Jump to content


Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

fail το βιβλιο θρησκευτικων δευτερας λυκειου. :suicide2:

τα θρησκευτικά δεν πρέπει να βαθμολογούνται.

(btw εγώ άμα κάνω ποτε στην ζωή μου κανένα bebe, θα το απαλλάξω από τα θρησκευτικά):stop:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τα θρησκευτικά δεν πρέπει να βαθμολογούνται.

(btw εγώ άμα κάνω ποτε στην ζωή μου κανένα bebe, θα το απαλλάξω από τα θρησκευτικά):stop:

Eτσι πιστευω και γω,στην τελικη και οσους τους ενδιαφερει σαν μαθημα,θα πρεπε να τους ενδιαφερει γιατι πιστευουν αληθινα ,οχι για να παρουν βαθμο.Θα πρεπε...

Eγω τα παιδια μου θα τα αφησω να επιλεξουν που θελουν να πιστευουν και τι μαθημα θα διδασκονται πανω σε αυτο. :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eτσι πιστευω και γω,στην τελικη και οσους τους ενδιαφερει σαν μαθημα,θα πρεπε να τους ενδιαφερει γιατι πιστευουν αληθινα ,οχι για να παρουν βαθμο.Θα πρεπε...

Eγω τα παιδια μου θα τα αφησω να επιλεξουν που θελουν να πιστευουν και τι μαθημα θα διδασκονται πανω σε αυτο. :T:

κοίτα εγώ προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος με τον τρόπο που διδάσκονται (τουλάχιστον στο πως διδασκόντουσαν όταν πήγαινα εγώ σχόλιο) και στο πως βαθμολογούνται.

ακόμα δεν το χωνεύω το πως εξεταζόμασταν λες και είναι ιστορικά γεγονότα τα θρησκευτικά.

με τα λίγα, ώσπου να ξεκινάει το βιλίο με το "υποθέτουμε πως υπάρχει θεός, χριστός e.t.c...." εμενα θα με βρίσκουνε απέναντι

άσε που εγώ ακόμα θυμάμαι πως για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η πλειοψηφία των συμμαθητών μου είχε την εντύπωση πως ο χριστός (αν υπήρχε) και οι μαθητές του (αν υπήρξαν μαθητές του) μιλούσαν και γράφαν ελληνικά :hehe:

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι γενικά αντίθετος με την διδασκαλία των θρησκευτικών (οποιαδήποτε θρησκεύματος). Αν διδάσκουν θρησκευτικά θα πρέπει να διδάσκουν και την χιονάτη με τους επτά νάνους, ο λαγός και η χελώνα, Ο βίος και η πολιτεία του Άι βασίλη... Θα μου πείτε αυτή είναι η άποψη σου που πράγματι αυτό είναι. Απλά το βρήσκω εντελώς προπαγανδιστικό να μου διδάσκουν απο 2α ή 3η δημοτικού τι πρέπει να πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι γενικά αντίθετος με την διδασκαλία των θρησκευτικών (οποιαδήποτε θρησκεύματος). Αν διδάσκουν θρησκευτικά θα πρέπει να διδάσκουν και την χιονάτη με τους επτά νάνους, ο λαγός και η χελώνα, Ο βίος και η πολιτεία του Άι βασίλη... Θα μου πείτε αυτή είναι η άποψη σου που πράγματι αυτό είναι. Απλά το βρήσκω εντελώς προπαγανδιστικό να μου διδάσκουν απο 2α ή 3η δημοτικού τι πρέπει να πιστεύω.

κοίτα μπερδεύεις τα θρησκευτικά με την θρησκευτικοπροπαγανδα.

θρησκευτικά στην πραγματικότητα πρέπει να διδάσκονται ως ιστορία των θρησκειών, το τι αντιπροσωπεύει η καθεμια και ότι αληθινά ιστορικά στοιχεια γνωρίζουμε πάνω σε αυτές

(γιατί η βίβλος μακράν δεν είναι ιστορικό έγγραφο & όπως αναφέρθηκε από μια εκπομπή P&T: "η περιεκτικότητα ιστορίας στην βίβλο είναι αντίστοιχη με την περιεκτικότητα πίτσας στην βίβλο")

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η θρησκευτικη προπαγανδρα ξεκιναει απο την προσχολικη ηλικια.Το ολο θεμα ειναι οτι θα πρεπει να γινεται σωστα το μαθημα για αυτους που πιστευουν η αυτους που τους ενδιαφερει.Καποια θεματα με ενδιαφερουν και μενα και ας μην τα παω καλα με τον Θεο,αλλα οσες φορες εκατσα να τα διαβασω,δεν διαβαζονται.

