Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

το μονο κακο οι μετακινησεις πληθυσμων απο εμας προς εξω, και απο εξω εδω...ειναι οτι ανηκουν στο ευρυτερο πλαισιο ακρατης και αχαρης μονογενοποιησης, μονομορφοποιησης και παγκοσμιοποιησης...αυτο ειναι που με χαλαει εμενα...και ολους τους συνετους πολιτες.

δεν θελουν διακριτα συνορα και εθνη...θελουν ολα να ειναι γυρω απο εναν αξονα...χρημα και συμβιωση, ή αποξενωση και διακριτοτητα...δυστυχως αντι να πηγαινει προς τα εμπρος η ανθρωποητητα και ο καθε λαος να χει το δικο του μερος του παζλ στην ανθρωπινη ιστορια, θελουν να εφαρμοσουν το ομαιμον, το ομοθρησκον και το ομοτροπον...ολοι ιδιοι...

ειναι αλλη μια αποψη να ζουν ανθρωποι σε κοπαδια...οπως θελουν να μαστε απο "πιθικους"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φιλε μου,μια χαρα ηταν η συμπεριφορα του.Ηθελα να σου πω ομως οτι και αυτος για να παει Γερμανια παρανομα το επιχειρησε,οπως και οι πιο πολλοι μεταναστες εδω.Με αυτη τη λογικη θα επρεπε να τον ειχαν σκοτωσει; :/

Δεν ισχυει κατι τετοιο.Ο καθενας εχει τις αποψεις του και εγω τις σεβομαι.Συν τοις αλλοις ο χρονος με περιοριζει στην οσο το δυνατον καλυτερη εκφραση και τα λεω καπως μπακαλιστικα και γρηγορα.Οποτε μπορει να σου φαινεται καπως "ωμο" στο συνολο αυτο που θα πω.

Την αποψη μου λεω και εγω,απλα τυχαινει -οπως εχω παρατηρησει και εγω σε αυτο το φορουμ- οι περισσοτεροι να ειναι ή μαυρο ή ασπρο.Οποτε ..... καταλαβαινεις. :p

:T:

Σκοτώσει ?! Προφανώς και όχι. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το αναφέρεις αυτό από τη στιγμή που η εμπλοκή μου στην κουβέντα περιορίζεται στους κάποτε έλληνες μετανάστες. Όσον αφορά την ανθρώπινη ζωή έχουμε την ίδια άποψη. Μάλλον μπερδεύτηκες και το λες αυτό σε εμένα επειδή κατά κάποιο τρόπο σε έχουμε στη γωνία :p

Δεύτερο, ο ίδιος μου λες ότι ο θείος σου είχε καλή συμπεριφορά. Εδώ είναι και το θέμα που έθιξα εξ΄αρχής. Μεγάλη μερίδα λαθρομεταναστών στην Ελλάδα δεν σέβονται τη χώρα που τους φιλοξενεί άρα τελικά επιβεβαιώνεις τα λόγια μου :)

Ακόμα, οι δικοί μου συγγενείς και γνωστοί μετανάστες πήγαν νόμιμα και άφραγκοι. Αν ο θείος σου κατάφερε να μπει παράνομα να του μεταφέρεις ότι είναι μεγάλο κομάντο :p

Τέλος μην ανησυχείς καταλαβαίνω, δύσκολα παρεξηγώ κάποιον ειδικά μέσα από ένα απρόσωπο post σε ένα forum. Μπορείς να καταλάβεις αρκετά για έναν άνθρωπο αλλά όχι ικανοποιητικά πολλά. Πάντα προτεραιότητά μου είναι η πολιτισμένη συζήτηση και ανταλλαγή επιχειρημάτων με σεβασμό στον συνομιλητή μου απαιτώντας βέβαια το ίδιο και από εκείνον :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,μια χαρα ηταν η συμπεριφορα του.Ηθελα να σου πω ομως οτι και αυτος για να παει Γερμανια παρανομα το επιχειρησε,οπως και οι πιο πολλοι μεταναστες εδω.Με αυτη τη λογικη θα επρεπε να τον ειχαν σκοτωσει; :/

