Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Hayabusa δεν ειπα οτι ειναι ολα χαλια εξαιτιας λιγων,ειπα οτι αυτοι οι λιγοι που θα τυχει να ειναι στην ενορια ενος χωριου,με τις πραξεις τους ισως παρακινησουν μερικους ανρθωπους να χασουν οποια εικονα ειχαν για την καλη κ'αγαθη ζωη που παει μαζι με την θρησκεια.

Α και αλλο ενα που ξεχασα,ενα λαθος πολλων ανθρωπων της εκκλησιας ειναι επισης το οτι αμα με δουν με σκουλαρηκι στη μυτη,μαλλια μακρυα και μπλουζα μαυρη με ενα συμβολο θα με σταμπαρουν κατευθειαν σαν σατανιστη,αθεο,αντιχριστο,σκοτεινο ατομο και οτι με εχει καταλαβει ο διαβολος.Κατευθειαν για εξορκισμο...

Και εδω θα διαφωνησω οτι ξερεις πολλους σε αυτον τον χωρο που δεν ειναι ετσι.Δυστυχως εδω θα διαφωνησω...

Αλλα δεν ειπα ποτε οτι για ολα φταινε καποιοι λαθος ιερεις.Αλλο ειπα. ;)

Και παλι προς αποφυγην παρεξηγησεων,δεν παω καν εκκλησια,οποτε δεν δινω κανενα δικαιωμα για το τι φοραω,αν και να πηγαινα δεν θα με επιανε πανικος τι θα βαλω.

Και ουτε ειμαι μεταλας ,ουτε σκοταδιστης,ουτε τιποτα.Απλα ακουω και αυτη την μουσικη ...

Ξερω δεν ειπες αυτο.Απλα το ξεκαθαριζω,καλο ειναι να ειμαστε ξεκαθαροι χεχε :D

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hayabusa δεν ειπα οτι ειναι ολα χαλια εξαιτιας λιγων,ειπα οτι αυτοι οι λιγοι που θα τυχει να ειναι στην ενορια ενος χωριου,με τις πραξεις τους ισως παρακινησουν μερικους ανρθωπους να χασουν οποια εικονα ειχαν για την καλη κ'αγαθη ζωη που παει μαζι με την θρησκεια.

Α και αλλο ενα που ξεχασα,ενα λαθος πολλων ανθρωπων της εκκλησιας ειναι επισης το οτι αμα με δουν με σκουλαρηκι στη μυτη,μαλλια μακρυα και μπλουζα μαυρη με ενα συμβολο θα με σταμπαρουν κατευθειαν σαν σατανιστη,αθεο,αντιχριστο,σκοτεινο ατομο και οτι με εχει καταλαβει ο διαβολος.Κατευθειαν για εξορκισμο...

Και εδω θα διαφωνησω οτι ξερεις πολλους σε αυτον τον χωρο που δεν ειναι ετσι.Δυστυχως εδω θα διαφωνησω...

Αλλα δεν ειπα ποτε οτι για ολα φταινε καποιοι λαθος ιερεις.Αλλο ειπα. ;)

define plz. Δεν σε καταλαβαίνω... δηλαδή όποιος δεν πιστεύει είναι ναρκομανής/αλήτης/δολοφόνος? Πχ (ακραίο παράδειγμα) ο Dawkins διαπράττει ένα έκλυτο και ανήθικο βίο? Δεν νομίζω. Δηλαδή αν δεν υπήρχαν θρησκείες (κάτι που ευελπιστώ ότι σε μερικούς αιώνες ίσως και να γίνει) θα είχε γεμίσει ο τόπος πρεζόνια serial killers και groupies?

σορρυ αν παρεξήγησα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dunkel δώσε χειροπιαστά παραδείγματα εξουσίας και περιουσιών. αλλά μάλλον έχεις την απαίτηση ο οποιοσδήποτε κληρικός να μην πληρώνεται καν. Για τον νυν Αρχιεπίσκοπο ίσως γνωρίζεις πως πέρα απο το αυτοκίνητο του ίσως, δεν έχει δεχτεί να πάρει τίποτε άλλο από το δημόσιο και μένει το σπίτι του αντι για κάποιο μέγαρο που πιθανόν φανταζεσαι.

Και προτού μου πεις για υψηλούς μισθούς να σου θυμήσω πως πρόσφατα αρκετοί Μητροπολίτες οικειοθελώς ζήτησαν να σταματήσει να τους πληρώνει το κράτος. Μεταξύ αυτών ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής π.Νικόλαος Χατζηνικολάου.

