Jump to content


Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επιβαρύνουν περισσότερο ένα ήδη μισοπεθαμένο σύστημα.

Στις ΗΠΑ που αναφέρθηκαν κάποιοι παραπάνω, για να μπεις μέσα όταν έφτανες με το πλοίο σε πέρναγαν από ιατρικές εξετάσεις, και αν σου βρίσκαν τίποτα, έφευγες με το ίδιο πλοίο που ερχόσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tωρα που θα ψηφιζουνε οι απογονοι των μεταναστων στο Ελλαντα και λογικα θα ειναι σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα ποιο πολυ απο τους Ελληναρες προχωρημενους μη μας πουνε ρατσιστες τα ξαναλεμε.Ισως βεβαια βολευει την Ελιτ της Εκαλης γιατι θα εχει και πολλα φτηνα εργατικα χερια αφου θα ησυχασει απο τους σπαστικους Ελληνες που ακου να δεις τολμανε και ζητανε 700e μισθο και ΙΚΑ κτλ...... :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μπουν και στη βουλη και σου λεω εγω για φτηνα εργατικα χερια μετα...

Σκεψου οτι υπαρχουν παιδια αλλοδαπων στα ελληνικα σχολια και ειναι αριστουχοι,ενω "εμεις" οσα πανε και οσα ερθουν.

Μη σας φανει περιεργο και αν μας κυβερνησουν μια μερα...

Οχι επειδη αγαπουν την Ελλαδα,αλλα επειδη θελουν να "φανουν" περισσοτερο.Σ'ολα χωμενοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι μία τα 2/3 του πληθυσμού πεινάνε, και μαστίζονται απο χολέρα-τύφο-aids-ελονοσία-πανώλη-H1N1-avian flu- para flu etc. Κάτι πρέπει να γίνει γι αυτο.

1. το para flu είναι χιούμορ

2. η λύση είναι πάρα πολύ απλή: δέχεσαι να ζεις με 50 ευρώ το μήνα για να φτάσουν κάποιοι να ζουν αντί για $1 με $2 ? Αν ναι, κάντο, και παρέσειρε και τους Έλληνες να το κάνουν, για να παραδειγματίσουν και τους άλλους λαούς. Το λίκνο της Ευρώπης.

Αν πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζουν 5, 10 και 20 δις άνθρωποι με το βιοτικό επίπεδο που έχεις συνηθήσει, μάλλον πλανάσαι!

Το εύκολο είναι να λες "ας δώσουν οι πλούσιοι που έχουν υπερκέρδη".

Το δύσκολο είναι να δώσεις εσύ από τα δικά σου (γιατί για αυτόν που πεθαίνει στο άφρικα, πλούσιος είσαι κι εσύ).

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δέχομαι να ζω με 10 και 20 ευρώ το μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. το para flu είναι χιούμορ

2. η λύση είναι πάρα πολύ απλή: δέχεσαι να ζεις με 50 ευρώ το μήνα για να φτάσουν κάποιοι να ζουν αντί για $1 με $2 ? Αν ναι, κάντο, και παρέσειρε και τους Έλληνες να το κάνουν, για να παραδειγματίσουν και τους άλλους λαούς. Το λίκνο της Ευρώπης.

Αν πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζουν 5, 10 και 20 δις άνθρωποι με το βιοτικό επίπεδο που έχεις συνηθήσει, μάλλον πλανάσαι!

Το εύκολο είναι να λες "ας δώσουν οι πλούσιοι που έχουν υπερκέρδη".

Το δύσκολο είναι να δώσεις εσύ από τα δικά σου (γιατί για αυτόν που πεθαίνει στο άφρικα, πλούσιος είσαι κι εσύ).

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δέχομαι να ζω με 10 και 20 ευρώ το μήνα.

Ούτε εγώ δέχομαι να ζώ με 10 κ 20 ευρώ το μήνα.

Καταρχάς δεν είπα οτι πρέπει να τους δεχτούμε όλους, απλά οτι δεν μπορούμε και να τους σταματήσουμε.

Το θέμα είναι οτι το όλο σύστημα έχει σαπίσει.Ορισμένοι βγάζουν τρελά λεφτά σε βάρος όλων των υπολοίπων. Πόσο νομίζεις οτι θα κρατήσει αυτο? Ηλίθιοι είναι οι αφρικάνοι? βλέπουν πόσο καλά περνάμε εδώ, και έρχονται!

Link to comment
Share on other sites

1. το para flu είναι χιούμορ ™

2. η λύση είναι πάρα πολύ απλή: δέχεσαι να ζεις με 50 ευρώ το μήνα για να φτάσουν κάποιοι να ζουν αντί για $1 με $2 ? Αν ναι, κάντο, και παρέσειρε και τους Έλληνες να το κάνουν, για να παραδειγματίσουν και τους άλλους λαούς. Το λίκνο της Ευρώπης.

