Jump to content



Επισκευές PC "Ο φίλος σας"


greekfragma

Recommended Posts

Είμαι κάπως μεταξύ όλων. Έχω χρόνια τώρα που δεν έχω πάρει φράγκο από φίλους σε επισκευές κλπ, μόνο τα ανταλλακτικά, που πάλι επειδή ντρέπομαι να τους πάρω λεφτά τους στέλνω και τα παίρνουν. Εκτός αν μου περισσεύει τπτ κανά παλιό PSU πχ κλπ.

Φτάνει ένα σημείο όμως που οι "φίλοι" γίνονται πολλοί και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν..

Χαρακτηριστικά παραδείγματα:

1) "Φίλη" (γειτόνισσα στην ουσία) της έφτιαξα το laptop καμιά 15αριά φορές τσάμπα, κάποια στιγμή brickιασε η mobo και της είπα να πάρει άλλο. Της ζήτησα να μου δώσει το παλιό για ανταλλακτικά αφού θα το πέταγε και με κοίταξε με στραβό μάτι και μου είπε: "ρε, σίγουρα χάλασε ή θα το πάρεις εσύ;". Δεν της ξαναμίλησα και φυσικά όλες οι δουλειές από κατηγορία γειτόνων κόπηκαν αυτόματα.

2) Ξαδέρφη μου που της έφτιαχνα το PC τσάπα, με πήρε τηλέφωνο 5-6 να φτιάξω τσάπα πάλι το laptop της κολλητής της. Δεν ξανάφτιαξα ούτε της ξαδέρφης.

Πλέον φροντίζω μόνο τα δικά μου, της φαμίλιας και 2 κολλητούς. Απτά, όλοι οι άλλοι πλέον με ξέρουν σαν "ναι να στο φτιάξω, δώσε μου το και σε 3 βδομάδες το γρηγορότερο θα το έχεις πίσω". :p

Καλοί είναι μωρέ, αλλά στο Ελλάντα είναι πιο λογικό να πληρώνεις 150€ στον μεταφορέα, 100€ τον υδραυλικό για σωλήνες με νερό, 50€ στον ψυκτικό για το service του AC, 50€ τον ηλεκτρολόγο για το ρεύμα, και παράλογο να δίνεις πάνω από 30€ για τεχνικό στο PC.

Το πιο σπαστικό είναι ότι μπορεί να είναι ένα κλικ δουλειά, άμα τους πεις "ψάξε λίγο εκεί και διάβασε τις επιλογές, θα το βρεις", δεν το βρίσκουν ποτέ και πρέπει να πας, ενώ αν τους στείλεις στο Πλαίσιο πχ, θα την βρουν την επιλογή για να γλυτώσουν το 50άρι. Καλό το 50άρι στην τελική, αλλά αν είσαι φίλος, πρέπει να σεβαστείς και τον χρόνο μου, που είναι ελάχιστος.

συμφωνω απολυτα σε ολα. νομιζω ειναι στανταρ εμπειριες γνωστηδων των πισιωνε που στην αρχη νιωθουν οτι βοηθανε τους φιλους τους και εχουν αυτη την ευχαριστηση αλλα μετα που οι φιλοι γινονται πεην ιν δι ας τους ξεφορτωνεσαι με το deadline των 3 εβδομαδων.

ποσο λογικο ακουγεται το: ρε δημητρη ελα να μου κανεις συντηρηση στα αιρκοντισια γιατι εχουν μπουκωσει,τζαμπα φυσικα.

γιωργο ελα να σκαψεις τον τοιχο να αλλαξεις τη ρημαδοσωληνα που κανει υγρασια και φτιαξε και το καζανακι επι ευκαριας, τζαμπα φυσικα.

θρασυβουλα περνα εσυ που τα ξερεις καλα να μου κανεις μια καλωδιωση στο καινουριο δωματιο που εχτισα, α φτιαξε και την κεραια ρε συ εχει χιονα το high tv, τζαμπα φυσικα.