Δεν ισχυει κατι τετοιο.Ο καθενας εχει τις αποψεις του και εγω τις σεβομαι.Συν τοις αλλοις ο χρονος με περιοριζει στην οσο το δυνατον καλυτερη εκφραση και τα λεω καπως μπακαλιστικα και γρηγορα.Οποτε μπορει να σου φαινεται καπως "ωμο" στο συνολο αυτο που θα πω.

Την αποψη μου λεω και εγω,απλα τυχαινει -οπως εχω παρατηρησει και εγω σε αυτο το φορουμ- οι περισσοτεροι να ειναι ή μαυρο ή ασπρο.Οποτε ..... καταλαβαινεις. :p

:T:

Hydra, κάποιοι πάλι θέλουμε απλά να τηρούνται οι νόμοι και η κοινή λογική.

Το ξέρω ότι είναι εξαθλιωμένοι κάποιοι μετανάστες (οι περισσότεροι ίσως).

Το θέμα είναι τι δυνατότητα έχω εγώ να τους βοηθήσω πραγματικά.

Πιστεύεις ότι η συσσώρευση μεταναστών που σουλατσάρουν στις πλατείες, τους βοηθά?

Πόσους νομίζεις σώνεις παραχωρόντας τους πλατείες, υπατείες, περίθαλψη κλπ.

Και θεωρείς ότι είναι τίμιο να πληρώνω/έχουν πληρώσει εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου και ο προπάππος μου ένα σύστημα υγείας στο οποίο πρακτικά δεν υπάρχει πρόσβαση, ή αν θες, το δικαίωμα πρόσβασης είναι εφάμιλλο με ενός λαθρομετανάστη? (κοινώς πας για προγραμματισμένη επέμβαση και σου λένε έλα σε 10 μήνες, γιατί, για να δίνουν ορό στους λαθρομετανάστες επειδή 5-10 τσιράκια κομμάτων αποφάσισαν ότι είναι φιλάνθρωποι?

Τους συγκρίνω με τους φιλόζωους που ευνουχήζουν τα ζώα.)

Εφ'όσον τα όρια της χώρας έχουν ξεπεραστεί, ή διαλύουμε τη χώρα (όπως και έχουμε κάνει, που πρακτικά μεγάλο μέρος των μορφωμένων ελλήνων της γενιάς 25-35 αποδημεί εις τας Ευρώπας) και ανταλάσσουμε τους μορφωμένους με ανειδίκευτους εργάτες.

Αυτή η σπατάλη μυαλών και εκπαίδευσης που υπάρχει στην Ελλάδα είναι ένα από τα προβλήματα τα άλυτα.

Ο Καρατζαφέρης, δυστυχώς (όχι γιατί είναι φασίστας, αλλά γιατί είναι λαϊκιστής χειρίστου είδους) ανεβαίνει, και θα ανεβαίνει, όχι γιατί τον θέλουν κάποια κρυφά κέντρα εξουσίας, αλλά γιατί λέει 5-10 πράγματα που σε 1-2 θέματα είναι σωστά, και τα λέει χωρίς να φοβάται αν θα τον χαρακτηρίσουν φασίστα, αναρχικό ή χουντικό.

Και μάθε και κάτι άλλο, οι ΚΚέδες και οι Συριζαίοι, το να σε βαφτίσουν φασίστα είναι από τα πιο εύκολα φίλτρα που έχουν ώστε να μη σε ακούνε, δες λίγο το Ριζοσπάστη την Αυγή και τις άλλες αντίστοιχου επιπέδου και πολυσυλλεκτικότητας φυλλάδες και θα δεις ότι με το που βαφτίσουν κάτι, κάνουν μετά κριτική για το περιτύλιγμα (=το ότι είναι φασίστας) και όχι γι' αυτό που λέει.