Εν κατακλείδι αν δεν πιστεύεις ή δεν μπορείς να δεχτείς ότι όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου, η ζωή, και όλες αυτές οι απίστευτα λεπτές ισορροπίες που διατηρούνται με καποιο μαγικό τρόπο ώστε να υπάρχει η ζωή στον πλανήτη δεν αρκούν για να τεκμηριώσουν την ύπαρξη του Θεου ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του ανθρώπου αυτού, δες τι υπήρξε (και τι θα μπορούσε να ειναι τώρα) αλλά ποιο δρόμο ακολούθησε τελικά. Λες να το έκανε για τα λεφτά και την εξουσία; Μάλλον όχι. Γιατί και όσο πληρωνόταν ζούσε κυριολεκτικά σαν μοναχός και από τα χρήματα που έπαιρνε δεν έβαζε τίποτα στην τσέπη του.

Ο ίδιος πάλι λέει "Ἀλλὰ ὁ Θεὸς δὲν εἶναι ἐξίσωση, οὔτε μαθηματικὴ ἀπόδειξη. Ἂν ἦταν κάτι τέτοιο, τότε ὅλοι οἱ μορφωμένοι θὰ τὸν πίστευαν."

link -->http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/nikolaos/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε συ δεν το εννοουσα ετσι.Θελω να πω με την εικονα τελοσπαντων που υποτιθεται εχει σχιματιστει για την χριστιανικη πιστη.Την εικονα του καλης ζωης,της προσφορας,της αγαπης.

Οπως μας διδασκει δηλαδη η ορθοδοξη πιστη μας.

Ηθελα να πω οτι αυτοι οι ιδιοι που τα διδασκουν,δεν τα τηρουν.Δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατεις.

χεχε :spell:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρεστε, δείτε το πρώτο part της ταινίας zeitgeist the movie (υπάρχει ελεύθερο στο ιντερνετ, δεν υπάρχει copyright στην ταινία), το οποίο μιλάει για τη θρησκεία.

Έχω μια απορία όμως. Για το κλασσικό "άλλο σωστός χριστιανός, άλλο η εκκλησία". Τι είναι ένας σωστός χριστιανός; Ο ηθικός; Ο καλός; Ο σωστός άνθρωπος; Και αν ναι, πως μπαίνει ξαφνικά μέσα στην εξίσωση η έννοα του θεού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ένας σωστός χριστιανός; Ο ηθικός; Ο καλός; Ο σωστός άνθρωπος; Και αν ναι, πως μπαίνει ξαφνικά μέσα στην εξίσωση η έννοα του θεού;

Nαι ακριβως αυτο πιστευω εγω οτι ειναι ο Χριστιανος.

Τωρα πως εμπλεκεται ο θεος δεν ειμαι ικανος να το απαντησω τεκμηριωμενα.

Κατι που θα μπορουσα να πω ειναι ισως η αδυναμια των ανθρωπων να νιωθουν ανασφαλεια και να χρειαζονται κατι ανωτερο για να πιστευουν σε αυτο στις δυσκολες στιγμες.

Ισως δεν τους εφτανε ο Χριστος,ισως περιμεναν εναν βασηλια και οχι εναν ρητορα οπως ο Ιησους,ισως λογω της ανυπαρξιας αυτου του βασηλια που θα τους απαλλαξει απο τα προβληματα πιστεψαν στον "Θεο" (το τονιζω,γιατι απο την αρχαιοτητα υπηρχαν και αλλοι Θεοι,απλα τωρα εχουμε τον Θεο ).

Προσωπικα (παλι; ναι παλι χεχε) ειδα τον εαυτο μου συμφωνο σε πολλες απο τις ιδεες του Χριστιανισμου και αποφασισα αν καποιςο να με καλει καπως,να με αποκαλει Χριστιανο και οχι Αναρχικο η φιλελευθερο η οτιδηποτε παρεμφερες,μιας και δεν δινω ουτε δεκαρα για πολιτικη,μιας και τωρα εχω την επιλογη να παραμενω χριστιανος χωρις να πηγαινω εκκλησια,παρα να ειμαι σε καμια κομματικη παραταξη και να πρεπει να λογοδοτω,να μαζοποιουμαι και να κανω αυτα που πρεπει να κανει ενας σαν και εμενα πχ.

