Jump to content


Προσοχή στους δίσκους απο Plaisio


nobig

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Oχι οτι θα χουν τπτ, αλλα πληρωνω για κατι το οποιο ειναι ολοκαινουργιο κ δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση να εχει ανοιχτει το κουτι....

Αν τυχει κατι τετοιο τους λεω να μου φερουν αλλο απο αποθηκη.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλο πραγμα ανοιχτη συσκευασια

και αλλο χρησιμοποιημενο προιον

σαφως και το πρωτο παιζει

αλλα ειναι φυσικο εφοσον ειναι υποχρεωτικο κανονικα να γινεται φυσικη επιδειξη του προιοντος

κοινως οταν ενας πελατης θελησει να δει το προιον πρεπει να ανοιχτει το κουτι

τωρα στις περιπτωσεις χρησιμοποιημενου παμε σε αλλο θεμα

οπως και να εχει ομως

οταν κανετε την αγορα απο φυσικο καταστημα,

εχετε τη δυνατοτητα και να ζητησετε φυσικη επιδειξη

και να ζητησετε σφραγισμενο προιον

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να παρω μια μητρικη τζαμπανταν απο το stock house του Πλαισιου

και ειχε ενα πινακι απο το socket σπασμενο,γι'αυτο Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !!!!!!

Στο eshop παλι,αγορασα ενα DVD-WRITER,

στο σακκουλακι του,τυλιγμενο με το πλαστικο ,αυτο με τις φυσσαλιδες,

παω στο σπιτι,

το ανοιγω και να μια χαρακια στη προσοψη.

Πηγαινω πισω και επρεπε να σκοτωθω μαζι τους για να μου το αλλαξουν,

οταν τους ειπα οτι δεν αγορασα απο πλανοδιο αλλα απο σοβαρο καταστημα,

ο προισταμενος μου ειπε οτι επρεπε να το ελεγξω:hmm:

δλδ αυτοι που μου το πουλησανε δεν το ελεγξανε πριν το συσκευασουν σε bulk ?

Σκετη καφριλα φιλοι μου,θελει μεγαλη προσοχη και αρκετη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου αγορασε to 550w Tt

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700415&u=THERMALTAKE-W0101-TR2-POWER-550W

ανοιγει το σφραγισμενο με ζελατινα κουτι και μεσα ειχε 500αρη τροφοδοτικο.Το γυρναει στο eshop και του το αλλαξανε αφου το s/n στο κουτι και στο τροφοδοτικο ηταν το ιδιο.

Δηλαδη παντου γινονται λαθη ακομα και στην γραμμη παραγωγης :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τουλάχιστον GodLike!!!!!

Αν δεν έκανε ο τύπος καμια πατατιά, προσέχετε για να έχετε.

*Πριν πω το οτιδηποτε θελω να σημειωσω οτι δεν μπορω να ξερω αν υπευθυνος για αυτο που τραβηξα σημερα ειναι καποιος απο το Πλαισιο η καποιος απο το σερβις της LACIE και επισης να ευχαριστησω τον υπευθυνο του Πλαισιου Μεταμορφωσης που μου βρηκε λυση*

πηγα σημερα μια βολτα απο το Πλαισιο stock house στην Μεταμορφωση για να χαζεψω τι υπαρχει και μηπως βρω καμια ευκαιρια.αφου τιποτα δεν μου γεμισε το ματι ειπα να μην φυγω με αδεια χερια μιας και εκανα μεγαλη διαδρομη και πηρα εναν εξωτερικο hdd Lacie 1TB στα 57 ευρω,επισκευασμενο και χωρις παρελκομενα.το μεγαλο μου λαθος ηταν που δεν ζητησα να τον δοκιμασω στο καταστημα.

γυρναω σπιτι και βγαζω τα καλωδια απο τον αλλο εξωτερικο που εχω,τον συνδεω αλλα τιποτα.το λαμπακι αναβε αλλα ουτε θορυβο εκανε ουτε τον αναγνωριζε ο υπολογιστης.θα τον ανοιξω σκεφτομαι και θα τον δοκιμασω απευθειας μεσα στον υπολογιστη.τα αυτοκολλητα στις βιδες ηταν ηδη κομμενα και αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες...

και μολις τον ανοιγω βλεπω αυτο....

ABCD0001.jpg

ABCD0002.jpg

ABCD0008.jpg

ABCD0005.jpg

ο σκληρος που ειχε μεσα ηταν ενας WD CAVIAR του 1995 με συνδεση ide και μεγεθος 500MB!!!

Στην πλακετα δεν υπηρχε καν βυσμα sata και ρευματος,και ο σκληρος ηταν απλα βιδωμενος μεσα στο κουτι.

