Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μόνο για τους Ελ δεν γράφει αυτό το σαιτε^^^^

 

:pleasantry:

 

Τό 'ψαξες όλο? :p 

Ντάξει πιθανό είναι πάντως γιατί ο έλληνας εργάτης θα τους χώνει να δουλεύουν θα γίνει αμέσως supervisor :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5227882/t-xristodoylopoyloy-epinooyme-lyseis-gia-ektaktes-anagkes/#.VSfHm_pGhid.facebook

 

Απο το στόμα της και στου θεού τ'αφτι !!! Γιατί ο μακακίες πρέπει και θα πληρωθούν.

 

Όλοι οι καλοί χωράνε και το παν είναι να μπουν σωστές προτεραιότητες.

 

Όμως για μαμακίες που πρέπει να πληρωθούν, θεωρώ μεγαλύτερη (ως γεγονός εννοώ, όχι ποιος το κάνει) αυτό

(αν και προσωπικά βρίσκω το in.gr πολύ μέτριο/κακό σε ποιότητα ενημέρωσης)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι καλοί χωράνε και το παν είναι να μπουν σωστές προτεραιότητες.

 

 

Κανένας δεν αντιλέγει. Όλοι χωράνε (άσχετο που η δήλωση της κυρίας υπουργού υποδήλωνει το ανάποδο)

 

Ωστόσο οι παρενέργειες που έχουν τα υπερβολικά χάδια στους νεοεισερχόμενους έχουν τις παρενέργειες που πόσταρες στα ταμεία.....

 

Αφού θέλουν να έρθουν εδώ, ας τους κάνει καποιος γνωστό ότι πέραν των δικαιωμάτων έχουν και υποχρεώσεις:

1. Υποχρεωτική καταβολή ασφαλιστικών εισφορών έχουν δεν έχουν χρήματα/εργασία (ακριβώς όπως με τους ασφαλισμένους στο ΟΑΕΕ, ταμείο μηχανικών κ.α.),

2. Υποχρεωτική δήλωση φορολογίας εισοδήματος απο το πρώτο ευρώ (ακριβώς όπως ισχύει για τους υπόλοιπους) και φυσικά,

3. Έλεγχος των εκροών συναλλάγματος σε τρίτες χώρες και αντίστοιχη φορολόγηση (ας πάει κάποιος καμία βόλτα απο την western union και τις λοιπές υπηρεσίες μεταφοράς χρημάτων, που κάνουν όλοι ότι δεν ξέρουν τίποτα, και μετά τα λέμε)

 

Και έτσι, αν θέλουν, ας μείνουν όσο γουστάρουν.

 

Αμ πως !

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

έχει καλως λοιπόν.... όταν με το καλό καταρρεύσουν τα ταμεία, και οι σημερινοί συνταξιούχοι (οι αυριανοί είναι ανέκδοτο) τσιμπήσουν κάτι μέζεα αντί συντάξεως, μην ακούσω τίποτα παράπονα ε ?? τι στο καλό: φασίστες είναι ??? :hehe: :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά πως να επιβληθείς όταν το κράτος έχει μαύρα μεσάνυχτα με τα greek statistics? Δηλαδή αν αύριο-μεθαύριο καταρρεύσουν τα ταμεία, ποιος θα έχει δημιουργήσει περισσότερο πρόβλημα? Οι μετανάστες (που δεν ξέρουμε καλά καλά πόσοι είναι) ή η είδηση που λινκαρα πιο πάνω?

 

Σύντροφος δεν είμαι, αλλά ας είμαστε λίγο λογικοί. Κοστίζουν όλοι οι καινούριοι πρόσφυγες 2.8 δις? Αν ναι, πως?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό: Όσο μεγαλύτερος είναι ο λόγος της σχέσης εργαζόμενοι / συνταξιούχοι, τόσο λιγότερα πρέπει να δίνει το κράτος για να καλύπτει τις συντάξεις, αφού αυτές καλύπτονται απο τις εισφορές των εργαζομένων. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε κοντά στο 1 εργαζόμενος για 1 συνταξιούχο. Αν νομίζει κανείς πως υπάρχει περιθώριο για το κράτος να αφήνει δαξιά αριστερά ανασφάλιστους χωρίς έλεγχο, i rest my case. Παρεμπιπτώντος τα τελυταία 20 χρόνια το κράτος απο τους φόρους μας έχει δώκει στα ταμεία σχεδόν 200 δις ευρώ για να καλύπτει το πάρτι των έφηβων συνταξιούχων και των τυφλών ταξιτζήδων. Και μετά κλαίγονται για το PSI που τους έκοψε σκάρτα 6 δις....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό: Όσο μεγαλύτερος είναι ο λόγος της σχέσης εργαζόμενοι / συνταξιούχοι, τόσο λιγότερα πρέπει να δίνει το κράτος για να καλύπτει τις συντάξεις, αφού αυτές καλύπτονται απο τις εισφορές των εργαζομένων. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε κοντά στο 1 εργαζόμενος για 1 συνταξιούχο. Αν νομίζει κανείς πως υπάρχει περιθώριο για το κράτος να αφήνει δαξιά αριστερά ανασφάλιστους χωρίς έλεγχο, i rest my case. Παρεμπιπτώντος τα τελυταία 20 χρόνια το κράτος απο τους φόρους μας έχει δώκει στα ταμεία σχεδόν 200 δις ευρώ για να καλύπτει το πάρτι των έφηβων συνταξιούχων και των τυφλών ταξιτζήδων. Και μετά κλαίγονται για το PSI που τους έκοψε σκάρτα 6 δις....