Οποτε για μερικους ειναι τροπος ζωης ,για αλλους ειναι εξαναγκασμος,για αλλους ειναι ενα αποτελεσμα απο το μεγαλο παραμυθι (οπως το βλεπουν) της θρησκειας και της υπαρξης Θεου κτλπ.

Aν βεβαια εσυ εισαι ιδιος σχεδον με μενα και δεν θες να λεγεσαι Χριστιανος,πρεπει να το σεβαστω και εγω και ολοι.Ειναι απλα πως θελει να τοποθετησει ο καθενας τον εαυτο του. :)

Εγω σαν Χριστιανος,δεν θελω να πιστευω σε θεους,δεν θελω να προσκυναω,δεν θελω να αναβω κερακια ,ουτε να προσευχομαι,θελω απλα να ζω και να συμπεριφερομαι σαν το προτυπο ατομου που διδαξε ο Ιησους Χριστος.Τιποτε αλλο :/

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

@ Hydra Κοίτα και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είμαι καλός άνθρωπος + να εφαρμόζω κάποιες άλλες ιδέες του χριστιανισμού στην ζωή μου αλλά σε κάποια θέματα είμαι κάθετα, οριζόντια και πλαγίως αντίθετως με τον χριστιανισμό και τις θρησκείες γενικα. Δεν θέλω να έχω κάτι πάνω από το κεφάλι μου, το οποίο είναι νοητό, και μου βάζει όρια. Τα όρια για τον ευατό μου τα καθορίζω εγώ ο ίδιος. Επίσης δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο πρέπει να έχω μια ταμπέλα που να με χαρακτηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Dunkel δώσε χειροπιαστά παραδείγματα εξουσίας και περιουσιών. αλλά μάλλον έχεις την απαίτηση ο οποιοσδήποτε κληρικός να μην πληρώνεται καν. Για τον νυν Αρχιεπίσκοπο ίσως γνωρίζεις πως πέρα απο το αυτοκίνητο του ίσως, δεν έχει δεχτεί να πάρει τίποτε άλλο από το δημόσιο και μένει το σπίτι του αντι για κάποιο μέγαρο που πιθανόν φανταζεσαι.

Και προτού μου πεις για υψηλούς μισθούς να σου θυμήσω πως πρόσφατα αρκετοί Μητροπολίτες οικειοθελώς ζήτησαν να σταματήσει να τους πληρώνει το κράτος. Μεταξύ αυτών ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής π.Νικόλαος Χατζηνικολάου.

Εν κατακλείδι αν δεν πιστεύεις ή δεν μπορείς να δεχτείς ότι όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου, η ζωή, και όλες αυτές οι απίστευτα λεπτές ισορροπίες που διατηρούνται με καποιο μαγικό τρόπο ώστε να υπάρχει η ζωή στον πλανήτη δεν αρκούν για να τεκμηριώσουν την ύπαρξη του Θεου ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του ανθρώπου αυτού, δες τι υπήρξε (και τι θα μπορούσε να ειναι τώρα) αλλά ποιο δρόμο ακολούθησε τελικά. Λες να το έκανε για τα λεφτά και την εξουσία; Μάλλον όχι. Γιατί και όσο πληρωνόταν ζούσε κυριολεκτικά σαν μοναχός και από τα χρήματα που έπαιρνε δεν έβαζε τίποτα στην τσέπη του.

Ο ίδιος πάλι λέει "Ἀλλὰ ὁ Θεὸς δὲν εἶναι ἐξίσωση, οὔτε μαθηματικὴ ἀπόδειξη. Ἂν ἦταν κάτι τέτοιο, τότε ὅλοι οἱ μορφωμένοι θὰ τὸν πίστευαν."

link -->http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/nikolaos/index.htm

λοιπόν ας τα πάρουμε ιστορικά, η θρησκεία (όχι κάτι που ισχύει για τις περισσότερες θρησκείες) άμα το πάρουμε με τις σταυροφορίες, έπαιζε σημαντικότατο ρολο η θρησκεία στην πλύση εγκεφαλου του κόσμου ώστε να φέρουν χρήμα και εξουσία στην εκκλησια, αυτόν τον ρολο τα κεφαλια τις θρησκείας είχαν τα τσιράκια τους οι οποιοι στον μεγαλύτερο αριθμό ήταν πιστοί ακόλουθοι του ((θεού)) και πράττανε αποκλειστικά κατά το γράμμα του και όχι του simefrondos τους (αλλιώς δεν θα δούλευε το ollo σύστημα) το αποτέλεσμα? τα τσιράκια να μην γνωρίζουν πως είναι τσιράκια και η καλοκάγαθη ζωή τους απλά να είναι το όπλο και η εξουσία πάνω στα μυαλά των εκατομμυρίων για να θυσιάσουν και το παιδί τους για τον συμφέρον των λίγων στο όνομα του θεού.

