Jump to content



Προσοχή στους δίσκους απο Plaisio


nobig

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Lacie 500άρη και 'γω από το stock του Πλαίσιο (είχε καμιά 50αριά+ σε παλέτα συσκευασμένους) ρώτησα τι έχει και μου είπαν "λείπει μόνο η τροφοδοσία"....ο σκληρός ήταν τίγκα στη τσόντα.

Τον κράτησα γιατί βαριόμουνα να ξαναπάω και τον είχα βγάλει κι άπο το κουτί του.

Καλό είναι με τους σκληρούς να μην παίζουμε παιδιά.

Δεν ξέρεις τι αποθηκεύει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

yanni, το πλαίσιο μας εδινε πιστωτικό κάθε φορά που κάτι πάθαινε ενας seagate. αν μαζευτηκαν πολλοί να τους στειλουν στην seagate και αυτη τους έδωσε recertified, τι να κανουν? δεν πρέπει να τους πουλήσουν?

Μα δεν είπα ποτέ να μην τους πουλήσουν. Αλλά δίπλα στον recertified βάλε και τον κανονικό και όταν κάποιος σου γυρνάει δίσκο αγορασμένο παλιότερα με 3 ή 5 χρόνια εγγύηση, ε μην του λες - όπως αναφέρθηκε σε άλλο thread - "2 χρόνια αναγνωρίζουμε διότι τόσα έχουν οι Seagate".

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι γνωριζει πολυ καλα τι κανει το πλαισιο.

ισως να εχω ξαναγραψει την εμπειρια μου εδω, δε θυμαμαι.. προ 4-5ετιας ειχα παει να παραλαβω καποια πραγματα για την εταιρεια που εγραζομουν απο πλαισιο πατρας. Εντυπωση πρωτη, μου τα δινουν ολα μεσα σε ενα χαρτοκουτο! Ριχνω μια ματια, δεν υπηρχε τπτ στο κουτι του! Βαριομουν κιολας να τα τσεκαρω, παιρνω στην εταιρεια και μου λενε να τα παω απο εκει, σιγα μην εχουν προβλημα.

-η ασυρματη pci καρτα ειχε στραβωμενο connector, φαγωμενη εκει που βιδωνει στις pci και cd απο αλλη καρτα!

-ο δισκος απο τη πρωτη ωρα εκανε 'τσουκ'τσουκ'τσουκ' και παγωνε το pc!

-η μητρικη ηταν μονο σε αντιστατικη σακουλα, χωρις παρελκομενα!

-ο επεξεργαστης ηταν τυλιγμενος σε αυτο το γκρι σφουγγαρακι(που ειναι σαν ηχομωνοτικο) και γυρω-γυρω σελοτειπ!

-τα υπολοιπα επαιζαν κομπλε, αλλα οπως ειπα.. τιποτα στο κουτι του!

Οταν τα επεστρεψα εγινε μια μανουρα στην αρχη, αλλα μας τα αλλαξαν σχετικα ευκολα αν σκεφτεις τη μαχη πρεπει να δωσεις στο e-shop σε αντιστοιχη περιπτωση. Πραγματικα, ολα τα πραγματα που εχω παρει μεταχ απο labιτες ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση! Και ουτε τα πληρωσα σε τιμη καινουριου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω την βρήκα την λύση !!! έχω σταματήσει να αγοράζω δίσκους από το eshop και απο το plaisio, και προτιμάω την εύκολη λύση, μια τετράδα 4*1500gb http://www.mindfactory.de/product_info.php?products_id=608033&pid=geizhals Σε raid 5 :laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν βλέπω το λάθος εφόσον το γράφει πεντακάθαρα, ίσως να θέλετε να με διαφωτίσετε :)

Σήμερα παρατήρησα ότι στο site "επέστρεψαν" και καινούριοι Seagate. Με νέο κωδικό προϊόντος όμως!

Δηλαδή για παράδειγμα αν έχεις αγοράσει ένα Seagate Baracuda 7200.11 1500GB 7200rpm 32MB cache με 3 έτη εγγύηση :

Από 1-1-2009 ώς τον Ιούλιο του 2010 στην απόδειξή σου γράφει τον κωδικό 1178423

Αν πάρεις τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ δίσκο σήμερα θα στον πουλήσουν με τον κωδικό 1539434

Στον παλιό κωδικο έχει πάει ο μεταχειρισμένος! (με την μειωμένη εγγύηση και τιμή)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/SEAGATE-SATA-II-1-5TB-32MB-7200-11-ST31500341AS.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-7200-11-ST31500341AS-1-5TB-HDD-3-5-32MB-Cache-Sata-3Gb-s-ST31500341AS.htm

Ελπίζω ότι αυτό είναι απλά ένα γραφειοκρατικό αλαλούμ και ότι δεν έχουν κατα νού να φορτώνουν repaired HDD με άγνωστη εγγύηση (αφού η εγγύηση των cerified repaired hdd είναι όση απέμεινε σε κάθε δίσκο) σε δίσκους που έχουν πληρωθεί σε πολύ μεγαλύτερη αξία προκειμένου να έχουν και την ανάλογη (3ετή ή και παλιότερα 5ετή) εγγύηση.