Μιας και υπαρχει η απαλλαγη ομως,δεν με ενοχλει πολυ η διδασκαλια τους.

Απλως θα πρεπε πιστευω πριν διαλεξει κανεις τον Θεο του,να αποκτα πρωτα γνωση για ολα.Οχι μονο για τον Χριστιανισμο.Αυτο θα πρεπει να γινεται μεσα απο τα σχολεια,γιατι αν εισαι μια χωρα που εχεις ανεξιθρησκεια,θα πρεπει να την παρεχεις κιολας στους πολιτες σου,διδασκοντας τους διαφορες θρησκειες και μετα να τους αφησεις να διαλεξουν.

Αυτο ειναι ανεξιθρησκεια,οχι οταν δεν πιστευεις στον Θεο της Χριστιανικης πιστης.

Γιατι στις μερες μας αυτο ειναι για μερικους οποιος δεν προτιμα τον Θεο των Χριστιανων.

Στην Ελλαδα ή εισαι Χριστιανος ή αθεος ,μεση επιλογη και να υπαρχει,δεν ενδιαφερει κανεναν.Εισαι απλα αθεος ή αντιχριστος....

Ωραια ανεξιθρησκεια.

Πολυ το ανελυσα,δεν θα επεκταθω περεταιρω.Αν δεν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα μεσα στο φορουμ,πιστευω πρεπει να κανουμε.Θα υπαρξουν ενδιαφερουσες ιδεες. :)

Υ.Γ: Εμενα θα με ενδιεφερε πολυ παντως να διδαχθω και για αλλες θρησκειες.Γιατι ουτε η επιλογη του αθεου θαρρω ειναι σωστη,οταν δεν γνωριζει πρωτα καποια πραγματα.Εξαλλου ετσι δινει κινητρο στον κοσμο ,να κρινουν την σταση ,του να μην πιστευει καπου ,καθαρα και μονο στηριζομενη στην αγνοια του.

Προς αποφυγην παρεξηγησεων δεν ειμαι ουτε θρησκος,ουτε αθεος,ουτε εχω κατι με τον Χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η θρησκευτικη προπαγανδρα ξεκιναει απο την προσχολικη ηλικια.Το ολο θεμα ειναι οτι θα πρεπει να γινεται σωστα το μαθημα για αυτους που πιστευουν η αυτους που τους ενδιαφερει.Καποια θεματα με ενδιαφερουν και μενα και ας μην τα παω καλα με τον Θεο,αλλα οσες φορες εκατσα να τα διαβασω,δεν διαβαζονται.

Μιας και υπαρχει η απαλλαγη ομως,δεν με ενοχλει πολυ η διδασκαλια τους.

Απλως θα πρεπε πιστευω πριν διαλεξει κανεις τον Θεο του,να αποκτα πρωτα γνωση για ολα.Οχι μονο για τον Χριστιανισμο.Αυτο θα πρεπει να γινεται μεσα απο τα σχολεια,γιατι αν εισαι μια χωρα που εχεις ανεξιθρησκεια,θα πρεπει να την παρεχεις κιολας στους πολιτες σου,διδασκοντας τους διαφορες θρησκειες και μετα να τους αφησεις να διαλεξουν.

Αυτο ειναι ανεξιθρησκεια,οχι οταν δεν πιστευεις στον Θεο της Χριστιανικης πιστης.

Γιατι στις μερες μας αυτο ειναι για μερικους οποιος δεν προτιμα τον Θεο των Χριστιανων.

Στην Ελλαδα ή εισαι Χριστιανος ή αθεος ,μεση επιλογη και να υπαρχει,δεν ενδιαφερει κανεναν.Εισαι απλα αθεος ή αντιχριστος....

Ωραια ανεξιθρησκεια.

Πολυ το ανελυσα,δεν θα επεκταθω περεταιρω.Αν δεν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα μεσα στο φορουμ,πιστευω πρεπει να κανουμε.Θα υπαρξουν ενδιαφερουσες ιδεες. :)

Υ.Γ: Εμενα θα με ενδιεφερε πολυ παντως να διδαχθω και για αλλες θρησκειες.Γιατι ουτε η επιλογη του αθεου θαρρω ειναι σωστη,οταν δεν γνωριζει πρωτα καποια πραγματα.Εξαλλου ετσι δινει κινητρο στον κοσμο να κρινουν την σταση του να μην πιστευει καπου καθαρα και μονο στηριζομενη στην αγνοια του.

