Jump to content



Συμβουλη για μηχανακι..


alexis17

Recommended Posts

Tη δουλεια τους κανουν και οι αστυνομικοι της Τροχαιας.

Καλα κανουν και επιμενουν τοσα χρονια να "κυνηγουν" το συγκεκριμενο κλαδο δικυκλιστων αφου μια το νεαρο της ηλικιας μια οτι το 50αρι γινεται εν μια νυκτι 125 μια οτι το κρανος θα τους χαλασει το μαλλι...

Link to comment
Share on other sites

17χρονος που ζητάει τη συμβουλή μας για το πως θα φτιάξει το μηχανάκι του, μάλλον δεν έχει το capacity για συμβουλές όπως κράνος, μπουφάν και νομιμότητα.

Δυστυχώς η έλλειψη παιδείας δεν έχει μεριμνήσει αυτά τα 17 χρόνια να του μάθει από πριν, δεν θα το μάθει με 5-6 posts. :)

Θα το μάθει όπως όλοι, μόλις πάθει δυστυχώς. Είτε είναι γιατί θα πληρώσει, είτε γιατί θα το πληρώσει με άλλο τίμημα, αυτός ή γνωστός του. Δυστυχώς.

Όσοι θα μου πείτε ότι κι εμείς στα νιάτα μας τα ίδια κάναμε, το ίδιο "χαζοί" ήμασταν και φυσικά ήταν άλλα χρόνια τότε, πιο "ελαφρά".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχεις περασει με τοσα μηχανακια μπορεις να μου πεις αμα αξιζει να παρω glx???

Ειναι απλος απο τα μηχανακια που μπορω να το παρω,να το φτιαξω και να ειμαι νομιμος μιας και δεν μπορω να αγορασω 125cc...

:thank_you2:

στα 18 δεν βγαζεις διπλωμα για 125?

τωρα εισαι 17...

δεν αξιζει τον κοπο να σκασεις λεφτα στο Glx να το κανεις 72αρι ή ακομα περισσοτερα να το κανεις 90+

οταν σε ενα χρονο με αυτα τα λεφτα και μια μικρη επιπλεον διαφορα μπορεις να παρεις ενα μτχ 125...

παρε κατι φτηνο και μαμα να κανεις τη δουλεια σου και να μαθεις τα βασικα

να δεις και τι εστι δικυκλιστής και ελληνικοι δρομοι

και μετα απο ενα χρονο τα βαζεις κατω κι αποφασιζεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tη δουλεια τους κανουν και οι αστυνομικοι της Τροχαιας.

Καλα κανουν και επιμενουν τοσα χρονια να "κυνηγουν" το συγκεκριμενο κλαδο δικυκλιστων αφου μια το νεαρο της ηλικιας μια οτι το 50αρι γινεται εν μια νυκτι 125 μια οτι το κρανος θα τους χαλασει το μαλλι...

Να μην κυνηγουν ομως μονο αυτο τον κλαδο...γιατι οπως ειπα εχω δει απειρες φορες και 1000αρια με κατι εξατμισεις που η καθεμια κανει οσο το παπι μου και να κανουν τρελο θορυβο και να ειναι και χωρις κρανος,και οι ζηταδες να παιρνανε αδιαφορα απο διπλα τους,ενω με την πρωτη ευκαιρια να σταματανε μενα που ειμαι με το κρανος μου και τα ρουχα μου κτλ.

για να μην ειμαι και offtopic,θα συμφωνησω και εγω και θα πω να παρεις ενα 50αρι να κανεις δουλεια σου και κυριως να μαθεις να οδηγεις,καθως αυτο ειναι το πιο βασικο και πιο μετα πας σε ενα 125 η 250.

