Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στεγνα και ψυχρα,μην αφηνετε χρημα να ρεει προς αυτους.Απορροφουν χρημα χωρις να το επιστρεφουν στην αγορα (φορους κλπ)...Και οπως τον εργοδοτη τον συμφερει να εχει εναν μαυρο...μαυρα με 400 ευρω στα ορια της επιβιωσης (ο μαυρος θα ζει με αλλους 10 σε καμμια τρυπα και πληρωνει ελαχιστα σε ενοικιο και διατροφη) αντι για εναν νομιμο ασφαλισμενο με 700 (καλο ε) ,αυτα τα 400 ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...Δεν ειναι θεμα ανθρωπισμου ,ειναι θεμα επιβιωσης μας.Εαν φυτοζωουν αυτοι σε βαρος μας,μια μερα θα φυτοζωουμε ολοι μας σαν κι αυτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στεγνα και ψυχρα,μην αφηνετε χρημα να ρεει προς αυτους.Απορροφουν χρημα χωρις να το επιστρεφουν στην αγορα (φορους κλπ)...Και οπως τον εργοδοτη τον συμφερει να εχει εναν μαυρο...μαυρα με 400 ευρω στα ορια της επιβιωσης (ο μαυρος θα ζει με αλλους 10 σε καμμια τρυπα και πληρωνει ελαχιστα σε ενοικιο και διατροφη) αντι για εναν νομιμο ασφαλισμενο με 700 (καλο ε) ,αυτα τα 400 ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...Δεν ειναι θεμα ανθρωπισμου ,ειναι θεμα επιβιωσης μας.Εαν φυτοζωουν αυτοι σε βαρος μας,μια μερα θα φυτοζωουμε ολοι μας σαν κι αυτους.

Εντάξη κάποιους φόρους πληρώνουν μερικοί!Το ότι στέλνουν απο τα 400 τα 20 κάθε μήνα στην πατρίδα τους και χτίζουν πολυκατοικίες και αυτά τα λευτά δεν επιστρέφονται ποτέ στην χώρα (η τουλάχιστον τα περισσότερα δεν επιστρεφονται) δεν είναι πληγή?

Βασικά πολύ μεγάλη αυτή η κουβέντα και ξεκινάει από αλλού και θα καυαλήξη σίγουρα σε διαμάχες και φασαρίες.Το θέμα είναι να καταλάβουμαι πως όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και έχουμε τσουρουφλιστή πλέον για τα καλά!

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά αλλά πληρώνει και αυτός ένα μικρό φόρο σε αυτά που θα αγοράσει απο οπουδήποτε,πρίπτερο,σούπερ μαρκετ κτλ!Όσο για το 20 απο τα 400 που έγραψα πιο πάνο ήθελα να πω 200!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη κάποιους φόρους πληρώνουν μερικοί!Το ότι στέλνουν απο τα 400 τα 20 κάθε μήνα στην πατρίδα τους και χτίζουν πολυκατοικίες και αυτά τα λευτά δεν επιστρέφονται ποτέ στην χώρα (η τουλάχιστον τα περισσότερα δεν επιστρεφονται) δεν είναι πληγή?

Βασικά πολύ μεγάλη αυτή η κουβέντα και ξεκινάει από αλλού και θα καυαλήξη σίγουρα σε διαμάχες και φασαρίες.Το θέμα είναι να καταλάβουμαι πως όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και έχουμε τσουρουφλιστή πλέον για τα καλά!

ενω τα 15.000 που εδωσες για να παρεις αμαξι και πηγαν στη γερμανια δεν ειναι πληγη?

τα 600 που εδωσα για να παρω τηλεοραση και πηγανε στη κορεα δεν ειναι πληγη?

τα 20 ευρω που εδωσε ο γειτονας και ψωνισε απο το ebay και πηγανε στη κινα δεν ειναι πληγη?