Εγώ πιστεύω μόνο σε ότι μπορεί να εξηγηθεί με ιστορικά ή επιστημονικά στοιχεία. Το ότι είμαι άθεος όμως δεν σημαίνει ότι έχω πετάξει κάθε ηθική αξία που διδάσκετε (άλλα όπως βλέπουμε πολλές φορές δν εφαρμόζεται ότι από τους ίδιους τους δασκάλους) από τον χριστιανισμό/άλλες θρησκείες. Ούτε θα βγω να σκοτώσω, ούτε να κλέψω κτλπ. Πάντως καλύτερα να ανοιχτεί άλλο θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη μια κουβεντα στο ΠΟΘ για τη θρησκεια,θεωρω καλο την υπαρξη ενος θεματος.

Πιστευω θα ειπωθουν πολλες ενδιαφεροντες αποψεις.

Θρησκεια και σχολεια?

Βαφτισμα των παιδιων?

Εκκλησια και Θρησκεια?

Θεος και πραγματικοτητα?

Πολλα τα ερωτηματα.

Επειδη ομως καθε φορα τετοιες κουβεντες για πολιτικη,θρησκεια,κοινωνικα ζητηματα καταληγουν σε καυγαδες,ας κρατησουμε ενα επιπεδο.Ο καθενας θα μπορει να πει την αποψη του και να δει καποια κριτικη πανω σε αυτην.Ειναι σεβαστο να ακουμε τις αποψεις ολων χωρις ακραια σχολια και ρατσιστικες επιθεσεις.

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγην παρεξηγησεων δεν ειμαι ουτε θρησκος,ουτε αθεος,ουτε εχω κατι με τον Χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες.

σε παρακαλώ και εσένα και τον οποιονδήποτε, μην χρησιμοποιείτε αυτήν την ατάκα, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να είσαι ότι απόλυτος θέλεις αρκεί να στηρίζεις τα επιχειρήματα σου σωστά. δεν έχει καμια διαφορα άμα πω "η εκκλησια είναι τέρμα διεφθαρμένη στα ανώτατα στρώματα της γιατί μπλα μπλα μπλα" και είμαι χριστιανός η βουδιστής.

Ενταξει η θρησκευτικη προπαγανδρα ξεκιναει απο την προσχολικη ηλικια.Το ολο θεμα ειναι οτι θα πρεπει να γινεται σωστα το μαθημα για αυτους που πιστευουν η αυτους που τους ενδιαφερει.Καποια θεματα με ενδιαφερουν και μενα και ας μην τα παω καλα με τον Θεο,αλλα οσες φορες εκατσα να τα διαβασω,δεν διαβαζονται.

και μην ξεχνάμε πως σε αυτήν την ηλικία μπορείς να διδάξεις οτιδήποτε σε ένα άτομο και να το θεωρεί δεδομένο γιατί ο άνθρωπος είναι κατασκευασμένος σε τέτοια ηλικία να μην αμφισβητεί...

...επί εκατομμύρια χρονια την εξέλιξης του ανθρώπου, όταν σηκωθήκαμε στα 2 πόδια μικραίνοντας την λεκάνη μας, πληρώσαμε με το αντίτιμο να γεννάμε υποανάπτυκτα παιδιά τα οποια δεν μπορούν να προστατευτούν μονα τους, να τραφούν μονα τους, να σταθούν στα πόδια τους μονα τους. Αλλα η φύση βοηθησε στο να επουλώσει κάποια από τα προβλήματα που δημιούργησε αυτό με την εκμάθηση χωρίς αμφισβήτηση γιατί δεν υπήρχε η πολυτέλεια του να πάθεις για να μάθεις, άμα σου έλεγε η μάνα σου μην βγείς από την σπηλιά σήμαινε πως άμα βγείς=θάνατος.

Μιας και υπαρχει η απαλλαγη ομως,δεν με ενοχλει πολυ η διδασκαλια τους.

