Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ναι ξέρω ΟΚ εσένα δε σε ενδιαφέρει, αλλά εγώ που όπως λες με τους αριθμούς τα πάω καλά βλέπω ότι χωρίς αυτό το χτικιό οι λογαριασμοί δε βγαίνουν.

Σιγά σιγά συνειδητοποιούμε ότι χωρίς φορολόγηση καταθέσεων(αυτό είναι ο φόρος στην περιουσία) το μνημόνιο δεν βγαίνει. Είμαστε σε καλό δρόμο.

Οικονομικό Βαρόμετρο: Το 55% των πολιτών δεν μπορεί να πληρώσει φόρους και ασφαλιστικές εισφορές - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

ΚΙΝΗΜΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ: ΚΑΤΑΣΧΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ 20.000 ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ !!!

ΚΙΝΗΜΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ : ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ & ΠΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά συνειδητοποιούμε ότι χωρίς φορολόγηση καταθέσεων(αυτό είναι ο φόρος στην περιουσία) το μνημόνιο δεν βγαίνει. Είμαστε σε καλό δρόμο.

Οικονομικό Βαρόμετρο: Το 55% των πολιτών δεν μπορεί να πληρώσει φόρους και ασφαλιστικές εισφορές - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

ΚΙΝΗΜΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ: ΚΑΤΑΣΧΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ 20.000 ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ !!!

ΚΙΝΗΜΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ : ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ & ΠΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ;;;

Δεν ξέρω σε ποιο παράλληλο σύμπαν η ακίνητη περιουσία θεωρείται καταθέσεις (μάλλον σε εκείνο που ο σωσίας του imba player απο το Make love not warcraft* λατρεύεται ως θεός) αλλά σε καλό δρόμο για ποιο πράγμα ακριβώς;

*

kazakis-580x323.jpg

6a00d83451c45669e2014e8aa7fa89970d-800wi

Link to comment
Share on other sites

α) Τις προάλλες πάντως είπαν ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των πρατηρίων το σύστημα εισροών εκροών έχει εγκατασταθεί

β) Σκάνδαλο της Eurobank? Εννοείς φαντάζομαι το ότι πουλήθηκαν μετοχές σε τιμή χαμηλότερη απο αυτή που τις αγόρασε το ΤΧΣ; Αν ναι τότε

1) Πόσο πιο ψηλά απο το market price μπορείς να πουλήσεις;

2) Να υποθέσω ότι οι μέτοχοι της DT πρέπει να έχουν φάει τα @@ τους που η μετοχή του ΟΤΕ είναι πλέον ένα κλάσμα της τιμής που έδωσαν για να τον αγοράσουν

3) Και κυριότερο. Το ίδιο έγινε και στην Αγγλία με τις τράπεζες που χρειάστηκαν κρατική ενίσχυση. Την έσωσαν (το μοντέλο έχει κάποιες διαφορές με το ελληνικό αλλά τεσπα) και στην πρώτη ΑΜΚ η τιμή ήταν χαμηλότερη του αντιτίμου που είχαν δώσει. Και αυτό διότι πολύ απλά η ιστορία έχει δείξει ότι όταν καταφέρεις να πείσεις κάποιον ότι το μοντέλο σου αποδίδει και ότι η κατάσταση στην τράπεζα έχει εξομαλυνθεί (και μη γελιέστε όσο discount και αν έχει μια μετοχή αν ο άλλος δεν προσδοκά κέρδος μετα βεβαιότητας δεν πάει να τα ακουμπήσει) τότε έχουμε μια εφαρμογή του νόμου της αγέλης. Έρχονται και άλλοι επενδυτές και η τιμή ανεβαίνει και το κράτος σαν αρχικός επενδυτής έχει μακροπρόθεσμα μεγαλύτερα οφέλη.

Οπότε [MENTION=4171]deninho[/MENTION] θα μου επιτρέψεις να μην ενστερνιστώ το χαρακτηρισμό σου.

Είχα κάτσει και είχα γράψει μια μεγάλη απάντηση, αλλά αντί για ctrl+t πάτησα ctrl+r, οπότε αντίο...