 

Ε περίπου στα λόγια μου έρχεσαι. Αυτά κάνουν μεγαλύτερη ζημιά, όχι οι 100-1000 πρόσφυγες που θα αναγκαστούν να πάνε σε άλλη χώρα λόγω ανάγκης (και όχι επειδή μυρίστηκαν τζάμπα επιδόματα).

Link to comment
Share on other sites

Ε περίπου στα λόγια μου έρχεσαι. Αυτά κάνουν μεγαλύτερη ζημιά, όχι οι 100-1000 πρόσφυγες που θα αναγκαστούν να πάνε σε άλλη χώρα λόγω ανάγκης (και όχι επειδή μυρίστηκαν τζάμπα επιδόματα).

 

 

Σε ένα πραγματικά ευνομούμενο κράτος δεν χωράει κανενός μεγέθους εξαίρεση. Άσε που οι αριθμοί δεν είναι ''100 - 1000'' αλλά πολαπλάσιοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να κριθεί τελικά το αντισυνταγματικό, να ανοίξει η τρύπα των 2.8 δις και μετά να κυνηγάμε μετανάστες?
Σε τέτοιο concept θα έκανα άνετα ένα χαρακιρι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό: Όσο μεγαλύτερος είναι ο λόγος της σχέσης εργαζόμενοι / συνταξιούχοι, τόσο λιγότερα πρέπει να δίνει το κράτος για να καλύπτει τις συντάξεις, αφού αυτές καλύπτονται απο τις εισφορές των εργαζομένων. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε κοντά στο 1 εργαζόμενος για 1 συνταξιούχο. Αν νομίζει κανείς πως υπάρχει περιθώριο για το κράτος να αφήνει δαξιά αριστερά ανασφάλιστους χωρίς έλεγχο, i rest my case. Παρεμπιπτώντος τα τελυταία 20 χρόνια το κράτος απο τους φόρους μας έχει δώκει στα ταμεία σχεδόν 200 δις ευρώ για να καλύπτει το πάρτι των έφηβων συνταξιούχων και των τυφλών ταξιτζήδων. Και μετά κλαίγονται για το PSI που τους έκοψε σκάρτα 6 δις....

 

Επειδή είμαι λίγο σκράπας με τα οικονομικά... Όταν αποφάσισαν να δημιουργήσουν την σύνταξη, τα πρώτα λεφτά που κράταγαν από τους  ανθρώπους, που πήγανε;

Γιατί αυτή η παπάρα κάποιος πρέπει να δουλεύει για να παίρνει κάποιος άλλος σύνταξη μου μοιάζει με γερο δούλεμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο σκράπας με τα οικονομικά... Όταν αποφάσισαν να δημιουργήσουν την σύνταξη, τα πρώτα λεφτά που κράταγαν από τους  ανθρώπους, που πήγανε;

Γιατί αυτή η παπάρα κάποιος πρέπει να δουλεύει για να παίρνει κάποιος άλλος σύνταξη μου μοιάζει με γερο δούλεμα

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Προφανώς πήγαν στους επόμενους.

 

Αυτή η ''παπάρα'' λέγεται αναδιανεμητικό συστημα ασφάλισης και είναι ένας απο τους πυλώνες του ασφαλιστικού συστήματος της χώρας. Η άλλη επιλογή είναι το κεφαλαιοποιητικό σύστημα όπου η σύνταξή μας θα προερχόταν αποκλειστικά απο τις εισφορές μας συν ότι μπορουσε να κερδίσει (ή να χάσει) απο την επένδυση αυτών. Στην Ελλάδα επικράτεί το μικτό σύστημα, μια μίξη και των 2. Ωστόσο εύλογο είναι φαντάζομαι, πως όταν μια οικονομία αποδίδει συντάξεις με το αναδιανεμητικό σύστημα (όπως εδώ) και οι ενεργοί εργαζόμενοι μειόνονται χωρίς να ακολουθούν και οι συντάξεις ακριβώς την ίδια πορεία, το κράτος μέσω των φόρων είναι αυτό που θα πρέπει να καλύψει και τη χασούρα. Δες λοιπόν τι γίνεται γύρω σου και πες μου: είναι δίκαιο κάποιοι να συνταξιοδωτούνται στα 45, κάποιοι να παίρνουν συντάξεις που δεν δικαιούνται, κάποιοι να καταλαμβάνουν θέσεις που θα έπρεπε να ασφαλίζονται (ώστε να καταβάλλουν εισφορές) αλλά δουλεύουν μαύρα, και καποιοι άλλοι να παίρνουν 4 - 9 συντάξεις ?? απο πού νομίζεις τα παίρνουν αυτά τα χρήματα ? απο τον κουμπαρά τους ??