Το τζαμπα εζησε ενα δευτερολεπτο και πεθανε. Ολα εχουν αντικρυσμα ή γινονται μακροπροθεσμα γι'αυτο.

Τωρα αν θα φτιαξεις το pc και σε κερασει 2 κιλα σουβλακια,ή σου αλλαξει λαστιχα,ή σου γνωρισει την αδερφη του,ή σε φιλοξενίσει στη μυκονο ειναι θεμα ατυπου διακονονισμου, ομως παντα πρεπει να υπαρχει η ανταποδωση.

edit: ερωτηση εσυ που τα ξερεις πως μπορω να κατεβαζω τραγουδια?

θες να μου τα κατεβασεις και να μου τα δωσεις.

απαντηση: dc++ (δεν επανερχεται ποτε ξανα αυτη η συζητηση)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Εχει τυχει να βοηθησω και εγω φιλους.Φιλους ομως που δεν ξερουν.Και γενικοτερα γνωστους και συγγενεις.Σε καμια περιπτσωση δεν θα τους χρεωνα,αφου ειναι χαρα μου να βοηθησω και να τους απαλλαξω απο εξοδα.Και τωρα μη παραπονιεστε για τις βενζινες.Ποσες φορες εχω παει Καμινια να φτιαξω του φιλου μου με λεωφορειο,δεν πληρωσα σχεδον τιποτα.

Βεβαια με εχουν βοηθησει και μενα απειρες φορες καποια ατομα,που στην περιπτωση τους θα εβαζα και απο το πορτοφολι μου για κατι που χρειαζεται το pc τους και ειναι καπως φτηνο.Συγκεκριμενα 1 ατομο εχει φτιαξει 100+ φορες το Pc μου.Εχει βαλει απο την τσεπη του για καρτες,ψυκτρες και ενα σωρο αλλα πολλες φορες και οτι θελω τον παιρνω τηλεφωνο.Αν τωρα αυτος ο ανθρωπος μου ζητουσε βοηθεια σε κατι,σαφως και δε θα ειχα προβλημα να χασω και 3 ωρες απο την ζωη μου,που θα βλεπα μια ταινια.Οπως και εκανα πριν 2 μερες.

Ειναι μεν κατι στιγμες που οι φιλοι,θυμουνται οτι εισαι φιλος,για να τους κανεις μια εξυπηρετηση.Ποσες φορες εχω πει σε ενα παληκαρι να βγουμε,ολο με γραφει και ειμαστε συμμαθητες χρονια τωρα.(βγαιναμε παλια).Προχτες με παιρνει τηλ. και μου λεει να παω να του βαλω το ρουτερ.Εγω του πα ειμαι χωριο τωρα και αντε γεια...

Ο αλλος εχει πισι 10 χρονια και θελει να παω στην Πετρουπολη να του κανω φορματ.Κατσε δες 2-3 βηματα,μπας και το κανεις μονος σου.Ολο φερνει αλλους και του το κανουν.Καμια 10αρια φορματ εχει κανει.Φυσικα δεν πηγα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρξε ουτε μια φορα , που να βοηθησα γνωστο-φιλο , ο οποιος να ειναι ψιλοασχετος , και να μην το μετανοιωσα 1000 φορες.

Ακομα κι οταν ειναι να παρουν καινουριο pc και με ρωταν τη συνθεση , παλι θα το μετανοιωσω , γιατι στο 99% των περιπτωσεων θα φαω μια ωρα απ το χρονο μου και αυτοι τελικα θα παρουν οτι τους πλασαρει ο πωλητης του μαγαζιου που θα παν να το παρουν.