Απλως θα πρεπε πιστευω πριν διαλεξει κανεις τον Θεο του,να αποκτα πρωτα γνωση για ολα.Οχι μονο για τον Χριστιανισμο.Αυτο θα πρεπει να γινεται μεσα απο τα σχολεια,γιατι αν εισαι μια χωρα που εχεις ανεξιθρησκεια,θα πρεπει να την παρεχεις κιολας στους πολιτες σου,διδασκοντας τους διαφορες θρησκειες και μετα να τους αφησεις να διαλεξουν.

Αυτο ειναι ανεξιθρησκεια,οχι οταν δεν πιστευεις στον Θεο της Χριστιανικης πιστης.

Γιατι στις μερες μας αυτο ειναι για μερικους οποιος δεν προτιμα τον Θεο των Χριστιανων.

Στην Ελλαδα ή εισαι Χριστιανος ή αθεος ,μεση επιλογη και να υπαρχει,δεν ενδιαφερει κανεναν.Εισαι απλα αθεος ή αντιχριστος....

Ωραια ανεξιθρησκεια.

η απαλλαγή δεν είναι λύση, γιατί άμα είναι έτσι εγώ πιστεύω πως όλο το διδακτικό σύστημα της ελλάδας είναι λάθος... τι σημαίνει πως δεν πρέπει να πηγαίνω τα παιδιά μου στο σχόλιο? φυσικά και όχι, αλλα σημαίνει πως πρέπει να γίνει κάτι για να διορθωθεί η και να αλλάξει.

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πως μονο και μονο η ενημέρωση για την σχολική πρόοδο του παιδιού ενός πολυάσχολου γονιού, ουσιαστικά γίνετε μονο ανά τρίμηνο και μετά συμμάζευε τα ασυμμάζευτα.

λύση? μπορεί το κάθε παιδί να έχει ένα ειδικό τετράδιο που κάθε μέρα θα σημειώνεται η ημερήσια του βαθμολογία σε κάθε μάθημα, μετά γυρνάει σπίτι και ο γονιός πολύ απλά μπορεί να ανοίξει το τετράδιο και να δει πως πήγε ο κανακάρης του σήμερα στο σχόλιο και όχι να ακούσει την τυπική απάντηση στην τυπική ερώτηση "πως πήγε το σχόλιο?" "καλά"

Υ.Γ: Εμενα θα με ενδιεφερε πολυ παντως να διδαχθω και για αλλες θρησκειες.Γιατι ουτε η επιλογη του αθεου θαρρω ειναι σωστη,οταν δεν γνωριζει πρωτα καποια πραγματα.Εξαλλου ετσι δινει κινητρο στον κοσμο ,να κρινουν την σταση ,του να μην πιστευει καπου ,καθαρα και μονο στηριζομενη στην αγνοια του.

wikipedia :hehe: (σαρκαστικό γέλιο)

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχίζω. Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω την θέση μου, δεν πιστεύω σε θρησκείες, θεότητες, δόγματα, σέχτες και εκκλησίες.

Θρησκεια και σχολεια?

Αρχικά, αφού ένα μεγάλο κομμάτι (το μεγαλύτερο) του πληθυσμού πιστεύει σε κάποια θρησκεία τότε κατά την γνώμη μου ίσως θα έπρεπε να διδάσκετε κάποιο μάθημα θρησκολογίας (για όλες τις θρησκείες) που να ενημερώνει τον κόσμο. Αυτό το μάθημα θα έπρεπε να είναι επιλογής και όχι υποχρεωτικό (όπως είναι τα αγγλικά, ψυχολογία, προγραμματισμός κι όλα τα σχετικά). Α και κάτι ακόμα... Τα βιβλία της ιστορίας που διδάχτηκα και θα διδάσκομαι είναι αρκέτα επηρεασμένα από τον χριστιανισμό. Θυμάμαι σε ένα κεφάλαιο για το βυζάντιο που ανέφεραι πόσο καλός ήταν ο χριστιανός (ναι το τόνιζε) αυτοκράτορας που αναγνώρισε την ανεξιθρησκεία.

Βαφτισμα των παιδιων?

Κατά την γνώμη μου τα παιδιά ΔΕΝ θα πρέπει να βαφτίζονται πριν αποκτήστουν μία λογική συνήδειση και μπορούν να σκεφτούν μόνο. Με το να τα βαφτίζουν και να τους μαθαίνουν από μικρά πόσο καλό είναι να πιστεύουν τους δημιουργείται μία ιδέα που σκαλώνει στο κεφάλι τους που όμως δεν είναι καν δικιά τους. Καλύτερα να διδάσκονται σφαιρικά για όλες τις θρησκείες (και να έχουν και την επιλογή του άθεου :) ) και κατά τα 18-20 να επιλέγουν τι θέλουν.