αφου δε παραγουμε σχεδον τιποτα ως χωρα και εχουμε αρνητικο ισοζυγιο,οτι και να κανουμε μειον θα ειμαστε καθε χρονο.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες,μου θύμισες τα λεμόνια στο super market,Αργεντινής 2 ευρό το κιλό και κορινθίας 5 ευρό το κιλό.Εκεί τι να πεις?Αλλά επειδή οπως προείπα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΛΉ κουβέντα.παράγουμε και μάλιστα πολλά,απλά οι κυβερνήσεις μας είναι απαράδεκτες και θέλουν για δικούς τους ευνόητους λόγους να κάνουν τα Αργεντινής 2Ε και τα Κορινθίας 5Ε!Αλλά αν συνεχίση η κουβέντα υπάρχουν και οι εξαγωγής που να ναι καλά οι άνθρωποι φέρνουν χρήμα στη χώρα (ότι φέρνουν)!Όπως και ότι η philips με τις τηλεοράσεις δίνει δουλειά σε Ελληνικά (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό το Ελληνικά) χέρια!

Για να κλείσω,και επειδή ήδη συμφώνησα μαζί σου σχεδόν εντελός,καλύτερα να σταματήσω εγώ να ψωνίζω απο το ebay η να μην έχω καν τηλεόραση μιας και η Ελλάδα δεν παράγει ή να αρχίσουν να πηγαίνουν στις χώρες τους οι 1)λαθρομετανάστες,2)άεργοι?Και φυσικά να γίνει καλύτερη δουλειά στα σύνορα!

Οι νόμιμοι,οι οικογενειάρχες,οι εργαζόμενοι δεν με νοιάζουν,ούτε καν αυτοί που είναι στις φυλακές άσχετα αν τους πληρώνω (τους αφήσαμε,τελος).Αυτοί όμως που μπήκαν λαθραία και γιατί όχι αυτοί που ήρθαν και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα (που αύριο θα κλέψουν) δεν πρέπει να φύγουν?

Link to comment
Share on other sites

ενω τα 15.000 που εδωσες για να παρεις αμαξι και πηγαν στη γερμανια δεν ειναι πληγη?

τα 600 που εδωσα για να παρω τηλεοραση και πηγανε στη κορεα δεν ειναι πληγη?

τα 20 ευρω που εδωσε ο γειτονας και ψωνισε απο το ebay και πηγανε στη κινα δεν ειναι πληγη?

αφου δε παραγουμε σχεδον τιποτα ως χωρα και εχουμε αρνητικο ισοζυγιο,οτι και να κανουμε μειον θα ειμαστε καθε χρονο.:confused:

To παράνομο χρήμα, εξαιτίας των παράνομων μεταναστών τί σχέση έχει με τις αγορές αυτοκινήτων και ηλεκτρικών συσκευών; Το θέμα μας είναι η Ελληνική οικονομία και μη ή η παράνομη μετανάστευση; Όταν είχαμε IZOLA και ESCIMO και Χαρτοβιομηχανίες, δεν θυμάμαι να είχαμε κανέναν μετανάστη απολύτως.

Επίσης αν δεν θες, δεν παίρνεις αυτοκίνητο. Αν δεν θες, δεν παίρνεις τηλεόραση. Τον παράνομο μετανάστη αν δεν το θες..πως ακριβώς τον διώχνεις σαν ιδιώτης;

Ξέρω ξέρω....ψηφίζεις κάτι άλλο απο αυτό που μας κυβερνάει τόσα χρόνια, απαιτείς από την πολιτεία να εφαρμόζει τους νόμους, βάζεις φυλακή των ευφραίμ, πληρώνεις τους φόρους σου αρχικά εσύ, μπλα μπλα μπλα....

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πολλά περισσότερα από ΙΖΟΛΑ και ΕΣΚΙΜΟ. Goodyear, Pirelli, ΑΒΕΖ, ΒΙΑΜΥΛ, NISSAN, Πειραική Πατραική, Βιομηχανία Φωσφορικών Λιπασμάτων, Μινιον , Κλαουδατος, Λαμπρόπουλος, ΕΒΖ και αρκετές ακόμα. Λόγω συνδικαλιστικών παρεμβάσεων με την αβάντα των σοσιαλιστικών κυβερνήσεων και την "ποινικοποίηση" της επιχειρηματικότητας και της κερδοφορίας στην Ελλάδα άλλες επιχειρήσεις κλείσανε και άλλες μεταφερθήκανε σε πιο φιλικές προς τις επιχειρήσεις χώρες (Τουρκία, Βουλγαρία, Πολωνία) και εμείς μείναμε με την υπόσχεση ότι δε θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης.