Αν πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζουν 5, 10 και 20 δις άνθρωποι με το βιοτικό επίπεδο που έχεις συνηθήσει, μάλλον πλανάσαι!

Το εύκολο είναι να λες "ας δώσουν οι πλούσιοι που έχουν υπερκέρδη".

Το δύσκολο είναι να δώσεις εσύ από τα δικά σου (γιατί για αυτόν που πεθαίνει στο άφρικα, πλούσιος είσαι κι εσύ).

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δέχομαι να ζω με 10 και 20 ευρώ το μήνα.

Εκεί που ζεί αυτός με τα 20 € το μήνα, τα είδη πρώτης ανάγκης ή δεν υπάρχουν ή υπάρχουν σε χαμηλότερες τιμές, οπότε είναι άκυρο να συγκρίνουμε τα 20 € το μήνα με οικονομικά μεγέθη που ξέρουμε εμείς.

Επίσης το θέμα δεν είναι αν μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερα, αλλά πως θα μπορέσουμε όλοι να ζήσουμε καλά με περισσότερα. Αυτό είναι το νόημα του Σοσιαλισμού, το οποίο οι σημερινοί πολιτικοί φαίνεται να το έχουν απωλέσει.

Ένα σωστό σοσιαλιστικό κράτος, βάζει πρώτα τον πολίτη και δημιουργεί μηχανισμούς υποστήριξης και προστασίας του, έτσι ώστε αυτός να ευημερεί. Δεν προσπαθεί να βρεί νέο target group ψηφοφόρων και δεν εξυπηρετεί ημέτερους έτσι ώστε να πλουτίσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα εκμεταλλευόμενοι την ένδεια και δυστυχία πολιτών άλλων φτωχότερων κρατών. Αυτό αφαιρεί το ΣΟ από το ΠΑΣΟΚ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι Αντώνη, άλλο λέω, δεν διαφωνώ με τον πλούτο τους κλπ.

Με άλλο διαφωνώ:

υπάρχουν 150.000.000 περίπου Νιγηριανοί.

υπάρχουν 1.000.000.000 περίπου Ινδοί.

υπάρχουν 2.000.000.000 περίπου Κινέζοι.

Εγώ είμαι ένας.

Εμείς που καταλαβαίνουμε αυτά που γράφω χωρίς google translation είμαστε 11.000.000 και βάλε και τον απόδημο 29.000.000 (αφιέρωση ράδιο αρβύλα).

Και να εξοντώσεις τον Ελληνισμό και να τους δώσουμε τα πάντα, 150.000.000 δεν θα ζήσουν.

Ο σοσιαλισμός έχει κάποια όρια, και βάζει όρια στις γεννήσεις και στον τρόπο ζωής και σε όλα.

Και αυτό γινόταν κι εκεί που είχε εφαρμοστεί.

Δεν μπορείς να θες να έχουν όλοι δικαίωμα, όταν ο ένας κυκλοφοράει με porsche κι ο άλλος με lada, ή, ακόμη χειρότερα, όταν ο ένας τρώει κι ο άλλος πεθαίνει.

Όλοι τα προς το ζην.

Το πρόβλημα είναι ότι ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ δεχτείς εσύ να ζεις με τα απολύτως απαραίτητα για το προς το ζην, μπορεί να μη φτάνει Η ΓΗ για να ζήσουμε όλοι. Και αν φτάνει τώρα, δεν θα φτάσει σε 5 - 10 - 20 - 50 - 100 χρόνια. Όλοι βασίζονται (και το ΚΚΕ π.χ.) στο ότι θα υπάρξει η ανάλογη ανάπτυξη οπότε όλοι θα ζουν.

Εδώ είμαστε και η φύση είναι αμείλικτη, δεν καταλαβαίνει ούτε από ΚΚΕ ούτε από ΛΑΟΣ, γι' αυτό και οι ασθένεις θερίζουν και θα θερίζουν στις χώρες χαμηλού βιοτικού επιπέδου.

Το πρόβλημα της μετανάστευσης είναι ακριβώς αυτό:

γνωρίζοντας ότι δεν μπορούμε όλοι να ζήσουμε υπό ίσοις όροις, μεταναστεύουν κάποιοι προς τις πλούσιες χώρες (τρομάρα μας!).

Αυτό σημαίνει όμως ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ των πλούσιων χωρών.

Διότι τα φτηνά εργατικά χέρια, με το που νομιμοποιούνται, ξαφνικά γίνονται ακριβά εργατικά χέρια, και για την ακρίβεια, ακριβή αμόρφωτη αγέλη. Και εκεί είναι το πρόβλημα της μετανάστευσης όπως τη γνωρίζουμε τα τελευταία χρόνια, βολεύτηκαν κάποιοι με το εργατικό δυναμικό που σκοτώνεσαι στα έργα και δεν τρέχει τίποτα (και ποιοι βολεύτηκαν, οι μεγαλο - άκτωρες) και τώρα θα πληρώνουμε οι υπόλοιποι τις συνέπειες.