Στην αριστερά υπήρξαν κάποιοι εμπνευσμένοι ηγέτες στο παρελθόν, ακόμη και ο Αλαβάνος, κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι σχετικά εμπνευσμένος (και ο Δημαράς συμπαθής κλπ., παρ'όλο που λένε φίφες για το μεταναστευτικό για να μη στεναχωρήσουν την κομματική τους βάση που το έχει ταμπού). Τώρα έτσι όπως έχει καταντήσει με τον Τσίπρα, δεν νομίζω ο Ξύριζα να μπει βουλή, και του αξίζει πέρα για πέρα το να ΜΗΝ εκπροσωπεί κανέναν. Για τα παιδιά του Στάλιν εντάξει τι να πεις, έχουν δίκιο σε πάρα πολλά από αυτά που λένε, αλλά μέχρι εκεί, σε θέματα τύπου μεταναστευτικό είναι όπου φυσάει ο άνεμος (λαοί ενωμένοι, λες και ο έλληνας ΚΚΕς δημόσιος jobfather με τα 2000 και 3000 ευρώ μισθό έχει σχέση με τον Πάκη τον Πειναλέων - και να τον συμπαθεί τον Πάκη, αμφιβάλλω αν δίνει σε φιλανθρωπία το μισθό του ή αν καλύπτει ανάγκες ή δημιουργημένες ανάγκες = αμάξι, σπίτι, επενδύσεις κλπ. - άλλωστε κλασσικό επιχείρημα είναι το "αριστερός είμαι, όχι *******").

Προσωπικά πιστεύω ότι για τουλάχιστον μια 5ετία βελτίωση στο μεταναστευτικό δεν θα υπάρξει, και γι' αυτό έχω προγραμματίσει κι εγώ να λείπω.

Μετά βλέπουμε, αν τα πράγματα πάνε καλύτερα, το συζητάμε.

Αν ζούμε πάλι μέσα στη φούσκα, μακριά κι αγαπημένοι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι η συσσώρευση μεταναστών που σουλατσάρουν στις πλατείες, τους βοηθά?

Πόσους νομίζεις σώνεις παραχωρόντας τους πλατείες, υπατείες, περίθαλψη κλπ.

Δεν υποστηριξα ποτε κατι τετοιο....

Συμφωνο με βρισκουν οσα λες.Ο τροπος που ψαχνουμε τη λυση δε με αρεσει....

...ξεφευγουμε απο τα ορια της λογικης και καταληγουμε να μισουμε τους ανθρωπους αυτους,παρα να προσπαθουμε μπας και βρουμε καμιαν ακρη,να βρουμε και μεις την ησυχια μας.Συνενοχοι ειμαστε ολοι.Ειναι ευκολο να ριχνουμε σε 3ους το φταιξιμο,αλλα δε φταιν αυτοι που εχουμε ανοιχτη την πορτα....στη χωρα τους πεφτουν βομβες διπλα στα σπιτια τους,αναμενομενο ειναι να ερθουν εδω.Ας ειμασταν πιο προσεκτικοι.

Τωρα το θεμα της απεργιας πεινας ειναι πολυ ψαγμενο...... παιζουν αλλα απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

...ξεφευγουμε απο τα ορια της λογικης και καταληγουμε να μισουμε τους ανθρωπους αυτους' date='παρα να προσπαθουμε μπας και βρουμε καμιαν ακρη,να βρουμε και μεις την ησυχια μας.Συνενοχοι ειμαστε ολοι.Ειναι ευκολο να ριχνουμε σε 3ους το φταιξιμο,αλλα δε φταιν αυτοι που εχουμε ανοιχτη την πορτα....στη χωρα τους πεφτουν βομβες διπλα στα σπιτια τους,αναμενομενο ειναι να ερθουν εδω.Ας ειμασταν πιο προσεκτικοι.