Μετά εγκαταλείψαμε τα χωράφια γιατί "είναι δουλειά για Αλβανούς".

Ήδη οι άνεργοι με πτυχία φεύγουν στο εξωτερικό. Αλλά δε φαίνεται να συγκινείται κανείς. Ίσως όταν οι γυναίκες μας γίνουν οι νέες Ρωσσίδες-Ουκρανές να βοηθήσουν την επιχειρηματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

To παράνομο χρήμα, εξαιτίας των παράνομων μεταναστών τί σχέση έχει με τις αγορές αυτοκινήτων και ηλεκτρικών συσκευών; Το θέμα μας είναι η Ελληνική οικονομία και μη ή η παράνομη μετανάστευση; Όταν είχαμε IZOLA και ESCIMO και Χαρτοβιομηχανίες, δεν θυμάμαι να είχαμε κανέναν μετανάστη απολύτως.

Επίσης αν δεν θες, δεν παίρνεις αυτοκίνητο. Αν δεν θες, δεν παίρνεις τηλεόραση. Τον παράνομο μετανάστη αν δεν το θες..πως ακριβώς τον διώχνεις σαν ιδιώτης;

Ξέρω ξέρω....ψηφίζεις κάτι άλλο απο αυτό που μας κυβερνάει τόσα χρόνια, απαιτείς από την πολιτεία να εφαρμόζει τους νόμους, βάζεις φυλακή των ευφραίμ, πληρώνεις τους φόρους σου αρχικά εσύ, μπλα μπλα μπλα....

ειναι απλο.αν δε γουσταρεις να στηριζεις τους μεταναστες,δεν αγοραζεις απο αυτους,και πανω απ ολα δεν τους προσλαμβανεις στη δουλεια σου

αλλα ως γνησιος ελληναρας ποιον θα προτιμησεις?τον πακιστανο να του δινεις 10 ευρω το 10ωρο και μαυρα η τον ελληνα να του δινεις 40 ευρω το 8ωρο με ενσημα?

Link to comment
Share on other sites

η τον ελληνα να του δινεις 40 ευρω το 8ωρο με ενσημα?

Το χουμε πάρει τελείως στραβά.

Ο εργολάβος-επιχειρηματίας-εργοστασιάρχης κοκ θα προσλάβει αυτόν που φυσικά θα του στοιχίσει τα λιγότερα.

Η λύση δεν είναι όμως φίλε μου "ή δουλεύεις με 10 ευρώ ή θα την κάνει ο Πακιστανός τη δουλειά". Η λύση είναι φυσικά τέτοια που προαπαιτεί και καλή οικονομική κατάσταση της χώρας,έτσι ώστε ο εργολάβος να πάρει εμένα με 40 ευρώ και με ένσημα και να μην μπαίνει και μέσα το έργο του.

Άμα αύριο έρθει ένας Βιετναμέζος και πει στον εργοδότη σου θα δουλέψω στη θέση αυτού με 5 ευρώ το 8ωρο,πώς την είδαμε,θα πεινάσει όλη η χώρα;

Αμ συγγνώμη,εγώ δεν είμαι "Ελληνάρας" ,αλλά ******* άμα δουλέψω για 10 ευρώ - μισθό Μπαγκλαντές. :crazy:

Και μετά τί να στηρίξω; Σε λίγο δε θα μπορώ να στηρίξω εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το χουμε πάρει τελείως στραβά.

Ο εργολάβος-επιχειρηματίας-εργοστασιάρχης κοκ θα προσλάβει αυτόν που φυσικά θα του στοιχίσει τα λιγότερα.

Η λύση δεν είναι όμως φίλε μου "ή δουλεύεις με 10 ευρώ ή θα την κάνει ο Πακιστανός τη δουλειά". Η λύση είναι φυσικά τέτοια που προαπαιτεί και καλή οικονομική κατάσταση της χώρας,έτσι ώστε ο εργολάβος να πάρει εμένα με 40 ευρώ και με ένσημα και να μην μπαίνει και μέσα το έργο του.

Άμα αύριο έρθει ένας Βιετναμέζος και πει στον εργοδότη σου θα δουλέψω στη θέση αυτού με 5 ευρώ το 8ωρο,πώς την είδαμε,θα πεινάσει όλη η χώρα;

Αμ συγγνώμη,εγώ δεν είμαι "Ελληνάρας" ,αλλά ******* άμα δουλέψω για 10 ευρώ - μισθό Μπαγκλαντές. :crazy:

Και μετά τί να στηρίξω; Σε λίγο δε θα μπορώ να στηρίξω εμένα.

