Jump to content



Βενζινάδικα - αποδείξεις


Jaco

Recommended Posts

Νομίζω ότι χρειάζεται ένα θέμα που να υπάρχουν συγκεντρωμένα τα βενζινάδικα που κόβουν αποδείξεις και να ρίχνετε μπινελίκια σ' αυτά που δεν κόβουν και να προτείνετε τρόπους νομικούς ή και άλλους, που να τους αναγκάζουν να κόβουν απόδειξη...

π.χ. ακόμα το διερευνώ, ότι μετράει σαν απόδειξη το τιμολόγιο (το οποίο μπορούν να κόψουν τα βενζινάδικα) εάν απλά αναγράφει "ΙΔΙΩΤΗΣ"... δεν ξέρω ακόμα αν ισχύει σίγουρα, αλλά αν ισχύει τότε στην δικαιολογία ότι δεν κόβουν απόδειξη, ζητήστε τιμολόγιο...

Ακόμα δεν έχω βάλει βενζίνα, οπότε δεν έχω έρθει τετ-α-τετ με βενζινά να δω αντιδράσεις...

Γενικά, παντού και πάντα αποδείξεις... αυτοί που τόσο καιρό φοροδιαφεύγουν εις βάρος μας, θα πρέπει να μάθουν τι σημαίνει να πληρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως γεμίζω στα βενζινάδικα της Κλεισθένους στο Γέρακα και στη Shell του Βερόπουλου στην Αγία Παρασκευή και στην κάτω Κηφισιά. Έχουν την πιο φτηνή βενζίνη και δεν πρέπει να κλέβουν στην αντλία ή αν κλέβουν, κλέβουν το ίδιο πάνω κάτω.

Στην Κλεισθένους πάντα μου έκοβαν απόδειξη γιατί τα χρεώνω στην πιστωτική κάρτα οπότε δεν ήταν κόπος να μου κόψουν και την απόδειξη. Αν δε σας κόβουν απόδειξη δεν πληρώνετε και καλείτε την αστυνομία. Σε έναν φίλο μου που δεν του έκοψαν τιμολόγιο αυτό έκανε και τον μπουζουριάσανε τον υπάλληλο του βενζινάδικου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κάρτα δεν το είχα σκεφτεί... εκεί σου κόβουν απόδειξη αναγκαστικά, αλλά δεν ξέρω αν η απόδειξη από κάρτα περνάει στην εφορία... οπότε θα πρέπει να ρωτάς από πριν αν δέχονται κάρτες (αν όντως γίνεται δεκτή η απόδειξη)...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν απατωμαι παντως δεν εχει ιδιαιτερο νοημα η αποδειξη, ο βενζινας θα πληρωσει το φορο του ετσι κ αλλιως.

Κ η αποδειξη απο καυσιμα δε μετραει στις φοροελαφρυνσεις απ οτι ειπαν (για τον παραπανω λογο προφανως).

Εγω που κοβω τιμολογιο στην εταιρια μου σχεδον παντα πλεον δεν ειχα ποτε θεμα με κανεναν σε καμια πολη, οταν το ζητας στο δινουν χωρις πολλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις ΑΦΜ, πας και φτιάχνεις στο βενζινάδικο που πας συνήθως καρτέλα πελάτη και ζητάς κάθε φορά τιμολόγιο.

Και, δεν κατάλαβα, γιατί να μην μετράει η βενζίνη ?

Εγώ μόνο για το δικό μου πληρώνω περίπου 100-150 Ευρώ κάθε μήνα σε βενζίνη...

Λίγα είναι? Δε νομίζω.

Απογοητεύομαι κάθε μέρα που περνάει... Από όλους και από όλα σε αυτή τη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη και τιμολόγιο σε ΑΦΜ φυσικού προσωπου - ιδιώτη είναι το ίδιο;

on-off topic..αν δεν μαζεύουμε αποδείξεις από βαρβάτα σταθερά έξοδα -ΔΕΚΟ, βενζίνες κτλ- πως στο διατανο θα τα συγκεντρώσουμε για το αφορολόγητο;..θα ψάχνουμε αγγελίες του στυλ "Πωλούνται αποδείξεις εστιατορίων/κομμωτηρίων/καφετεριών κτλ"..

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μαζεύουμε αποδείξεις από βαρβάτα σταθερά έξοδα -ΔΕΚΟ, βενζίνες κτλ- πως στο διατανο θα τα συγκεντρώσουμε για το αφορολόγητο;

Υποτίθεται ότι είναι μόνο το 35% του μισθού σου γιατί έχουν συνυπολογίσει τα έξοδα αυτά και έχει μειωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κάρτα δεν το είχα σκεφτεί... εκεί σου κόβουν απόδειξη αναγκαστικά, αλλά δεν ξέρω αν η απόδειξη από κάρτα περνάει στην εφορία... οπότε θα πρέπει να ρωτάς από πριν αν δέχονται κάρτες (αν όντως γίνεται δεκτή η απόδειξη)...

Παίρνω και απόδειξη ταμειακής όχι μόνο της πιστωτικής. Πάντως αφού όλα τα βενζινάδικα έχουν και μαγαζάκι για τα είδη που πουλάνε (από αναψυκτικά μέχρι λάδι) μπορούν να κόψουν απόδειξη για τη βενζίνη, άλλο αν το παίζουν κινέζοι.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω διαβασει για το ολο θεμα με τις αποδειξεις, σε περιπτωση που το βενζιναδικο δεν εχει να σου δωσει, το τιμολογιο ισχυει κανονικα και θα γινει αποδεκτο απο την εφορια αν κοπει σαν ιδιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό πάντως είναι self service η βενζίνα και όταν πας μέσα να πληρώσεις κόβουν αυτόματα απόδειξη (είναι συνδεδεμένα με την αντλία οι ταμειακές).

Εδώ πόσο δύσκολο τους είναι να το κάνουν?

Δεν ισχύει ότι δεν φοροδιαφεύγουν οι βενζινάδες, η νοθευμένη και η παραεισαγμένη τι είναι, φορολογημένες?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και τις πειραγμένες αντλίες που βάζουν λιγότερη από όση αναγράφουν!

Τι μου θυμισες...Με φιλο σκασαμε μυτη σε βενζιναδικο με 4L μπετονακι και ο βενζινας του "εβαλε" 5L

Aτακα του φιλου μου:"Πως το κανες αυτο ρε μεγαλε;;;"

Mας κοιταζε σα χαζος.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Να κλέβει 20% είναι τραβηγμένο!

Εγώ το κάνω αυτό με το αμάξι ψιλοάδειο και το λαμπάκι αναμένο, όπου γεμίζει με 52-54 λίτρα. Και στο βενζινάδικο ΕΚΟ στην Παπανικολή στο Χαλάνδρι ανάμεσα στον Τερκενλή και την πλατεία Φλοίας μου έβαλε 57, σε σύνολο 58 λίτρων στο τεπόζιτο... Έκτοτε δεν ξαναέβαλα σε αυτόν και όσο σκέφτομαι πόσος κόσμος έκανε ουρά σε αυτόν για να βάλει και να έχει τσάμπα πλύσιμο τρελαίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.