Link to comment
Share on other sites

έλεος πια με τα μηχανάκια ... το έχουμε καταντήσει αηδία ( με την έννοια ότι το όνειρο κάθε 17χρονου που ζει στην Ελλάδα είναι να πάρει μηχανάκι).... και εγώ 17 είμαι αλλά θέλω αμάξι ... αλλά το ηλίθιο το κράτος λέει δίπλωμα στα 18 (αλλά που καιρός να το πάρεις στα 18 - πανελλήνιες και δε συμμαζεύετε , μετά πανεπιστήμιο)... έπρεπε να ήταν σαν το Αμέρικα στα 16 για δίπλωμα αυτοκινήτου και να το βγάζαμε από το σχολείο ώστε να μαθαίναμε και το ΚΟΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καλο δικο σου θα σου πω παντως να μην παρεις διχρονο.

Μπορει να εχει λιγο περισσοτερο νευρο αλλα εσυ θα βρωμοκοπας λαδιλα allday + οτι θα εχεις για ηχητικη συνοδεια τον πιο σπαστικο ηχο του κοσμου....γκιιιιιιιι , μπιιιιιιιι (απο πρωτη σε δευτερα :p).

Go for the glx, οτι και να σου παθει υπαρχουν απειρα ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

έλεος πια με τα μηχανάκια ... το έχουμε καταντήσει αηδία ( με την έννοια ότι το όνειρο κάθε 17χρονου που ζει στην Ελλάδα είναι να πάρει μηχανάκι).... και εγώ 17 είμαι αλλά θέλω αμάξι ... αλλά το ηλίθιο το κράτος λέει δίπλωμα στα 18 (αλλά που καιρός να το πάρεις στα 18 - πανελλήνιες και δε συμμαζεύετε , μετά πανεπιστήμιο)... έπρεπε να ήταν σαν το Αμέρικα στα 16 για δίπλωμα αυτοκινήτου και να το βγάζαμε από το σχολείο ώστε να μαθαίναμε και το ΚΟΚ.

Αλλα δυστηχως φιλε μου δεν ειμαστε αμερικα εδω...πρεπει να περιμενουμε τα 18 για το αμαξι,το οποιο θα το παρουμε μετα τις πανεληνιες,τις οποιες αμα τις περασουμε,οποτε του αγιου π***ου ανημερα...για αυτο βλεπεις τους περισσοτερους,(μεσα σε αυτο το συνολο και μενα) να θελουμε μηχανακι...

Εγω μενω 5 χιλιομετρα απο την πολη και ηδη φετος με !$!@#!#! με τα λεωφορια...4 λεωφορια την ημερα...γτ εχουμε και τα φροντηστηρια...για φαντασου αμα ηταν φετος ετσι η χρονια,πως θα ειναι του χρονου που θα ειμαι 3η λυκειου...:wall:

Για καλο δικο σου θα σου πω παντως να μην παρεις διχρονο.

Μπορει να εχει λιγο περισσοτερο νευρο αλλα εσυ θα βρωμοκοπας λαδιλα allday + οτι θα εχεις για ηχητικη συνοδεια τον πιο σπαστικο ηχο του κοσμου....γκιιιιιιιι , μπιιιιιιιι (απο πρωτη σε δευτερα :p).

Go for the glx, οτι και να σου παθει υπαρχουν απειρα ανταλλακτικα.

Φιλε μου αυτο σκεφτομαι...να παρω ενα glx και να το φτιαξω λιγο εξωτερικα...

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο σκεφτομαι...να παρω ενα glx και να το φτιαξω λιγο εξωτερικα...

Εννοείς να το "γυμνώσεις" όπως στη φωτογραφία που παρέθεσες πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε χαλάει αυτό πχ και σε φτιάχνει το παπί; Τι παραπάνω έχει; Ούτε καν στάθηκες εδώ..

Φοβερό το Derbi πάντως....δέν του μοιάζει για 50άρι με τίποτα!

Μακάρι να έβγαιναν τετοια 50άρια όταν ήμουν 17 χρονών....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε χαλάει αυτό πχ και σε φτιάχνει το παπί; Τι παραπάνω έχει; Ούτε καν στάθηκες εδώ..