ο χριστιανισμός και ο κάθε χριστιανισμός εξαρχής ήταν στην υπηρεσία του θανάτου, αλλα οι αληθινά πιστοί και αγαθοί ανθρώπειοι δεν ήταν τίποτα παραπάνω από τα όπλα του.

και το παράδειγμα πως κάποιος Μητροπολίτης έκανε δεν έκανε, ειλικρινά δεν με εδιαφέρει. το point είναι πως όλα δουλεύουν έτσι ώστε στα κόκαλα του να κάτσει η λαιμαργία των υπολοιπων.

η διαφορα είναι πως πλέον ο κόσμος σκέφτεται λίγο παραπάνω και δεν πιστεύει σε δράκους και μάγισσες οποτε δεν μπορούν να θανατώνουν αβέρτα κουβέρτα κόσμο που δεν γουστάρουν, μην ξεχνάς πως η εκκλησια είναι ζάμπλουτοι και δεν σκοπεύει ούτε σκόπευε να δώσει τίποτα σε κανέναν αν δεν εξυπηρετεί τον σκοπό του να προσιλετισει χωρίς σημαντικό κόστος περισσότερο κόσμο και να τα πάρει με (((τόκους)))

και ξανάφερε μου παράδειγμα μητροπολίτη που θα είναι ο ένας που τα έφαγε και όχι η πλειοψηφία του.

ξέρεις πως η μειοψηφία μετράει όταν έχει δύναμη και επιρροή, και σε αυτήν την μειοψηφία η πλειοψηφία τους είναι οι μεγάλη απατεώνες

επίσης μην ξεχνάς πως ο νεοφιλελευθερισμός σε σχέση με τις θρησκείες είναι αυτός που τις κρατάει ζωντανές, κάποτε ήταν η κενή διαθήκη, μετά ήταν το σχίσμα και τώρα είναι ο μερικώς ασπασμός τους.

αλλιώς θα έπρεπε να απαντήσει σε παραπόλα ερωτήματα η εκκλησια σε σχέση με την παλαιά διαθήκη και ενώ ο ορθόδοξος χριστιανισμός σχεδόν την έσβησε ο καθολικός την ξεπέρασε μονο με τον θανατισμο

Όσοι ενδιαφέρεστε, δείτε το πρώτο part της ταινίας zeitgeist the movie (υπάρχει ελεύθερο στο ιντερνετ, δεν υπάρχει copyright στην ταινία), το οποίο μιλάει για τη θρησκεία.

Έχω μια απορία όμως. Για το κλασσικό "άλλο σωστός χριστιανός, άλλο η εκκλησία". Τι είναι ένας σωστός χριστιανός; Ο ηθικός; Ο καλός; Ο σωστός άνθρωπος; Και αν ναι, πως μπαίνει ξαφνικά μέσα στην εξίσωση η έννοα του θεού;

καλά το zeitgeist είναι waaaaaay off στο θέμα θρησκεία, είναι μονο καλο για να ψαχθείς λίγο παραπάνω

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

και για την μεταθάνατο ζωή..... το θεωρώ αρκετά ματαιόδοξο και εγωιστικό να θεωρώ ότι υπάρχει :rip:

υπάρχει.

και μια από τις πρώτες σου μεταθανάτιες ζωές θα είναι ως λίπασμα (πολύ πιθανόν), μετά μπορεί κάποιο μέρος σου να γίνει και φυτό, ποτε δεν ξέρεις, κάποιο άλλο μπορεί και ζώο e.t.c.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Hydra Κοίτα και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είμαι καλός άνθρωπος + να εφαρμόζω κάποιες άλλες ιδέες του χριστιανισμού στην ζωή μου αλλά σε κάποια θέματα είμαι κάθετα, οριζόντια και πλαγίως αντίθετως με τον χριστιανισμό και τις θρησκείες γενικα. Δεν θέλω να έχω κάτι πάνω από το κεφάλι μου, το οποίο είναι νοητό, και μου βάζει όρια. Τα όρια για τον ευατό μου τα καθορίζω εγώ ο ίδιος. Επίσης δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο πρέπει να έχω μια ταμπέλα που να με χαρακτηρίζει
και αποφασισα αν καποις να με καλει καπως,να με αποκαλει Χριστιανο

Επειδη την ταμπελα δυστυχως θα την τρως και θα την τρωμε ολοι μας απο τους γυρω μας καθ'ολη τη ζωη μας,αποφασισα να ξεκαθαρισω οτι μπορουν να με αποκαλουν Χριστιανο παρα οτιδηποτε αλλο...