Όλοι ξέρουμε π.χ. το πόσο καλό είναι το σύστημα υγείας της Σουηδίας.

Αν σκάσουν μύτη 100.000.000 αφρικανοί/ασιάτες κλπ. θεωρείτε ότι το σύστημα υγείας θα παραμείνει το ίδιο? Αυτή είναι και η έννοια των συνόρων, να διαφυλάξεις τα δικαιώματα για τα οποία εργάζεσαι μια ζωή. Αν είναι να μην έχεις τίποτα, δεν κάνεις και τίποτα, ή πιο σωστά, ανοίγεις μια ΜΚΟ και τα τσεπώνεις από το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μπουν και στη βουλη και σου λεω εγω για φτηνα εργατικα χερια μετα...

Σκεψου οτι υπαρχουν παιδια αλλοδαπων στα ελληνικα σχολια και ειναι αριστουχοι,ενω "εμεις" οσα πανε και οσα ερθουν.

Μη σας φανει περιεργο και αν μας κυβερνησουν μια μερα...

Οχι επειδη αγαπουν την Ελλαδα,αλλα επειδη θελουν να "φανουν" περισσοτερο.Σ'ολα χωμενοι ειναι.

"θα μας σκοτώσουνε δηλαδή" όπως λέει ο αδερφός του τζουτζούκου..

...πάντως τα παραδείγματα παιδιά είναι απίστευτα, έχετε σκεφτεί να διοχετεύσετε αυτό το ταλέντο στα ανέκδοτα?

και τώρα να σου απαντήσω.

δεν είναι καλοί μαθητές τότε, να κοιτάξτε τους, αμόρφωτοι και δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν τίποτα γιατί ήρθαν για εγκληματικότητα.

είναι καλοί μαθητές... θέλουν να μας ρίξουν το κράτος...!

δηλαδή ο ξένος φταίει πως ο έλληνας πιτσιρικάς να είναι είναι "οχεδερφιστις" και στο σχόλιο?

και στο κάτω κάτω, οι """έλληνες"""" που είναι στην βουλή, το καλο μας θέλουν.. XAXAXAXAXA

βασικά την Greenpeace να διώχναμε από την επιφάνεια της γης και θα είχαμε μειώσει κατά 80% (τρόπος του λέγειν) τους πολέμους και την πίνα.

(greenpeace και wwf, οι δυο καρκίνοι του πλανήτη)

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πώς είσαι τόσο σίγουρος οτι τα αγαθά του κόσμου δεν αρκούν για να μας θρέψουν όλους?

Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και γενικα αυτο που λεει ισχυει και αν οχι τωρα (που σε καθε ευκαιρια οι εκαστοτε αγροτες πετανε πορτοκαλια και χυνουνε γαλατα) σε μερικες δεκαετιες. Γενικα, στο θεμα διατροφης ειναι καπως λεπτες οι ισορροπιες. Απο την μια βγηκανε τα φυτοφαρμακα, για να εχουμε καλυτερες παραγωγες κλπ κλπ και να μην χανονται οι σοδιες και μερικα απο αυτα διαφημιζονταν οτι "θα λυσουνε το παγκοσμιο προβλημα πεινας".

Απο την αλλη καταστρεφουμε την ευφορη γη οποτε μειωνονται οι χρησιμοι αγροτικοι χωροι και ταυτοχρονα δεν παει και κανα φαγητο στους πραγματικα πεινασμενους. Εδω αυξανονται οι τιμες και στα ηδη υπαρχοντα. :p Το ιδιο γινεται και με τα γενετικα μεταλλαγμενα. Τα κανεις πιο ανθεκτικα απεναντι στις ασθενειες με σκοπο (στην βιτρινα) να θρεψεις περισσοτερο κοσμο. Τι τελικα επιτυγχανεις ειναι αλλο θεμα.

Ακομα κι αν δεχτουμε πραγματικα οτι υπαρχουνε resources (σαν age of empires ενα πραγμα) για να συντηρηθουμε π.χ. 100 χρονια ΟΛΟΙ και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ ποσοστο θνησιμοτητας απο πεινα -τουλαχιστον- γιατι εγω παω στοιχημα οτι οι καρκινοι παντος τυπου θα αυξηθουνε 500% τις επομενες γενιες.

Αυτο το πραγμα δεν μπορει να γινει με το υπαρχον συστημα διακυβερνησης. Γιατι πολυ απλα δεν δουλευει ετσι καμμια χωρα.