Δεν έχω κάποιο λόγο ή ένδειξη να πιστέψω κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ ότι οι εξ'αρχής recertified πρέπει να αλλάζονται με όμοιούς τους, και οι πελάτες να ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ εξαρχής ότι αγοράζουν επισκευασμένο δίσκο. Απο την άλλη οι αγορασμένοι "καινούριοι" (με την σημαντικά υψηλότερη τιμή αγοράς και την πλήρη εγγύηση) θα πρέπει σε περίπτωση βλάβης να αντικατασταθούν με τους "νέους" κωδικούς (που αντιστοιχούν στην αρχική περιγραφή, όπως στο παράδειγμα)

Γνωρίζει κάποιος να μας πληροφορήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι αυτό είναι απλά ένα γραφειοκρατικό αλαλούμ και ότι δεν έχουν κατα νού να φορτώνουν repaired HDD με άγνωστη εγγύηση (αφού η εγγύηση των cerified repaired hdd είναι όση απέμεινε σε κάθε δίσκο) σε δίσκους που έχουν πληρωθεί σε πολύ μεγαλύτερη αξία προκειμένου να έχουν και την ανάλογη (3ετή ή και παλιότερα 5ετή) εγγύηση.

Δεν έχω κάποιο λόγο ή ένδειξη να πιστέψω κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ ότι οι εξ'αρχής recertified πρέπει να αλλάζονται με όμοιούς τους, και οι πελάτες να ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ εξαρχής ότι αγοράζουν επισκευασμένο δίσκο. Απο την άλλη οι αγορασμένοι "καινούριοι" (με την σημαντικά υψηλότερη τιμή αγοράς και την πλήρη εγγύηση) θα πρέπει σε περίπτωση βλάβης να αντικατασταθούν με τους "νέους" κωδικούς (που αντιστοιχούν στην αρχική περιγραφή, όπως στο παράδειγμα)

Γνωρίζει κάποιος να μας πληροφορήσει?

Επείδη την έπαθα θα πώ την εμπειρία μου, στους brand new seagate που έχουν 3 είτε 5 χρόνια (λόγο κωδικόυ) τους αναγνωρίζουν στο πλαίσιο με 2 χρόνια, αν δώσετε "μάχη" θα βρείτε το δίκιο σας και θα τον δεχτούν στο service, η αντικατάσταση του θα γίνει με recertified ίδιο μοντέλο και στην απόδειξη (πλεον πάντα) αναφέρεται πόσα χρόνια έχει εγγυηση (2), αν δεν θέλετε τον σκληρό μπορεί να σας δοθει ένα χαρτί που θα αναγράφει την σημερινη αξία του μοντέλου που είχατε αγοράσει (εμένα 2.5" 100gb --> 10€).

Συνοψίζω Brand new 5 χρονια εγγυηση --> μάχη στο πλαισιο για να αποδείξετε οτι έχει τόσο και όχι 2 --> service --> recertified ή πιστωτικο

Δεν ξέρω αν ήμουν κορόϊδο ή όχι που δέχτηκα recertified.

Link to comment
Share on other sites

με βάση όσα σου παμε οτι δικαιούσαι ήσουν

. & -

To .&- ελπίζω να είναι καλό ;) , κατάντησα σαν τον asterix o λεγεωνάριος (στο στρατολογικό γραφείο) ή στους 12 άθλους (δεν θύμαμε καλά).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο λόγο ή ένδειξη να πιστέψω κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ ότι οι εξ'αρχής recertified πρέπει να αλλάζονται με όμοιούς τους, και οι πελάτες να ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ εξαρχής ότι αγοράζουν επισκευασμένο δίσκο.

Τα λέμε απλά για να υπάρχουν μου φαίνεται. Είναι γεγονός, στην περιγραφή το γράφει πεντακάθαρα.

Οτιδήποτε άλλο μου κάνει σε δημιουργία εντυπώσεων. Εκτός αν έχεις στοιχεία ότι τους πουλάνε ως καινούριους χωρίς να το λένε.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, δεν θα είχα τίποτε να κερδίσω από την δημιουργία εντυπώσεων.