Εαν τελικα παρουν οτι τους πω (μετα απο 1000 παζαρια για το οτι το εφτιαξα ακριβο - κοψε απο δω - κοψε απο κει) και τους βγαλει το παραμικρο προβλημα (πχ. ζεστενονται οι μνημες και τρωει bsod - επειδη δεν ηθελε να δωσει 20 ευρω παραπανω να παρει μνημες με ψυκτρα) , θα μου λεν ''τι ηθελα και σε ακουσα - μ@κ@κι@ Pc μου φτιαξες''.

Γι αυτο ποτε ξανα.

Ποτε μα ποτε ομως.

1000 φορες να βοηθαω αγνωστους εδω στα forums του thelab , παρα γνωστους.

Link to comment
Share on other sites

οταν βοηθας καποιον περιμενοντας ανταλλαγματα ειτε αυτα ειναι υλικα ειτε οτιδηποτε τοτε παυει να ειναι βοηθεια , εγω οσους εχω βοηθησει το εχω κανει χωρις να σκεφτομαι οτι θα τον υποχρεωσω ή να του ζητησω κατι , και φυσικα εχω απογοητευτει απο μερικους αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι στη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι αυτα ειναι άσχετοι μερικοί και μετα εχουν απαιτήσεις.

Δεν εχω πάρει ποτε χρήματα απο φιλο μου ουτε γνωστό μου οπως δεν πήρα ενα πραγματικό ευχαριστώ.

Οποτε απο τοτε τους γράφω στα @@ μου και σκανε 50αρικα για απλο τσεκ απ και μετα βρίζουν το κατάστημα και εγω γελάω και λεω εμ τι το πήγες εκει...:tongue:

Καλύτερα γιατι βαρέθηκα τοσα χρόνια να ασχολούμαι γενικά με pc,parts κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Για 2-3 φίλους που μου έρχονται στο μυαλό δεν τίθεται καν χρηματικό θέμα. Απλά εκτός συζήτησης ή και σκέψης για να ακριβολογούμε.

Οι ''φίλοι'', γνωστοί, συνάδελφοι και ''κουτσοί, στραβοί όλοι στον Αγιο Παντελεήμωνα'', μας τελείωσαν.

Εγω δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς που το έχει κάνει 5-10 φορές, συνεχίζει να το κάνει.

Στην αρχή είναι λίγο ο ενθουσιασμός, η ευκαιρία να δοκιμάσεις διαφορετικό hardware, η ευχαρίστηση ότι βοηθάς, αλλά όταν αρχίζεις να κρύβεσαι στο κινητό, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να σταματήσεις. Γιατί στην τελική ότι και να κάνεις, ο τσέλιγκας που εγκαθιστά ότι του αναβοσβήνει στο internet είναι απάλευτος. Είναι απαιτητικός. Είναι αχάριστος.

Όταν δε μεγαλώνοντας συνειδητοποίησεις ότι ψάχνεις χρόνο για να ασχοληθείς με τους δικούς σου υπολογιστές, τότε η απάντηση είναι ίδια σε κάθε αίτημα :

''Ευχαρίστως ναι, αλλά οχι''.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστούς, δεν κάνω και εγώ τίποτα, εκτός και αν αν έχω χρόνο ή είναι κάτι γρήγορο και έχω διάθεση να πάω, είμαι ήδη εκεί ή μου το φέρουν... αν δω ότι με δυσκολεύει ή θα μου πάρει περισσότερο χρόνο απ' αυτόν που έχω διάθεση να δώσω, απλά λέω ότι δεν μπορώ και τέλος... γενικά μοιράζω άκυρα, χωρίς μούφα δικαιολογία, απλά δεν προλαβαίνω, που είναι και η αλήθεια... δίνω όμως χωρίς πρόβλημα οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουν...

Στους φίλους που έχω, θα σκιστώ, όπως σκίζονται και αυτοί όταν τους χρειαστώ... εκεί δεν έχει ωράρια, λεφτά, ούτε τίποτα, αλλά αυτό πολύ λίγοι το αξίζουν και γι' αυτό λέγονται και φίλοι...