το απογευμα φευγω παλι και παω στο Πλαισιο για να μου κανουν αλλαγη...αμ δε... τον ανοιξα μου λεγανε και εχασα την εγγυηση οποτε δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

ενας αλλος μου ελεγε οτι η lacie βαζει μονο seagate και hitachi υπονοοντας οτι εκανα εγω την αλλαγη.μετα απο πολυ φασαρια και διαφωνιες ηρθε επιτελους ο υπευθυνος και μετα απο λιγο μου ενεκρινε την αντικατασταση.εννοειται οτι ζητησα επιτοπου να γινει αποσυναρμολογηση του σκληρου για να δουμε τι εχει μεσα και επισης ειχα παρει μαζι μου τα καλωδια για να τον δοκιμασουμε.

τελος καλο ολα καλα λοιπον και αλλη φορα δεν ξαναπαιρνω μεταχειρισμενο γουρουνι στο σακι πριν του γινει test drive.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=395135

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στις ιστοσελίδες του Πλαίσιου όλοι σχεδον οι Seagate δίσκοι είναι πλέον recertified!

πχ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/SEAGATE-SATA-II-1-5TB-32MB-7200-11-ST31500341AS.htm

και

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/SEAGATE-BARRACUDA-2TB-HDD-32MB-CACHE-5900-RPM-SATA-2-ST32000542AS.htm

Η εγγύηση έχει "κοπεί" στα 2 χρόνια.

Το ανησυχητικό είναι ότι αυτοί οι δίσκοι δεν εμφανίζονται σαν διαφορετικό υλικό, αλλά έχουν τον ίδιο ακριβώς κωδικό που προηγουμένως είχαν οι αντίστοιχοι καινούριοι δίσκοι.

Ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει σχετικά? Αν δηλαδή θέλω Brand new δίσκο, δεν μπορώ να πάρω? Η θα πάρω καινούριο δίσκο με μειωμένη εγγύηση και απόδειξη που λέει ότι είναι recertified?

Δεν θα έπρεπε οι δίσκοι αυτοί να πωλούνται με διαφορετικό κωδικό προϊόντος αφού δεν είναι το ίδιο πράγμα με τους καινούριους? Με τις εγγυήσεις τι γίνεται άραγε?

Ζητώ συγνώμη αν ζάλισα τους συμφορουμίτες αλλά νομίζω ότι είναι δεόντως σημαντικό. Ίσως οι αγαπητοί "Γορίλλας" και "Κοπρίτης" θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν εκ των "έσω" .

Ευχαριστώ!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση Geronymous. Μου φαίνεται ότι το Πλαίσιο ανακάλυψε πως να πουλήσει φτηνούς δίσκους. Ανάθεμα αν ο κόσμος κάτσει να δει τι είναι ο recertified. Την τιμή θα δει μόνο. Όσο για την εγγύηση δεν θα τον ενοχλήσουν τα 2 χρόνια μιας και όλα έχουν μέχρι δύο χρόνια εγγύηση (DVD/TV/ψυγείο/πιστολάκι για τα μαλλιά....). Σωστά;

Όσον αφορά την ερώτησή σου η απάντηση είναι απλή. Αν θέλεις Seagate ΔΕΝ αγοράζεις από Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρε..πότε θα ερθει η μερα που θα αγοράζουμε κατευθειαν απο την εταιρίες να ησυχάσουμε...Ουτε μεσάζοντες ούτε ιστορίες...

Προσωπικά το να αγοράσω recertified απο την ίδια την seagate δεν θα με πείραζε αλλα απο το πλαίσιο (και το καθε πλαισιο) εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα και εγώ το γεγονός και αναρωτιέμαι:

1. Όπως αναφέρεται στο site του Πλαίσιο, αλλά και στο επίσημο site της Seagate, οι δίσκοι αυτοί είναι κατασκευασμένοι κατά 70% με ανακυκλωμένα υλικά.

Αυτό τι σημαίνει;

α. Η εταιρεία παίρνει κομμάτια από παλιούς δίσκους τα ξαναλιώνει και κατασκευάζει τα υλικά για τους καινούργιους ή μήπως

β. παίρνει έτοιμα μεταχειρισμένα τμήματα - εξαρτήματα από παλιούς δίσκους και τα τοποθετεί στους καινούργιους;

Μήπως γι'αυτό είναι χαρακτηρισμένοι recertified;

2. Οι δίσκοι Seagate που διέθετε προς πώληση το Πλαίσιο και τους προηγούμενους μήνες αφού έχουν ακριβώς τους ίδιους κωδικούς κατασκευαστή ήταν και αυτοί recertified και απλώς το απέκρυπτε.