 

λίγες περισσότερες πληροφορίες για τα 2 συστήματα εδώ: http://www.asfalisinet.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

 

Για εμένα πάντως η μεγαλύτερη παπάρα είναι αυτό το ''εγώ τα δούλεψα αυτά που παίρνω...''

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νέο φράχτη κατά των μεταναστών υψώνει η Βουλγαρία | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

 

Τζάμπα τον φτιάχνουν. Εδώ δίνουμε ιθαγένεια, χαρτιά, δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ποιος μετανάστης θα προτιμούσε την Βουλγαρία;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Προφανώς πήγαν στους επόμενους.

 

Αυτή η ''παπάρα'' λέγεται αναδιανεμητικό συστημα ασφάλισης και είναι ένας απο τους πυλώνες του ασφαλιστικού συστήματος της χώρας. Η άλλη επιλογή είναι το κεφαλαιοποιητικό σύστημα όπου η σύνταξή μας θα προερχόταν αποκλειστικά απο τις εισφορές μας συν ότι μπορουσε να κερδίσει (ή να χάσει) απο την επένδυση αυτών. Στην Ελλάδα επικράτεί το μικτό σύστημα, μια μίξη και των 2. Ωστόσο εύλογο είναι φαντάζομαι, πως όταν μια οικονομία αποδίδει συντάξεις με το αναδιανεμητικό σύστημα (όπως εδώ) και οι ενεργοί εργαζόμενοι μειόνονται χωρίς να ακολουθούν και οι συντάξεις ακριβώς την ίδια πορεία, το κράτος μέσω των φόρων είναι αυτό που θα πρέπει να καλύψει και τη χασούρα. Δες λοιπόν τι γίνεται γύρω σου και πες μου: είναι δίκαιο κάποιοι να συνταξιοδωτούνται στα 45, κάποιοι να παίρνουν συντάξεις που δεν δικαιούνται, κάποιοι να καταλαμβάνουν θέσεις που θα έπρεπε να ασφαλίζονται (ώστε να καταβάλλουν εισφορές) αλλά δουλεύουν μαύρα, και καποιοι άλλοι να παίρνουν 4 - 9 συντάξεις ?? απο πού νομίζεις τα παίρνουν αυτά τα χρήματα ? απο τον κουμπαρά τους ??

 

λίγες περισσότερες πληροφορίες για τα 2 συστήματα εδώ: http://www.asfalisinet.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

 

Για εμένα πάντως η μεγαλύτερη παπάρα είναι αυτό το ''εγώ τα δούλεψα αυτά που παίρνω...''

 

Δεν γίνεται να πήγαν στους επόμενους αφού η σύνταξη εξαρτάτε από τις  εισφορές, εκτός αν έδιναν  σε κάποιους τσαμπατζήδες σύνταξη, με τα λεφτά των  πρώτων  εισφορών.

Χρόνια πολλά : )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές δηλώσεις της αγαπημένης μου (όπως αποδεικνύεται) πολιτικού πραγματικά με έχουν ξεπεράσει.

Λιάζονται οι μετανάστες στις πλατείες, γιατί το βράδυ που πέρασε δεν είδε κανέναν (άρα δεν υπάρχει και πρόβλημα).

Αν έρθει πλατεία αμερικής ας μου πει κάποιος να την κάνω μια βόλτα, γιατί αν δεν βλέπει να της δείξω εγώ που είναι ποιος τι και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές δηλώσεις της αγαπημένης μου (όπως αποδεικνύεται) πολιτικού πραγματικά με έχουν ξεπεράσει.

Λιάζονται οι μετανάστες στις πλατείες, γιατί το βράδυ που πέρασε δεν είδε κανέναν (άρα δεν υπάρχει και πρόβλημα).

Αν έρθει πλατεία αμερικής ας μου πει κάποιος να την κάνω μια βόλτα, γιατί αν δεν βλέπει να της δείξω εγώ που είναι ποιος τι και γιατί.

 

Με mercedes με φιμέ τζάμια θα πήγε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.