ο ελληναρας που θα προσλαβει τον πακιστανο για 1 ευρω την ωρα ειναι παρανομος και αυτος και ο πακιστανος.

αλλα δεν ειδα να ορμανε τα ματ στο μαγαζι του και να τον βαρανε σπαζοντας τα παντα.

αν του κλεινανε το μαγαζι να δεις πως θα λυνοτανε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ο ελληναρας που θα προσλαβει τον πακιστανο για 1 ευρω την ωρα ειναι παρανομος και αυτος και ο πακιστανος.

αλλα δεν ειδα να ορμανε τα ματ στο μαγαζι του και να τον βαρανε σπαζοντας τα παντα.

αν του κλεινανε το μαγαζι να δεις πως θα λυνοτανε το προβλημα.

καλησπέρα

κατ'αρχήν ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ανεξαρτήτου εθνικότητας δεν σηκώνεται απο το κρεβάτι του για λιγότερο απο 50 ευρα μεροκάματο. Αυτό ισχύει για τον τόπο που ζώ και απο όσα ακούω απο γειτονικούς νομούς οι αποκλίσεις είναι μικρές. (+- 10 ευρά αναλόγως είδους εργασίας). Το ανωτέρω ποσό είναι σχεδόν ίδιο με το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη, ανύπανδρου και χωρίς τριετίες. Επίσης κανέναν (αλλοδαπό κυρίως) εργάτη δεν τον ενδιαφέρει να συνεισφέρει στην ασφάλισή του, και ως εκ τούτου να δεχτεί να πληρώσει ότι του αναλογεί στο ΙΚΑ. Ο λόγος ?? Δηλώνοντας πρόσφυγας και άπορος, μπορεί να τύχει αμεσότερης περίθαλψης, απο ότι να έκλεινε ραντεβού, και να εξεταστεί μετά απο 3 μήνες. Τέλος μιλώντας για την περιοχή όπου ζώ, ακόμα το να παει Έλληνας να δουλέψει στις δικές του ελιές είναι θέμα ταμπού πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις είτε το επαχθές αυτό έργο ανατίθεται σε αυτούς που επιθυμούν να εργαστούν (δηλαδή τους ξένους με τα παραπάνω αναφερόμενα ημερομίσθια, και τα ξέρω καλά, γιατί όταν χρειάστηκα περισσότερα χέρια, αυτά βρήκα μόνο και τόσο τα πλήρωσα) είτε επικρατεί η εγκατάλειψη.

Link to comment
Share on other sites

ενω τα 15.000 που εδωσες για να παρεις αμαξι και πηγαν στη γερμανια δεν ειναι πληγη?

τα 600 που εδωσα για να παρω τηλεοραση και πηγανε στη κορεα δεν ειναι πληγη?

τα 20 ευρω που εδωσε ο γειτονας και ψωνισε απο το ebay και πηγανε στη κινα δεν ειναι πληγη?

αφου δε παραγουμε σχεδον τιποτα ως χωρα και εχουμε αρνητικο ισοζυγιο,οτι και να κανουμε μειον θα ειμαστε καθε χρονο.:confused:

αναλογα πως το βλεπεις.Ελληνικες τελεορασεις/αυτοκινητα δεν υπαρχουν ,αλλα τουλαχιστον εμεις πλερωσαμε ΦΠΑ κλπ και ο εμπορας θα πλερωσει φορο εισοδηματος.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα πως το βλεπεις.Ελληνικες τελεορασεις/αυτοκινητα δεν υπαρχουν ,αλλα τουλαχιστον εμεις πλερωσαμε ΦΠΑ κλπ και ο εμπορας θα πλερωσει φορο εισοδηματος.

στο ebay ομως τιποτα :p

και το φπα που πληρωνεις απλα ανακυκλωνεται στην αγορα και καποια στιγμη θα το παρει καποιος στα χερια του απο το κρατος και θα το ξοδεψει εξω.

απο τη στιγμη που εχουμε αρνητικο ισοζυγιο καθε χρονο και χειροτερα θα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.