Αν θελουν να με καλουν...

Οποτε και παλι δεν ειμαι χριστιανος επειδη ετσι πρεπει,αλλα επειδη εχω βαρεθει να ειμαι ο "αναρχικος" γιατι εχω μαλλια η φοραω μαυρα...that's why.

Οποτε οταν καποιος παππας παει να μου πει για σαταναδες και χαζομαρες,ας τον ταπωσω λιγακι περι χριστιανοσυνης να δουμε τι θα πει μιας και εφτασε στο σημειο να με διαφοροποιησει ενωπιον του θεου ;)

Ποσο θα το ευχαριστηθω...

Δεν θέλω να έχω κάτι πάνω από το κεφάλι μου, το οποίο είναι νοητό, και μου βάζει όρια.

Εγω δεν νιωθω καποια ορια να με πιεζουν.Ξεκαθαρισα και πριν αλλωστε οτι δεν με ενδιαφερουν εκκλησιες,ιερεις,ερανοι,κερακια,καντηλια και Αγιοι....

Εξαλλου τι να με πειραξει το οριο "αγαπα τον συνανθρωπο σου".Αφου ετσι ειναι το σωστο οπως το βλεπω απο την μερια μου...:)

Χριστιανος δηλωνω ως προς τον τροπο ζωης.Δεν με ενδιαφερει καθολου αν ο Χριστος ειχε δεσμο,αν στα 40 χρονια που δεν ξερουμε τι εκανε ηταν κακοποιος.Η διδασκαλια του μετρησε για μενα.

Βεβαια αυτη ειναι η γνωμη μου,οχι οτι θελω να σε κανω να αλλαξεις και συ γνωμη.Σεβαστα τα οσα ειπες :)

Για μεταθανατο ζωη δεν γνωριζω,δεν μιλαω και ουτε με ενδιαφερει. :p

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει.

και μια από τις πρώτες σου μεταθανάτιες ζωές θα είναι ως λίπασμα (πολύ πιθανόν), μετά μπορεί κάποιο μέρος σου να γίνει και φυτό, ποτε δεν ξέρεις, κάποιο άλλο μπορεί και ζώο e.t.c.

:rofl::rofl:

και σε περίπου 5 χρόνια μετά το θάνατο μου κάποιοι κανίβαλοι θα με καταναλώσουν... σε μορφή χώματος πάνω σε πατάτα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η διδασκαλια του μετρησε για μενα.

για εξήγησε μου πια παραπάνω δύναμη έχουν τα λόγια κάποιου που ούτε καν ξέρεις άμα υπήρχε με για παράδειγμα την μάνα σου?

δηλαδή ο χριστός χρειαζόσουνα να σου πει μην μαμάς άμα δεν θέλεις να σε μαμανε?

άσε που και αυτό με τα χιτώνια αμφιβάλλω άμα το πράττεις η θα το πράξεις, κάτι που δεν είναι λάθος αλλα ούτε και απαραίτητα σωστό.

btw δεν νομίζω να έπαιρνες 480 sli και επειδή δεν είχα εγώ να σου ζητούσα την μια και να μου την έδινες (πλακίτσα και έτσι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατι να εχουν παραπανω δυναμη δηλαδη τα λογια ενος αλλου Φιλοσοφου,οπως του Αριστοτελη και του Πλατωνα που επισης δεν ξερεις αν υπηρξε?Το γνωριζεις θα μου πεις μεσα απο τα γραπτα τους που διασωθηκαν.Εγω που ξερω οτι οντως ειναι δικα τους και παλι?Το ιδιο θα ισχυε τοτε και για ολους τους προγενεστερους που υπηρξαν πολλα χρονια πριν απο μας.

Το π.Χ και μ.Χ οπως ειπα και πιο πισω,δεν νομιζω να ξυπνησαν μια μερα και να το καθιερωσαν οι ανθρωποι και μετα να εφτιαξαν μια ωραια ιστορια με οσα εκανε ο Χριστος,συμπεριλαμβανοντας αληθινα προσωπα μεσα στην Ιστορια που οντως υπηρξαν. :nothing:

Το οτι πιστευω στον Χριστο και θαυμαζω το εργο του,πρεπει να το σεβεται ο καθενας,οπως εσυ ή ο οποιοσδηποτε θαυμαζει τον Γαλιλαιο.

