχία. Όλα τα άλλα απέτυχαν ας δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό ρε αδερφέ... Υπάρχουν βέβαια δύο ενδογενή προβλήματα:

Δεν ξεκολλάει από την καρέκλα το δικέφαλο πρασινομπλέ θηρίο και θα έχουν θέμα κάτι τσιράκια των απανταχού Β.Π.

Smoke signals™

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.