Τωρα το θεμα της απεργιας πεινας ειναι πολυ ψαγμενο...... παιζουν αλλα απο πισω.[/quote']

κανεις δεν μισει κανεναν...ολα ειναι ενα κολπο να φερνουν εξαθλιωμενους ανθρωπους να ριχνουν το ηδη πεσμενο βιωτικο μας επιπεδο...Θεος φυλαξει να δουμε που θα καταληξουμε και εμεις και αυτοι και ολοι μας...δυσκολες εποχες:...:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Καρατζαφέρης δεν είναι απλά φασίστας, είναι επικίνδυνος φασίστας, και αυτό επειδή θα έκανε τα πάντα για εξουσία. Εδώ κάνει ανοιχτό κάλεσμα σε χρυσαυγίτες, χουντικούς και βασιλικούς να τον στηρίξουν για να δώσει και σ'αυτούς λίγη εξουσία, τι να λέμε τώρα.

οταν καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν φασιστες στην ελλαδα, θα ναι αργα...αλλα μαλλον δεν σε νοιαζει η ελλαδα οποτε δικαιωμα σου να θεωρεις τους αλλους φασιστες...δεν αγαπας την ελλαδα οποτε εκφραζεις αποψεις μειοψηφιας οπως οι καλοι λαθρομεταναστες, δεν ενοχλουν κανενα...

Το ότι δεν υπάρχουν φασίστες πες το σ'αυτούς που έχουν φάει μαχαιριές από χρυσαυγίτες επειδή συμμετείχαν σε μια αντιρατσιστική εκδήλωση. Να φανταστώ ότι ούτε αυτός είναι φασίστας:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9qaHDhub1SE]YouTube - Παρέμβαση του Μιχαλολιάκου στο ALTER[/ame]

τριτον η ελλαδα δεν εχει τρομοκρατια, οι αλλοδαποι την εφεραν...και την φυτεψαν...

Το τι είναι τρομοκρατία είναι τελείως σχετικό. Για μένα ας πούμε τρομοκρατία είναι οι πολιτικές της κάθε κυβέρνησης, της αστυνομίας και των τραπεζών. Και αυτά δεν τα έφερε κανένας αλλοδαπός.

πεμπτον, πρεπει να υπαρχει ενα οριο, δεν γουσταρει οι ελλαδα να γινει μαυροκιτρινη οως να το κανουμε, να πω ναι στον αλβανο, βουλγαρο, σκοπιανο, μια παρεα ειμαστε, αλλα τουρκομαυροκιτρινο περιεργους, που κολλανε...??? ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ, οποτε ας ερθουν με ενα μετρο..

Ρατσιστικό παραλήρημα. Το αστείο είναι ότι ακολουθεί αυτό το ποστ:
κανεις δεν μισει κανεναν...ολα ειναι ενα κολπο να φερνουν εξαθλιωμενους ανθρωπους να ριχνουν το ηδη πεσμενο βιωτικο μας επιπεδο...Θεος φυλαξει να δουμε που θα καταληξουμε και εμεις και αυτοι και ολοι μας...δυσκολες εποχες:...:

αν πηγαιναμε εμεις στην χωρα τους και καναμε απεργια πεινας ή διαμαρτυριες...θα μας εκοβαν χερια ποδια κεφαλια.! σφαιρες σε χαντακια...

Και αυτό δεν σου λέει τίποτα να φανταστώ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Καρατζαφέρης δεν είναι απλά φασίστας, είναι επικίνδυνος φασίστας, και αυτό επειδή θα έκανε τα πάντα για εξουσία. Εδώ κάνει ανοιχτό κάλεσμα σε χρυσαυγίτες, χουντικούς και βασιλικούς να τον στηρίξουν για να δώσει και σ'αυτούς λίγη εξουσία, τι να λέμε τώρα.

Το τι είναι τρομοκρατία είναι τελείως σχετικό. Για μένα ας πούμε τρομοκρατία είναι οι πολιτικές της κάθε κυβέρνησης, της αστυνομίας και των τραπεζών. .

