Jump to content

Ο κορυφαίος εν ζωή μαθηματικός αρνήθηκε χρηματικό έπαθλο ενός εκατομμυρίου δολλαρίων

Recommended Posts

εδιτ: το παλιο επαθλο Φιλντς ειχα υποψην μου:whistle2:

εδιτ2: πιο περιεργο ειναι που ενας Εβραιος, απαρνηθηκε 1Μ$, παρα το ιδιο νεο αυτο καθ αυτο :p

Edited by papatsonis
  • Like 6

Έχω διαβάσει ένα βιβλίο γι'αυτον.

Αρχικά, αρνήθηκε το βραβείο φιλντς (το μεγαλύτερο μαθηματικό έπαθλο) το 2006 και 1 εκατομμύριο δολάρια.

Τώρα, η φασαρία γίνεται γιατί είναι υποψήφιος για άλλο βραβείο και άλλο ένα εκατομμύριο.

Τις αρχικές αποδείξεις του τις είχε ανεβάσει στην ιστοσελίδα arxiv (υπάρχουν ακόμα αν τις ψάξετε), ανέβασε 3 εργασίες, περίπου 30 σελίδες η καθεμία. Αυτό με την 500σελιδη απόδειξη δεν ισχύει, εκτος αν κάποιος πρόσθεσε και το μαθηματικό υπόβαθρο.

Αν θυμάμαι καλά, δούλευε 8 χρόνια μόνος του πάνω στο πρόβλημα μέχρι να βρει τη λύση.

Πολυ δυσκολη επιλογη παντως...Λιγοι ανθρωποι θα διαλεγαν να μην παρουν τα χρηματα..

Διαφωνώ...δεν νομίζω οτι μπήκε κάν στο διλημμα της επιλογής.

Ο άνθρωπος είχε απλά ώς σκοπό της ζωής του, την επίλυση του συγκεκριμένου προβλήματος.

Αφιέρωσε 8 χρόνια όπως λέει ο darien και τελικα πέτυχε τον στόχο του, έφτασε δηλ. στην δική του ''Ιθάκη''.

Απο εκει και πέρα, γιατι να τον συγκινήσει η συνέχιση της καριερας του ως μαθηματικός?

''Όχι μόνο δεν είμαι ήρωας των μαθηματικών, αμφιβάλλω κιόλας αν είμαι καν τόσο καλός μαθηματικός».

Προφανως θεώρησε ότι δέν έχει κάτι αλλο ουσιαστικό να προσφερει, εξ'ού και παραιτήθηκε...

Κατ' εμέ ένας ένας απίστευτα ευφυής και συνειδητοποιημένος άνθρωπος...

• Like 4

Εγώ πάλι μένω σε αυτό: ''Όχι μόνο δεν είμαι ήρωας των μαθηματικών, αμφιβάλλω κιόλας αν είμαι καν τόσο καλός μαθηματικός''. Είναι η δευτερη φορά που το διαβάζω αυτό. Η πρώτη ήταν απο τον Αινστάιν όπου σύμφωνα με μαρτυριες παραπονιώταν στους φοιτητές του να μη γράφουν τόσο γρήγορα τις εξισώσεις στον πίνακα γιατί δεν τις προλάβαινε να τις καταλάβει. Τι να σημαίνει αυτό ? μετριοφροσύνη ή υπόνοια ότι τα μαθηματικά είναι πολύ περισσότερα απο τύποι ? :hmm:

Ποσα δισεκατομυρια ανθρωποι θα επερνα τα χρηματα?Οταν ομως εισαι ο 1 που ξεχωριζει μεσα στα δισεκατομυρια σιγουρα δεν θα σκεφτεσαι οπως ολοι οι αλλοι.

Μπραβο του .

Εγώ πάλι θα πω ότι μετά την επίλυση του προβλήματος απλά "τρελάθηκε"...."σάλεψε ο μυαλός του" ένα πράμα..... :D

Εντάξει, όχι και "μετά", δε νομίζω και πριν την επίλυση να ήταν ο απλός καθημερινός άνθρωπος. Αυτές οι ιδιοφυίες ανέκαθεν ήταν διαφορετικοί από αυτό που θεωρούμε "φυσιολογικό".

• Like 4

Εγώ πάλι θα πω ότι μετά την επίλυση του προβλήματος απλά "τρελάθηκε"...."σάλεψε ο μυαλός του" ένα πράμα..... :D
Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα "μαθηματικής" ευφυίας που συνδιάζονται από ψυχικές διαταραχές, αλλά δεν νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή, το αρνηθείς 1εκ σημαίνει και ότι είσαι σαλεμένος.

Ε εντάξει!.....Αυτός ΔΕ γουστάρει το 1 εκ. .....ΓΙΑΤΙ δε σκέφτεται τους γύρω του - τη μάνα του, τ'αδέλφια/ξαδέλφια, κτλ.?.....

Γιατι δεν σκεφτεται οπως εμεις.

• Like 2

Δεν είναι τρελός ο άνθρωπος, κάθε άλλο.

Απλά, δεν ήθελε τη διασημότητα και δεν ήθελε να αλλάξει η ζωή του.

Το βραβείο και τα χρήματα τα αρνήθηκε γιατί ένιωθε απέχθεια προς την επιστημονική κοινότητα.

Τι να πω ...

Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη σπουδαίοι άνθρωποι με αξίες ...

Άμα έπαιρνε το χρηματικό έπαθλο (ή το έδινε σε φιλανθρωπίες) δεν θα είχε αξίες ο άνθρωπος? :p

Εγώ πάλι μένω σε αυτό: ''Όχι μόνο δεν είμαι ήρωας των μαθηματικών, αμφιβάλλω κιόλας αν είμαι καν τόσο καλός μαθηματικός''.

Υποθέτω ότι με τα τόσα που ανακάλυπτε μέρα με την μέρα, θα έβγαλε το συμπέρασμα ότι απέχει πολύ από το "ιδανικά" καλός μαθηματικός.

Ο ανθρωπος ειναι τρελος αλλα πανεξυπνος.

Πανεξυπνος γιατι βρηκε κατι που ολη η ανθρωποτητα δεν μπορεσε να βρει.

Τρελος γιατι του δινουν κατι που ολη η ανθρωποτητα κηνυγαει και δεν το δεχεται :tongue:

Οτι λεει ο hipro5, ο ανθρωπος απλα εχασε τα λογικα του.