Πως...το σκεφτηκα,και αυτο και το aprillia rs 50...αλλα εδω ερχομαι αντιμετωπος με τους γονεις μου...δεν θελουνε να μου παρουνε τετοιο ειδος μηχανης...μου λενε οτι θα σκοτωθω με τετοια μηχανη...

Τι να πεις,γονεις...:rant:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις,γονεις...:rant:

μετά απο όλα αυτά που βλέπω στους δρόμους και την συμπεριφορά των οδηγών (μιλάω και για τα αυτοκίνητα και μηχανάκια) ισως και να ήταν καλύτερο να αποφύγεις το μηχανάκι και βλέπω ότι δεν θες ένα για να κάνεις μόνο την δουλειά σου όταν βλέπεις καγκουροπαπιες.

το μόνο που μπορώ να πω είναι να προσέχεις και να είσαι τυχερός.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

μετά απο όλα αυτά που βλέπω στους δρόμους και την συμπεριφορά των οδηγών (μιλάω και για τα αυτοκίνητα και μηχανάκια) ισως και να ήταν καλύτερο να αποφύγεις το μηχανάκι και βλέπω ότι δεν θες ένα για να κάνεις μόνο την δουλειά σου όταν βλέπεις καγκουροπαπιες.

το μόνο που μπορώ να πω είναι να προσέχεις και να είσαι τυχερός.

Εχεις δικιο φιλε μου...δεν το θελω να κανω μονο την δουλεια μου...το θελω και για να πηγαινω βολτες...για αυτο ψαχνω ενα ομορφο μηχανακι...δεν με νοιαζει να ειναι καν εργοστασιακο...απλος να πηγαινει και να ειναι ομορφο...

+ αυτου θα ηθελα μια δευτερη συμβουλη σε ενα θεμα...δεν ειναι καλυτερο να παρω ενα fx ή ενα crypton και να τα εχω εργοστασιακα με εξατμιση μαμα που δεν θα κανει περισσοτερο φορυβο?

Ή να εχω ενα glx που θα ειναι φτιαγμενο και θα εχει εσωτερικες και εξωτερικες μετατροπες...Εννοειτε πως θα φοραω κρανος και στις δυο περιπτωσεις και θα εχω διπλωμα για 50cc...

Τι ειναι καλυτερο...που κινδυνευω περισσοτερο αν με πιασει μπατσος??

Ευχαριστω εκ των προτερων...:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι καλυτερο...

Από τα όσα περιγράφεις μάλλον το καλύτερο θα ήταν ένα ποδήλατο :hehe:

Γνώμη μου μείνε στα 50cc που σε καλύπτουν, όπως είπες, τα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα περιγράφεις μάλλον το καλύτερο θα ήταν ένα ποδήλατο :hehe:

Γνώμη μου μείνε στα 50cc που σε καλύπτουν, όπως είπες, τα χαρτιά.

Χαχα...το θεμα ειναι οτι ητε παρω glx ητε παρω το fx πχ...και τα δυο θα ειναι πανω απο 50cc :p

Το θεμα ειναι με ποιο κινδυνευω περισσοτερο απο αστυνομο...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι με ποιο κινδυνευω περισσοτερο απο αστυνομο...

Αν σε σταματησει ο Κωστας, εισαι καταδικασμενος σιγουρα.

Αμα πεσεις πανω στον Μπαμπη και του πιασεις κουβεντα δεν θα σου κανει τιποτα.

Κατι ερωτήσεις και εσυ. :computer:

Αφου νόμιμος θα εισαι ποιος ο λόγος ανησυχίας?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα...το θεμα ειναι οτι ητε παρω glx ητε παρω το fx πχ...και τα δυο θα ειναι πανω απο 50cc :p

Το θεμα ειναι με ποιο κινδυνευω περισσοτερο απο αστυνομο...

ή θα είσαι νόμιμος ή θα ρισκάρεις και αν σου κάτσει απλά θα δεχτείς τις συνέπειες.

Η λύση 50ρι για 1 χρόνο και μετά πώληση δεν σε καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.