Τι εννοεις χιτωνια?Να δινω στους αλλους δηλαδη?

Φιλε μου μεχρι εκει που φτανω δινω και εννοω στην οικογενεια μου ,στους κοντινους μου ανθρωπους και οσους αγαπαω.Σε ολους αυτους δινω απο τα λιγα που εχω.

Εχω αγορασει απο μικρος 2 nVidia 5200,1 6600,μια 7200,μια 8800 και μια ΑΤΙ παλιοτερα.Ολες τις εχω δωσει σε φιλους και θειους.Τωρα εχω μονο την τωρινη (9800).

Το πα μιας και με ρωτησες.Δεν μπορω να δινω στον καθενα ομως ,δεν ειμαι ο νεος Χριστος xD

@alouvatar Οχι ,λεω οτι ειμαι χριστιανος,για να περιγραψεις εσυ με μια λεξη τα πιστευω μου!Και ο οποιοσδηποτε δηλαδη.Γιατι το προτιμω απο πολλα αλλα που θα μπορουσε κανεις να με πει.Οποτε το "χριστιανος" το χω μονο για τους αλλους,για μενα πιστευω στον εαυτο μου και μονο στη θεληση μου.Δεν πιστευω σε θεο,οπως ειπα και πιο πριν.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατι να εχουν παραπανω δυναμη δηλαδη τα λογια ενος αλλου Φιλοσοφου,οπως του Αριστοτελη και του Πλατωνα που επισης δεν ξερεις αν υπηρξε?Το γνωριζεις θα μου πεις μεσα απο τα γραπτα τους που διασωθηκαν.Εγω που ξερω οτι οντως ειναι δικα τους και παλι?Το ιδιο θα ισχυε τοτε και για ολους τους προγενεστερους που υπηρξαν πολλα χρονια πριν απο μας.

Το π.Χ και μ.Χ οπως ειπα και πιο πισω,δεν νομιζω να ξυπνησαν μια μερα και να το καθιερωσαν οι ανθρωποι και μετα να εφτιαξαν μια ωραια ιστορια με οσα εκανε ο Χριστος,συμπεριλαμβανοντας αληθινα προσωπα μεσα στην Ιστορια που οντως υπηρξαν. :nothing:

Το οτι πιστευω στον Χριστο και θαυμαζω το εργο του,πρεπει να το σεβεται ο καθενας,οπως εσυ ή ο οποιοσδηποτε θαυμαζει τον Γαλιλαιο.

Τι εννοεις χιτωνια?Να δινω στους αλλους δηλαδη?

Φιλε μου μεχρι εκει που φτανω δινω και εννοω στην οικογενεια μου ,στους κοντινους μου ανθρωπους και οσους αγαπαω.Σε ολους αυτους δινω απο τα λιγα που εχω.

Εχω αγορασει απο μικρος 2 nVidia 5200,1 6600,μια 7200,μια 8800 και μια ΑΤΙ παλιοτερα.Ολες τις εχω δωσει σε φιλους και θειους.Τωρα εχω μονο την τωρινη (9800).

Το πα μιας και με ρωτησες.Δεν μπορω να δινω στον καθενα ομως ,δεν ειμαι ο νεος Χριστος xD

@alouvatar Οχι ,λεω οτι ειμαι χριστιανος,για να περιγραψεις εσυ με μια λεξη τα πιστευω μου!Και ο οποιοσδηποτε δηλαδη.Γιατι το προτιμω απο πολλα αλλα που θα μπορουσε κανεις να με πει.Οποτε το "χριστιανος" το χω μονο για τους αλλους,για μενα πιστευω στον εαυτο μου και μονο στη θεληση μου.Δεν πιστευω σε θεο,οπως ειπα και πιο πριν.