Ε, και πολύ άργησες να τα ρίξεις εκεί για ακόμη μια φορά.

Πωπω ρε παιδιά ήμαρτον πια ήμαρτον...

Φασίστες, αναρχικοί, εθνικιστές, μηδενιστές...γεμίσαμε πια.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα.

Αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ πόσο εύκολα μπορεί ένας άνθρωπος να αποκτήσει "φασιστικές" ή "αναρχικές" ιδέες απο την μια στιγμή στην άλλη; Τι τον ωθεί εκεί;

Link to comment
Share on other sites

@darien αυτά που λες ελπίζω να είναι copy paste από λόγια κομματόσκυλου γιατί μόνο τετοια μου θυμίζουν.

Να αναφέρω ότι όπως οι ρατσιστές είναι κακό πράγμα και κάνει τζίζ, έτσι και οι αντιρατσιστές είναι το ίδιο τζιζ καθώς είναι ρατσιστές προς τους ρατσιστές. yo daWWWg

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια με αντικειμενικα κριτηρια,δεν μπορουμε να λεμε οτι ο Μιχαλολιακος ή ο Καρατζαφερης δεν ειναι φασιστες.... :hang3:

Mα αυτό που λες δεν είναι αντικειμενικό από μόνο του αλλά ρευστό στη διάρκεια του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Εμ,οχι ακριβως,οταν υπαρχει μια ιδεολογια για τον φασισμο,την οποια οταν καποιος ασπαζεται,αυτοματως μπορει να λεγεται "φασιστας" . :/

Αλλιως,να καταργησουμε καθε εννοια...

Στην τελικη,αν δεν ειναι αυτοι ,ποιοι θα ειναι? :p χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Συνδυάζοντας την λέξη "ιδεολογία που είπες, η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Παπαρήγα (και τα παρελκόμενα...)

Τι την κάνει ακριβώς λιγότερο "φασίστρια"? Δεν της πάει η σβάστιγκα στο μπράτσο μήπως; Η μήπως δεν συνάγει με τον επίσημο ορισμό του φασισμού;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ πόσο εύκολα μπορεί ένας άνθρωπος να αποκτήσει "φασιστικές" ή "αναρχικές" ιδέες απο την μια στιγμή στην άλλη; Τι τον ωθεί εκεί;

Τι έχουν οι αναρχικές ιδέες δηλαδή;

@darien αυτά που λες ελπίζω να είναι copy paste από λόγια κομματόσκυλου γιατί μόνο τετοια μου θυμίζουν.

Να αναφέρω ότι όπως οι ρατσιστές είναι κακό πράγμα και κάνει τζίζ, έτσι και οι αντιρατσιστές είναι το ίδιο τζιζ καθώς είναι ρατσιστές προς τους ρατσιστές. yo daWWWg

Δικά μου λόγια είναι. Δεν ανήκω ούτε σε κόμμα, ούτε σε νεολαία κόμματος, ούτε στηρίζω κόμμα.

Εχμ, δεν βλέπω κανένα κακό στο να είσαι ρατσιστής απέναντι στους ρατσιστές. Δηλαδή, αν εγώ εναντιωθώ σε κάποιον που λέει κάντε τους εβραίους σαπούνια ή σφάξτε τους αλβανούς και τους τούρκους γιατί έτσι μου αρέσει, είμαι ρατσιστής; Πώς μπορείς να βάλεις τον ρατσιστή και τον αντιρατσιστή στο ίδιο τσουβάλι;

Συνδυάζοντας την λέξη "ιδεολογία που είπες, η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Παπαρήγα (και τα παρελκόμενα...)