Link to comment
Share on other sites

οταν βοηθας καποιον περιμενοντας ανταλλαγματα ειτε αυτα ειναι υλικα ειτε οτιδηποτε τοτε παυει να ειναι βοηθεια , εγω οσους εχω βοηθησει το εχω κανει χωρις να σκεφτομαι οτι θα τον υποχρεωσω ή να του ζητησω κατι , και φυσικα εχω απογοητευτει απο μερικους αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι στη ζωη.

βοηθεια ειναι, γιατι ως φιλος θα ασχοληθεις πιο αφοσιωμενα στο προβλημα,δεν θες να τον ξεπεταξεις για τα φραγκα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή έχω βαρεθεί, δεν κάνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

Κάνω συνήθως τον κινέζο.

Μόνο αν πρόκειται για πραγματικό φίλο, που έχει πραγματική ανάγκη για κάτι, θα ασχοληθώ να του το στήσω / φτιάξω / whatevah. Και πάντα για άτομα που γνωρίζουν το πώς γίνεται το καθε τι (howstuffworks). Σε γκόμενες / γειτόνισσες / συγχωριανές / κλπ. εγώ δεν πειράζω τίποτα. Ας είναι καλά το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια διαφορά που θα πρέπει να λάβουμε υπ όψη μας.

Άλλο να έχεις τη δουλειά σου-το εισόδημα σου, και κατά καιρούς να βοηθάς κανένα φίλο σε ένα άλλο τομέα που γνωρίζεις. και άλλο να προσφέρεις τη κύρια εργασία σου σχεδόν τσάμπα. Ειδικά αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Γενικά για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις, είμαι υπέρ της άποψης, στο τομέα της πληρωμής εργατικών, ή όλα ή τίποτα.

Ή θα αντιμετοπίσεις τον άλλο ως επαγγελματίας, οπότε θα τον προειδοποιήσεις για το κόστος και για το χρονικό διάστημα που εσύ μπορείς να εγγυηθείς ότι θα δουλεύει αυτό που φτιάχνεις αν αυτό μεταχειριστεί σωστά. (Γιατί η χρέωση πάει μαζί με την ευθύνη.)

Ή θα τον αντιμετωπίσεις σαν άξιο φίλο και δε θα πάρεις τίποτα. Ειδοποιώντας τον πάλι για τα πιθανά ρίσκα της εργασίας, αλλά καθαρά βασιζόμενος στο φιλότιμο.

Δες και τη θετική πλευρά… για το όποιο χαμηλό κόστος, μπορείς να ξεσκαρτάρεις τους φίλους από τους «φίλους».

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει ειπωθει και παραπανω...αλλα πες οτι βοηθησες ενα φιλο τζαμπα την πρωτη φορα.

Απο εκει και περα καταδικαστικες σε ισοβιο service.Θεωρουν υποχρεωση σου να πας στο δευτερολεπτο που θα σου ζητησουν βοηθεια και φυσικα ...μην ξεχναμε και τις αρχικες συνηθειες μας..-τζαμπα.

Ακομα και βρεθεις στο δευτερολεπτο και εχεις το θρασσος να ζητησεις λεφτα τοτε σε αποστομωνουν με την κλασσικη ατακα "αν ηταν να πληρωσω το πηγαινα και εξω να μην μου πρηζεις τα @@ για το ποτε θα ρθεις".:blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει ειπωθει και παραπανω...αλλα πες οτι βοηθησες ενα φιλο τζαμπα την πρωτη φορα.

Απο εκει και περα καταδικαστικες σε ισοβιο service.Θεωρουν υποχρεωση σου να πας στο δευτερολεπτο που θα σου ζητησουν βοηθεια και φυσικα...

Με ευκολία λοιπόν ξεχωρίζεις τον fake φίλο.

Δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικός φίλος σου να μην αντιλαμβάνεται την όποια δυσκολία περνάς, ούτε καν να θεωρεί δεδομένο ότι θα κάνεις τα πάντα τσάμπα ακόμα κι αν εσύ δε δέχεσαι ποτέ λεφτά απ αυτόν.

Αν σου τύχει τέτοιο κουμάσι λοιπόν καλό είναι να το ξέρεις μια ώρα αρχύτερα. Ας πάει άλλου να δει τη γλύκα.

και όχι φυσικά δε λέω να κάνεις τους πάντες πέρα. Αλλά όσοι γνωστοί σου (όχι φίλοι σου) δε μπορούν να σε αντιμετωπίσουν σαν επαγγελματία, τότε ας λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

Με ευκολία λοιπόν ξεχωρίζεις τον fake φίλο.

Δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικός φίλος σου να μην αντιλαμβάνεται την όποια δυσκολία περνάς, ούτε καν να θεωρεί δεδομένο ότι θα κάνεις τα πάντα τσάμπα ακόμα κι αν εσύ δε δέχεσαι ποτέ λεφτά απ αυτόν.

Αν σου τύχει τέτοιο κουμάσι λοιπόν καλό είναι να το ξέρεις μια ώρα αρχύτερα. Ας πάει άλλου να δει τη γλύκα.

και όχι φυσικά δε λέω να κάνεις τους πάντες πέρα. Αλλά όσοι γνωστοί σου (όχι φίλοι σου) δε μπορούν να σε αντιμετωπίσουν σαν επαγγελματία, τότε ας λείπουν.

+1000 (ξανα :rofl:)

Και τελωσπαντων μηπως το κανουμε μεγαλη υποθεση να βοηθησουμε ενα φιλο?

Ακομα και αν στησεις τον υπολογιστη του απο την αρχη , κλπ , αντε να φας ενα απογευμα απο την ζωη σου.Εγω σε οσες φορες εχω φτιαξει (σε πραγματικους φιλους ομως ) το εχω κανει με ευχαριστηση, βαζω την μουσικουλα μου,του το σενιαρω ωραια ,του κανω και ενα backup να μην τρεχει πανικαβλητος σε μια ωρα αναγκης :sarcastic: , και αυτο ειναι ολο.Η το φτιαχνω επιτοπου σπιτι του, λεμε τα νεα μας, πινουμε το ποτακι μας κλπ .Τι αιωνιο σερβις ? Αντε να αγορασει καποια στιγμη καποιο αλλο hardware , και σαν noobας που ειναι να ξαναχρειαστει βοηθεια .Big deal.

Bεβαια αν δεν ειναι πραγματικο φιλαρακι (το οποιο εχει φανει απο πολλα πραγματα, και δεν περιμενεις να το καταλαβεις k απο τον υπολογιστη απαραιτητα ) σιγουρα τοτε θα σου φανει καποιου βουνο η δουλεια και θα το κανεις με βαρδια καρδια.Ακομα και για υποθεση ενος λεπτου .

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα καταδικαστικες σε ισοβιο service.Θεωρουν υποχρεωση σου να πας στο δευτερολεπτο που θα σου ζητησουν βοηθεια και φυσικα ...μην ξεχναμε και τις αρχικες συνηθειες μας..-τζαμπα.

Ακομα και βρεθεις στο δευτερολεπτο και εχεις το θρασσος να ζητησεις λεφτα τοτε σε αποστομωνουν με την κλασσικη ατακα "αν ηταν να πληρωσω το πηγαινα και εξω να μην μου πρηζεις τα @@ για το ποτε θα ρθεις".:blink:

Kαι παλι να σημειωσω,οτι εξαρταται απο το ειδος της φιλιας σας.Οκ φιλος θα ναι και αυτος και ολοι φιλοι ειναι.Αλλα ειναι ατομα που σε εχουν βοηθησει πολλες φορες και εχουν σκιστει για σενα (οπως ειπε και ο jaco).Γι αυτους δεν αξιζει να τους βοηθησεις και 5 φορες?Για μενα αξιζει παντως και τσαμπα κιολας.Γι αυτο ειναι οι φιλοι.