Ασε που απο ενα σημειο και μετα ΑΦΟΥ θρεψεις τον πεινασμενο ξεκινανε αλλα προβληματα τυπου, "ωραια τωρα χορτασε και θελει να κανει κατι χρησιμο... παμε να λυσουμε και το ενεργειακο γιατι δεν εχουμε ενεργειακα resources να "κινηθει" ολος ο πλανητης" Sad but true αλλα ολα ειναι συνδεδεμενα. Τωρα η βενζινη σου ειναι στο 1.60 γιατι ενα 10-20% την χρησιμοποιει καθως το 80-90% πειναει. Αν εσυ ταϊσεις ολο το 80% λογικο ειναι να σηκωθει στα ποδια του και ενα ποσοστο απο αυτο να χρειαστει ηλεκτρικη ενεργεια. Hasta la vista... ετσι οπως δουλευει ο κοσμος σημερα με τους ΟΠΕΚ να ανεβοκατεβαζουνε την παραγωγη οπως αυτοι θελουν κλπ κλπ

Το μεταναστευτικο ή το κοιτατε οικουμενικα (γιατι παγκοσμιο προβλημα ειναι) οποτε για μενα δεν υπαρχει προβλημα και ολοι ειμαστε αδερφια οποτε ολοι δουλευουμε για την προοδο της παγκοσμιας κοινοτητας ή το κοιτατε σε επιπεδο χωρας οποτε αναγκαστικα ολοι εξω, οσοι λιγοτεροι τοσο καλυτερα και "ζητω τα ΟΥΚ και τα συνθηματα τους και ο Ανθιμος" :tomato:

Δυστυχως, για μενα κοιταμε παρακλαδια του κυριως προβληματος τα οποια ετσι κι αλλιως ειναι αλυτα/δυσεπιλυτα και δεν οδηγουν και σε κατι χρησιμο στην τελικη γιατι η μια λυση/μπαλωμα απλα θα βγαλει αλλο προβλημα στην επιφανεια. Αναγκαστικα η απαντηση σου ειναι venusproject και resource-based society.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παρακολουθήσατε το video δλδ είδατε μία ειρηνική πορεία ακτιβιστών ενάντια στην παιδική εργασία και όχι μία κακοστημένη απόπειρα εθνικιστών(whatever) που σκοπεύει να προκαλέσει τους μετανάστες ώστε να δικαιολογήσει τους σκοπούς της.

Με λυπεί το γεγονός ότι ορισμένοι από εσάς σκοτώνεται τον διάλογο μόνο και μόνο επειδή ακούστηκαν διαφορετικές απόψεις από τις δικές σας.... βαπτίστε με και εμένα πακιστολάγνο εάν βολεύει, τόλμησα να γράψω αυτά που αντιλήφθηκα παρακολουθώντας το video.

Επί χρόνια, όχι μόνο ανεχόμαστε αλλά συντηρούμε καταστάσεις (cd/dvd στην πλατεία κανείς και μόνο όταν το πρόβλημα μας χτυπάει την πόρτα αποφασίζουμε να δράσουμε....

... αναγνωρίζω το πρόβλημα της μετανάστευσης και την ανάγκη λύσης αλλά βίντεο όπως το παραπάνω μόνο στην διόγκωση του προβλήματος συμβάλουν και καθόλου στη λύση.

Υπέρτατε άντμιν, θεωρείς τυχαίο ότι έχω ανοίξει αυτό το θέμα?

Νομίζεις ότι ξαφνικά γράφτηκα στο ΛΑΟΣ?

(σου απαντάω εδώ γιατί το άλλο κλειδώθηκε και δεν το πρόλαβα, και το θέμα που παρουσιάστηκε είναι μια πτυχή μόνο του συνολικού προβλήματος που θέλω να εξετάσουμε εδώ, μόνο και μόνο για να έχουμε μια ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ της πραγματικότητας).

Τα πράγματα έχουν αλλάξει λίγο μέσα στην τελευταία διετία εδώ στο κέντρο, η αθρόα εισροή ΝΕΩΝ μεταναστών (μιλάμε για 300-400.000 το χρόνο) έχει δημιουργήσει προβλήματα "τεχνικά". Του στυλ στον ΟΤΕ στην Πατησίων δεν μπορείς να περπατήσεις από τα παράνομα εμπορεύματα, καταλαμβάνουν σχεδόν όλο το πεζοδρόμιο!

Το να έχεις μαγαζί σε μια τέτοια περιοχή απλά έκανες μ@λακία που το άνοιξες, εκτός αν έχεις κάτι μεγάλο, που κι αυτό θα ζορίζεται.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με αυτούς που τους επιτέθηκαν.

Τι διάολο όμως κάνει η αστυνομία?

Εγώ αν βγω και πουλάω στο δρόμο μαύρα χωρίς παραστατικά, ξαφνικά θα μπω φυλακή.

Μου αξίζει να τιμωρούμαι επειδή είμαι Έλληνας, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗ ΧΩΡΑ?