Συνοπτικά: Αν ήταν μόνο η χασούρα από τη Eurobank να δεχθώ τις αιτιολογήσεις σου.

Όμως, όταν πουλάς το κομμάτι του Ελληνικού σε τιμή χαμηλότερη από ένα οικόπεδο σε χωριό χωρίς ασφαλτοστρωμένο δρόμο ΚΑΙ παραχωρείς το IBC (Golden Hall) για περισσότερα χρόνια (40->90) για λιγότερα συνολικά χρήματα (350εκ για 40χρόνια -> 120εκ για 90) ΚΑΙ βγαίνει το The Mall Athens (>100.000τ.μ.) παράνομο από το ΣτΕ (του οποίου τις αποφάσεις σέβεσαι αρκεί να είναι οριστικοποιημένες :rofl:) και η ποινή που βάζεις είναι 10.000€ (όχι δεν ξέφυγε μηδενικό), αρχίζει και βρωμάει η υπόθεση. Γιατί μιλάμε για ξελάσπωμα του ίδιου επιχειρηματία σε όλες τις περιπτώσεις. Και δεν είναι ο μόνος. Αν πιάσουμε και Κόκκαλη, Μελισσανίδη, Μπόμπολα κλπ άστα να πάνε.

Οπότε η αναγκαιότητα των φόρων που επικαλείσαι διαγράφεται μέχρι να σταματήσουν τα δώρα σε όλους αυτούς.

Οπότε νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημα σου προκύπτει απο αυτό που έκανα quote. Ναι υπάρχει συσχέτιση αλλά σίγουρα όχι ευθεία (1 ευρώ αύξηση στο ΑΕΠ ΔΕΝ σημαίνει 1 ευρώ αύξηση στα έσοδα, σκέψου το πολύ απλά ότι πχ 1 αγρότης πουλάει 20% παραπάνω παραγωγή απο ότι πέρσυ στην ίδια τιμή με πέρσυ άρα η συνεισφορά του στο ΑΕΠ αυξήθηκε κατα 20%. Παρόλαυτά η συνεισφορά του στα έσοδα του κράτους αυθξήθηκαν κατα 0,22*20%. Για να δεις ακριβώς τι γίνεται πρέπει να δεις ιστορικά τους συσχετισμούς αυτών των δυο (και στην περίπτωση μας και να το δεις, τρέχα γύρευε με τις αλλαγές στα φορολογικά) και να βγάλεις πολλάπλασιαστές (σαν αυτούς που είχε βγάλει το ΔΝΤ το οποίο εσχάτως μάθαμε ότι μας αγαπάει).

Για να απαντήσω στην ουσία του ερωτήματος σου λοιπόν ναι τα έσοδα θα αυξηθούν, κατα ένα αβέβαιο ποσοστό (για πολλούς και διάφορους λόγους θα παραξενευτώ πολύ αν διαπιστώσω 1 δις αύξηση εσόδων σε 4 δις αύξηση ΑΕΠ) αλλά ακόμα και αν σου πω εγώ ότι σε 2 χρόνια το ΑΕΠ μας θα έχει αυξηθεί κατα 8 δις και αυτό θα συνεπάγεται αύξηση εσόδων 2 δις (περίπου η εισπραξιμότητα που αναλυτές εκτιμούν ότι θα έχει ο ΕΝΦΙΑ) η ερώτηση είναι τι κάνεις μέχρι τότε για να καλύψεις το πρόβλημα σου. Ναι ξέρω ΟΚ εσένα δε σε ενδιαφέρει, αλλά εγώ που όπως λες με τους αριθμούς τα πάω καλά βλέπω ότι χωρίς αυτό το χτικιό οι λογαριασμοί δε βγαίνουν.

πάω πάσο, τα έχεις σπουδάσει, για να τα λες κάτι θα ξέρεις.