Εκκλησια και Θρησκεια?

..... Όσο αποδέχομαι τις απόψεις των (ενεργών) Χριστιανών και συζητώ μαζί τους τόσο μισώ την εκκλησία. Από προσωπική εμπειρία και επειδή ο πατέρας μου είναι δικηγόρος έχω να σας πω ότι κάθε τόσο και λιγάκι του έρχονται υποθέσεις με μονές που διεκδικούν χωράφια με..... (κρατηθείτε) ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ κυρίες και κύριοι :clap:. Φέρουν και σφραγίδες βυζαντινών αυτοκρατόρων όχι ο,τι κι ο,τι. Γενικά πολλές με όλα αυτά που βλέπω αναρωτιέμαι .... ποιος είναι πιο διεφθαρμένος... η εκκλησία (και ένα μεγάλο μέρος του κλήρου) ή οι πολιτικοι κτλπ.... Πάντως επειδή δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα έχω να πω ότι υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άγιοι άνθρωποι , όχι όπως το εξηγεί η εκκλησία (δλδ να αγιάσουν τα κόκκαλα και λοιπά true blood things) αλλά άνθρωποι που ήταν πραγματικά φιλάνθρωποι.

Θεος και πραγματικοτητα?

Οκ εγώ όπως προείπα είμαι άθεος. Πιστεύω σε ότι μπορεί να αποδειχθεί με ιστορικά ή επιστημονικά στοιχεία. Γενικά σιγά-σιγά βλέπω την μετά την άλλη τις θεωρίες της θρησκείας/εκκλησίας να καταρρέουν. Πρώτα αποδείχθηκε (με επιστημονικά στοιχεία από τον Γαλιλέο ) ότι δεν γυρίζουν όλα γύρω από την γη μαζί με τα χαρούμενα σεραφειμ κτλπ αλλά ότι η γη είναι ένα εκατομυρριοστό του κόκκου σε μία τεράστια αμμώδη παραλία .. Μετά είχαμε την απόδειξη από τον Δαρβίνο ότι ο άνθρωπος δεν πλάστηκε κατ' εικόνα του Θεού (αλήθεια τί είναι θεός εν τέλει? ) αλλά εξελίχτηκε από τον πίθηκο! Εξοργιστικό ε? Ένα νοήμων ων να προήλθε από τν πίθηκο... πωπω . Έπειτα "βλέπουμε" τον Χριστό να "περπατάει" πάνω στο νερό ... ο άνθρωπος έχει ήδη περπατήσει πάνω στην Σελήνη.... .δν εχω να πω τίποτα άλλο.

kthxbai

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση στο εξης ποστ του dunkel_stern :)

σε παρακαλώ και εσένα και τον οποιονδήποτε, μην χρησιμοποιείτε αυτήν την ατάκα, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να είσαι ότι απόλυτος θέλεις αρκεί να στηρίζεις τα επιχειρήματα σου σωστά. δεν έχει καμια διαφορα άμα πω "η εκκλησια είναι τέρμα διεφθαρμένη στα ανώτατα στρώματα της γιατί μπλα μπλα μπλα" και είμαι χριστιανός η βουδιστής.

και μην ξεχνάμε πως σε αυτήν την ηλικία μπορείς να διδάξεις οτιδήποτε σε ένα άτομο και να το θεωρεί δεδομένο γιατί ο άνθρωπος είναι κατασκευασμένος σε τέτοια ηλικία να μην αμφισβητεί...

...επί εκατομμύρια χρονια την εξέλιξης του ανθρώπου, όταν σηκωθήκαμε στα 2 πόδια μικραίνοντας την λεκάνη μας, πληρώσαμε με το αντίτιμο να γεννάμε υποανάπτυκτα παιδιά τα οποια δεν μπορούν να προστατευτούν μονα τους, να τραφούν μονα τους, να σταθούν στα πόδια τους μονα τους. Αλλα η φύση βοηθησε στο να επουλώσει κάποια από τα προβλήματα που δημιούργησε αυτό με την εκμάθηση χωρίς αμφισβήτηση γιατί δεν υπήρχε η πολυτέλεια του να πάθεις για να μάθεις, άμα σου έλεγε η μάνα σου μην βγείς από την σπηλιά σήμαινε πως άμα βγείς=θάνατος.