Προσωπικά ας πούμε έχω βρει μετανάστες να πίνουν μπύρα πάνω στο παρκαρισμένο μου αυτοκίνητο. Εγώ με τους φίλους μου δεν πίνουμε μπύρα πάνω στα παρκαρισμένα. Αυτά τα εντελώς απλοϊκά παραδείγματα δείχνουν τη διαφορά του βιοτικού επιπέδου. Βιοτικό επίπεδο που αν π.χ. εμένα μου γδάρει ένα φτερό = 600 ευρώ, δεν τρέχει και τίποτα.

Όντως δεν τρέχει και τίποτα, δεν πεθαίνεις με ένα γδαρμένο φτερό.

Ούτε με ένα αμάξι λιγότερο.

Και το σπίτι αν σου πάρουν, πάλι μπορείς να ζήσεις.

Και να σε μαχαιρώσουν, πάλι κανένα πρόβλημα, μπορεί να τη βγάλεις.

Πού αρχίζει να ΠΕΙΡΑΖΕΙ το πρόβλημα?

Πού πρέπει να φτάσει η εξαθλίωση για να βάλουν μέσα 1000-2000 ψευτοαριστερούς γόνους που μας έχουν ζαλίσει τα @@ σε κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας?

Πρέπει να γραφτούμε δηλαδή στη χρυσή αυγή να τους φάμε με τα χέρια μας?

Αυτή είναι η λύση?

Γιατί όσο θέλω να αφανιστούν οι ψευτοαριστεροί, άλλο τόσο θέλω να αφανιστούν και ξεπλυμένα της Βέρμαχτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"θα μας σκοτώσουνε δηλαδή" όπως λέει ο αδερφός του τζουτζούκου..

...πάντως τα παραδείγματα παιδιά είναι απίστευτα, έχετε σκεφτεί να διοχετεύσετε αυτό το ταλέντο στα ανέκδοτα?

βασικά την Greenpeace να διώχναμε από την επιφάνεια της γης και θα είχαμε μειώσει κατά 80% (τρόπος του λέγειν) τους πολέμους και την πίνα.

(greenpeace και wwf, οι δυο καρκίνοι του πλανήτη)

Λοιπον επειδη βλεπω ποσο παροπιδας εισαι (ε συγγνωμη κιολας αλλα...).Οι αστυνομικοι ειναι suckers,οι δικηγοροι ειναι suckers και οποιος δεν ειναι σαν και εσενα πρεπει να ναι αδερφος τους φασιστα.

Ενω μας ρωτας αν εχουμε το ιδιο ταλεντο στα ανεκδοτα και το σεξ (απο αλλο νημα),δε πας να ανοιξεις καμια επιχειρηση με ταμπελες?Κατι ταμπελες ΝΑΑΑΑ "ΜΠΑΤΣΟΣ" "ΔΙΚΗΓΟΡΑΚΛΑΣ" "ΤΖΟΥΤΖΟΥΚΟΣ" και να τις κρεμας στις πορτες μας???

Τελος παντων...

και τώρα να σου απαντήσω.

δεν είναι καλοί μαθητές τότε, να κοιτάξτε τους, αμόρφωτοι και δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν τίποτα γιατί ήρθαν για εγκληματικότητα.

είναι καλοί μαθητές... θέλουν να μας ρίξουν το κράτος...!

Καταρχας δυσκολευτηκα πολυ να καταλαβω τι λες.Syntax... ?

Anyway αν καταλαβα καλα θα σου απαντησω λοιπον:

Σου φανηκε τοσο αστειο εσενα που οι ειπα οτι οι αλλοδαποι σε λιγα χρονια ισως μας κυβερνουν κιολας?

Τραβα σε κανα σχολειο και δες ποοιοι ειναι οι "μαγκες" και οι "αρχηγοι" !

Ολοι μας επιθυμουμε μια καποια εξουσια,μην κοροϊδευομαστε τωρα.

Επισης εγω δεν ειπα οτι αυτοι που μας κυβερνουν τωρα ειναι αξιοι,γι αυτο σε παρακαλω μη μου βαζεις λογια.

βασικά την Greenpeace να διώχναμε από την επιφάνεια της γης και θα είχαμε μειώσει κατά 80% (τρόπος του λέγειν) τους πολέμους και την πίνα.

(greenpeace και wwf, οι δυο καρκίνοι του πλανήτη)

Που κολλαει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Για τα γεγονότα του Σαββάτου, ήδη, υπήρχε αντίλογος από τους μετανάστες, παρέα με τις πανταχού παρούσες ΜΚΟ:

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=151164

Τρώμε καμπάνες βέβαια γιατί ασκούμε πολύ αυστηρή μεταναστευτική πολιτική:

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=143975

Κάτι που ακούγεται καλό, βελτίωση στις συνθήκες υποδοχής (τα σχόλια βέβαια του γράφοντος είναι όλα τα λεφτά της "αδέσμευτης" δημοσιογραφίας, όπως π.χ. απελαύνονται πάρα πολύ σήμερα, με τα νέα μέτρα δεν θα γίνεται αυτό - να δω που θα χωρέσουμε).