Και όσα περιγράφει ο Havic είναι τουλάχιστον λυπηρά. Ερμηνεία του όρου "εγγύηση" κατα το δοκούν. Και χαμένος πάντα ο καταναλωτής. Στην περίπτωση του Havic, θα έπρεπε να στείλουν για επισκευή τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ δίσκο.Και αν η επισκευή διαρκέσει πάνω από 2 εβδομάδες, να παράσχουν συσκευή αντικατάστασης. Αν το κρίνουν ασύμφορο, εναλλακτικά μπορούν να του δώσουν δίσκο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με τα ίδια χαρακτηριστικά. Αν κρίνουν και αυτό ασύμφορο, πάντα σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία πρέπει να πιστωθεί Η ΑΞΙΑ ΑΓΟΡΑΣ, ΕΝΤΟΚΑ! (Ν.3043/2002)

Παρεπιπτόντως το μήνυμα του jpavly με ταρακούνησε. Θα ήταν άδικο να κάνουμε υποθέσεις, είναι απόλυτα σωστός σε αυτό.Αποφάσισα λοιπόν να το δοκιμάσω "ιδίοις όμασι"".

Πήγα στο κατάστημα της Γλυφάδας (ήμουν εκεί κοντά για καφέ), και ζήτησα στον πωλητή να μου πει τι εχει σε δίσκους 1ΤΒ. Θεωρώντας ότι δεν γνωρίζω τίποτα (όπως κάποιος που δεν έχει διαβάσει το thread), λέω : "Θα πάρω αυτόν που είναι πιό φτηνός. Γιατί είναι φτηνός, μήπως είναι μάπα?"

-Πωλητής ¨Έχει 2 χρόνια εγγύηση. Οι άλλοι έχουν 3.

Τον παίρνω λοιπόν και πάω προς το Ταμείο μαζί με το χαρτάκι του πωλητη. Στο ταμείο ρωτάω "γιατί ο δίσκος έχει γρατζουνιές?" Η ταμίας φωνάζει κάποιον άλλο που μου είπε ότι ο δίσκος είναι από "ανακυκλωμένα υλικά (!!) για μείωση του κόστους και προστασία του περιβάλλοντος, για αυτό έχει γρατζουνιές". Σε καμμία περίπτωση δεν χρησιμοποίησε τις λέξεις "επισκευασμένος" ή "μεταχειρισμένος". Φυσικά επέστρεψα το δίσκο και έφυγα...

Με καλή πρόθεση και πάλι, μπορεί "να έτυχε". Μπορεί όποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση να δοκιμάσει και να μας πεί.

Αλλά τελικά πόσοι έχουν πάρει τέτοιους δίσκους χωρίς να το ξέρουν? Η θα πρέπει να γνωρίζουν αγγλικά και ορολογία για να ερμηνεύσουν το recertified? Και γιατί δεν χρησιμοποιείται ο ακριβής όρος που αναφέρεται ΠΑΝΩ στο δίσκο (και που δεν θα δεις αν το βάλουν σε μηχάνημα) : Certified Repaired HDD? Μήπως πρέπει να αναφέρεται ΕΥΘΑΡΣΩΣ στην απόδειξη αγοράς ότι είναι ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ υλικό?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να σου πουλάνε μεταχειρισμένο προιόν και να μην το γραφουν στη γλώσσα της χωρας που πωλείται.

Ουτε τα external κτλ ειναι νόμιμα.

Όσο για τις "παραεισαγωγές" που ανφέρει ενας φίλος στην προηγούμενη σελίδα, θελω να πω ότι δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα από κινέζους. Μπορει να είναι απο χονδρέμπορο της Γερμανίας που σήκωσε όλο το στοκ της εκει αντιπροσωπίας ένα χρόνο μετά. Μπορει να ειναι απο μικροαλυσίδες ευρωπαικής χώρας που φαλήρισε.

Το θέμα ειναι το deal που εχει κάνει το κάθε πλαισιο και κατα πόσο μπορει να επιστρέψει πίσω προιόντα. Ή πόσο φτηνα τα έχει πάρει και πόσα κακκτυπα μπορει να αποροφήσει με βαση το κέρδος του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να σου πουλάνε μεταχειρισμένο προιόν και να μην το γραφουν στη γλώσσα της χωρας που πωλείται.

Πολύ σωστά! Το ίδιο είναι να δεις την λέξη "Recertified" και το ίδιο την λέξη "Mεταχειρισμένο" ή "Επισκευασμένο";

Θα το αγόραζες; Αφού στη Ελλάδα ζούμε και ως γνωστόν δεν υπάρχει έλεγχος από το κράτος.

ste5.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.