Τι την κάνει ακριβώς λιγότερο "φασίστρια"? Δεν της πάει η σβάστιγκα στο μπράτσο μήπως; Η μήπως δεν συνάγει με τον επίσημο ορισμό του φασισμού;

Γιατί δίνεις στη λέξη ιδεολογία αρνητική χροιά; Είναι απολύτως φυσιολογικό και υγιές να έχει κάποιος πολιτική ιδεολογία. Είναι γνωστό ότι το ΚΚΕ είναι συντηρητικό κόμμα, αλλά το φασισμός είναι υπερβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολιτική ιδεολογία ναι.

άλλο πολιτική ιδεολογία και άλλο ιδεολογία ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ που έχει το 99% ακόμα. Kαι προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι υγιές η πολιτική ιδεολογία. Καλώς η κακώς αυτή η έννοια δεν φτουράει ( η μάλλον παρά-φτουράει) στο Νεο-Ελληνικό κράτος. Και ποια είναι η βάση της ιδεολογίας; Η πολιτική έχει σαν σκοπό να ευνοοεί/υπηρετεί τον πολίτη-άνθρωπο ή όχι; Ξεκινάει και σταματάει εκεί η λέξη πολιτική; Όταν μπαίνει η ιδεολογία στην μέση, μήπως η εύνοια αποκτά προσωπικό-ομαδικό συμφέρον; Ευνοούνται οι λίγοι έναντι των πολλών; Οι διαφορετικό τρόποι ενδεχομένως εφαρμογής της πολιτικής αυτής δεν πρέπει να αποτελεί "ιδεολογία". Απλά μεθοδολογία.

H σκέψη μας ανεξαιρέτως θα πρέπει να γυρίζει γύρω από το,

Και στον πόλεμο όλα για όλα κουβαλούσα πολυβόλα

να σκοτώνονται οι λαοί για τ' αφέντη το φαί

για τ' αφέντη το φαί

Aιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο

αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

Όλοι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, είμαστε στο ίδιο τσουβάλι.

Όσο για την ερώτηση σου, καταλαβαίνεις και μόνος σου νομίζω την διαφόρα "αναρχίας" με αναρχία.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Καρατζαφέρης δεν είναι απλά φασίστας, είναι επικίνδυνος φασίστας, και αυτό επειδή θα έκανε τα πάντα για εξουσία. Εδώ κάνει ανοιχτό κάλεσμα σε χρυσαυγίτες, χουντικούς και βασιλικούς να τον στηρίξουν για να δώσει και σ'αυτούς λίγη εξουσία, τι να λέμε τώρα.

Σε ευχαριστώ για το παράδειγμα, είναι ακριβώς αυτό που ανέφερα πιο πάνω για το τι πράττει σήμερα η αριστερά, όχι μόνο σαν οργανωμένη άποψη, αλλά και τα άτομα σαν μονάδες. Βαφτίζει και βάζει ταμπέλες, οπότε έτσι γλιτώνει από την επιχειρηματολογία περί του περιεχομένου και επιχειρηματολογεί κατά του φασισμού, όπου προϋπάρχει η κασέτα.

Και μάθε και κάτι άλλο, οι ΚΚέδες και οι Συριζαίοι, το να σε βαφτίσουν φασίστα είναι από τα πιο εύκολα φίλτρα που έχουν ώστε να μη σε ακούνε

Κάνεις ακριβώς αυτό.

Μας λες ότι ο Καρατζαφέρης είναι φασίστας γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες (-> στηρίζει χρυσαυγίτες κλπ.).

Μα δεν λέει κανείς ότι ο Καρατζαφύρερ είναι το πρότυπο της πολιτικής, ίσα ίσα.

ΑΛΛΑ 1-2 πράγματα που έχει πει ΠΕΡΙ ΠΟΣΟΣΤΩΣΗΣ, ΠΕΡΙ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ και κάποια άλλα ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ, σύμφωνα με το κριτήριο της ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. Δεν είναι σωστά ούτε επειδή είναι φασίστες αυτοί που λένε ότι είναι σωστά, ούτε επειδή το αμάξι μου έχει αθηναϊκές πινακίδες ούτε επειδή η πεταλούδα του Πεκίνου πέταξε στη Φουκοσίμα και τά 'κανε λαμπόγυαλο.