Οκ απλά μπορεί κάποιοι ακούγοντας χριστιανός να νομίσουν ότι είσαι original :p κι οχι 3g XD . Μην γίνει και καμιά παρεξήγησει :victory:

Link to comment
Share on other sites

Christianity was created by some decadent and degenerated Romans as a tool of oppression, in the late Roman era, and it should be treated accordingly. It is like handcuffs to the mind and spirit and is nothing but destructive to mankind. In fact I don't really see Christianity as a religion. It is more like a spiritual plague, a mass psychosis, and it should first and foremost be treated as a problem to be solved by the medical science. Christianity is a diagnosis. It's like Islam and the other Asian religions, a HIV/AIDS of the spirit and mind.[48]
wikipedia.org

Ντάξει έχει ένα δίκιο αλλά ίσως να τα παραλέει. Discuss

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατι να εχουν παραπανω δυναμη δηλαδη τα λογια ενος αλλου Φιλοσοφου,οπως του Αριστοτελη και του Πλατωνα που επισης δεν ξερεις αν υπηρξε?Το γνωριζεις θα μου πεις μεσα απο τα γραπτα τους που διασωθηκαν.Εγω που ξερω οτι οντως ειναι δικα τους και παλι?Το ιδιο θα ισχυε τοτε και για ολους τους προγενεστερους που υπηρξαν πολλα χρονια πριν απο μας.

Το π.Χ και μ.Χ οπως ειπα και πιο πισω,δεν νομιζω να ξυπνησαν μια μερα και να το καθιερωσαν οι ανθρωποι και μετα να εφτιαξαν μια ωραια ιστορια με οσα εκανε ο Χριστος,συμπεριλαμβανοντας αληθινα προσωπα μεσα στην Ιστορια που οντως υπηρξαν. :nothing:

Το οτι πιστευω στον Χριστο και θαυμαζω το εργο του,πρεπει να το σεβεται ο καθενας,οπως εσυ ή ο οποιοσδηποτε θαυμαζει τον Γαλιλαιο.

τουλάχιστον ο αριστοτέλης δεν χρησιμοποιήθηκε ποτε για να vgelei φράγκα (λιακόπουλος και ο bouboukos εξαιρούνται) και να σφάξει κάποιος κάποιον κατά τα αλλα δεν με νοιάζει άμα υπήρχαν αλλα το τι είπαν, άσε που δεν υπάρχει και χαρακτηρισμός που να απαντήσω είμαι αριστοτελικός, δεν δίδαξε κανένα dogma.

και ναι η ιστορία έχει αποδείξει πως στα καλά καθούμενα οι άνθρωποι μια χαρά βγάζουν ιστορίες, και από όσα περισσότερα στόματα περνάνε τόσο πιο ζωντανές γίνονται

Τι εννοεις χιτωνια?Να δινω στους αλλους δηλαδη?

Φιλε μου μεχρι εκει που φτανω δινω και εννοω στην οικογενεια μου ,στους κοντινους μου ανθρωπους και οσους αγαπαω.Σε ολους αυτους δινω απο τα λιγα που εχω.

Εχω αγορασει απο μικρος 2 nVidia 5200,1 6600,μια 7200,μια 8800 και μια ΑΤΙ παλιοτερα.Ολες τις εχω δωσει σε φιλους και θειους.Τωρα εχω μονο την τωρινη (9800).

Το πα μιας και με ρωτησες.Δεν μπορω να δινω στον καθενα ομως ,δεν ειμαι ο νεος Χριστος xD

άμα θυμάσαι ο χριστός ((είπε)) πως ο exon 2 χιτώνες όχι ο exon όταν δεν το χρειάζεται και ιδιαιτερα τον δεύτερο χιτώνα, όπως επίσης δεν είπε "εγώ άμα είχα δεύτερο χιτώνα θα τον έδινα" οποτε με μεγάλη μου λίπη θα σου πω πως άμα δεν μετανοήσεις θα πας στην κολάσει και θα καίγεσαι και θα πονάς και θα υποφέρεις στους αιώνες των αιώνων (γιατί ως γνωστόν ο πόνος είναι ζωτικής σημασίας στην ψυχή ώστε να αντιλαμβάνεται τους τραυματισμούς τους από το κυνήγι ψυχών και να μην πεθάνει από αιμορραγία άσχετος πως άμα πεθάνεις το νευρικό σου σύστημα τις αντίληψης του πόνου θα πεθάνει μαζί σου)επειδή δεν έδωσες την δεύτερη 5200 όταν μόλις την είχες αγοράσει

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Οποτε για μερικους ειναι τροπος ζωης ,για αλλους ειναι εξαναγκασμος,για αλλους ειναι ενα αποτελεσμα απο το μεγαλο παραμυθι (οπως το βλεπουν) της θρησκειας και της υπαρξης Θεου κτλπ.

Oπως ειπα σε ενα παραπανω ποστ( το quot-αρα) εγω πιστευω ειναι οπως το βλεπει κανεις.