Link to comment
Share on other sites

σε φιλο φιλο , ποτε λεφτα.ουτε για αστειο.Αντε να του πεις στην πλακα "θα με κερασεις μια φορα σουβλακια"

Τωρα σε 3ους ποτε δεν λεω οτι γνωριζω κανω ρανω περι λαπτοπ / πισι γιατι την εχω πατησει και παντα κανω τον κινεζο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σε 3ους ποτε δεν λεω οτι γνωριζω κανω ρανω περι λαπτοπ / πισι γιατι την εχω πατησει και παντα κανω τον κινεζο.

Πολύ σημαντικό! Ήταν μέσα σε αυτό που ήθελα να γράψω νωρίτερα στα περί διαφοράς όταν το κάνεις επειδή απλά γνωρίζεις ή το κάνεις επειδή είναι το επάγγελμα σου.

Αν είσαι επαγγελματίας δεν είναι συμφέρον να κρύβεσαι... οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να ακολουθήσεις το δύσκολο δρόμο δίνοντας Χ σε όσους γνωστούς δε σε αντιμετωπίζουν σαν επαγγελματία.

Αν όμως δεν έχει άμεση σχέση με το επάγγελμα σου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι τη πάπια/κινέζο όπως λέει ο GoMaR...

+1000 που λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω λεφτά από φίλο γνωστό δεν το έχω διανοηθεί ακόμα, και προσωπικά λυπάμαι όταν βλέπω άλλους να το κάνουν αυτό.

Όπως είπε ο sotiris....ΚΙΝΕΖΟΣ mode ΟΝ εδώ και καιρό. Δεν είναι τα λεφτά αλλά η ώρα που χάνεις. Και δυστυχώς το να κάθεσαι με τις ώρες να σετάρεις yahoo, να μεταφέρεις "τα έγγραφα μου " στην σωστή θέση και να σβήνεις 18 dublicate φακέλους, είναι κάτι που με κάνει να βγάζω σπυράκια. Για να κάνεις πια κάτι τέτοιο θέλει ψυχρό επαγγελματισμό, αλλά δεν θα βγει ποτέ σε φίλο. Τραβηγμένο το θεωρώ, είσαι δεν είσαι οικονομικά ευκατάστατος. Φϊλοι και γνωστοί μου έχουν φτιάξει ηλεκτρολογικά θέματα, αυτοκινήτου, υδραυλικά κτλ΄, χωρίς να μου πάρουν μία. Εγώ γιατί να ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται το θέμα τελικά είναι ότι όλοι σε φίλους μας κάνουμε τα πάντα και συμφέρουμε χωρίς αντίρρηση και με χαρά.

Με τα χρόνια έχουμε ξεχάσει την έννοια φίλος και τη χρησιμοποιούμε εύκολα για να χαρακτηρίσουμε κάποιον. Φίλος, όχι γνωστός, επαφή, γείτονας, συμμαθητής, συνάδελφος, facebookάκιας κλπ.

Πόσοι έχετε όμως "φίλους" που σας παίρνουν τηλέφωνο μόνο όταν πάθει κάτι το PC?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες δουλειές κάνω μόνο σε καλούς φίλους. Αν κάποιος "φίλος" με θυμόταν μόνο όταν του χάλαγε το πισι, θα έβρισκα κάποια δικαιολογία για να μην το κάνω.

Εννοείται αφιλοκερδώς όλη η δουλειά (εκτός αν είναι υλική ζημιά, χρειάζεται αλλαγή στο hardware πχ οπότε θα πληρώσει αυτός το νέο εξάρτημα).

Και συνήθως με κερνάνε αυτοί φαϊ και ποτό όσο "δουλεύω" :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.