Common sense και κατανόηση της αξίας του 0, όταν προηγείται αυτού αριθμός (-> τάξη μεγέθους).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον φιλε Χυντρα εισαι λιγακι βαθια νυχτωμενος.

Ακου λιγες βλακειουλες λοιπον που δυσκολα θα μπορουσε καποιος να τις αμφισβητησει.

Ποσους μεταναστες εχει το Ελλαντα σημερα?1.5-2 εκατομμυρια?Δηλ αντιστοιχουν σε 15-20% του ελληνικου πληθυσμου..

Οταν οι Ελληνες πηγαν στην Αμερικη των 300.000.000 μηπως ηταν.. 30-60 εκατομμυρια?

Οταν πηγαν στην Γερμανια των 80.000.000 μηπως ηταν 8-16 εκατομμυρια?

Να ξερω δηλαδη γιατι αν ειναι να λες οτι οι Ελληνες μεταναστες ηταν το ιδιο με τους σημερινους λαθρομεταναστες,εμενα μου βγαινουν συνολο αποδημου ελληνισμου 38-76 εκατομμυρια μονο σε αμερικη και γερμανια.Να τους φωναξουμε ρε παιδι μου πισω να μαζευτουμε 86.000.000 ελληνες να λυσουμε για παντα το θεμα της γκετοποιησης της Ομονοιας και καθε ελληνικης μεταναστοκρατουμενης περιοχης,να μην χρειαζεται να πηγαινουμε ολοι στον στρατο αφου δεν θα μας χωρανε τα στρατοπεδα,να εισπραττει το κρατος 8πλασιους φορους κλπ.

Ετσι οπως τα βλεπεις παντως μου φαινεσαι το ιδιο με κατι "φασιστες" που λενε οτι ο αποδημος ελληνισμος ολ οβερ δε γουερλντ ειναι γυρω στα 100 εκατομμυρια ελληνες.

ΥΓ:για να δεις και τι κανουν τα πολιτισμενα κρατη,η αστυνομια εχει μια απο τις καλυτερες ειδικες δυναμεις αστυνομιας με ονομα GrenzenSchutzGruppe-9 (=συνοριοφυλακη).Τυχαιο?Δεν νομιζω..

Αν ειχε μπολζ ο οποιοσδηποτε πολιτικος,θα ζητουσε δημοψηφισμα για το θεμα των 300 .

Και θα βλεπαμε τοτε τι θα ψηφιζε ο κοσμος και πως θα εκαναν γαργαρα τις θεωριες τους λαζοπουλος,συριζα κλπ...

Aυτη η ταση σας να τα υπεραπλουστευετε ολα....

Γι αυτο οι περισσοτεροι ειναι ή μαυρο ή ασπρο...

Επιδερμικοτητα και επιπολαιοτητα.

Αν δεις το post μου μιλησε πολυ γενικα σε σχεση με αυτο το θεμα.Για τους Ελληνες μεταναστες δηλαδη.

Ουτε καν εκανα τη συγκριση σε σχεση με τα νουμερα....

Αυτα που λες δυσκολα αμφισβητουνται και ετσι ειναι σε γενικες γραμμες,αλλα σκεψου οτι πολλοι Ελληνες πηγαν παρανομα και μη μου πεις δεν ισχυει....

Με τη λογικη λοιπον οτι και αυτοι ηταν παρανομοι,δεν θα πρεπε να τους κανουν τα ιδια?Ετσι το σκεφτηκα...

Και στο εξωτερικο δεν ειναι τυχαια τα "παρατσουκλια" για τους Ελληνες.

Για να μη με παρεξηγησεις,δεν λεω οτι εμεις ειμασταν κwλοπαιδα εκει εξω,απλα θελω να πω οτι οπως και οι Ελληνες που εφυγαν τοτε για ενα καλυτερο αυριο,ετσι και οσοι ειναι τωρα εδω απο αλλες χωρες,δεν ειναι ολοι το ιδιο!