Link to comment
Share on other sites

Recertified vs. Refurbished

# Most people are not aware that recertified and refurbished are pretty much the same thing. There are usually a few key factors that define the difference between the two terms. The first factor is that recertified products often come with a short warranty against functional defects. The warranty time frame is usually somewhere between 30 to 60 days. Refurbished products however are typically sold "as-is" without a warranty.

Recertified

# Recertified recently has been used more than refurbished. One reason it has become more popular among retailers is because the term "recertified" gives the buyer the comfort of knowing a thorough inspection process has been completed. Keep in mind what you might feel is a thorough inspection can be totally different from what the manufacturer might feel is a thorough inspection. Each manufacturer has its own standards of recertification. Also it is a plus to know that many recertified products are still covered under the manufacturer's warranty, depending on how old the item is. Even if the product is not covered under a manufacturer warranty the seller often offers a 30 to 60 day warranty.

Refurbished

# Refurbished is very similar to recertified, but under normal circumstances a refurbished product will not come with a warranty. It is common for every factory to carry refurbished products because of minor things like missing manuals, torn packages, duplicate purchases by consumers, or damaged boxes. It is possible for a refurbished product to have never even been sold, but was overlooked because of minor damages to the packaging.

Να πάρω καινούριο δίσκο που έχει επισκευαστεί δεν είναι η προτίμηση μου. Το θέμα είναι, όπως είπε κι ο yanni, πόσο κόσμος θα τον αγοράσει χωρίς να ξέρει, βέβαια δεν έχουν δικαιολογία.. το internet για αυτά προσφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Πέρασα σήμερα από ένα Πλαίσιο και διαπίστωσα ότι όλοι οι δίσκοι είναι με "πράσινη ρίγα" στην ετικέτα και γράφουν "Certified Repaired HDD". Έχουν όντως τους ίδιους κωδικούς προϊόντος με τους καινούριους που παίρναμε ως τώρα.

Προκύπτουν λοιπόν τα εξής :

Μπορούν να πουλάνε δύο διαφορετικά προϊόντα (ένα καινούριο ως τώρα και ένα μεταχειρισμένο/επισκευασμένο απο δω και στο εξής) με τον ίδιο κωδικό προϊόντος?

Με τις εγγυήσεις τί γίνεται?

Εννοώ ότι αν κάποιος είχε αγοράσει ένα 1.5TB 7200.11 μέχρι 31-12-2008 είχε 5 χρόνια εγγύηση. Για παράδειγμα έχω ένα τέτοιο που σύμφωνα με τη Seagate καλύπτεται μέχρι τον Νοέμβριο του 2013. Αντίστοιχα ένας δίσκος που αγοράστηκε τον Ιούλιο του 2010 είναι σε εγγύηση μέχρι τον Ιούλιο του 2013 (3 έτη εγγύηση πλέον).

Αν αντικαθιστούν αυτούς τους δίσκους με τους "recertified" (δηλαδή τους Cerified Repaired HDD) έχουν σύμφωνα με το Πλαίσιο 2 έτη εγγύηση, αρα στην υποθετική μας περίπτωση μέχρι τον Αύγουστο του 2012! :hm:

Στην πραγματικότητα οι δίσκοι αυτοί έχουν από την Seagate τόση εγγύηση, όση απέμενε στον δίσκο τον οποίο επισκεύασαν. Δηλαδή μπορεί να είναι οτιδήποτε ανάμεσα σε 3 χρόνια (ιδανικά αν χτύπησε, επισκευάστηκε και γύρισε πίσω σε 1 μέρα!) ως και 0 (αν ο χρόνος ζωής του προηγούμενου δίσκου + το χρόνος επισκευής και επιστροφής ξεπερνά το χρόνο εγγύησης).:suicide2:

Στους ανθρώπους του Πλαισίου που ρώτησα, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που να γνωρίζει τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση. Μακριά απο τους δίσκους μας βέβαια, αλλά δεν είναι απίθανο! Seagate είναι εξάλλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απόσο γνωρίζω το Πλαισιο κάνει και παραεισαγωγές από άλλες χώρες χωρίς να αγοράζει από τους επίσημους εισαγωγείς των κατασκευαστών... εκεί λοιπόν μπορεί να τους κορόιδεψε κανένας γάτος από το εξωτερικό και να τος πούλησε επιδιωρθομένους δόισκους για καινούριους... για αυτό θέλει πολύ προσοχή από το Πλαίσιο... :nono:

Link to comment
Share on other sites

Απόσο γνωρίζω το Πλαισιο κάνει και παραεισαγωγές από άλλες χώρες χωρίς να αγοράζει από τους επίσημους εισαγωγείς των κατασκευαστών... εκεί λοιπόν μπορεί να τους κορόιδεψε κανένας γάτος από το εξωτερικό και να τος πούλησε επιδιωρθομένους δόισκους για καινούριους... για αυτό θέλει πολύ προσοχή από το Πλαίσιο... :nono:

Γράφτηκες στο φόρουμ για να γράψεις αυτό;

Θα ήθελα να δω και τις πηγές σου...