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=151160

Γενικά η e-net, παρ'ότι τη διάβαζα για χρόνια, έχει αναδειχθεί σε μια φυλλάδα επαναστατών των βορείων προαστίων (λένε ό,τι νά'ναι, π.χ. δείχνουν το παράδειγμα 1 σενεγαλέζου που τα αγοράζει από "μαγαζιά στην ομόνοια" και δεν αναφέρουν ΠΟΥΘΕΝΑ τον όρο παραεμπόριο - διερωτώμαι, όλοι ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ψωνίζουνε?? και τα cd/dvd, από εκεί τα παίρνουν?? αν είναι να παίρνω κι εγώ πιο φτηνά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την απορία.. οι μετανάστες με πια λογική έρχονται στην ελλάδα?

από τριτοκοσμικές χώρες πάνε στην τεταρτοκοσμική χωρα.

μήπως απλά άμα κάναμε μια καλή εξωτερική πολιτική του τύπου "πίνατε εκεί? εδώ πίναμε περισσότερο" να λυνόταν το θέμα?

αλλα εγώ πάλι θα πω κάτι πολύ απλό, βάλτε προτεραιότητες...

...επειδή σας (αγαπάνε) πισώπλατα οι πολιτικοί και δεν έχετε τα προσόντα να τους (αγαπήσετε) πίσω, δεν είναι λόγος να ξεσπάς σε κάποιον άλλον και ας έχεις δίκιο.

βρείτε τα προσόντα να (αγαπήσετε) αυτούς που σας (αγαπάνε) από το πρωί μέχρι και το βραδυ και μετά (αγαπήστε) και όλον τον υπόλοιπο κόσμο.

και ακόμα καλύτερα εγώ το λέω στα ίσια, όλοι αυτοί είναι όρνιθες!

και άμα είναι τόσο μα τόσο αγανακτισμένοι... γιατί η αγανάκτηση τους εκδηλώνεται σε κάτι που είναι δευτερεύον η τριτεύον?

εγώ ξέρω πως όταν αγανακτείς, πας και δέρνεις αυτόν που σε έφτασε σε αυτό το σημείο, όχι τον περιπτερα που σου έδωσε λάθος τσιγάρα (θα σου φάω εγώ την γκόμενα και εσύ θα δείρεις τον γείτονα)

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

ΚΛοιπον επειδη βλεπω ποσο παροπιδας εισαι (ε συγγνωμη κιολας αλλα...).Οι αστυνομικοι ειναι suckers,οι δικηγοροι ειναι suckers και οποιος δεν ειναι σαν και εσενα πρεπει να ναι αδερφος τους φασιστα.

Ενω μας ρωτας αν εχουμε το ιδιο ταλεντο στα ανεκδοτα και το σεξ (απο αλλο νημα),δε πας να ανοιξεις καμια επιχειρηση με ταμπελες?Κατι ταμπελες ΝΑΑΑΑ "ΜΠΑΤΣΟΣ" "ΔΙΚΗΓΟΡΑΚΛΑΣ" "ΤΖΟΥΤΖΟΥΚΟΣ" και να τις κρεμας στις πορτες μας???

Τελος παντων...

έλα, τώρα το είδα το μήνυμα σου...

με έκανες να γελάσω ρε.

ταμπέλα "τζουζούκος". όταν λέω πως το έχεις... το έχεις!

btw, περί ταμπέλας που λες. sorry και όλας αλλα συγκεκριμένα αυτό με τους μπάτσους είναι ακριβώς το ίδιο που γίνετε με το e-shop και το rma, (το πως έκανε 2 φορες την δουλειά του δεν μπαλώνει τις 1000 φορες που απλά δεν την έκανε)...

...που στην μια περίπτωση χάνεις κάποια φράγκα και στην άλλη με τους μπάτσους χάνεις και μια ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά, έτσι χωρίς λόγο και δεν τα λέω επειδή απλά τα άκουσα από κάποιον αλλα επειδή τα έχω δει και τα έχω βιώσει αυτοπροσώπως

τώρα δηλαδή άμα πιστεύεις πως η ταμπέλα που εσύ λες, φταίει... τι να σου πω... μακάρι! αλλα θα ήθελα να μάθω και να υπήρχε αυτή η ταμπέλα που λες, σε τι φταίει.

και περί δικηγόρων... αντίθετος, πιστεύω πως κάνουν πολύ καλή δουλειά, το δικαστικό σύστημα είναι σάπιο και λάθος (στο οποιο δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα και ποτε), αλλα any way, η ταμπέλα που είπες με τους δικηγόρους από που προέκυψε?

Καταρχας δυσκολευτηκα πολυ να καταλαβω τι λες.Syntax... ?

Anyway αν καταλαβα καλα θα σου απαντησω λοιπον:

Σου φανηκε τοσο αστειο εσενα που οι ειπα οτι οι αλλοδαποι σε λιγα χρονια ισως μας κυβερνουν κιολας?