Να εδω πχ ο τυπος σιγουρα εγραψε οσα εγραψε με παραμετρο και την εκκλησια και ολα αυτα που κατηγορησα πιο πριν.

Ειναι πολυ αμφιλεγομενο θεμα η θρησκεια και γενικοτερα η πιστη.Δεν υπαρχει καποια λυση και ενταξει η κουβεντα που κανουμε δεν νομιζω οτι ειναι αχρηστη και ας μην συμφωνουμε ολοι. :T:

@dunkel

τουλάχιστον ο αριστοτέλης δεν χρησιμοποιήθηκε ποτε για να vgelei φράγκα (λιακόπουλος και ο bouboukos εξαιρούνται) και να σφάξει κάποιος κάποιον κατά τα αλλα δεν με νοιάζει άμα υπήρχαν αλλα το τι είπαν, άσε που δεν υπάρχει και χαρακτηρισμός που να απαντήσω είμαι αριστοτελικός, δεν δίδαξε κανένα dogma.

Εισαι καπως υπερβολικος νομιζω.Λες ο Χριστος να ηξερε οτι μετα απο χιλιαδες χρονια θα γινει καποιο ειδος εμπορευματος?Lol...

Οσο για τον Αριστοτελη μπορεις να πεις οτι εισαι ορθολογιστης,γιατι ηταν εκφραστης του ορθολογισμου. ;)

άμα θυμάσαι ο χριστός ((είπε)) πως ο exon 2 χιτώνες όχι ο exon όταν δεν το χρειάζεται και ιδιαιτερα τον δεύτερο χιτώνα, όπως επίσης δεν είπε "εγώ άμα είχα δεύτερο χιτώνα θα τον έδινα" οποτε με μεγάλη μου λίπη θα σου πω πως άμα δεν μετανοήσεις θα πας στην κολάσει και θα καίγεσαι και θα πονάς και θα υποφέρεις στους αιώνες των αιώνων amin επειδή δεν έδωσες την δεύτερη 5200 όταν μόλις την είχες αγοράσε

Δεν νομιζω οτι εννοουσε να δινουμε μονο οταν εχουμε κατι διπλο (σαν τις καρτες yugioh :p) ,αλλα να προσφερουμε γενικως.Οπως με τις παραβολες του δεν εννοουσε να κανουμε οτι εκαναν και τα προσωπα απο αυτες.

Γεκως ομως δεν βλεπω αυτα που ειπε ο Ιησους σαν κανονες,γιατι ετσι το βλεπεις μαλλον :/

Αλλα σαν συμβουλες,εναυσμα για να κανω κατι καλο.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα σε ενα παραπανω ποστ( το quot-αρα) εγω πιστευω ειναι οπως το βλεπει κανεις.

Να εδω πχ ο τυπος σιγουρα εγραψε οσα εγραψε με παραμετρο και την εκκλησια και ολα αυτα που κατηγορησα πιο πριν.

Ειναι πολυ αμφιλεγομενο θεμα η θρησκεια και γενικοτερα η πιστη.Δεν υπαρχει καποια λυση και ενταξει η κουβεντα που κανουμε δεν νομιζω οτι ειναι αχρηστη και ας μην συμφωνουμε ολοι. :T:

απλή ερώτηση (εκτος και άμα πιστεύεις πως είναι ο διάβολος που μιλάει από μέσα μου)

χρειάζεσαι θεό και χριστό και βούδα και δεν ξέρω και εγώ ποιον άλλο για να μην μαμάς κόσμο?

γιατί εγώ χρειάζομαι μονο την συνείδηση μου

και ναι πιστεύω πως είμαι καλύτερος άνθρωπος άμα το κάνω από συνείδηση παρα από πιστη σε κάποιον

edit:

Εισαι καπως υπερβολικος νομιζω.Λες ο Χριστος να ηξερε οτι μετα απο χιλιαδες χρονια θα γινει καποιο ειδος εμπορευματος?Lol...

ooo ναι... άμα υπήρχε και ήταν όπως λένε... ήξερε πολύ καλά

και που το ξέρεις και το ξέρει ο οποιος δήποτε πως είναι παραβολή?

εμενα μου φάνηκε πεντακάθαρο αυτό που είπε, και ήταν πως άμα έχεις είδη πολυτελειας που τα χρειάζεται ο συνάνθρωπος σου να του τα δίνεις...

...μην τυχόν σε δω με 2x480 στην υπογραφή σου

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.