η απαλλαγή δεν είναι λύση, γιατί άμα είναι έτσι εγώ πιστεύω πως όλο το διδακτικό σύστημα της ελλάδας είναι λάθος... τι σημαίνει πως δεν πρέπει να πηγαίνω τα παιδιά μου στο σχόλιο? φυσικά και όχι, αλλα σημαίνει πως πρέπει να γίνει κάτι για να διορθωθεί η και να αλλάξει.

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πως μονο και μονο η ενημέρωση για την σχολική πρόοδο του παιδιού ενός πολυάσχολου γονιού, ουσιαστικά γίνετε μονο ανά τρίμηνο και μετά συμμάζευε τα ασυμμάζευτα.

λύση? μπορεί το κάθε παιδί να έχει ένα ειδικό τετράδιο που κάθε μέρα θα σημειώνεται η ημερήσια του βαθμολογία σε κάθε μάθημα, μετά γυρνάει σπίτι και ο γονιός πολύ απλά μπορεί να ανοίξει το τετράδιο και να δει πως πήγε ο κανακάρης του σήμερα στο σχόλιο και όχι να ακούσει την τυπική απάντηση στην τυπική ερώτηση "πως πήγε το σχόλιο?" "καλά"

wikipedia :hehe: (σαρκαστικό γέλιο)

__________________________________________________________________________________________

σε παρακαλώ και εσένα και τον οποιονδήποτε, μην χρησιμοποιείτε αυτήν την ατάκα, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να είσαι ότι απόλυτος θέλεις αρκεί να στηρίζεις τα επιχειρήματα σου σωστά. δεν έχει καμια διαφορα άμα πω "η εκκλησια είναι τέρμα διεφθαρμένη στα ανώτατα στρώματα της γιατί μπλα μπλα μπλα" και είμαι χριστιανός η βουδιστής.

Δεν ειπα οτι ειναι κακο να εισαι και αθεος.Το ειπα γιατι εγω ειμαι Χριστιανος και αυτη ειναι η πραγματικοτητα.Να το κρυψω? Ειμαι Χριστιανος,αλλα δεν πιστευω στον θεο και εχω να παω 5 χρονια εκκλησια.Τωρα μαλλον εγινα πιο ξεκαθαρος χεχε.

και μην ξεχνάμε πως σε αυτήν την ηλικία μπορείς να διδάξεις οτιδήποτε σε ένα άτομο και να το θεωρεί δεδομένο γιατί ο άνθρωπος είναι κατασκευασμένος σε τέτοια ηλικία να μην αμφισβητεί...

Nαι,αυτο εννοουσα με το "προσχολικη ηλικια".Το οτι σε βουταν σε μια κολυμπηθρα χωρις να εχεις διαλεξει.

η απαλλαγή δεν είναι λύση, γιατί άμα είναι έτσι εγώ πιστεύω πως όλο το διδακτικό σύστημα της ελλάδας είναι λάθος... τι σημαίνει πως δεν πρέπει να πηγαίνω τα παιδιά μου στο σχόλιο? φυσικά και όχι, αλλα σημαίνει πως πρέπει να γίνει κάτι για να διορθωθεί η και να αλλάξει.

Κοιτα ειναι και καποιοι που θελουν να το διδαχθουν,ειτε γιατι πιστευουν ειτε για αλλους λογους.Δεν μπορουμε να τους το στερησουμε αυτο.Απλα ναι,πρεπει να γινεται σωστη δουλεια.

wikipedia :hehe: (σαρκαστικό γέλιο)