Μια απορία, όμως. Επειδή έχει καθυστερήσει η προσπάθεια για αύξηση του ΑΕΠ πολλά χρόνια τώρα, και κοιτάτε -είπαμε δεν είσαι στην κυβέρνηση-, κοιτάνε μόνο τους φόρους που θα επιβάλλουν. Όταν ο κόσμος δε θα έχει άλλα λεφτά στην άκρη:

α. Από που θα πληρώνει ΕΝΦΙΑ για ακίνητα που δεν του παρέχουν έσοδα;

β. Πως θα κάνει επενδύσεις (άνοιγμα μικρών επιχειρήσεων) που θα βοηθήσουν την οικονομία; Ή σκοπός μας είναι να κάνει επενδύσεις ο Λάτσης και ο Μπόμπολας, κι ο κόσμος να πηγαίνει να δουλεύει για 400ε μηνιάτικο, και έτσι θα έρθει η ανάπτυξη;

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά: Αν ήταν μόνο η χασούρα από τη Eurobank να δεχθώ τις αιτιολογήσεις σου.

Στην Eurobank πρόσθεσε και 2,5 δις που θα έπρεπε να πληρώσει από την τσέπη του ο Λάτσης αποχωρώντας, αλλά τελικά πληρώσαμε εμείς.

EDIT

Ωπ, λάθος, μπερδεύτηκα. Νόμιζα ότι εσύ είχες περιορίσει την χασούρα από την Eurobank στις νέες μετοχές, αλλά το είχε κάνει ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

β) Σκάνδαλο της Eurobank? Εννοείς φαντάζομαι το ότι πουλήθηκαν μετοχές σε τιμή χαμηλότερη απο αυτή που τις αγόρασε το ΤΧΣ; Αν ναι τότε
Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δημοσκόπηση: Έντεκα μονάδες μπροστά ο ΣΥΡΙΖΑ από τη ΝΔ - ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - news.gr

Να δείς ότι άλλος έχυσε τη καρδάρα και άλλος θα φάει το ξύλο τελικά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δημοσκόπηση: Έντεκα μονάδες μπροστά ο ΣΥΡΙΖΑ από τη ΝΔ - ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - news.gr

Να δείς ότι άλλος έχυσε τη καρδάρα και άλλος θα φάει το ξύλο τελικά :hehe:

Public Issue - Έρευνα Πολιτικής Συγκυρίας, Σεπτέμβριος 2014

Απρίλιος

42_0.jpg

Μάιος

29.jpg

Σεπτέμβριος

26.JPG

Και γενικότερα η πορεία με βάση τις δημοσκοπήσεις τους (του Ιουλίου, Ιουνίου δεν τις έχουν On line)

29.JPG

Γενικά δίνει ποιο πάνω τον ΣΥΡΙΖΑ η εν λόγω εταιρία(υποθέτω ότι δοκιμάζουν συνήθως τα ίδια τηλέφωνα πρώτα πριν ψάξουν και άλλους που θα απαντήσουν στην έρευνα), αλλά πλέον η διαφορά είναι τέτοια που, ακόμα και αν δεν επιβεβαιωθεί το +11 σε πιθανές εκλογές, ένα +5 λογικά το έχει ο ΣΥΡΙΖΑ.

paςok+νoyδou=40 χρόνια εξουσίας, το φαγοπότι. Τώρα που φεύγουν από το τραπέζι, σε ποιόν θα έρθει ο λογαριασμός;

Ο λογαριασμός πάντα σε εμάς θα έρχεται. Το μόνο που αλλάζει είναι το ποιος κάθεται στο τραπέζι και το αν σκοπεύει να παραγγείλει φασολάδα ή αστακό.

Link to comment
Share on other sites

paςok+νoyδou=40 χρόνια εξουσίας, το φαγοπότι. Τώρα που φεύγουν από το τραπέζι, σε ποιόν θα έρθει ο λογαριασμός;
Σε μένα, σε σένα, στον Λάτση, τον Μπόμπολα κτλ. Σε άλλους χρεωστικός σε άλλους πιστωτικός. Όπως κάθε μέρα ! :hehe:
Link to comment
Share on other sites

paςok+νoyδou=40 χρόνια εξουσίας, το φαγοπότι. Τώρα που φεύγουν από το τραπέζι, σε ποιόν θα έρθει ο λογαριασμός;

καλα, νιωθεις οτι αυτο ειναι λιγο ακυρο ετσι??