Τραβα σε κανα σχολειο και δες ποοιοι ειναι οι "μαγκες" και οι "αρχηγοι" !

Ολοι μας επιθυμουμε μια καποια εξουσια,μην κοροϊδευομαστε τωρα.

Επισης εγω δεν ειπα οτι αυτοι που μας κυβερνουν τωρα ειναι αξιοι,γι αυτο σε παρακαλω μη μου βαζεις λογια.

τώρα που είναι το κακό ένας αλλοδαπός να μπει στην βουλή... δεν το βλέπω. Τώρα άμα βλέπεις διαφορα του να είναι αλλοδαπός η έλληνας αυτός που εκπροσωπεί ξένα συμφέροντα, θέλω πολύ να μου την εξηγήσεις. (μην σου πω πως ο αλβανός θα νοιαστεί και περισσότερο για το καλο της χώρας)

και ενημερωτικά τελείως, πιστεύεις πως το πρόβλημα της λαθραίας μετανάστευσης είναι ισάξιο σε βαρύτητα με το σάπιο έως το κόκαλο κρατικό σύστημα, τη τραπεζική δικτατορία και την εκκλησιαστική μαφία?

Που κολλαει αυτο?

παράδειγμα

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους δικηγορους ειναι απο ποστ σου σε αλλο θεμα,αναφερομενος σε ενα μελος του φορουμ.

αλλα τι θελω και μιλαω με δικηγορους...

Το ειπες με τετοιον απαξιωτικο τροπο...

Tο ιδιο και με τους μπατσους.

Ελπιζω να μην τρως τοσην ταμπελα ομως,γιατι πραγματικα ειναι ασχημο πιστεψε με!!!Εκτος και αν τρως και το κανεις για αντιποινα...που το θεωρω αθλιο και καταντια.

Στο θεμα μας :

τώρα που είναι το κακό ένας αλλοδαπός να μπει στην βουλή... δεν το βλέπω. Τώρα άμα βλέπεις διαφορα του να είναι αλλοδαπός η έλληνας αυτός που εκπροσωπεί ξένα συμφέροντα, θέλω πολύ να μου την εξηγήσεις. (μην σου πω πως ο αλβανός θα νοιαστεί και περισσότερο για το καλο της χώρας)

Α,δεν ξερω μωρε,η ελαχιστη ιστορια που γνωριζει για τον τοπο? (εστω και αν εχει ανακριβιες ,σημαντικες πολλες φορες).Το οτι εχει ζησει εδω λιγοτερο και απο 10 χρονια (παραδειγμα φερνω).Το οτι εχει δικια του χωρα να παει να κυβερνησει?Το γεγονος οτι με τοσην απορριψη και ρατσισμο που εχει δεχθει,θα θελει να μας "χτυπησει" σαν πολιτικος?

Το γεγονος οτι μεχρι προτινος δε προσφερε τιποτα στη χωρα και πουλαγε χαρτομαντυλα?

Οτι και αν ειναι... αν τοσο πολυ το θες,εισαι ελευθερος να τους ψηφισεις αν γινει κατι τετοιο.Αν και βαθυα μεσα μου γνωριζω γιατι τα λες ολα αυτα και τα στηριζεις εμπρακτα.Ας το κρατησω μεσα μου :D

(μην σου πω πως ο αλβανός θα νοιαστεί και περισσότερο για το καλο της χώρας)

Ναι ξερω ,ξερω! Sure ;) Οπως με προσεχει καθε φορα που μπαινω στο μετρο ή κουβαλαω το 50αρι στην τσεπα... Και γω τους αγαπαω ομως <3

Καληνυχτα και προσπαθησε να επικεντρωθεις στο μεταναστευτικο και οχι τοσο στο αρχικο σκελος του ποστ μου,μη βγαινουμε off-topic.Eτσι και αλλιως δε θα καταφερω να σου αλλαξω τη γνωμη οτι οι μπατσοι και οι δικηγοροι και αλλοι διαφορετικοι απο σενα δεν ειναι γουρουνια,ουτε εσυ θα πεισεις εμενα να παψω να πιστευω οτι ρατσισμος ειναι να περιθοριοποιεις τον αλλον οχι μονο οταν εχει να κανει με την καταγωγη και το χρωμα του.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους δικηγορους ειναι απο ποστ σου σε αλλο θεμα,αναφερομενος σε ενα μελος του φορουμ.

Το ειπες με τετοιον απαξιωτικο τροπο...

Tο ιδιο και με τους μπατσους.

Ελπιζω να μην τρως τοσην ταμπελα ομως,γιατι πραγματικα ειναι ασχημο πιστεψε με!!!Εκτος και αν τρως και το κανεις για αντιποινα...που το θεωρω αθλιο και καταντια.