Είπαμε, όλοι τα λεφτά μας θέλουν, αλλά προσωπικά από το πλαίσιο δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Μην φοράμε μαύρες μάσκες και σηκώνουμε τους δείκτες μας πίσω από την ανωνυμία των φόρα!

Link to comment
Share on other sites

Απόσο γνωρίζω το Πλαισιο κάνει και παραεισαγωγές από άλλες χώρες χωρίς να αγοράζει από τους επίσημους εισαγωγείς των κατασκευαστών... εκεί λοιπόν μπορεί να τους κορόιδεψε κανένας γάτος από το εξωτερικό και να τος πούλησε επιδιωρθομένους δόισκους για καινούριους... για αυτό θέλει πολύ προσοχή από το Πλαίσιο... :nono:

Όταν μιλάς, να μιλάς χωρίς proxy. Το σχόλιο σου περνάει ως μη γενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς, να μιλάς χωρίς proxy. Το σχόλιο σου περνάει ως μη γενόμενο.

Το σχόλειο το κάνω αυτή τη στιγμή που είμαι στη δουλειά μου και η εταιρία μου χρησιμοποιεί proxy... αν είναι πρόβλημα θα κάνω σχόλια από το σπίτι...

PS δεν αναφέρεται στους όρους χρήσης του forum ότι δεν μπορούμε να κάνουμε post πίσω από proxy

Γράφτηκες στο φόρουμ για να γράψεις αυτό;

Θα ήθελα να δω και τις πηγές σου...

Είπαμε, όλοι τα λεφτά μας θέλουν, αλλά προσωπικά από το πλαίσιο δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Μην φοράμε μαύρες μάσκες και σηκώνουμε τους δείκτες μας πίσω από την ανωνυμία των φόρα!

Όχι δεν γράφτηκα στο forum για να κατηγορήσω το Πλαίσιο ή το κάθε Πλαίσιο.. Έτυχε να είναι το πρώτο μου post.

Οι πηγές μου είναι ότι εργάζομαι στο χώρο του εμπορίου προϊόντων πληροφορικής από την μεριά των πολυεθνικών vendors και ξέρω πολύ καλά τι κάνουν οι διανομείς και οι retailers στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Ούτε και εγώ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα από το Πλαίσιο... απλώς ανέφερα ένα πιθανό σενάριο, (που η εν λόγω εταιρία το κάνει κατά κόρον). Εαν σε προσέβαλα δεν είχα τέτοια πρόθεση (αν και δεν βλέπω λόγο να προσβληθείς εκτός αν έχεις συμφέροντα από το Πλαίσιο)

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλειο το κάνω αυτή τη στιγμή που είμαι στη δουλειά μου και η εταιρία μου χρησιμοποιεί proxy... αν είναι πρόβλημα θα κάνω σχόλια από το σπίτι...

PS δεν αναφέρεται στους όρους χρήσης του forum ότι δεν μπορούμε να κάνουμε post πίσω από proxy

Όχι δεν αναφέρεται, απλά έχω δεί αρκετά και είμαι λίγο επιφυλλακτικός. Συγνώμη για την επίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναφέρεται, απλά έχω δεί αρκετά και είμαι λίγο επιφυλλακτικός. Συγνώμη για την επίθεση.

Το δέχομαι... και κατανοώ τις υποψίες σου για κάθε τι μπορεί να είναι ύποπτο απέναντι στο forum.

no hard feelings...:victory:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα θα μου έμοιαζε ποιο πιθανό να την έχουν πατήσει από κάποιον Κινέζο παρά να έκανε λάθος η Seagate και να έστειλε λάθος παρτίδα. Δεν λέω ότι είναι απίθανο το δεύτερο, απλά ότι μου φαίνεται ποιο πιθανό το πρώτο.

Πάντως οι παραεισαγωγές μάλλον γίνονται από όλους. Απλά εκεί που το e-shop θα σου πει "το έκαψες εσύ" το Πλαίσιο σου λέει "εγγύηση Πλαίσιο". Απλά μας τα χάλασε που πάει να κοτσάρει εγγύηση recertified σε παλιούς δίσκους των 3 και 5 χρόνων εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

yanni, το πλαίσιο μας εδινε πιστωτικό κάθε φορά που κάτι πάθαινε ενας seagate. αν μαζευτηκαν πολλοί να τους στειλουν στην seagate και αυτη τους έδωσε recertified, τι να κανουν? δεν πρέπει να τους πουλήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.