Ειναι φυσει αδυνατο να ειναι οοοολοι μα οοολοι οι Ελληνες ή οοοολοι μα οοολοι οι Αλβανοι κακοποιοι,εγκληματιες κτλπ.

@sotiris :

Αμα ηταν να πιανομαστε απο τα σωστα που εχουν πει οι πολιτικοι (μιας και λες για τον Καρατζαφερ') ,αστο.....

Πολλα σωστα ΑΚΟΥΩ ,δεν ΒΛΕΠΩ ομως! :...:

Ωραια τα λεει να φυγουν οι μεταναστες....και εγω μαζι του! (για τους παρανομους) ,αλλα ειναι δυσκολο ρε γαμωτο να καταλαβει ο κοσμος οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κανει ουτε αυτος τιποτα...

Ρωτηστε λιγο την υπολλοιπη Ευρωπη και τα μεγαλα κεφαλια,θελουν να γινει κατι τετοιο......

ΥΓ:για να δεις και τι κανουν τα πολιτισμενα κρατη,η αστυνομια εχει μια απο τις καλυτερες ειδικες δυναμεις αστυνομιας με ονομα GrenzenSchutzGruppe-9 (=συνοριοφυλακη).Τυχαιο?Δεν νομιζω..

Ουτε εγω το νομιζω και θα ηταν καλα να εχουμε και εμεις.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

οι οικονομικοπολιτικές συνθήκες ήταν διαφορετικές ... Οι Έλληνες μετανάστες δεν πήγαν σε χώρες με κρίση, ανεργία, σε αναβρασμό αλλά σε χώρες με ανάπτυξη και βιομηχανία που ζητούσαν εργατικά χέρια και η απορρόφηση ήταν άμεση. Εδώ αυτό που γινεται είναι να φεύγουν από την τριτοκοσμική χώρα τους για να έρθουν στο απόπατο της Ευρώπης στην πιο δύσκολη στιγμή και χωρίς μέλλον!!! Τι προσδοκούν δηλαδή; Απλά όταν γνωρίζουν ότι η Ελλάδα είναι ξεφραγο αμπέλι βρίσκουν και τα κάνουν....και, λυπάμαι που το λέω, με αυτά τα στοιχεία στο μυαλό τους δεν έρχονται και πολλοί "καλοί" μετανάστες (δεν είναι δόκιμος ο χαρακτηρισμός αλλά you get the point)

...Κάπου πήρε το μάτι μου για ένα ζευγάρι Ελλήνων που ξεκίνησε απεργία πείνας επειδή δεν βρίσκουν δουλειά εδώ και 4 χρόνια!! και τους μάζεψαν οι αστυνομικοί αμέσως!!! Στους μετανάστες όμως για να μη μας κακοχαρακτηρίσουν ως ρατσιστές κάνουμε το χατήρι....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@sotiris

Το αν λέει σωστά πράγματα ο Καρατζαφέρης είναι τελείως υποκειμενικό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι και φασίστας. Το τι κάνει η αριστερά με αφήνει αδιάφορο.

@LevelOne

Εγώ προσωπικά που είμαι μεγαλόψυχος με τους μετανάστες, πιστεύω ότι για το σημερινό αδιέξοδο ευθύνονται κυρίως οι κυβερνήσεις με την κακή διαχειρίση και τις λαμογιές, και όχι οι μετανάστες. Δες ένα παράδειγμα. Βρέθηκε λέει βουλευτής με 180 εκατομμύρια στις τράπεζες. Τι επενδύσεις μπορούσαν να γίνουν με αυτά τα λεφτά, πόσες θέσεις εργασίας θα μπορούσαν να δημιουργηθούν για ημεδαπούς και μετανάστες; Γιατί να κυνηγήσω τους μετανάστες και όχι τους πολιτικούς;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.