Στο θεμα μας :

Α,δεν ξερω μωρε,η ελαχιστη ιστορια που γνωριζει για τον τοπο? (εστω και αν εχει ανακριβιες ,σημαντικες πολλες φορες).Το οτι εχει ζησει εδω λιγοτερο και απο 10 χρονια (παραδειγμα φερνω).Το οτι εχει δικια του χωρα να παει να κυβερνησει?Το γεγονος οτι με τοσην απορριψη και ρατσισμο που εχει δεχθει,θα θελει να μας "χτυπησει" σαν πολιτικος?

Το γεγονος οτι μεχρι προτινος δε προσφερε τιποτα στη χωρα και πουλαγε χαρτομαντυλα?

Οτι και αν ειναι... αν τοσο πολυ το θες,εισαι ελευθερος να τους ψηφισεις αν γινει κατι τετοιο.Αν και βαθυα μεσα μου γνωριζω γιατι τα λες ολα αυτα και τα στηριζεις εμπρακτα.Ας το κρατησω μεσα μου :D

Ναι ξερω ,ξερω! Sure ;) Οπως με προσεχει καθε φορα που μπαινω στο μετρο ή κουβαλαω το 50αρι στην τσεπα... Και γω τους αγαπαω ομως <3

Καληνυχτα και προσπαθησε να επικεντρωθεις στο μεταναστευτικο και οχι τοσο στο αρχικο σκελος του ποστ μου,μη βγαινουμε off-topic.Eτσι και αλλιως δε θα καταφερω να σου αλλαξω τη γνωμη οτι οι μπατσοι και οι δικηγοροι και αλλοι διαφορετικοι απο σενα δεν ειναι γουρουνια,ουτε εσυ θα πεισεις εμενα να παψω να πιστευω οτι ρατσισμος ειναι να περιθοριοποιεις τον αλλον οχι μονο οταν εχει να κανει με την καταγωγη και το χρωμα του.

κλαίω... σταματα!

xaxaxa

και που κατάλαβες με τι τρόπο το είπα αυτό με τους δικηγόρους από την στιγμή που το έγραψα?

είναι αστείο πως πρέπει να εξηγήσω πως το είπα χαριτολογώντας...

στο θέμα μας...

...αυτός που πουλούσε χαρτομάντιλα μπορεί να μπει στην βουλή?

YEA!

η εννοείς πως όλοι οι αλλοδαποί πουλάνε χαρτομάντιλα?

τι είναι παράδοση όλων των χωρων εκτος τις ελλάδας?

πάντως περί ταμπέλας δεν είσαι και το τέλειο παράδειγμα προς μίμηση

any way...

...στην τελευταία ερώτηση μου δεν απάντησες.

edit: Sorry δεν πρόσεξα το τελευταίο σκέλος ιδιαιτερα...

και να σου απαντήσω, όλοι αυτοί οι διαφορετικοί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου είναι μονο οι μπάτσοι, πολιτικοί & χρυσαυγίτες? (τους δικηγόρους τους έβγαλα άμα πρόσεξες ;)).

η μήπως λες για απόλυτος όλους όσους είναι διαφορετικοί από εμενα και πως τους θεωρώ γουρούνια?...

...δεν σε θεωρώ γουρούνι

(αυτό στο metro και το 50αρι στην τσεπα δεν το έπιασα όμως :()

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

τώρα που είναι το κακό ένας αλλοδαπός να μπει στην βουλή... δεν το βλέπω. Τώρα άμα βλέπεις διαφορα του να είναι αλλοδαπός η έλληνας αυτός που εκπροσωπεί ξένα συμφέροντα, θέλω πολύ να μου την εξηγήσεις. (μην σου πω πως ο αλβανός θα νοιαστεί και περισσότερο για το καλο της χώρας)

και ενημερωτικά τελείως, πιστεύεις πως το πρόβλημα της λαθραίας μετανάστευσης είναι ισάξιο σε βαρύτητα με το σάπιο έως το κόκαλο κρατικό σύστημα, τη τραπεζική δικτατορία και την εκκλησιαστική μαφία?

Αν και γενικά είσαστε way off topic με τις ταμπέλες και τους τζουτζούκους, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης είναι ΑΛΛΟ ένα που πάει πακέτο με αυτά που γράφεις.

Τα έχουμε και τα άλλα, και έχουμε κι άλλο ένα.

Η ζυγαριά προβλημάτων μού έχει χαλάσει, οπότε δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σημαντικό.

Τέλος, αν δεν υποστηρίζουν οι Έλληνες τα ελληνικά συμφέροντα, φαντάσου την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των -απάτριδων πλέον- ξένων! Δεν λέω για τα παιδιά που έχουν περάσει από τα στάδια της ελληνικής παιδείας, που για μένα είναι πλέον έλληνες.

Λέω για όλους τους άλλους.

@dunkel: προσπάθησε να ρίξεις το επίπεδό σου και να συνομιλήσεις μαζί μας, διότι με τα "κλαίω άστο" κλπ. δεν βγαίνει άκρη.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.