Πας στην ατακα Χαρρυ κλυν απο το 87 που ελεγε

"ο Ελληνικος λαος ξερει τι ψηφιζει, δεν ειναι μαμακες... Αυτοι οι φουστηδες τα κανανε **τα, αυτοι να τα καθαρισουνε"

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ λες ωρέ;

Τέτοιες δημοκσοπήσεις λες να γίνονται με τηλεφωνήματα; Έτοιμες είναι κατά παραγγελία.

Δε μου λες.. η ΝΔ γιατι δεν παραγγέλνει καμία να μειώσει τις 11? ας παραγγείλει μια ρε παιδί μου που ειναι ίσα-ίσα με το ΣΥΡΙΖΑ... κυβέρνηση ειναι.. ΝΔ είναι... δεν είναι το 4% που ξαφνικα έγινε 27%..

δε βλέπω καμια δημοσκόπηση παραγγελιά απο κυβέρνηση κι ανησυχω.. μήπως δε βγαινουν τα κουκιά ούτε μαγειρεμένα πλέον...?

ΥΓ: προς θεού, δεν πιστεύω ότι η διαφορα ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ειναι 11 μονάδες και γνωρίζω τα φιλοσυριζαίικα αισθήματα της ΕΦΣΥΝ, αλλά νομίζω πως το ρεύμα φαίνεται ξεκάθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν εννοώ ότι η κυβέρνηση είναι για περισσότερο. Απλά θεωρώ το να βάζεις το κόμμα που δεν λέει τίποτα ουσιώδες, με τον συγκεκριμένο δουλευταρά αρχηγό, 11 μονάδες παραπάνω δεν στέκει. Το +11 αν αληθεύει δεν είναι άσχημο για την κυβέρνηση. Εϊναι για όλους μας, διότι φανερώνει το πως σκεφτόμαστε...ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν εννοώ ότι η κυβέρνηση είναι για περισσότερο. Απλά θεωρώ το να βάζεις το κόμμα που δεν λέει τίποτα ουσιώδες, με τον συγκεκριμένο δουλευταρά αρχηγό, 11 μονάδες παραπάνω δεν στέκει. Το +11 αν αληθεύει δεν είναι άσχημο για την κυβέρνηση. Εϊναι για όλους μας, διότι φανερώνει το πως σκεφτόμαστε...ακόμα.

Τα τελευταία 40 χρόνια ο Έλληνας ψηφίζει αυτόν που δεν λέει τίποτα ουσιαστικό, αλλά τάζει λαγούς και πετραχήλια παράλληλα. Οπότε γιατί σου φαίνεται παράξενο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ που ο Σύριζα δεν έχει 60% και πως ακόμα η Ν.Δ αντέχει τόσο πολύ και με το ποσοστό της μπαίνει στην βουλή????????

Από το 1995 μέχρι σήμερα έχουμε πληρώσει 760 δισ. μόνο σε τόκους δανείων χωρίς να υπολογίζουμε το κεφάλαιο.

Ήταν σχεδιασμένο προμελετημένο έγκλημα και αυτό συνεχίζουν μέχρι σήμερα τα ίδια κόμματα.

Το ΠΑΣΟΚ μας έβαλε στο μνημόνιο, η Ν.Δ το προσυπέγραψε, και ενώθηκαν μαζί σαν μία γροθιά για να το υλοποιήσουν.

Όποιος θέλει να είναι υπόδουλος στους Γερμανούς ας ψηφίσει πάλη αυτά τα κόμματα.

Όποιος παραμένει Έλληνας και όχι Ευρω-παίος να σκεφτεί καλά τι να ψηφίσει. Τι να το κάνω να είμαι Ευρωπαίος όταν μου παίρνουν τα

ευρώ και μου αφήνουν το παιος

1924580_863879540291438_5880500435790649258_n.jpg?oh=8b7cd5439a7ecb5994a8d2622bd6e29c&oe=54C6A008

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.