Και απο αλλες χιλιες πηγες μπορω να μαθω,το θεμα ειναι ομως να μου προσφερει αυτες τις γνωσεις η χωρα με την υποτιθεμενη ανεξιθρησκεια...ετσι ωστε να επιλεξω τι θελω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α και κάτι ακόμα. Πιστεύω ότι η εκκλησία δημιουργεί κάποιες φοβίες στους ανθρώπους τις οποίες εκμεταλεύεται κιόλας για να προσελκύσει περισσότερους πιστούς ή να κατευθύνει τους lambs of god. Για παράδειγμα θα πίστευε κανείς ότι υπάρχει κόλαση και παράδεισος αν δεν του είχε πει η εκκλησία/θρησκεία πως υπάρχει? δεν νομίζω. Έπειτα έρχεται η εκκλησία και λέει πως αν δεν κάνεις αυτό κι αυτό θα πας στην κόλαση ( αν δεν κάνεις "εξερεύνηση" για το άγιο δισκοπότηρο πχ) . Ακόμα δημιουργεί φρούδες ( κατα την γνώμη μου πάντα) ελπίδες στα μυαλά των πιστών ότι πχ υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο . Σόρρυ δεν θα πάρω. Life is short anyway :D . Και όχι δεν αρνούμαι να πιστέψω ανοιχτά ότι δεν υπάρχει μεταθάνατον ζωή για να κάνω τις τρέλες μ και να λέω μετά "σιγά , τι θα γίνει? θα πάω στην κόλαση ? " ενώ από μέσα μου σκέφτομαι ότι ίσως να υπάρχει μεταθάνατον ζωή. Απλά δεν το πιστεύω. Είναι ένα ακομά όπλο της θρησκείας.

ΕΔΙΤ: αυτά που γράφω ΠΑΝΤΑ εκφράζουν τις δικιές μου σκέψεις και ιδέες και δεν έχω σκοπό να θίξω τις απόψεις των υπολοίπων.

Έγινε επεξεργασία από Alouvatar
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω,και στην τελικη πιστευω ο Χριστιανισμος απεχει παρα πολυ απο την εκκλησια...Απο τα παλια χρονια οι θρησκευτικες ηγεσιες εκμεταλευονταν την πιστη και την θρησκευτικοτητα των ανθρωπων,οδηγωντας τους σε δικα τους συμφεροντα.

Και αυτο εχει αποδειχθει και απο την ιστορια.

Ετσι και αλλιως ο Χριστος δεν ζητησε να τον λατρευουν σε ναους και εκκλησιες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Α και σέβομαι τον Χριστό ως ιστορικά τον πρώτο αντιστασιακό. Ποιος άλλος είχε τα κότσια να πάει να πει τέτοια πράγματα σε ένα full παγανιστικό κράτος και κοινωνία.

αν υπήρξε (που όσο το έχω ψάξει εγώ, το πιο πιθανόν είναι να μην υπήρξε ποτε)

Link to comment
Share on other sites

αν υπήρξε (που όσο το έχω ψάξει εγώ, το πιο πιθανόν είναι να μην υπήρξε ποτε)

:T: Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι πάντα τον θεωρούσα υπαρκτό Ιστορικό πρόσωπο. Βέβαια ίσως και να μν υπήρξε. Δεν το έχω σκεφτεί/ψάξει ποτέ αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν υπήρξε (που όσο το έχω ψάξει εγώ, το πιο πιθανόν είναι να μην υπήρξε ποτε)

Kοιτα,θεωρω πως το να μετραμε στο χρονολογικο μας συστημα βασει Χριστου (προ/μετα Χριστου),δεν ειναι τυχαιο.Λαθη γινονται,αλλα για να υπαρχει το π.Χ/μ.Χ πιστευ δηλωνει οτι υπηρξε και μαλιστα ηταν πολυ σημαντικος.

Εγω τον θαυμαζω μπορω να πω,για τις ιδεες του,το φιλελευθερο πνευμα του και τη διδασκαλια που δεν εχει καμια σχεση με οτι διδασκει το σχολειο και η εκκλησια.

Δεν λεω οτι ηταν κανας υπερανθρωπος η γιος του Θεου,αλλα σιγουρα ηταν ενας σημαντικος φιλοσοφος της εποχης του.Πρωτοπορος σε πολλα θεματα.Ενας απλος ανθρωπος btw με κοτσια.

Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. :)

Οι αποψεις σιγουρα δυιστανται σε τετοια ζητηματα...

το προηγούμενο θέμα είχε φτάσει σε σημείο σφαγής και τελικά κλειδώθηκε και το φαγε η τρύπα.....αυτά σαν υπενθύμιση

Μακαρι λαμβανοντας αυτο και μονο υποψην να μην παρεκτραπουμε.:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

^ κοίτα και οι μωαμεθανοί έχουν χρονολογικό σύστημα που ξεκινάει από την χρονιά του προφήτη . Δεν μου λέει κάτι προσωπικά αυτό. Και οι αρχαίοι έλληνες μετρούσαν το χρόνο σύμφωνα με τους ολυμπιακούς αγώνες. Τέσπα βγαίνω για λίγο - άλγεβρα is calling :S

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.